Vnitřní paraziti psa


Mnoho lidí si myslí, že odčervení působí delší dobu a chrání tak psa proti vnitřním parazitům určitou dobu, toto přesvědčení je však mylné. Odčervovací tableta nebo pasta působí pouze na dospělého parazita a to jen 24 hodin. Vajíčka parazitů ve zvířeti zůstávají a cyklus vývoje se opakuje. Proto je zapotřebí odčervit po dolíhnutí vajíček znova, zhruba 2 – 3x v intervalu 14 dní.

Dospělé psy odčervujeme pravidelně každých 3 - 6 měsíců. V případě přítomnosti parazitů v trusu je potřeba odčervení zopakovat podle pokynů veterinárního lékaře. Pokud chceme mít jistotu a neodčervovat naslepo, je možné nechat zhotovit laboratorní vyšetření trusu a odčervit pouze v případě, pokud je v něm pozitivní nález. Pokud je nález negativní, odčervení není potřeba. Za směrodatné lze však považovat pouze negativní výsledky několika po sobě jdoucích laboratorních vyšetření trusu, protože v jednotlivém trusu hrozí, že byl odebraný v době, kdy se vajíčka právě neuvolňovaly.

V těle březí feny stoupá hladina progesteronu, jehož vlivem se probudí larvy v cystách. Probuzené larvy opouštějí cystu a s krví se dostávají skrz placentu do ještě nenarozených plodů. Štěňata se pak již rodí zamořena škrkavkami. Stejně tak může dojít k přenosu škrkavek mateřským mlékem. Může k tomu dojít i tehdy, když matka byla před nakrytím řádně odčervena. Odčervovadla totiž působí pouze na cizopasníky, kteří jsou ve střevě. Nepůsobí tedy na vývojová stádia škrkavek, larvy, které jsou mimo střevo v těle.

Proto je důležité důkladně a fázovaně odčervit narozená štěňata od 2. týdne - odčervení se pak pravidelně opakuje v intervalu  14 dní až do 8. týdne věku štěňat a pak každé 3 měsíce. Přesné užití odčervovacího přípravku a intervaly určí veterinární lékař, záleží na jednotlivém druhu léčiva. Mezi odčervení a očkováním by měly být minimálně týdenní rozestupy.

Březí fenu odčervujeme 2-3 dny před krytím, 42.den březosti a pak vždy zároveň se štěňaty.

Červy, kteří se dostali z těla hostitelů ven, je nutno spálit spolu s trusem. V nakaženém trusu se za 7 - 15 dní vyvíjejí larvy, schopné infikovat hostitele. V trávicím ústrojí se larvy uvolní z obalu vajíčka a provrtají se stěnou do krevního oběhu a krví se dostanou do orgánů, především do plic. Postiženého psa nutí ke kašli, jsou vykašlány do dutiny ústní, spolknuty a tak se dostávají podruhé do trávicího ústrojí, kde se trvale usazují, dokončují svůj vývoj a rozmnožují se.

 škrkavky

 

Vajíčka škrkavek jsou velmi odolná, vydrží teploty -30 až + 60 stupňů C a v prostředí přežívají až 5 let. Netypickým hostitel škrkavky může být i člověk, který se nakazí fekálně orální cestou a spolkne vajíčko škrkavky. Toto onemocnění se nazývá larvální toxokaróza (granulomatóza) a patří k nejčastějším parazitárním onemocněním člověka. Vyskytuje se ve třech hlavních formách: forma orgánová, oční a smíšená. K nakažení dochází pozřením infekčních vajíček (kontaminace parků, hřišť a zahrad) při nedostatečné hygieně, výjimečně pozřením náhodných hostitelů podobně jako u psů a koček. K nakažení přímo od psa dochází zřídka, jelikož vajíčka, která ulpěla na srsti, rychle vysychají a přestávají být infekčními.

Kromě škrkavek je nutno psa chránit odčervováním  a důslednou hygienou před dalšími parazity, jako např. měchovec, tasemnice, hádě, svalovec, tenkohlavec, kokcidie. Pokud krmíme syrovým masem, je třeba jej alespoň 2 týdny hluboce zmrazit před zkrmením. Nezapomínejte také na odblešení, blecha a všenka psí přenáší tasemnici psí a velmi často se pes nakazí taky touto cestou. 

tasemnice

Pes se škrábe a kouše a přitom snadno spolkne nakaženou všenku nebo blechu, se kterou se do jeho těla dostává i boubel tasemnice, která zraňuje střevní sliznici přísavkami a háčky na hlavičce a vylučuje pro psa jedovaté zplodiny své látkové výměny. Také ochuzuje psí organismus o živiny a látky z natrávené potravy, protože dospělá tasemnice parazituje právě v tenkém střevě, kde probíhá hlavní vstřebávání živin z potravy. Drobná poranění střevní sliznice se navíc mohou infikovat bakteriemi.

Pes nakažený tasemnicí hubne, i když dobře přijímá potravu, má matnou, zježenou srst, někdy trpí průjmem a zvracením. Zplodiny látkové výměny tasemnice u psa vyvolávají chudokrevnost, pokles červených krvinek a vyšší počet bílých krvinek. V okolí řitního otvoru můžeme někdy pozorovat vyloučené články tasemnice, vypadající jako plochá rýžová zrnka, která jsou schopna se pohybovat, dokud nezaschnou. Psu přivodí svědění, proto je často u postižených psů vidět tzv. sáňkování - psi se vozí po zadku, aby se podrbali. Sáňkování samo o sobě však není důkazem nakažení tasemnicí, pes ho provádí často i při přeplnění análních žlázek i při jiných problémech s konečníkem, kdy dochází ke svědění.                                                                                                                  

 

                               "sáňkování"

 

 

Text Dana Bočková

www.utulky.estranky.cz


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 17.12.2007 13:28:12
Napsáno: 3.10.2007 09:12:28

Forum.

Vložit príspěvěk

22.10.2007

Kačka

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli jé možné že když má 14 denní štěňátko škrkavky,jestli má i převahu bílích krvinek a kolik tak % je v normálu.Děkuji Kačka

20.2.2008

Ennie

můj pes má malé vřídky a stroupky na břiše a nevim co to je (doktor nám na to něco dal ale nepomáhá to) nemáte s tím někdo skušenosti? eny.malkovska@mujmail.cz

30.9.2008

KuzelovaJana8@seznam.cz

Dobrý den!Chtěla bych poradit.Mám 8měsíční fenku yorkšíra.Od pondělí mi začala kašlat tak,že se dávý.Někdy vykašle bílou pěnu.První jsem si myslela,že spolkla chlupy nebo něco ji zůstalo v krku,ale kašle neustále.Dokázal by mě někdo poradit co by to mohlo být.Byla jsem u veterináře něco ji píchl a doporučil jitrocelový sirup,ale nějak to nezabírá.Mockrát děkuji za odpověd Kuželová

1.12.2009

david

Dobrý den chtel bych se zeptat jak se da přenést psí škrkavka na člověka a jaké sebou přináši potíže a jak se léčí.Děkuji

25.2.2010

zdenka

chtela bych se optat muj pes jsou mu 4mesice a vykadil bile dlouhe cervy co mam delat

25.2.2010

vanda

Psa odčervěte, to je snad jasné. Běžte na veterinu a kupte si tam očervovačí tablety. Po 14 dnech to budete muset zopakovat. Konzultujt to s veterinářem. Nejspíš to budou škrkavky.

10.12.2011

l1u2c3k4a

takže, když pes sáńkuje, musí se k veterináři? jenom se chci ujistit

2.4.2012

máša

když pes sáňkuje nemusí to být červy ale může mít také ucpané anální žlázy. jinak odčervovat je nutné štěňata a staré nebo zeslabené jedince ,organismus zdravého psa se s parazity vyrovná , mí psi nejsou pravidelně odčervováni a dožívají se ve zdraví a spokojenosti dobrého věku , průměrně tak 15 let - jednalo se vždy o velká plemena. proč tolik psů z okolí umírá na selhání jater ? podle mě proto že jim je majitelé odepsali odčervovacími tabletami. odčervovat jedenkrát za rok to je jako neodčervovat vůbec ,odčervovat jednou za čtvrt roku je na červy účinné ale co to dělá s psím organismem to už nhikdo neřeší.

12.8.2012

viky

mám dva psi čumáčka a Ejmi.

12.8.2012

Terka a čumáček

mám taky psa čumáčka a mám i kočku skotaty kočka se menuje terka a kotata Flíčka,Tlapku,čertíka,Ejmi,andílka

11.8.2014

Petra Vitnerová

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda jste se někdo nesetkal s tím, že by parazit byl uhnízděn v tváři psa....má pod jedním okem velkou bouli. Kontrolovala jsem ho zvenčí, ale žádná známka po kousnutí, bodnutí, nebo klíštěti. Podívala jsem se dovnitř pusy a má tam malou dírku, že které trčí žlutý ,,provázek,,....nepostřehla jsem jestli se hýbe....nevím co s tím...mám to zkusit vytáhnout pinzetou?Může to být něco jiného?Děkuji za pomoc Petra

9.2.2015

sarikjalcs

jedná se o tasemnici psí. po rozkousnutí blechy se vytvoří TASSÍEMNICE P

22.10.2015

Magda

Mám doma dva pejsky a ti červi, to je hrůza. Teď jsem se někde dočetla, že se přenáší i na lidi, kteří by se taky měli odčervovat...nevíte co je na tom pravdy? přijde mi to dost uhozené

22.10.2015

Roman

Pro Magda: proč by to mělo být uhozené? Je to bohužel pravda. Na odčervování existují různé přípravky, které vám s tímto problémem pomohou. ti co mají psi, by určitě neměli nic podceňovat !

22.10.2015

Magda

Jako že psí červi se přenáší na lidi? To je nějaká blbost..takže mám taky zajít k veterináři, ať mě odčerví? :D

22.10.2015

Roman

K veterináři ne, jak jsem psal existují na to určité přípravky, které ti s tím pomůžou ;) A přenáší se to jednoduše, určitě ty svoje psí miláčky muckáš a hned na tebe nějací červi skočí ;)

22.10.2015

Magda

A jaké přípravky prosím?

22.10.2015

Roman

Kamarád bere wurm-ex, mrkni na net ;)

22.10.2015

Magda

Aha aha, a to stačí brát a hned se odčervím jo? a jak dlouho už to bere kamarád a cítil nějakou změnu nebo ..? :)

22.10.2015

Roman

Jak jsem říkal, počtěte si o tom přípravku na netu, píše se o něm dost. Od kamaráda jen vím, že byl často unavený, tak hledál důvody a přišel s tímhle...teď se cítí dobře.

22.10.2015

Magda

Tyjo, tak to já bych taky pořád jen spala :D ale jsem myslela že to je počasím..ikdyž v létě jsem taky byla často kantáre, ale to jsem zase měla brigády..no těžko říct

22.10.2015

Roman

No já nejsem odborník, ale rozhodně červi v sobě máte...jestli se jich zbavíte nebo ne..to už záleží na vás..já vám jen radil ;)

9.11.2015

René

Magdo: nechci vám radit, ale rozhodně nic nepodceňujte, protože si tím serete zdraví, omlouvám se za sprostý výrat, ale jinak se to říct nedá!

19.11.2015

Svatá pravda

René, máte pravdu, červi v našem těle jsou jednoduše navíc a nemají tam co dělat ;)

1.12.2015

KUPUJI

No po dlouhé brouzdání na netu jsem se rozhodl wurm-ex koupit, ikdyž jsem ho nejdříve odsuzoval. Hrůza co se všechno člověk dočte :-/

18.12.2015

Kamila

Přesně! Jak je to vlastně v dnešní moderní době vůbec možné? Já bych červy a parazity čekala třeba ve středověku, ale ne v moderní, čistotné a hlavně pokročilé době, ve které zrovna teď žijeme. Hygiena je úplně jinde než před stoletími a i přesto se stále v jídle nebo třeba u některých mazlíčků najdou paraziti. Nepochopím. Naštěstí máme ten wurm-ex

18.12.2015

Tomáš

Tak podle mě to bude problém vždycky. Prostě žijeme hned vedle přírody, mnohdy máme přírodu přímo doma (Mazlíčci), tak se nemůžeme divit. Za mě je ale skutečně obrovské plus, že to někoho zajímá a že proto vytváří něco podobného jako je ten wurm-ex. Pokud si totiž necháte parazity v těle, můžete těžce onemocnět, budete bez energie a nálady a taky můžete přicházet o důležité živiny z jídla.

12.1.2016

Fanda

Wurm-Ex je super, a blbci jsou ti, kteří říkají že ne a ani ho nevyzkoušeli!

21.1.2016

Martin

Dobrý den, máme tří a půlměsíční štěňátko stafordšírského teriéra. Dnes se vyprázdnila v podobě zvláštního výkalu, tenké, podlouhlé. Mám podezření, že to byla tasemnice. Co se s tím dá dělat? Souvisí s tím její děsně zapáchající prdy? Děkuji za každou radu, Martin

31.1.2016

Soňa

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, máme jezevčíka holčičku a pořád ji slzelo oko tak jsem si řikala že to ma asi zánět ale najednou se ji začala dělat pod okem boule tak mam strach co by to mohlo být děkuji za radu :)

18.7.2016

Josef

Dobrý den mám 4 měsíční štěně AST a dnes mi vyzvracel rýži s vývarem a k tomu bud škrkavku a nebo menší tasemnici tak se chci jen zeptat z čeho to může být tak děkuji prosím vás napište mi.

28.7.2016

michal

dobry den mnel bych dotaz kdyz muj pes nemuze vstat porad lezi a ma predni packy v krecich co mu je

6.10.2016

Lucie

Dobry den chtela bych se optat moje fenka jsou jí 4mesice a vykadila bile dlouhe cervy co mam delat? Dekuji za odpoved

27.11.2016

Tereza Kročilová

Dobrý den chtěla bych se optat můj pes má tasemnici. Nevím jak dlouho to má takže nevím jestli to od něj můžu chytit? Děkuji mnohokrát za odpověď.

9.12.2016

Honza

Sleduji tady psí problémy, mám 12 měsíčního x-jezevčíka, který se ke mně dostal ve svých 5 týdnech, zablešený, začervený, špinavý a smradlavý. včera jsem mu podal 1/2 tablety na odčervení, dnes ze sebe vypudil 3 tasemnice cca 15-20 cm dlouhých. Malých červíků i 20 cm škrkavek se zbavil při prvním a druhém odčervení, to jsem koupil u veterinářky sirup, a myslel jsem si, že problém bude na chvíli vyřešený, protože ve výkalech se neobjevilo nic. Minulý týden jsem s ním byl na očkování, a při té příležitosti jsem koupil tabletu, prý stačí půlka. Nabyl jsem dojmu, že odčervení se nesmí zanedbat do jrdnoho roku věku, pak už to nejspíš takový vliv na miláčka nemá. Pedešlí 2 jezevčíky jsem také tak odčervil, ale po roce až do jejich nedožitých 19 let odčervováni nebyli. Jídlo měli stejné jako my, občas si "vzali" vypadnuvšího králíka z kotce pro jejich adrenalinový způsob obstarání si potravy.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz