Výsledky průzkumu: Jak žijí psi ve městech v ČR a SR?


Exkluzivní průzkum o životním stylu psů realizovala pro společnost Royal Canin výzkumná agentura Perfect Crowd. Průzkum se uskutečnil v září prostřednictvím internetového panelu.

 

Respondenti: ženy a muži, 18-60 let, bydlící ve městech s více než 25 tisíci obyvateli.

ČR: 1264 respondentů.

SR: 1172 respondentů.

 

Z průzkumu vyplynula tato zajímavá zjištění:

 

Kolik psů je v domácnosti

Většina (83%) respondentů má jen jednoho psa, 15% respondentů má v domácnosti 2 psy, 2% dokonce i víc psů. V ČR a SR je toto zastoupení téměř shodné. Na Slovensku majitelé psů chovají další zvířata celkově méně. V ČR spolu se psy jejich majitelé nejčastěji chovají kočky.

 

Kde spí pes

88 % majitelů uvedlo, že s nimi pes spí v bytě/domě (buď v pelechu, nebo v posteli). Z toho v posteli se svými majiteli spí 29 %. Na Slovensku spí v bytě/domě 78 % psů. Rozdíl mezi zeměmi je vykompenzovaný spaním venku – v ČR tak spí jen 10 % psů, na Slovensku 19 %.

 

Plemeno a váha psa

Nejčastěji vlastní čeští respondenti jorkšírského teriéra – vlastní ho 15 %. Mezi top 10 převažují malá plemena, výjimku tvoří pouze populární retrívři (labradorský retrívr, zlatý retrívr) a němečtí ovčáci. Jorkšírský teriér je nejčastějším psem i v SR, kde také převažují malá, případně střední plemena psů. Na úkor voříšků má v ČR více majitelů psa s průkazem původu – v ČR je to 28 % a v SR 19 %. Čeští majitelé vlastní především psa ve velikosti „mini“ (do 10 kg) a „medium“ (do 25 kg). I v SR je stav stejný. Malé psy (do 4 kg) má cca pětina respondentů. Velmi velké psy (nad 45 kg) má jen malá část populace.

 

Čistokrevnost psů

76 % dotázaných má čistokrevného psa, z toho 48 % bez průkazu původu. Necelá třetina vlastní křížence. Na úkor voříšků má v ČR více majitelů psa s průkazem původu.

 

Venčení psa a volný čas

V České republice psa pouze venčí 35 % dotázaných, v SR je to 46 %. V ČR chodí na nákupy, výlety či do práce se psy 40 %, na Slovensku je to 33 %. 11 % českých majitelů těch nejmenších psů s nimi nechodí téměř vůbec ven.

 

Investice do psa

Většina českých majitelů (53 %) investuje do svého psa do 1250 Kč měsíčně. S velikostí psa rostou náklady, stejně tak s čistokrevností – majitelé čistokrevných psů utrácí za psy více. V ČR jsou majitelé psů ochotni utratit za ně více. Od 1 251 Kč do 2 500 Kč investuje do psa na Slovensku 27 % a v ČR 37 %.

 

Nejvyšší investice do psa

Většina českých majitelů (50 %) investovala do psa jednorázově nejvíce od 2501 Kč do 12 500 Kč. Náklady jsou vyšší u větších psů a u psů s průkazem původu, kde je vyšší pořizovací cena než u psů bez průkazu nebo u voříšků (většinou zdarma). Nižší částky investují lidé ze Slovenska, kde většina majitelů (59 %) investovala jednorázově do psa do 2 501 Kč.

 

Investice do krmiva

63 % českých majitelů utratí za krmivo pro psa do 750 Kč měsíčně, v SR je to 75 %. Od 751 Kč do 1250 Kč utratí 25 % majitelů v Čechách, na Slovensku podíl činí 18 %.

 

Kde nakupují krmivo

Tři nejčastější místa nákupu se mezi státy zásadně neliší, ale můžeme pozorovat, že Češi jsou zvyklí více nakupovat psí krmivo na internetu. Zatímco na Slovensku nakupuje aspoň někdy krmivo na internetu 31 % dotázaných, v ČR je to skoro dvojnásobek 59 %.

 

Krmení psa

Majitelé krmí své psy nejčastěji granulemi (94 %), potom následuje maso z konzervy (56 %), vařenou stravou krmí svého psa 36 %. Velké psy lidé častěji krmí zbytky a vařenou stravou více než ty menší. V Čechách i na Slovensku majitelé své psy stravují podobně. Jedinou výjimkou jsou zbytky, kterými Slováci krmí své psy dvakrát častěji než Češi (40 % oproti 22 %). Na Slovensku mají psi častěji než v ČR problémy s trávením, což může být zapříčiněné právě krmením zbytky.

 

Návštěva veterináře

Jen jednou ročně navštíví veterináře 35 % českých majitelů. Častěji chodí k veterináři majitelé psů s průkazem původu než psů bez nich. Nejméně chodí k veterinářovi majitelé voříšků. Jedenkrát za 3 měsíce chodí v ČR 28 % majitelů, téměř podobně jako na Slovensku - 30 %.

 

Nejčastější zdravotní problémy psa

Psi slovenských majitelů mají častěji problémy s trávením (17 %) než v Čechách (13 %). Problémy můžou být zapříčiněné tím, že jsou častěji krmeni zbytky. V Čechách mají psi problémy také se zuby (14 % psů), pohybovým aparátem (11 %) a vyskytují se u nich často kožní potíže (11 %).


Vanda Ročková
Aktualizováno: 19.10.2014 16:04:12
Napsáno: 19.10.2014 16:02:36

Forum.

Vložit príspěvěk

20.11.2014

Charlemagne XXL

Probůh, co to je čistokrevný pes bez PP???

20.11.2014

Dit

Probůh, co je to za hloupý dotaz? Třeba pes po papírových rodičích, kteří už nejsou zařazeni v chovu dle chovatelského řádu anebo psi po rodičích s PP, kteří nikdy uchovnění nebyli...

20.11.2014

C.

Potomek dvou psu s PP, stejne rasy, kteri z jakehokoliv duvodu nebyli uchovneni?

20.11.2014

J. Janků

Charlemagne XXL: Já chápu (i protistrany Dit a C., případně další, ale ti asi nemají psa s PP) - taky jsem se divila, že "rádobyodborný výzkum" nerozlišuje, jak by měl...!

21.11.2014

Charlemagne XXL

Milá Dit, to máte tak: my, lidé bez PP, se rádi označujeme za Čechy nebo za Slovany; egentury mají rády modelky, co mají "slavic look", tedy "slovanský vzhled" apod. Výzkumy DNA ovšem ukázaly, že pouhých 10 % obyvatel ČR má původ na tomto území a jen 40 % má slovanské předky. Podobně u psů: pokud má nějaký pes "yorkshire look", tedy vypadá jako york, vůbec to neznamená, že to york je (apod.). Prohlašovat proto psy bez PP, o jejichž původu ve skutečnosti nevíme nic, za čistokrevné, je protimluv ke smyslu tohoto slova samého. Těm psům je to naštěstí fuk, ale my lidé bychom neměli vytvářet nesmysly a ještě na nich stavět, co říkáte?

21.11.2014

tonda

NO PODLE MĚ JSOU ČISTOKREVNÍ DRAZÍ A DEGENEROVANÍ ŠLECHTĚNÍM. A TI KŘÍŽENCI JSOU ZDRAVÍ A LACINÍ A UCHOVÁVAJÍ ZDRAVÝ GENOM.

24.11.2014

Lenka

Ještě se zapomněli zeptat, kolik z nich po svých miláčcích sbírá exkrementy. Ale to by stejně nikdo nepřiznal, že po sobě na WC spláchne, ale po vykonání potřeby psa se už nehodlá ohnout a sebrat...

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz