14.04.12 Život se psem

Masáže pro psy

Možná si říkáte, co je to zase za podivný výdobytek moderní doby. Proč byste měli masírovat psa? Ale vždyť i zvíře potřebuje občas trochu relaxovat a uvolnit psychické a fyzické napětí. Zvlášť jestli se aktivně věnuje různým kynologickým sportům.

 

Psům, stejně jako lidem, dělají dobře jemné masážní pohyby, které uvolňují svaly. Navíc se díky nim upevňuje i váš vzájemný vztah.

 

Co je potřeba?

V první řadě je to uvolněná a klidná atmosféra a samozřejmě ochota psa svěřit se do vašich rukou. Rozhodně nemá cenu ho do ničeho nutit, existují prostě jedinci, kterým se masírování nelíbí. Proto je nejprve vhodné vašeho mazlíčka otestovat a v případě, že neprotestuje a navíc se blaženě nastavuje, máte vyhráno (lépe řečeno, váš pes má vyhráno). Pokud však vykazuje známky napětí (vstává, má nastražené uši a napjaté svaly), přestaňte a pokračujte až v okamžiku, kdy je klidný a uvolněný.

Nejprve byste měli zahřát svaly, můžete na psa položit nahřátý ručník. Někteří jedinci však teplo nemusí a dávají přednost chladu. Respektujte to. Potom už můžete začít s dotyky, kterými zvýšíte prokrvení tkání a odtékání lymfy. Fungují podobně jako hlazení. Rukama psovi přejíždějte po srsti, jemným tlakem a co nejpomaleji. Kdybyste psa hladili příliš rychle, zbytečně ho to rozptyluje a povzbuzuje ke skotačení a divokému mazlení.

 

Správná technika

Pokud chcete umět psa opravdu pořádně namasírovat, je vhodné nechat si správnou techniku předvést odborníkem. Můžete se také přihlásit do speciálních kurzů, kde se naučíte různé masážní pohyby, které jsou pro vašeho mazlíčka uvolňující a přispívají jeho celkovému zdraví. Kromě toho existují i různé speciální „wellness salony“, kde si ho vezmou do parády vyškolení pracovníci. Ovšem jestli váš pejsek nemá rád cizí lidi, jistě ocení domácí prostředí a vaše šikovné ruce. Jiná situace je ovšem fyzioterapeutická masáž v rámci různých léčebných procesů – ta by měla být prováděná opravdu odborně, aby pomohla a nemohla uškodit.

Pozor, i pes má na těle reflexní masážní body (hlavně na tlapkách a kolem uší), které byste si měli nechat ukázat od odborníka.

 

Pohoda a relax

Videa s různými masážními technikami můžete najít i na internetu. Pro názornost připojujeme pár odkazů:

http://www.youtube.com/watch?v=X4Mcmo1oj5A

http://www.youtube.com/watch?v=fDqHebhNKEY

http://www.youtube.com/watch?v=KGRajWPYkZs&feature=related

 

Nejvhodnější oblastí pro masáže je oblast zad po obou stranách kolem páteře. Ale pozor, psa nikdy nemasírujte přímo na páteři! Zapamatujte si pravidlo, že masáž psa nikdy nesmí bolet, takže pokud vypískne, je to jasný signál, že děláte něco špatně. Psovi se bude líbit také masáž stehen a jemné hlazení po celém těle a nohou.

K masáži kolem páteře použijte špičky prstů, jimiž naplocho jemně masírujte svaly na zádech v malých kroužcích od šíje až k ocasu a zpátky. Stehenní svaly masírujte důkladněji celou plochou dlaně. Masáž předních končetin se provádějí tak, že uchopíte tlapku nad loketním kloubem, palec leží na svalu. Malými krouživými pohyby uvolňujete svalové napětí. Nakonec přejděte v celkové zklidnění, kdy psa hladíte plochými dlaněmi mírným tlakem od šíje po zádech, přes končetiny a k ocasu. Celou masáž je zakončena hlazením, aby mohly být odpadní látky, které se uvolnily z tkání, odvedeny pryč.

 

Důležité upozornění

Nikdy nezkoušejte masírovat nemocného psa. Zvíře nemůže říct, že ho něco bolí. Vždyť i vy, když ležíte doma s chřipkou a bolí vás celé tělo, na doteky nemáte nejmenší chuť. Navíc masáž představuje určitou „zátěž“ pro organismus a infekce by se mohla roznést po celém těle, které by se ještě víc zatěžovalo.

 

Zdroje: časopis Svět psů; Pes - výcvik hrou a sportem, Kirsten Wolf, nakladatelství Vašut