Zvracení


Zvracení znají všichni majitelé domácích mazlíčků, vždyť každého psa nebo kočku to několikrát do roka potká. Z biologického hlediska se jedná o ochranný reflex, kdy se tělo snaží zbavit škodlivého obsahu žaludku. Jak zvířeti pomoct?

 

Příčin zvracení je mnoho, nejčastěji se jedná o dietní chybu, kdy zvíře pozře zkaženou nebo nevhodnou potravu. Zvracení však může být také jedním z projevů infekčního onemocnění, vážného onemocnění slinivky, jater, ledvin nebo dokonce neprůchodnosti střev.

 

Co (ne)dělat?

Jestliže ve zvratcích zpozorujete krev, zvíře naříká, snaží se zvracet, ale nejde to, nebo se mu nafukuje břicho, na nic nečekejte a upalujte na veterinu! Tak se totiž projevuje tzv. torze žaludku (přetočení žaludku) či neprůchodnost střev. Oba tyto stavy jsou velmi nebezpečné a bez pomoci končí smrtí zvířete. (Bohužel ze statistiky vyplývá, že tak dopadne i polovina případů s veterinární pomocí.)

K veterináři zajděte rovněž v případě, je-li zvíře výrazně apatické nebo má teplotu nad 40 stupňů.

Jestliže se žádný z výše uvedených příznaků neobjevil, zvířeti odeberte krmivo a nechte ho v klidu. Pokud zvrací i potom, co se napilo, vezměte mu dočasně i vodu. Když zvrací i bez potravy a vody, neodkladně navštivte veterináře, protože se bude s velkou pravděpodobností jednat o infekční onemocnění či postižní jater, ledvin nebo slinivky. A v takovém případě hrozí dehydratace!

Pokud zvíře po odebrání potravy nebo vody zvracet přestalo, nechte jeho žaludek odpočívat. Po třech hodinách mu dejte několik lžic slabého černého čaje (může být trošku oslazený medem). Jestliže se zvracení obnoví, vydejte se na veterinu. Když zvíře tekutinu nevyzvrátí, přidejte po chvíli další lžíce. Během hodiny by mělo dostat cca tolik lžic tekutiny, kolik váží kilogramů. Můžete použít i speciální roztoky, která byly vyvinuty ke kompenzaci ztráty tekutin a elektrolytů u dehydrovaných psů a koček (např. Rehyvet, RC rehydration support apod.), případně minerální vodu nebo alespoň obyčejnou vlažnou vodu s hroznovým cukrem (Glukopurem), špetkou kuchyňské soli a zažívací sody.

Po 12 hodinách bez zvracení již můžete ponechat vodu bez omezení. Krmivo nepodávejte 12-24 hodin, záleží na intenzitě zvracení a celkovém stavu zvířete.

Jako první potravu předložte zvířeti rýži rozvařenou do kašovité konzistence (dávka přibližně jedné polévkové lžíce na 2 kilogramy hmotnosti). Aby bylo jídlo pro zvíře atraktivnější, můžete zvýraznit chuť přidáním trošky medu nebo soli. Rýži podávejte po troškách, aby si žaludek měl čas zvyknout. Pokud zvíře začne zase zvracet, navštivte veterináře.

Příští den do rýže přidejte trochu libového drůbežího masa nebo masového vývaru. Potravu rozdělte do 3-4 dávek během dne. Celkově nepřekračujte množství jedné polévkové lžíce na kilogram hmotnosti. Třetí den už přidejte do rýže obvyklé krmivo (granule, konzervu…) v poměru 1:1. Opět však krmení podávejte rozložené do několika dávek. Čtvrtý den už přejděte na běžnou stravu, kterou rozdělte do 3-4 porcí. Od pátého dne můžete krmit jako obvykle.

Neděste se, když se první dny po zvracení objeví průjem, je to důsledek podráždění trávicí soustavy. Pokud by neustával, nebo se naopak zhoršoval, navštivte veterináře.

 

Šetrná homeopatická léčba

 

China

Lék, který je vhodný přidávat u všech průjmových onemocnění a zvracení různého původu jako prevence dehydratace. Ředění 9-15 CH podle intenzity zvracení až 5krát denně.

 

Arsenicum album

Průjem nebo zvracení po pozření nevhodné nebo zkažené potravy. Lék vhodný při léčbě virových a bakteriálních průjmů a zánětu zažívacího aparátu. Ředění 9CH až 5krát denně.

 

Proti zvracení můžete koupit i čípky Spascupreel nebo Viburcol. Původně jsou určeny pro děti, ale mohou je použít i zvířata proti křečím, bolestem trávící soustavy a zvracení. Aplikace čípku má tu výhodu, že ho zvíře nevyzvrací. Podávejte polovinu až jeden čípek po šesti až osmi hodinách.

 

Zdroje: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada,

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada

www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 13.4.2012 22:17:11
Napsáno: 13.4.2012 22:14:53

Forum.

Vložit príspěvěk

5.5.2013

jana

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, mám doma dalmatina,posledních pár dnů začal zvracet bílou pěnu a má u toho i křeče, u veterináře dostal dvě injekce a antibiotika, pár dní byl klid ale zase to začalo, veterinář mi doporučil jiné granule, tak jsem je zkusila proplan, ale i ty mu už pomalu vadí,dávám mu rýži, kolínka ale stále zvrací tu bílou pěnu,jinak je pejsek v pohodě až na tyhle příznaky.Prosím o radu a jestli je možné koupit v lékarně bez předpisu nějaké kapky nebo léky,Děkuji

6.9.2013

Eva

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co pomůže našemu psíkovy. Každý den zvrací a má průjmy. Byli jsme dneska na veterině a pan doktor nám předepsal práškové prášky, a do těch prášků máme něco obalit tak jsme tam obalili saalám a nechce to :(. Asi před 15min. jsem dávala psíkovy černý čaj s medem a nechce to..., a po druhé jsem mu dávala 1 malou lžičku medu a taky to nechce :((. už nevím co mám dělat moc vás prosím o poradění. Mám o ni velký strach :(( Děkuji za odpověď...:)

28.4.2014

Martina

Dobrá den naše fenka Amynka mi příjde že delší dobu zvrací. Moje ségra see o ní stará. dává jí jednou denně najíst nevvím či to je dobré nebo ne. ale amynka sežere trávu )myslím že z důvodu že má hlad) pak jí vyzvrací a jde to takto dokola.. ségtra to pak řeší že jí nedá vůbec nažrat že má dietu když zvrací..Bojím se o naší Amynku

24.5.2014

Eliška

Dobrý den, co mam dělat, když můj pes zvrací krev

23.10.2014

Kateřina

Prosím, pomozte mi. Můj pes zvrací krev a já nevím, co to znamená, a čím se to způsobuje. Prosím o pomoc, jestli to je nějaké vážné, nebo tak něco...

27.2.2015

Jana

Dobry den, nase 13cti leta pudlice zacala pred tydnem zvracet, prujem nema, ale neudrzi v sobe ani vodu. Chut k jidlu nema, prilozene jidlo k puse nesni, jen otoci hlavu a to driv mela apetit neuveritelne velky. Nekolik tydnu predtim zacala byt "zlvastni". Nekolikrat denne sedi a kouka do zdi, na niz nic neni. Na veterinu chodime uz tyden, kde dostane nekolik injekci, ale jeji stav se nelepsi. Zadne testy veterinary nedelal. Co mame prosim delat? Dekuji!

24.11.2015

Anonim

Nas mali 3 mesicni jorkshir dnes v noci(2411 2015) zacal vydavat takovej divnej krik ze zvraci aale nic jen bilej chumel prachu Ale bojim se tak predem dekuji za odpoved

7.1.2016

Marion

Dobry den prosim o radu mame 7 mesicni fenku Jack Rusla a dnes zacala jakoby pokaslavat a chvilkama u vyzvrati sliny jakoby hlen . Nechce jist ani pit rano mela prujem . Poradte mi co ji dat prosim. Moc dekuji

28.12.2016

René

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, mám doma dalmatinku cca 7,5 roku,posledních pár dnů začal zvracet bílou pěnu pár dní byl klid ale zase to začalo,granule v sobe neudrzi,dávám ji rýži, kolínka ale stále zvrací tu bílou pěnu,jinak je fenka v pohodě až na tyhle příznaky.Prosím o radu a jestli je možné koupit v lékarně bez předpisu nějaké kapky nebo léky,Děkuji

23.2.2017

Rafaela

Dobrý den, prosím, poraďte mi nekdo, jak naučit psa více pít. Hlavně přez zimu pije málo. Je stále venku, teď máme problém i s dehydratací, musela po silném silném zvracení a průjmu dostat infuzi. Děkuji.R.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz