Zácpa


Může se zdát, že je to banální obtíž, ale není radno ji podceňovat, protože může vyvolat těžké zdravotní komplikace.

 

Psi i kočky by měli kálet minimálně jednou za 2 dny, ideálně však každý den. Stolice, která se ve střevě zadržuje déle, se zahušťuje a vyprázdnění je mnohem obtížnější. Navíc v těle zůstávají odpadní látky, které se vstřebávají zpátky do těla. Odborníci upozorňují, že čím déle zácpa trvá, tím se stav zhoršuje a může vyústit až k nutnosti chirurgického zákroku či v trvalé následky v podobě chronické zácpy. A to je dost nepříjemné…

 

Jak ji poznat?

U psů, kteří žijí v bytě a venčení je závislé na majiteli, je to snadné. To, že pes delší dobu neudělal hromádku, je na první pohled zřejmé. U psů, kteří přebývají na rozlehlé zahradě je situace složitější, absence exkrementu si nemusíte všimnout. Zácpu poznáte také podle neúspěšného tlačení. U koček, které nemají přístup ven a chodí tedy jen na kočičí toaletu, zácpu hned objevíte. U venkovních koček si toho většinou všimnete až po delší době - zvíře je méně aktivní, má zanedbaný kožich, špatně žere a někdy se objeví i zvracení.

 

Co dělat?

Na počátku zácpy pomáhá podání slabého projímadla a také zvýšení obsahu vlákniny v krmivu. Projímavé účinky má rostlinný olej, který zamícháte do krmiva v množství jedné lžíce na 5 kg hmotnosti zvířete. Vhodnou vlákninou je například strouhaná syrová mrkev, spařené ovesné vločky, lněné semínko nebo psyllium. Jestliže během 1-2 dnů nedojde k normálnímu vyprázdnění, navštivte veterinární ordinaci, kde zvířeti naordinují razantnější projímadlo (nebo klystýr). V závažných případech je nutné opakované podávání infuzí.

 

Rady, které se mohou hodit

Místo rostlinného oleje zkuste předložit lososový olej, většinou domácím mazlíčkům moc chutná. Pokud ho odmítne, vyzkoušejte sardinky v oleji (samozřejmě jen v případě, že zvíře není alergické na ryby). Přestože jsou slanější, jednorázové podání neuškodí a navíc je to vysloveně dobrota, takže není problém s jejich příjmem.

Psům a kočkám nikdy nedávejte vařené kosti! Zvlášť zvířatům, které jsou zvyklá jen na granule, mohou uškodit. Nejenže se štěpí na ostré kousíčky, které mohou perforovat střevo, ale navíc způsobují zácpu. Pozor dávejte zejména na kosti vepřové, při kousání se rozpadají na drť, která střevo doslova zabetonuje. Také kuřecí kosti mohou napáchat velkou paseku.

Pokud jste si všimli, že se pes ohýbá ke kálení a marně tlačí, nemusí to ještě znamenat zácpu. Podobně se projevují i močové kameny nebo podráždění konečníku.

Zácpa se někdy může paradoxně jevit jako průjem. V ucpané střevě se část stolice do konečníku protlačí a dochází k zánětu ucpaného místa, při kterém se tvoří tekutina, která trus naředí a objeví se „průjem“. Zvíře je v takovém případě skleslé, má matnou (jakoby zhrublou) srst a může i začít hubnout.

Bytové kočky musí mít k dispozici vhodnou toaletu s čistým stelivem umístěnou na klidném místě. Některé kočky upřednostňují toaletu „boudičku“, kde mají větší pocit soukromí. Doporučuje se mít o jednu toaletu víc, než je počet koček v domácnosti. Může se stát, že když se kočce její bednička nelíbí, nechodí na ní kálet a je-li čistotná, je jí i proti srsti udělat hromádku někde v bytě, a proto začne trpět zácpou.

 

Homeopatická léčba

Podle typu stolice obtížnosti jejího odchodu můžeme vybrat homeopatické léky, které pomohou stav upravit.

 

Alumnia – zácpa způsobená atonií střeva a konečníku, i měkká stolice je obtížně vytlačovaná. Tento lék je vhodný obzvlášť u jedinců hubených a „vysušených“. Může se objevit krvácení z konečníku v důsledku drobných prasklinek sliznice. Ředění 9-15 CH 2-3krát denně.

 

Bryonia alba – zácpa s objemnou a tvrdou stolicí, výkaly jsou suché jako „spálené“, i když zvíře hodně pije. K zácpě dochází po změně potravy nebo po přehřátí. Ředění 5-9 CH 2-3krát denně.

 

Silicea – atonická zácpa u zvířat se sklony ke střevním parazitózám. Při kálení stolice vykoukne a zase se schová. Ředění 9 CH 2-3krát denně.

 

Natrum muriaticum – úporná zácpa u jedinců, kteří buď pijí nadměrně, nebo naopak nedostatečně. Mají chuť na slané, jsou vyzáblí a smutní. Ředění nejprve 9 CH 1krát denně, pak 15 CH 1-2krát týdně.

 

Opium – zácpa způsobená zpomalením střevního pohybu, černé výkaly bez nutkání na stolici. Často po operacích, ovlivněním střev narkotiky. Ředění 9 CH 2krát denně nebo 30 CH hned po narkóze.

 

Nux vomica – zácpa s neúčinným nucením na stolici, zvíře tlačí bez vypuzení stolice. Časti jsou to nervózní jedinci, přecitlivělí na hluk, světlo a pachy. Ředění 9 CH 1krát denně. Při úporné zácpě až 3krát denně.

 

Zdroje: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada,

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada

www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.12.2017 12:40:08
Napsáno: 26.2.2012 20:23:09

Forum.

Vložit príspěvěk

4.3.2012

lucie

dobrý den, dneska když jsem šla s Blackem (kříženec kokršpaněla a pudla, 7let) na procházku tak si několikrát za sebou sednul, že udělá hromádku, ale buď se po chvíli zase zvednul, nebo z něj vylezl jen takoví "králičí bobek." Chtěla jsem se zeptat co s tím mám dělat? Děkuji. PS.: moc pěkný článek :)

6.5.2012

Ivana

dobry den,mam 10ti leteho westika,posledni dobe ma porad stimulaci tlacit, pri prochazce se zastavuje na kazdem 5tem metru a tlaci,pritom z ni jde ven jen plyn se zvuky,ktere jsou normalni pro cloveka.s obtizi vytlaci tenkou mekkou stolici. co mohu udelat?dekuji.

29.7.2012

Kamila

Dobrý den, prosím o radu dnes ráno měl můj pes řídkou stolici s příměsí krve celý den jenom polehává spíše spí nic nechce žrát jenom přijímá vodu a má horký čumák. Odpoledne se vyzvracel.

10.11.2012

Jarda

Dobrý večer,chtěla bych se zeptat,můj pes již delší dobu má neustálý pocit na stolici,ale jde mu špatně vytlačit.Tlačí několikrát za den,má už nucení i doma.Dlouho tlačí vytlačí málo.Už má venku i trochu střevo,bolestivé.Dávám mu i projímadlo,zkusila jsem olej do stravy,mléko,i když je stolice řídká,tak je to stejné.Byla jsem u dvou weterinářů,ale výsledek žádný.Je mi ho líto,bolí ho to.Prosím o radu.Děkuji

6.7.2014

viera marouskovaFVWCC

Dobry den! Muj pejsek ma zacpu a tak Vas prosim o radu.Predem Vam dekuji

6.1.2016

Jirka

Dobrí podvečer mam problem muj pes ma zacpu,i po 4 dnech navstevy veterinaře a nekolika klistyrech zacpa stále přetrvava podavam i predepsane projimadla,také krmim vývary astale nic nevým co delat.dekuji za připadnou radu

22.3.2017

René

Dobrý den co mám dělat když ovčák má zacpu nejsou léky

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz