Vnější paraziti psa


K nepříjemným průvodcům psa nepatří jen vnitřní, ale také vnější parazité. Nejen, že psa zneklidňují pobíháním v srsti, svěděním a odsáváním krve, ale často jsou blechy a všenky mezihostiteli tasemnice, kterou pak přenesou na psa. Klíšťata přenášejí zase viry a baktérie, kterými mohou psa nakazit. Proto je zapotřebí, abyste psí kožich pravidelně a pečlivě kontrolovali a při prvních známkách ektoparazitů provedli nejen odhmyzení zvířete, ale ve většině případů i důkladnou očistu prostředí, ve kterém se pes zdržuje, jinak se některých parazitů nezbavíte. Vhodné prostředky léčby, ochrany i očisty prostředí vám poradí váš veterinář. Doporučí vám rovněž i preventivní přípravky, kterými můžete zabránit nebo silně omezit napadení zvířete vnějšími parazity. Představíme si několik nejčastějších psích cizopasníků:

Blecha psí má červenohnědou barvu, skáče na vzdálenost až 1,5m. Při silném napadení psa nebo příležitostně blechy psí nepohrdnou ani člověkem či jiným hostitelem. Blechy nakladou vajíčka do skulin v podlaze, mezi prkny kotce, do spárů v boudě a do čalounění křesel a psích pelíšků. Za 5 - 12 dní se z nich vylíhnou larvy, které žijí mimo tělo hostitele a živí se organickými částečkami prachu. Přitom, pokud na ně narazí, sežerou i vajíčka tasemnice psí. Po 9 - 11 dnech se zakuklí a takto přežívají 11 - 20 dnů, pak se z nich líhnou blechy, které ihned vyhledávají hostitele. Živí se již pouze jeho krví - a to samci i samice blech. Dospělci žijí 3 - 5 měsíců. Proto nestačí zlikvidovat blechy pouze na psovi, ale především odblešit pelíšek a všechna místa, kde se pes vyskytuje, protože právě tam se nacházejí vajíčka a larvy, dospělci na psovi už jsou jen vrcholkem ledovce, většina bleší populace přebývá v okolním prostředí v podobě vajíček a larev.

Pes se škrábe a kouše, může si způsobovat drobná poranění pokožky, která se druhotně infikují bakteriemi, může sežrat při vykusování srsti nakaženou blechu tasemnicí a čím dál častěji se také u psů vyskytuje alergie na bleší kousnutí. Kromě tasemnice blechy způsobují u silně napadených jedinců i chudokrevnost a přenášejí rovněž i některá bakteriální onemocnění. Pokud psa prohlížíme, svižné blechy nemusíme vždy zachytit pohledem, sama přítomnost blešího trusu v srsti je však průkazná (připomínají tvarem i barvou maková zrnka), rovněž tak stop po bleších kousancích. Kromě blech psích příležitostně nepohrdnou psem i blechy lidské, ježčí a kočičí. Jsou svižnější, menší a černého zabarvení.
 Při zablešení  psa nejdříve ošetřete šamponem nebo zásypem, potom aplikujte některé dlouhodobě působící antiparazitikum (pipetu, spray).  Zároveň odblešte i prostředí. Kotec a boudu vymyjte horkou vodou a vystříkejte Arpalitem nebo Biokillem, ap. Deky a pelechy vyperte v horké vodě. Zastříkejte spáry a škvíry v podlaze a stěnách boudy. Věnujte pozornost prevenci, prohlížejte zvířeti srst a preventivně aplikujte dlouhodobě působící antiparazitika, jejichž účinnost musíte na svém zvířeti vypozorovat sami, bohužel je velmi individuální.

Veš psí - na rozdíl od všenek a blech nejsou moc pohyblivé, při rozhrnutí srsti je vidět přisátá veš, která se nesnaží prchat jako všenky, ani neodskočí, jako blecha. Při silném napadení psa se vši zdržují kdekoli. Jinak dávají přednost hlavě, zvláště čenichu, těsnému okolí pysků, očí a uší. Vyskytují se poměrně často také zespoda na krku, na prsou a na hrudi. Na jednotlivé chlupy přilepují vši hnidy, které na rozdíl od lupů, celkem pevně drží. Naštěstí psí vši jsou méně časté než blechy a nejsou přenosné na člověka.  Pes se nakazí pouze přímým stykem se zavšiveným jiným psem nebo při používání cizích hřebenů a kartáčů. Při odvšivení se postupuje podobně jako při odblešování psa.

enka psí - saje krev psa jen příležitostně, jinak se živí kožním mazem a vrchními vrstvami zrohovatělé pokožky. Všenky lepí hnidy na srst stejně, jako vši. Mohou být mezihostiteli tasemnice psí, stejně jako blecha. Pro léčbu všenky se používají podobné prostředky jako proti vším a blechám. Po odvšivení je nutné provést také odčervení psa. 
 

Sviluška podzimní (sametka) - její larvy jsou původkyněmi trombikulózy. Zdržují se na povrchu kůže a při silném napadení můžeme pozorovat na psu sytě oranžové tečičky, nejčastěji v oblasti očí, uší, na pyscích, v okolí řitního otvoru, pod ocasem  a mezi prsty. Způsobují u psa silné svědění.

Zákožka psí, případně kočičí - je původcem svrabu u psa. Zákožka psí může přecházet i na člověka. Samice žijí pod kůží, kde si vyvrtávají chodbičky a kladou tam vajíčka. U psa se onemocnění nejprve projeví na řídce osrstěných místech, jako jsou uši, břicho, vnitřní strana stehen a později se šíří i na ostatní plochy kůže. Svrab vyvolává úporné svědění, pes si postižená místa škrábe a pokožka se z nich olupuje v šupinkách. Postižené zvíře je nutné oddělit od ostatních, ošetřit místa, kde se vyskytoval a předměty, které používal a při ošetřování psa používat ochranné gumové rukavice.

Dravčík psí - onemocnění, které vyvolává, se označuje jako cheyletielóza nebo dravčíkovitost, mezi chovateli se jí někdy také lidově říká chodící lupy. Zvýšená tvorba lupů však automaticky neznamená, že se jedná o dravčíka. Potvrdit onemocnění není nijak složité, parazita lze snadno vidět pod mikroskopem. Toto onemocnění se do našich chovů dostalo asi před dvaceti lety a v posledních letech se výskyt tohoto onemocnění stále zvyšuje. Vajíčka dravčíka jsou volně přilepená na chlupech napadeného jedince. Dravčík žije na kůži svého hostitele. Nabodává jeho pokožku a živí se tkáňovým mokem, vyvolává u psa silnou svědivost. Zpočátku se vyskytuje na hlavě napadeného psa a to zvláště v okolí očí, na temeni hlavy a okolo uší. Při rozhrnutí srsti uvidíte bělavé, ke kůži přiléhající šupinky. Postupně se dravčík rozšiřuje po celém těle hostitele. Pokožka reaguje zvýšenou tvorbou lupů a postižený pes vypadá, jako by byl posypán moukou. Při silném napadení se na těle psa utvoří vrstva šupin a pes vypadá, jakoby byl obalen krustou.
 Je třeba počítat s tím, že dravčík je parazit velmi odolný a léčbu je třeba opakovat. Jedna koupel dravčíka nezničí. Oblast dvojitého záhybu na vnější straně boltce je velmi oblíbeným místem, kde se dravčíci dlouho drží.  Je nutno provést dezinsekci prostředí a chovatelských pomůcek, například hřebenů a kartáčů. Tato oblast je na těle psa dobře chráněná a právě zde dokáží dravčíci dlouhou dobu přežívat.
Dravčík dokáže způsobit problémy psům, může ale vyvolat i potíže u lidí  Na člověku sice dlouho nepřežívá a nedokáže se na něm rozmnožit, ale způsobí na kůži načervenalé pupínky, vyvolávající svědivost. V okamžiku, kdy se vyléčí pes, odeznívají i kožní potíže i u jeho majitelů. 
 

Trudník psí  - způsobuje trudníkovitost, neboli demodikózu, dříve taky nazývanou červená prašivina  a lokalizuje se ve chlupových folikulech.  Demodex  způsobuje zánět chlupových folikulů a mazových žláz. K přenosu dochází v ranném věku kontaktem mláďat s matkou při sání mléka. Onemocnění zpravidla probíhá ve formě šupinaté nebo pupenečkovité. Při šupinaté formě jsou charakteristickým příznakem drobné, různě velké okrsky s prořídlou srstí na kůži hlavy (okolí očí, na čele, na pyscích, na nose), případně i dalších místech těla. Řídnutí srsti se může stupňovat, až se vytvoří lysá místa s šedavě zbarvenou až zarudlou kůží.  V případě pupenečkovité formy je možné v místě vylysání pozorovat dobře hmatné uzlíky, které mnohdy hnisají, zduří a praskají. Pak je možné nalézt na postižených místech strupy zaschlé krve a hnisu.Lokalizovaná forma se vyskytuje hlavně u štěňat na hřbetě nosu, na čele a kolem očí. Postižená ložiska jsou holá, zarudlá a vyskytuje se zde zvýšená tvorba šupin. Generalizovaná (celková) forma onemocnění se může vyskytovat v jakémkoli věku a kdekoliv na těle. Nedoléčená generalizovaná demodikóza často přechází v úporný zánět meziprstí. K léčbě demodikózy se používají různé látky ve formě šampónů (koupele), ty se opakují v intervalech několika dnů až dvou týdnů, do vymizení příznaků. 
 
Klíště - v našich podmínkách se klíšťata vyskytují všude a jsou nepříjemnými průvodci psa od časného jara do pozdního podzimu. Zakousnuté klíště bychom měli vykýváním odstranit co nejdříve, aby se do ranky nevylučovaly dlouho jedovaté sliny klíštěte. Ranku po odstranění je třeba vydezinfikovat jódem.
Klíšťata při silném napadení způsobují nemalé ztráty krve a s uvolňujícím slinami se můžou od nakaženého klíštěte dostat do těla hostitele i viry, baktérie, prvoci. Nejvýznamnější takto získané onemocnění od klíšťat je borelióza a klíšťová encefalitida, v poslední době se objevuje i babesióza. Proti borelióze je možné nyní psy již očkovat, veterináři doporučují očkování českými sérovary od Biovety, které jsou připraveny speciálně proti kmenům baktérií, které se u nás vyskytují.
U postiženého psa můžeme, ale také nemusíme pozorovat růžovočervenou srkvrnu s centrálním výbledem v místě kousnutí, která se stěhuje a psa svědí, většinou však v srsti ujde pozornosti. Pes začíná být zvýšeně unavitelný, nemá chuť si hrát ani na procházky, může mít lehce zvýšenou teplotu, později se často přidruží kulhání a obrny nervů. Kterýkoliv projev může však chybět a pokud nemoc přejde do třetího stádia, psa již není možno zachránit. Proto je třeba navštívit veterináře co nejdříve, který z krevního testu pozná přítomnost borrelií a psovi nasadí účinná antibiotika.

Kloš - lidově se jim přezdívá létající klíšťata - saje krev koní (kloš koňský), ovcí (kloš ovčí), jelenů, srnců, muflonů (kloš jelení) a při silném výskytu se stává, že nalétá i na psa i člověka, zamotává se do srsti či vlasů, lechtá a svědí a pokud se prodere na kůži, kouše a saje krev.

 

Text Dana Bočková

www.utulky.estranky.cz

 

 

 

 

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 17.12.2007 13:26:20
Napsáno: 27.9.2007 13:53:41

Forum.

Vložit príspěvěk

31.8.2009

Zdeněk

ahoj chtěl sem se zptat nášemu pejskovi se na srsti objevili oranžoví parazité nevím co to je objevuje se mu to v tříslech a i na hlavě

2.9.2009

Lidka

ahoj náš pejsek to měl taky,prý jsou to sametky,působína to vše co je na blechy, ale nakladená vajíčka se musí setřít nelépe nějakou desinfekcí, hodně to pejsky svědí,náš byl z toho celý podrápaný jak se drbal,čauky

3.9.2009

Zdeněk

Děkuji za radu to jsem udělal ale zajímavá je to že to má pouze v létě

16.9.2009

Magda

Proc se Zdenku ptas, kdys to mas napsane o par radku vys. Je tam psano, ze se objevuje na konci leta (pry z travy). Staci precist...

5.2.2010

Cedrik

Ahoj. Náš pes , kterému je 7 let začal mít kožní problémy. Udělají se mu jako by bouličky, které si začne škrábat a má tam světlé strupy. Doktor nám dal desinfekci, která zabere, ale za pár dní se mu to udělá znovu. Pes je pak velmi citlivý na dotek a je neklidný. Prosím o radu

12.6.2010

Lucka

Ahoj, prosím nevíte co mám dělat, můj pes má nad okem ohromné klíště, vytáhnout mu nejde, a já nevím co mám dělat. Prosím pora´dte co nejdřív:(:(!

15.6.2010

katka

dobry den chtela jsem se zeptat mam 10ti letou fenecku a kazde leto se ji vyhoni neco jako eksem nevim ja jak si mam poradit muzete mi neco doporucit ?dekuji

2.12.2010

kki

chudaci pejsci

27.9.2011

marcela

dobry den prosim vas o radu.nas pes ma v oblastech hlavy,pod krkem,vnitrnich stehnech,na pred.i zadn.nohou Svedive nekde suche,supinate a navrstvene utvarky stejne velikosti asi 3az5mm a nekde mokvajici az praskajici z kterych vyteka krev s hnisem zlutavym az hnedavym,nezapacha.pokud to sloupnu,odstranim hnis pote zaschne a zustane lesknouci hrbolek s okolo vypadanou srsti a tak to vytvari jakoby krtiny.PROSIME O RADU CO BY TO MOHLO BYT.dodam jen ze na louce kde se nas i jine psi zdrzuji se zdrzuji a ziji i srnci,divoka prasata.vyskytuje se tam i klos jeleni.dekujeme budeme radi za jakoukoliv radu.S pozdravem Marcela a rocni pejsek Bandog Argos

9.4.2012

Lucie

Já používám v teplém období lázně s odvarem z nimbalkového listí a rozdrcených pecek. Můj pejsek netrpí žádným svrabem, žádnými blechami, vůbec se neškrábe a krom toho ho lázně v létě zakřísí - je to mopsice, v létě velmi funí a pochrochtává, lázně má ráda. Jsem totálně šťastná, že jsem tu bylinku pro sebe objevila. Dělám si z ní i pro sebe gel, aby na mně neskákali žádní roztoči. Praktický návod: do zhruba 50 litrů naleju 2 litry silného odvaru z nimbalkového listí a rozmělněných pecek. Do této lázně vkládám pejsinku každý druhý den, jen ji tam ponořím /bez hlavičky/ a ona pak zase vyleze, až jí to omrzí. Lázeň přikryju na balkoně nebo zahrádce víkem, vydrží tak 10 dnů. Pak to vyleju pod růže a kytičky, taky je přestanou okusovat paraziti. Tyto lázně provádím od května do září, v zimě občas pejsinku vykoupu a nakonec opláchnu přímo odvarem. Latinský název je Melia Azadirachta, indická je nejsilnější.

26.4.2012

Linda

Dobry den, mam 9-vitiletou Westicku Elisku .V CR nemela nikdy problemy, ale ted zijeme jiz pres pet let na Gran Canariii, kde je neustale jaro-teplo.Do dvou let, tady pro Eli nastalo peklo.Zacla mit problemy se svedenim a to dolnich koncetin mezi prsty a kolem zadecku. Odblesovala jsem, letely do Prahy, kde se konstatovala alergie, delaly se testy, ale nic se neprokazalo. Tady na GC jsem vystridala plno veterinaru, ale stale se nic nedarilo a nozicky zacaly y napuchovat. Zmenila se dermatologicka strava, konec zustal na kortikoidech. hruuuza !! Pote se zkousely desinfekcni prostredky koupele v Hibimaxu, crem diprogenta,coz se zlepsilo, ale vzdy se to opet vrati ! Vzdy se objevi ve vetsim a jeste vetsim mnozstvi cernych tecek v kuzi mezi prstiky, pcickach kolem zadecku v podpazdi a vtnich stehen.Nekdy i u ousek.Pripada me to jako nejake parazyti, ktere ji svedi. Procetla jsem tisice clanku o parazytech, ale nic z teto kategorie me nepripada, ze by to mohlo byt!!Nejvice me to pripomina svilusky, ale jak se udava, jsou oranzove a u me Elisky to je vse cerne. Muzete mne prosim poradit, zda nevite neco o teto mrse, ktera nam stale obtezuje zivot ?? Moc dekuji za nejakou radu, zdravi Linda

28.6.2012

Jaroslav Bittner

Dobry den mame bullterierku s rodokmenem 22.7.ji bude 8 let.Stenata nikdy nemela.Sedum apul roku byla na SK ted ji mam v Praze.kdyz ji privezli okousavala si nohy ted uz je to min.Ale smika se po koberci a hodne je olizuje je videt ze ji to svedi.Kdyz ji vykoupem tim nejmnejsim samponem co v Petcentre maji vyhodi se nani take neco jak boule tak ze jen cista voda s jinymi psami se nestyka nevim co to je.Aspon za castecni radu dekuji pokud navstivim veterinare.Preji hezky den Bittner

26.2.2013

Radek

Máme podobný problém jako paní Linda! Akorát ty černé tečky má můj King spaňhel charles kavalír na podbříšku a kolem bradavek. Celkem často si to líže, ale nemůžeme zjistit co to je. Kdyby někdo věděl a pomohl byl bych moc rád a vděčný! Měj te se krásně a přeji usměv na rtech!

18.4.2013

Ondra

Dobrý den chtěl bych se dozvědět tohle.Na mém plsovi parazitují blechy v okolí pozadí,ocasu a zad jak se dají vyhubit PROSÍM o nějakou radu. PS:děkuji za vyřízení

5.6.2013

Věra

Pes má parazity v podbřišku a na vnitřní straně stehem, antiparizitání šampony ani frontlain nepmáhají. Dočasně pomáhají přípravky s Tea Tree olejem, ale problém se vždy vrátí. Veterinář dal jen antibiotika, aby se neroznesla infekce. Jak se zbavit parazita, prosím poraďte

14.6.2013

zuzu

Tak ty cerne tecky mame taky, ale jakoze my, lidi, a ne pes. Uz asi tyden. Kozni lekarka nema poneti co by to mohlo byt. Mame je ve vlasech, na chodidlech, na rukou, na prsou , ale i jinde. Nejvice se jich objevi tam, kde se zapotime )pod ponozkama). Zkuste potirat hrebickovym vyluhem )hrst hrebicku rozdrtte a zalejte vrouci vodou a aspon 5min nechte luhovat). Muzete nabidnout i k piti. A taky muzete zkusit potirat silnym alkoholem. Prosim dejte vedet v zda vam to taky pomohlo. mi se po tom hrebicku ty tecky ve velkem poctu objevily a pak jsemm je setrela a bylo to lepsi...

12.11.2013

Nikola

dobry den chtela bych se zeptat nasemu pejskovi se na zadech pod kuzi udelala hrouda a je pohybliva nevime co to je . dekuji za odpoved

28.12.2013

lola

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat..mám Slovenského čuvače ( 5 let starý). Začal velmi pouštět chlupy ( jako nikdy) a dost zhubl.. nevíte co by to mohlo být?

20.1.2014

Adéla

Dobrý den, moc vás prosím o radu. Mám yorka, teď měl nedávno půl roku a váží 4,5. Hned zezačátku měl zánět uší a folikul....teď se zjistilo,že zánět se přeléčil,ale nevyléčil se prapůvodce toho uplně. Pejsek má teď kožní problémy, zjevně nějaká alergie,doktor ale neví na co...vykusuje si srst hlavně na hřbetě a na zadních nohou,pod kůží, kde si srst vykousal se objevily zatvrdlé bulky....krmili jsme ho friskiess, pak jsme dali radši jen rýži s kuřecím masem a mrkví.....budu vděčná za každou radu, děkuji Adéla

22.3.2014

Marie

Naše fenka westíka - 3 roky - se chová naprosto normálně, ale má v srsti (doufám že nečistoty) jakokdyby "vysypaný mák" s broučky které se snažíme vybírat. Broučci jsou hnědí a mají na zadečku žlutou skvrnu. Největší byl 3,5mm dlouhý a 1mm tlustý, prosím porad´te mi. děkuji

6.7.2014

Jerkys

Dobrý den , chtěl sem se zeptat co pomůže psovi odstranit nebo spíš odehnat parazita Kloše nutné prosím pomoct!

30.9.2014

micalka76

chudaček pes

5.1.2015

klara

chudinečky! To jsem ráda že naše sofinka je v pořádku :)

10.1.2015

zuzana

Dobry een chtela jsem se zeptat muj pejsek ma hnedo bezove jak to rict kousky v srsti pouze na nohach silne se drbe a zacinaji se mu delat na nohach fleky vypadane srsti nevite co by to mohlo byt

29.8.2015

nikola

tyto zvířata jsou chudáci! Tichto zvířat je mi líto.

1.10.2015

Lucka

oranžové jsou svilušky

18.10.2015

Petra L.

Také řeším hnědočerné tečky u zadečku a na bříšku stejně jako paní Linda a Radek..moje jorkšírka má také dost problém s lupy a svěděním. Veterinářka řekla že je si s tím nemusím dělat starosti a ted se jí to dělá i v podpaží a čím dál více se škrábe. Měli by tohle začít zkoumat, možná je to něco nového a jsme my jsme zatím bezmocní..

17.4.2016

nelinka

DOBRY DEN MNĚLA BYCH DOTAZ KOUPILA JSEM FENU CIVAVU NAŠLA JSEM VNI V PRSOU KOLISTANA MA JENU PRSO MOC ČERNE CO TO JE NEVIM PORADTE MI DĚKUJI

17.4.2016

nelinka

DOBRY VEČER MNĚLA BYCH DOTAZ MOJE FENA ČIVAV MA ČERNE PRSA NAŠLA JSEM VTĚCH PRSACH KLISTATA MA TO DOST ČERNE BOULE DĚKUJI ZA ODPOVĚD

4.7.2016

katka

Prosim Vas poradte mi mam psa ktory ma vsi a ma ich aj v kotci dala som mu tam cez zimu madrac a aj ten je cely zavsiveny poradte co mam robyt

27.7.2016

Jirina

Dobry den memu psovi se delaji lupovite bolaky na hrbete a vypadavaji mu chlupy koupila jsem antiparazitni sampon ale i kdyz ho 2krat tydne koupu namam pocit ze by to bylo nejak ucine.kdyz se mu zacaly delat tyhle bolaky zacal byt i hrozne citit.muzete mi poradit co bych mela pouzit.vzala jsem si tohoto pejska z utulku a nevim jak mu pomoct.dekuji

24.2.2017

roman

Ahoj chtel bych se zeptat mam Stafford vena je ji 1 rok a ma blechy potreboval jsem radu jak ji odblesit dekuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz