Zánět spojivek


Zánět spojivek se u psů vyskytuje poměrně často. Příčinou může být pobyt v prašném prostředí, silný vítr, alergická reakce či poranění. Co dělat?

 

Příznaky jsou charakteristické - zanícené oko je poraněné a slzí. V koutku oka se hromadí hlen, což je na první pohled patrné zejména ráno. Můžete si všimnout i toho, že si pes postižené oko dost často škrábe, čímž se situace ještě zhoršuje.

V počáteční fázi stačí oko vymývat převařenou vodou nebo odvarem z heřmánku. Použít můžete také dezinfekci určenou pro lidi (Opthalmoseptonex).

Jestliže nenastane do dvou dnů zlepšení, nebo se stav naopak zhoršuje, musíte navštívit veterináře, neboť bude pravděpodobně nutná razantnější léčba.

Nenechte psa, aby si oko škrábal. Pokud to dělá, musíte ihned nasadit ochranný límec.

 

Rady

Oči pravidelně vytírejte převařenou vodou nebo očními kapkami, nejlépe večer. Oční hygiena dokáže zabránit zánětu spojivek neinfekčního původu.

Nepoužívejte bez konzultace s veterinárním lékařem žádné oční léky, které zabraly u vás a našli jste je v nočním šuplíku. V případě psa nemusí být vhodné!

Pozor na zánět rohovky! Vidíte-li, že se oko náhle stává „neprůhledné“, musíte okamžitě na veterinu, neboť hrozí trvalé poškození zraku. Rozhodují hodiny!

Zarudlé oko může také signalizovat oční zákal. Pokud je zvíře podrážděné, zalézá a oko je na dotyk bolestivé, je na místě ho odvézt co možná nejdříve do veterinární ordinace.

 

Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 14.1.2012 13:15:22
Napsáno: 14.1.2012 13:15:09

Forum.

7.3.2014

Majka

Můj pes má okolo oči až zarudnute oči nevím s čeho to může mit

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz