Čím prospívá pes lidskému zdraví?


Věděli jste, že vzájemná interakce psa a člověka má za důsledek některé biochemické změny a neuroendokrinní účinky?

 

Je v tom chemie

Jedná se například o zvyšování koncentrace fenyletylaminu v krevní plazmě jak u člověka, tak u psa. A to vesměs na statisticky významných úrovních, zvýšení hladiny endorfinů a dopaminů. Fenyletylamin zvyšuje pozornost, snižuje únavu, zvyšuje sebehodnocení, podněcuje činorodost, může vést až k euforickým stavům. Beta-endorfiny zase pomáhají stabilizovat imunitní systém. Dopamin je neurotransmiter (přenašeč nervových vzruchů v centrálním systému) – tvoří se z něj noradrenalin nebo adrenalin. Přináší pocit štěstí. Uvolňuje se při příjemných pocitech, hraje stěžejní roli v motorických funkcích mozku a má rozhodující význam při zpracování informací v kognitivních funkcích mozku. Všechny tyto látky dále způsobují například snížení bolesti a zklidnění.

 

Místo prášků na tlak

Vzájemný kontakt psa a člověka způsobuje snižování krevního tlaku, srdeční a dechové frekvence, stabilizaci krevního oběhu a pulzu (hlazení, ale i pouhou přítomností zvířete). Snížení kardiovaskulárních rizikových faktorů je podporováno také péčí o zvíře, nutností dodržovat určitý režim aj.

 

Dostatek pohybu

Navíc péče o psa pomáhá lidem i v tom, že mají kvůli nutnosti venčení pravidelný pohyb. Kontakt se zvířetem obecně pomáhá udržovat dobrou fyzickou kondici, podporuje zlepšování fyzických funkcí, podporuje rekonvalescenci a urychluje léčbu. Péče o psa vede ke zlepšení motorických funkcí a dovedností. Pes totiž působí jako podnět a vyvolává motivaci k pohybu a tím trénování svalstva, což je významné hlavně u seniorů.

 

Uvolnění

Kontakt a mazlení se psem vede k uvolnění svalstva a hlubokému dýchání. Zvíře může dokonce podporovat chuť k jídlu, nebo naopak pomáhat při redukci nadváhy nebo užívání alkoholu a nikotinu. Chování zvířat se navíc doporučuje jako prevence různých onemocnění. Dochází totiž k posílení imunitní obrany zejména prosti chřipkovým infekcím a nachlazení. Různé studie referují o tom, že děti narozené do rodiny se zvířetem mají nižší riziko vzniku alergií, astmatu, mají lepší imunitu a jsou méně často nemocné než děti narozené do rodin, kde žádné zvíře není.

 

Zdroj: Zooterapie ve světle objektivních poznatků, kolektiv autorů, Dona, 2007


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.4.2014 12:27:12
Napsáno: 29.3.2014 15:52:21

Forum.

Vložit príspěvěk

29.3.2014

bostonek

Fajn článok ;-) :-)

3.4.2014

inamo

Léčím se už 66 let psí láskou, myslím, že mi to prospívá, myslím, že i celé naší rodině, pejskům samozřejmě také. Ještě lepší je mít pejsky aspoň 2 dohromady, ušetříte za el. proud, protože jejich vzájemné hrátky jsou lepší program než bývá v TV :).

6.4.2014

jane

Moje psí slečna jorkšírka Barča mě spolehlivě léčí svou psí láskou.pokaždé když je mi smutno nebo špatně je tím nejlepším lékem ona.

8.4.2014

Peg

Pěkný článek a sktečně to tak funguje.

9.4.2014

bolonacek

Článek velmi dobře a výstižně napsaný a vždy se najde někdo,jako třeba D.Lover,který si neodpustí nemístnou poznámku. Znám to i ze svého okolí.Prostě lidé jsou různí.

17.7.2014

kety

Mohu jen potvrdit,že psí láska k člověku je úžasná,nezištná a trvalá a obejmutí psího kožíšku vám zmírní jakékoli trápení.Takže jim dávejme najevo taky svoji lásku a nešetřeme pohlazením a dobrým slovíčkem.

21.7.2014

Slunečnice

Se svým čtyřnohým kamarádem jsem vyřešila spoustu svých problémů, vřdy na procházce si všechno "řekneme", domů přijdu naprosto v pohodě a s chutí a dalším elánem něco dělat. Život se psem je neopakovatelný, prostě úžasný.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz