Štěňata alespoň jednou za život?


 

Mezi pejskaři je stále hluboce zakořeněný názor, že fenka by měla mít alespoň jednou za život štěňata. Tuto domněnku jsem slyšela už mnohokrát… Když jsem se ptala na důvod, buď mi dotyčný nedokázal odpovědět a řekl, že je to prostě fakt, nebo se vyjadřoval v tom smyslu, že je to dobré pro zdraví. V případě, že jsem se pídila po odpovědi, bylo mi řečeno, že se prý díky štěňatům sníží riziko vzniku zánětů dělohy, nádorů mléčné žlázy, falešné březosti apod. Je to skutečně pravda?

Zdravotní hledisko

Veterináři tuto pověru striktně odmítají. Není potvrzeno, že by jednorázová březost s navazujícím období kojení měla vliv na četnost výskytu zdravotních komplikací. Naopak, kastrace po prvním hárání může riziko vzniku rakoviny mléčných žláz ve stáří silně snížit. Kastrované fence je během operace odebrána děloha, takže riziko pyometry (zánět dělohy) se eliminuje, stejně tak falešná březost. Více se o kastraci a zánětu dělohy dočtete zde a zde.

Čistokrevný bez PP

Odchov štěňat by měl být vždy uvážlivý. Rozhodně byste neměli dát na pověry a nechat svou fenu bezdůvodně nakrýt sousedovic Alíkem jen proto, aby si alespoň jednou za život užila roli matky. V chovu psů jde o víc… Množení psů bez PP ve stylu: „Moje fena je čistokrevný černý labrador (samozřejmě bez PP, na výstavy chodit nechceme) a ve vedlejší vesnici mají stejně čistokrevného žlutého labradora. Tak je necháme připustit a budeme mít krásná, různě zbarvená štěňata pravých labradorů, která budeme prodávat za čtyři tisíce. Pro fenu to bude jedině dobře (přece by měla mít alespoň jednou štěňata) a ještě na tom vyděláme…“ Takové úvahy jsou (mírně řečeno) nerozumné!

Odchov štěňat

Ti, kteří chtějí odchovávat štěňata, by měli disponovat obsáhlými znalostmi o psech, měli by mít dostatek času, místa, peněz a především by měli oplývat nadšením pro věc. Oba rodiče štěněte by měli projít nezbytným zdravotním vyšetřením. V chovu psů s PP je to standardní záležitost. Pokud ovšem plánujete štěňata bez PP či křížence, nechte psa i fenu vyšetřit (např. DKK, spondylóza apod.), abyste alespoň částečně eliminovali zdravotní rizika. Uvědomte si, že útulky jsou plné nechtěných psů, takže jestli nemáte potenciální zájemce o štěňata, vše ještě pečlivě zvažte. O štěňátka je nutné pečovat, musí být krmena, očkována, odčervována – to vše stojí nemalé peníze. V dnešní době finanční krize není ani jednoduché štěňata udat. Krize se promítla i do chovu psů, lidé víc šetří a víc zvažují, jestli zatížit rodinný rozpočet (prvním či dalším) psem. I tolik oblíbená módní plemena, jako jsou jorkšírští teriéři, zůstávají s matkou i po ukončení dvou měsíců věku. Zkrátka se pro ně ještě nenašel nový majitel. Často také bývá problém najít vhodné zájemce, kteří by si byli vědomi odpovědnosti, kterou vlastnictvím psa přebírají. Odpovědný chovatel dá štěně jen do dobrých podmínek a nesnaží se štěně udat za každou cenu. Proto platí – chov a množení psů by si měl každý dobře promyslet!

-vr-
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 28.3.2010 17:12:26
Napsáno: 28.3.2010 16:56:20

Forum.

Vložit príspěvěk

29.3.2010

Týna

Podle mě to je blbost.Naše fene je neměla ani jednou a byla perfektně zdravá.

29.3.2010

Petra

Tenhle člínek mi hodně pomohl! Mám 6 měsíční fenku křížence. Od začátku jsem štěňata od ní nechtěla - je to starost a co pak s tím. Jenže jsem měla právě obavy z toho, jestli ji to neuškodí, když štěňata nebudou. Tak teď už je rozhodnuto - jednou nebo dvakrát odhárat, a pak kastrace :-)

31.3.2010

Klára

Mě osobně nadpis tohoto článku nadchl. Řekla jsem si, super, konečně se dozvím, jak to je doopravdy. Samotnou mě od začátku zaráželo, proč by měla mít fenka aspoń jednou štěňata, přišlo mi to nelogické. Bohužel jsem se dozvěděla jen to, že veterináři s tím nesouhlasí. Hm, to já taky ne, chtěla bych ale vědět, proč je to hloupost a proč je tak rozšířená... Jinak článek pěkný, ale tak pro rodiče, kteří zvažují, zda dítěti pořídit toho pejska, o kterého škemrá, či nikoli. Pro mne, jako chovatele nepřínosný. Berte to jako názor, ne jako kritiku, či útok.

31.3.2010

Kristýna

Podle mě je to pravda zrovna v tom to období máme fenu která byla vždy zdráva a oběvili se u ní na bříšku takove bulky byli jsme u veterináře a ten nám řekl že je to nádor mléčné žlázy protože nikdy štěnata neměla

31.3.2010

mmishicka

podle mě záleží na tom jestli je fena kastrovaná nebo ne. Pokud kastrovaná není, tak by měla mít alespoň jednou štěňata. Už pro to aby věděla že je máma, a taky aby se ji trochu srovnaly hormony v těle.

31.3.2010

vanda

Pro Kláru: Proč je toto tvrzení hloupost? Je to prostě pověra... Mezi lidmi je rozšířená, protože se předávala z generace na generaci. Skutečnost, že fena by měla mít alespoň jednou za život štěňata, však nebyla nikdy veterinárně doložena. Je to pozůstatek z dřívější doby, stejně jako fámy typu "psi, kteří štěkají, nekouškou" nebo "po syrové stravě jsou psi agresivní".

31.3.2010

vanda

Ještě dodám, že článek byl cílen spíš pro laickou veřejnost, která má potřebu nechat své feně štěňata, protože "fena by je přece jednou za život mít měla". Myslím, že nechtěných pejsků, kteří pak končí v útulcích, je hodně. A pokud článek pomohl alespoň jednomu člověku upustit od bezúčelného množení, tak svůj účel splnil... Ale samozřejmě chápu, že pro zkušeného chovatele v něm nic objevného není.

31.3.2010

Eva

Naše fenka se po štěňatech úžasně zklidnila,daleko ochotněji pracuje a jaksi dospěla.Její jedno štěně jsme si nechali a protože je to pejsek,tak nevím,čím se zklidní on.

1.4.2010

Lucie

Podle mě jsou to vše jen názory. Každý veterinář může mít svůj...Můj názor je takový, že fena štěňata mít nemusí. Žena, která má děti zdravější být nemusí.

1.4.2010

Darina

,,Bohužel,, mám potvrzeno, že je to pravda, vše co tady píšou i to o nezodpovědných množitelů...

11.4.2010

Jája

Petro, hárat ne dvakrát! Někde jsem četla, že pak má kastrace menší zdravotní efekt až téměř žádný - s ohledem na protirakovinný účinek, čím později (po více hárání) se kastrace dělá. Jestli jste rozhodnuti, tak radši brzy. Jája

11.4.2010

Jája

Pro K l á r u Víš, já také nevím, veterináři prostě statisticky nic neprokázali, ale hlavně mě mate, že u žen bylo prý prokázáno, že ty, které alespoň jednou rodily, mají menší pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu. Takže proč by to mělo být u psů jinak, že? Moje fenka měla spoustu falešných březostí, štěňata ne, asi v 7 letech byla z nutnosti (pyometra) odňata děloha, bouličky na mléčné žláze měla a má.

25.4.2010

Honza

Měl jsem dvě feny anglického kokra nezávisle po sobě.První měla 2x štěnata a umřela v 9 letech na infarkt,druhá neměla ani jednou a dožila se 15let,než zemřela na nádor mléčných žláz.Tolik asi k tomu,že by měla mít fena alespoň jednou za život štěnata.

28.6.2010

Kikina

Mojí feně je 14 let,nikdy štěňata neměla a je v perfektní kondici.

24.8.2010

Adéla

Můžete mi vysvětlit co má znamenat to lidi se psi bez pp..chcete tim snad rict ze kdyz si nekoupim psa za 30 tisíc ze ho nemuzu mit rada..ze lidi psum bez pp delaji stenata jenom proto aby na nich vydelali. mam ridgebacku bez pp a chodim s ni na vsechny mozny akce bez pp a milujuji a premyslime o stenatech a vubec mi nepride ze jenom prot ze nemam psa s pp nevim co delam..znam dost lidi ktery maji psi s pp a staraji se o ne mnohem min..treba pritel si koupil fenu s pp mela nemocne oko a pul roku po koupi mu veterinar podle rengenu zjistil ze ma od stenete nektere nervy od míchy mrtvé..stejne tak znam lidi co maji psa s pp jen na okrasu a vubec se mu nevenuji..nemyslim si ze zalezi na tom jestli ma clovek psa s pp nebo bez pp proste ho musí mit rad a pak je to jedno tak prosim nepiste takove blafy jakoze lidi se psama bez pp vydelavaji na psech..!!

3.9.2010

Hanka

Já mám zkušenost, že naše fenka při dalším hárání po štěňatech dostala zánět mléčné žlázy a něco s dělohou a museli jsme ji nechat vykastrovat. Tak nevím, jestli to těm fenkám nějak pomáhá.

15.9.2010

Apocalyptica

Pro Adélu - nemyslím si, že jde primárně o kritiku MAJITELŮ bezpapírových psů. Jde spíše o princip. Každý bezPP jedinec je potomkem papírových rodičů (dřív nebo dál v rodokmenu), proš tedy nemá PP? Protože minimálně jeden z rodičů prostě nesplnil podmínky chovnosti, buď se na to majitel vykašlal a vlastně ani neví jak na tom jeho pes je, nebo zvíře neprošlo pomyslným sítem chovnosti. Každé plemeno má nějaké podmínky, do kterých spadá i zdravotní stav psa se zaměřením na choroby, kterými je dané plemeno zatížené. Produkcí bezPP štěňat, o jejichž zdravotním stavu a v neposlední řadě i povaze de facto nic nevíme rozhodně ozdravení populace konkrétního plemene nepomůže. Pochopitelně tím nechci říci, že nemůžete mít zdravého bezpapíráka a naopak nemocného PP psa. Splnění podmínek chovnosti, skládání zkoušek, ježdění po výstavách stojí spoustu peněz, které logicky producent bezPP štěňat ušetří. Navíc nikdo nehlídá jak často a kolikrát vlastně má fena za život štěňata, jak jsou ošetřována a očkována atd. atd. Vzpomeňte jen např. na přídad v Jarošově (produkce čistokrevných bezPP štěňat ve velkém v hrozných podmínkách). Tomu zřejmě nechceme nahrávat nikdo, že, jenže tím, že je o bezPP štěňata zájem právě těmto množitelům nahrává, bohužel. Jsem majitelkou chovatelské stanice, mám doma PP zvířata, ale i bez PP a měli jsme i několik kříženců. Všechny jsem měla ráda a mám naprosto stejně, bez ohledu na jejich původ všichni mají a měli srovnatelnou péči. To není o původu, ale o lidech... Ještě k tématu - existují statistiky, které jednoznačně dokazují, že jeden vrh feně na její zdravotní stav nemá žádný vliv. Pozitivně lze ovlivnit zdr. stav feny tím, že ji necháme vykastrovat po prvním hárání, později se již pravděpodobnost výskytu nádorů mléčné žlázy vyrovnává s fenami nekastrovanými. Menší výskyt nádorů mléčné žlázy měly ve výzkumu ještě chovné feny, které však rodily a kojily štěňata opakovaně. Takže můj názor - rozhodně není nutné, aby fena měla 1x za život štěňata.

15.6.2011

MissRonny

Každý by podle mě by měl mít aspoň jednou za život mláďata.My máme Zlatého retrívra,kterému jsou 4 roky.Je nekastrovaný,protože si jeho panička myslí,že nechat kastrovat zvířata je kruté.

1.10.2012

Kikiii

Já mám fenku bišonka s pp a kastrace se mi nelíbí takže se asi přikloním spíš k těm štěňátkům... Kastrace je podle mě vhodná pro psi bez pp nebo křížence aby se zbytečně pejsci nepřemnožovali a nemuseli se dávat do útulků a každý aby měl svého majitele... U psů s pp je podle mě provádět kastraci škoda pokud má pejsek nějaké úspěchy na výstavách tak nevím proč by neměl mít štěňátka. Kdyby každý vykastroval svého psa s pp potom by brzo zanikla všechna plemena a vznikli by prostě jenom kříenci a žádné plemeno by nebylo...

15.12.2014

iska2010

mam fenku ovcaka nemeckeho celocernou,byla k mani pouze bez papiru,taky porad slycham ze by mela mit aspon jednou stenata,ale zvazila jsem to pote,co jsem videla n ostrave v popelnici tech 8 stenatek no,tak jsem se rozhodla ze bez pp uz dal mnozit nebudu.presto je to muj milacek,je moc sikovna i ostra a velika.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz