Štěkání na pošťáka


Jakmile se k vašemu domu přiblíží poštovní doručovatel, váš Max se může uštěkat. Celkem obvyklá scéna v mnoha domácnostech. Proč psy tolik vzrušují zrovna listonoši?

 

Odpověď je nasnadě. Pošťák přichází k vašemu domu každý den přibližně ve stejnou dobu, takže váš pes ho už z dálky pozná. Pokud máte doma rozeného hlídače, tak hlasitým ohlašováním brání své teritorium. Štěkot je jeho přirozeným a zároveň naučeným chováním. Když totiž poprvé uviděl pošťáka blížícího se k vašim dveřím, štěkal, aby ochránil svůj domov před cizím člověkem. Po několika ostrých štěknutích „vetřelec“ odešel a pes na sebe byl hrdý, že ho zahnal. Jeho chování se vyplatilo a posílilo to jeho sebevědomí. Kdykoli se potom pošťák zase přiblížil, pes spustil svůj obvyklý „řev“. Poprvé to zabralo a pes předpokládá, že to zabere zase. A skutečně se to povedlo. Pošťák opět odešel... Svou roli někdy může hrát i strach. Psi dobře vycítí toho, kdo se bojí, a víc po něm „jdou“. A někdy pes nereaguje přímo na pošťáka, ale spíš na zvuk zvonku, který nelahodí jeho uším.

 

Zdroj: Rádce pro milovníky psů, Paul McGreevy, Argo, 2005

Foto: pixabay.com


Vanda Ročková
Napsáno: 23.7.2019 17:05:12

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz