Která psí plemena jsou nejstarší?


Mezi poslední zástupce dávných primitivních poloochočených plemen se řadí australský dingo a novoguinejský zpívající pes.

Dingo pochází z jihovýchodní Asie, do Austrálie se dostal asi před 5000 lety. Novoguinejský zpívající pes je příbuzný dinga, který se vyskytuje převážně na Nové Guineji. A proč se mu říká zpívající pes? Vydává totiž vysoký melodický zvuk podobný jódlování. Žije divoce, ale i jako společník lidí.

Genetický výzkum publikovaný v roce 2004 rozpoznal 14 psích plemen geneticky podobným vlkům. Dělá to z nich nejstarší z moderních psích plemen. Jsou to čau-čau, pekinéz, šarpej, akita inu, šiba inu, tibetský teriér, šitzu, lhasa apso, saluki, afgánský chrt, samojed, sibiřský husky, basenji a aljašský malamut. Větší množství plemen je spojeno s Čínou, Japonskem a Tibetem, což podporuje hypotézu, že psi pocházejí z Asie.

 

Zdroj: Ryan O Meara, Úžasní psi, Fakta a zajímavosti, Metafora, 2010

Foto: pixabay.com


Vanda Ročková
Napsáno: 13.5.2019 17:52:00

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz