13.03.11 Život se psem

Továrny na štěňata

Občas můžete narazit na chovná zařízení, ve kterých žijí psi v nevyhovujících podmínkách a na dodržování zásad dobrého chovu se nedbá. Cílem jsou ve většině případů jen peníze. Mezi pejskaři se takovýmto lidem říká množitelé a jejich chov je „továrnou na štěňata“.

 

Problém podobných zařízení spočívá v tom, že ve snaze o co největší zisk zde mohou zvířata trpět. Ať už je to nedostatkem potravy, vody, životního prostoru, zdravotní péče nebo „jen“  absencí lásky a pozornosti. Štěňata se zde rodí bez ohledu na zdravotní stav či původ rodičů. Feny bývají kryty při každém hárání, což vede k menším vrhům.

 

Jak poznáte množitele?

  • Množitel vás nechce pustit na místo, kde psy drží, abyste si štěně sami vybrali a podívali se na jeho rodiče.
  • Je ochoten vám štěně poslat, přivézt, aniž by vás předtím viděl nebo o vás cokoliv věděl. Doveze vám psa téměř kamkoliv.
  • Nepožaduje podepsání smlouvy nebo nenabídne, že si vezme psa zpět, pokud něco nebude v pořádku.
  • Nedotazuje se na vaše zkušenosti a podmínky nebo na vás nežádá reference.
  • Není schopen zodpovědět vaše dotazy související s plemenem a s rodiči psa, kterého kupujete. Většinou odpovídá velmi stručně a neurčitě.
  • Množitelé vlastní buď velmi mnoho plemen, nebo velmi mnoho psů jednoho plemene, zásadně se však jedná o plemena moderní (čivava, jorkšírský teriér…).
  • Narozdíl od chovatelů je jeho cílem namnožit co největší množství psů bez ohledu na zdraví, povahu nebo exteriér.
  • Množitel má psy pouze jako výnosný byznys. Chov nikdy nehlídá poradce chovu, nikdo ho nekontroluje.
  • Fenky jsou nakrývány při každém hárání.
  • Štěňata jsou kvůli nedostatečné socializaci často bojácná.
  • Množitelé nabízejí štěně v nízkém věku (klidně i čtyřtýdenní)
  • Štěňata nebývají pod veterinárním dohledem, často nejsou ani odčervená očkovaná.
  • Pokud budete chtít z koupě vycouvat, pravděpodobně vám nabídne snížení ceny.

 

Zdroje informací: Úžasní psi, fakta a zajímavosti, O´Meara Ryan, Metafora

Jeden příběh ze Slovenska

Když si jorkšírku Viki a maltézáčku Medie přinesl jejich majitel domů, pejsci netušili, že jejich úkolem nebude dělat majiteli radost, ale že se stanou nástrojem cynického obohacování svého pána. Jejich život byl peklem, jež zažívají i další čistokrevní psi, kteří žijí jen pro to, aby se rozmnožovali…

Viki a Medie žily zavřené v malých králíkárnách venku za každého počasí. Jejich jediným úkolem bylo rodit další a další štěňata, která končila už jako pětitýdenní ve velkém transportu vývozce nebo u někoho, kdo z nezájmu nebo neznalosti podpořil tento hrozný psí byznys. Fenky neměly žádnou veterinární péči a byly plné vnitřních i vnějších parazitů. Neléčený zánět v očích měly tak dlouho, že obě přišly o zrak. Když už nebyly schopné produkovat štěňata, přišel čas na jejich konec. Majitel ovšem nechtěl ani zaplatit za veterináře, takže se šel domluvit se sousedem z vesnice, že zvířata usmrtí ránou do hlavy. Jenže rozhovor vyslechla sousedka a zalarmovala ochránce zvířat. Ti našli schoulená zvířata zavřená v rohu kůlny. Medie už ani nechodila, jen těžce dýchala. „Napriek tomuto žalostnému stavu sa nám ich podarilo zachrániť, okamžite bola nasadená liečba, špeciálne kúpele na zahojenie mokvajúcej kože, liečenie očiek v ktorých bolo vidno toľko utrpenia,  až človeku bolo do plaču,“ vzpomíná na záchranu těchto dvou psíků žena, která jim pomohla přežít.

Viki a Medie měly nakonec štěstí. Dostaly šanci zažít ještě něco lepšího, než je klec. Bohužel, mnoho psů žije podobně a pomoci se jim nikdy nedostane. Končí na silnicích, udušení v igelitových taškách, hození do potoka nebo utýraní k smrti. Bohužel, dokud budou na Slovensku fungovat výkupy štěňat a dokud budou lidé kupovat štěňata bez průkazu původu (a to se netýká jen Slovenska i v ČR je mnoho množitelů), bude i nadále existovat kruté a cynické zneužívání živých tvorů s cílem vydělat peníze.

Foto: archiv Profi.cz