Zubní kámen - mechanismus vzniku a jeho působení


 Na zubech psa se stejně jako u lidí tvoří zubní plak z kterého se po čase vyvine zubní kámen. U trpasličích plemen to bývá běžné již během prvního až druhého  roku života. Zubní kámen je tvořen zvápenatěním zubního plaku, zbytků potravy apod.

Je velmi závažným zdrojem infekce pro celý organismus a silného zápachu z tlamičky zvířete. Neustálým polykáním velkého množství baterií a pronikáním bakterií zanícenou dásní do krevního oběhu dochází k velkému zatížení organismu, projevujícím se mnohdy únavou a celkovým zhoršením stavu zvířete. Může však dojít i k závažným onemocněním vnitřních orgánů především srdce, jater a ledvin. Zubní kámen také způsobuje tlak na lem dásně, čímž dochází k odhalování krčků zubů. Odhalené krčky se pak stávají vstupní branou infekce ke kořeni zubu a do mezizubního prostoru. Jak se množství zubního kamene zvyšuje, jsou i kořeny zubů více odhalovány a vzniká paradentóza s následným uvolněním a vypadnutím zubu.

Čištění zubního kamene

Psi mají od přírody snížený práh bolestivosti zubů, takže i při velmi silném zubním kameni, zánětu dásní a paradentóze jsou schopni normálně přijímat potravu, aniž by si majitel něčeho povšiml. Proto by kontrola zubů a dutiny ústní měla být prováděna pravidelně nejméně jednou ročně, což běžně veterináři dělají při prohlídce před vakcinací. U pacientů, kteří trpí  problémy v dutině ústní je vhodné na kontroly docházet častěji. Pokud se u Vašeho miláčka objeví zubní kámen, je potřeba jej odstranit. Vzniklý zubní kámen již nemá smysl ošetřovat čištěním zubním kartáčkem a enzymatickou pastou. Je nutné jej odstranit nejlépe zubním ultrazvukem v celkové sedaci pacienta. Dříve časté seškrabování zubního kamene při plném vědomí nám nedovoluje důkladné vyčištění všech zubů, především z vnitřní strany zubu, kde se také kámen usazuje, dochází ke stresování pacienta a vzniká nebezpečí poškození dásně a zubní skloviny. I anestézie má svá rizika, která se snažíme minimalizovat přípravou pacienta, volbou typu anestézie dle věku pacienta, celkového zdravotního stavu a plemene. Před každou anestézií je nutné dodržet minimálně 12ti hodinovou hladovku, pití vody ukončit 1 hod. před zákrokem. Důvodem je možné vdechnutí případných zvratků (aspirace). Po zákroku dle typu anestézie a možností pracoviště můžeme pacienta probudit dávkou antidota do plného vědomí, neboť zákrok není bolestivý, nechat pacienta probudit v hospitalizaci pod dohledem lékaře nebo jej předat majiteli ještě spícího k transportu domů.

Prevence vzniku zubního kamene

Po vyčištění zubního kamene je vhodné dásně dle stavu přeléčit vhodnými léky a zuby ošetřovat pravidelně 2x týdně čištěním zubním kartáčkem specielně navrženým pro zvířata a enzymatickou zubní pastou, která oddaluje další usazování zubního kamene. Jako další preventivní opatření je možné zvolit ke krmení takový typ granulí, které jsou specielně vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene. Existuje i množství pamlsků, které obsahují enzymy zpomalující usazování zubního kamene a hračky, které jsou k tomuto účelu doporučovány.

 

Autor článku : Daniela Duchková 

© 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

více informací na www.vet-centrum.cz


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 30.10.2007 14:02:50
Napsáno: 9.10.2007 10:14:33

Forum.

Vložit príspěvěk

29.2.2008

Jindra

Velice dobré zkušenosti mám u svých psů s pastou Orozyme gel s kombinací granulí Eukanuba.

6.2.2009

katka

Nase fenka ma asi zubni kamen kdyz ziva tak ma na zubech hnedy povlak a pachne ji z tlami posim o radu dekuju

10.2.2009

iris

Katko má určitě zubní kámen a potřebovala by ho odstranit. Dělá to veterinář pod narkozou.

16.6.2009

Andy50

Bakterie, ktere jsou v zubnim kameni - se musely nejak do tela psa dostat. Toxiny, ktere jatra nestihnout vycistit z krve se skrze krevni obehy dostavaji pres dasne do ustni dutiny - u cloveka je to to same. Kdyz budu mesic kourit a pit kafe a alkohol, nebudu si cistit zuby - taky to nebude moc hezky pohled. :(

6.11.2009

Lala

Dobrý den, můžete mi, prosím, prozradit název granulí, o kterých již byla řeč. Myslím tím granule určené pro prevenci tvorby zubního plaku od renomovaných firem.Děkuji.

30.6.2012

jana

dobry den mame jojksirka 3roky mel zubni kamen prisel o 7zubu co delat aby se to zlepsilo a jake granule doporucujete a mlsky dekuji

15.6.2016

Monika

Já můžu na zubní kámen doporučit 100% B.A.R.F. Máme 6-ti letou fenku křížence, byli jsme s ní u veta se zubním kamene, doporučoval narkózu a vyčistit. V té době byla ještě na granulích, teď 2 roky barfujeme a dle veta má zuby jak reklamu na zubní pastu. Pokud chcete vědět více, koukněte na Odkaz Poradí, vysvětlí, mají individuální přístup ;)

1.6.2017

Kristýna

My už také barfujeme, máme doma jorkšírku a ke zdravé výživě používáme jako doplněk hydrolyzovaný kolagen na klouby a Mořskou řasu Kelpa – Algea feed na zuby. Předtím jsme měli problémy se zubama ale tato řasa ji opravdu pomáhá.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz