Torze žaludku


Přetočení žaludku neboli torze je jedno nejzávažnějších smrtelných nebezpečí, které psům hrozí. Pokud totiž nejsou během krátké doby operováni, umírají. Jak vlastně poznáte, že se psovi přetočil žaludek? A dá se torzi nějakým způsobem předcházet?

 

Přesné příčiny vzniku nejsou plně známy, ale některé důležité faktory ano. Přetočení žaludku je pravděpodobně podmíněné geneticky, do hry však vstupují i rizikové faktory (pohyb po krmení, nevhodná strava), ale i souhra všech faktorů a nešťastných náhod.

 

Pro představu

Torze žaludku je akutní stav s úmrtností kolem 30 – 40 %. K úhynu dochází nejčastěji následkem selhání kardiovaskulárního systému. Mnoho lidí nemůže pochopit, jak se žaludek přetočí, proto uvádíme zjednodušený popis. Pes má žaludek umístěný horizontálně. Můžete si ho představit jako balón upevněný ve dvou bodech v horizontální rovině. Když je naplněný a začne se hýbat, velmi lehce se přetočí a tím se zauzlují jeho konce.

Ohrožena jsou především velká plemena psů. Existuje názor, že ke vzniku torze přispívá „volné“ zavěšení žaludku, který se může za určitých okolností otočit kolem své osy. Krmení, které se dostane do žaludku, vytvoří plyny, čímž se jeho objem enormně zvětší a při pohybu se pak může žaludek otočit. Kvůli zaškrcení velkých cév se sníží krevní tlak, organismus je nedostatečně zásobován kyslíkem, dochází k šoku krevního oběhu a znemožnění peristaltiky. Kromě toho mohou odumřít části žaludeční stěny.

K přetočení žaludku dochází většinou několik minut až několik hodin po krmení. Jestliže psi bývají krmeni pozdě večer, pak majitel symptomy nezaznamená, protože prostě spí. Z tohoto důvodu se doporučuje (pokud pes nemá pelech v ložnici páníčků), nepodávat mu větší množství krmení po 18. hodině.

 

Rizika

Hlavní nebezpečí představuje potrava, ze které se ve velké míře tvoří kvasnými procesy plyny. Bylo prokázáno, že pokud je pes krmený granulemi, ve kterých je více obilovin a málo kvalitních bílkovin, je  riziko přetočení žaludku mnohem vyšší. Proto se vyvarujte podávání levných marketových krmiv a rovněž granulí, ve kterých převažují rostlinné bílkoviny. Stejně tak dávejte pozor na množství vypité vody po jídle. I když je psovi podávána kvalitní potrava, při zvýšeném příjmu tekutin (když je břicho přeplněné a pes se následně pohybuje a skáče) se riziko torze několikanásobně zvyšuje. Další vlivy, které přetočení ovlivňují, jsou anatomické predispozice. Ohrožena jsou především velká plemena psů s úzkým a hlubokým hrudníkem, například irský vlkodav, německá doga, německý ovčák, dobrman, labradorský retrívr, baset atd. Mezi další rizika patří: hltání potravy, při které pes polyká větší množství vzduchu; stres při krmení; zvracení; porucha průchodnosti trávicího traktu atd.

 

Jak ji poznáte?

Jestliže se žaludek přetočí, nemůže se jeho obsah pohnout ani dozadu, ani dopředu. Dochází k tvorbě dalších plynů a potíže se ještě zhoršují. Mezi nejčastější příznaky patří zvětšování objemu břišní dutiny, zaujímání nepřirozených poloh, nahrbený postoj, neklid, neúspěšné snahy o zvracení, zvýšené slinění, které je doprovázené i projevy šoku (zrychlený dech, zrychlená srdeční činnost, bledost sliznic).

Uveďme si jednotlivé příznaky tak, jak následují za sebou: zvětšení objemu břicha, na pohled ztuhlé břicho, které je posléze bolestivé na dotyk, zvracení pěny nebo tekutiny, neúspěšné pokusy o zvracení, zrychlené polykání, nadměrné slinění, zrychlené dýchání, nadměrné pití, nechutenství, červené nebo bledé dásně (ne přirozeně růžové), nahrbený postoj ve stoji nebo v leže, leh či sed v nezvyklých polohách, pozice, při které je předek při zemi a zadek nahoře, svíjení se, vyhledávání skrytých míst, nepřirozeně klidné chování, apatie. Je nutné podotknout, že příznaky následují rychle za sebou. Při jakémkoliv podezření na přetočené žaludku je proto nutné urychleně vyhledat veterinární pomoc. Čím víc času uběhne do operace, která může psovi zachránit život, tím horší bude prognóza. Pro potvrzení či vyloučení torze se provádí rentgenové vyšetření, je to jediná spolehlivá diagnostická metoda. Nezapomeňte, že toto onemocnění se bez chirurgického zákroku nevyléčí! Jako prevence možného opakování se provádí tzv. gastropexe, kdy se stěna žaludku trvale fixuje k břišní stěně.

Prevence

Uvádíme nejčastější opatření, která doporučují veterinární lékaři a chovatelé:

Snažte se psovi zabránit, aby krmení zhltnul ve spěchu. Máte-li více psů, podávejte jim krmivo raději odděleně. Misky s vodou a krmením umístěte do výšku hrudníku, ne na zem. Krmnou dávku rozdělte do několika porcí, to platí obzvlášť pro velká plemena, kde je riziko přetočení žaludku mnohem vyšší. Ráno například předložte psovi 1/3 denní porce a k večeru zbylé 2/3. Minimálně dvě hodiny (spíš tři) po jídle by měl pes být v naprostém klidu. Skákání, běhaní a další skotačení je prostě tabu. Psa se snažte navyknout na nezbytný odpočinek po jídle, stejně tak ho nekrmte několik hodin před jízdou autem. Nekrmte ani krátce po výrazné pohybové aktivitě, s podáním žrádla raději hodinku počkejte. Snažte se omezit příjem většího množství vody. Na delších vycházkách mějte s sebou vždy vodu i pro psa a nabízejte mu ji pravidelně v menších dávkách. V případě krmení granulemi je třeba vybrat kvalitní značku, kde celkový obsah bílkovin není nastavován bílkovinami rostlinného původu, které jsou pro psa špatně stravitelné. Granule je vhodnější podávat namočené. Stačí je zalít teplou vodou, aby nabobtnaly (ovšem neměla by se z nich stát kaše). Toto doporučení je důležité hlavně při krmení velkých plemen. Nikdy nezkrmujte už nakvašenou potravu. Krmení se znehodnocuje a kvasí například v případě, kdy pes nedojí namočené granule nebo vařenou stravu a nechá se mu v misce celý den. Obzvlášť v  létě, pokud necháte stát déle namočené granule například se zeleninovým vývarem, můžou se ve větší míře tvořit plyny. Nedoporučuje se ani míchat granule s masem, rýží, těstovinami apod. Nikdy nekupujte krmiva vystavené přímému slunečnímu světlu. Udává se, že zkažený tuk v granulích je dalším rizikovým faktorem vzniku torze.

 

Staré časy

Mnoho chovatelů (i veterinářů) zastává názor, že za zvýšený výskyt případů torze žaludku může novodobý trend, kdy jsou psi krmeni převážně granulovanými krmivy. Říká se, že v době, kdy ještě žádné granule neexistovaly, nevyskytovaly se ani případy psů s přetočenými žaludky (nebo alespoň v omezené míře). Jedním z vysvětlení může být to, že klasická strava obsahuje značné množství vody, a proto má i odpovídající hmotnost. Ta při trávení zatěžuje celý závěsný aparát žaludku, který je upevněný v dutině břišní a který je tvořený tkáněmi, jež se tréninkem v podobě krmení zpevňují a udržují si tak svou pružnost. V dnešní době, kdy je převážná část psí populace krmena granulemi, dostává psí žaludek podstatně méně vážící potravu, a proto je závěsný aparát mnohem méně trénovaný. Náchylnost k přetočení pak stoupá s věkem psa, kdy „tkáňové držáky“ žaludku ztrácejí svou pružnost. Suché granule navíc představují nefyziologickou potravu, která psa nutí k pití nadměrného množství vody. Ale samozřejmě za vše nemůžou jen granule, i psovi, který je krmen klasicky, se může přetočit žaludek. A netýká se to jen velkých plemen, i jezevčík může skončit na operačním sále…  Ale ani striktním dodržováním všech doporučení nikdy nebudete mít jistotu, že vašemu psovi torze nehrozí, proto je vhodné být informován o příznacích. Stejně tak mějte v záloze připraven i kontakt na zkušeného veterináře, který je ochotný operovat v jakoukoliv denní či noční dobu.

 

Mějte na paměti:

 - torze může psa postihnout v jakémkoliv věku.

- omezte pohyb psa před a hlavně po nakrmení

- krmte raději větší množství menších dávek než jednu velkou
- zamezte stresu během krmení
- včas vyhledejte lékařskou pomoc při objevení příznaků torze

-vr-

Foto: Archiv

Použité zdroje informací: Pes – správné krmení, Anna Laukner, Grada

http://www.volny.cz/nashovawart/torze_zaludku.htm

http://dogoargentino.niceboard.com/zajimave-elanky-f14/torze-zaludku-na-co-si-dat-pozor-t123.htm

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 11.7.2010 23:39:45
Napsáno: 11.7.2010 23:36:37

Forum.

Vložit príspěvěk

12.7.2010

bostonek

Moja prvá doga na torziu uhynula vo svojich 9.5 rokoch.A to ani nebola najedená,pred ranným venčením dostala sušené bravčové ucho a pomali sme šli von.Torziu mohlo sposobiť schádzanie schodov (bývali sme v starej zástavbe bez výťahu).Už vonku cestou domov začala sliniť,doma bola potom celá nahrbená-nechcela si lahnúť,sadnúť,len stála a zvracala hlieny.Brucho mala zväčšené.Veterinár k nám dorazil do hodiny,hneď šla na operáciu.Pri nej jej vzal slezinu a stratila vela krvi.Bohužial,vek a aj to že nemohla po operácii prijímať potravu,len piť glukózu ju natolko oslabili,že mi 3 deň po operácii uhynula doma.

13.7.2010

Tatiana

Mně na to umřel berňák - bylo mu 9. Příznaky seděly, ale byli jsme zrovna na chalupě, takže jsme ani nestihli dojet k veterináři (bylo to opravdu rychlé - asi do hodiny a půl byl mrtvý). Takže když pozorujete příznaky, na nic nečekat a hned vyrazit. Jinak ten večer jedl syrové maso a myslím, že se mu to taky stalo při chůzi ze schodů...

27.7.2010

Jája

Já na tohle radši ani nemyslím, protože moje dobrmanka dostává zásadně po jídle chuť běhat, skákat, hrát si (bude jí deset let) a navíc obvykle vyskočí na postel a začne se převalovat na záda. Prý i to vadí, ale asi je to vážně nějaká smůla a genetika konkrétního psa. Nějakému psovi se to prý stalo, když vyskočil z nějaké jámy, dokonce nepříliš hluboké. Snad je to i o štěstí - nebo o osudu. Ale je to hrozné. Jája

27.7.2010

Iris

Letos na jaře se nám narodilo devět štěňátek, den po porodu nám uhynulo jedno a matka dostala torzi žaludku, bylo to příšerné, ale podařilo se fenu zachránit, štěňata odkojit na flaškách s pomocí maminky. Vždy jsem dbala, aby fena po jídle hodinku byla v klidu a přesto se to stalo. Nikdo neví proč.

27.7.2010

Adela

Minuly rok pred Vanocemi jsme se probudili a nas bullik Artak byl uplne mimo - priznaky presne jak jen napsane nahore, byla nedele, tak jsme zavolali na vetpohotovost do Kromerize a jeli, byly tehdy ty navaly snehu ... mela jsem celou cestu strach, jestli to stihneme. No prijeli jsme a doktor ho uspal, hned rentgen, pak vyplach zaludku - nastesti jsem prijeli jeste pred uplnym pretocenim - takze se do zaludku dostal a vse mu vypumpoval. Pak jsme jeste koupili sab simplex a na druhej den byl jak rybicka.

28.7.2010

Janca

Já na tohle radši ani nemyslím, protože muj hovawart je strašně živý a sport.zalozeny pes , takze je v neustalem pohybu i po jídle , takze mame ho prolem udrzet aspon tu pulhodinu hodinu vklidu a navíc obvykle vyskočí na postel(neustale chce behat sem a tam skakat apod) Prý i to vadí, ale asi je to vážně nějaká smůla a genetika konkrétního psa. Nějakému psovi se to prý stalo, když vyskočil z nějaké jámy, dokonce nepříliš hluboké. Snad je to i o štěstí - nebo o osudu. Ale je to hrozné. Janca

28.7.2010

Nikol

Dobrý den. Měla jsem německou dogu bylo ji 6 let a uhynula mi na torzi. Den se odehrla jako každy jiní okolo 15:00 dostala jídlo měla vařené maso a po jidle si šla lehnout dělala to každy den. V 18:30 přišla zamnou s trašně kňučela a na sáhnutí měla tvrdé břicho, ihned jsem volala mému veterináři a ten mě hned poslal na nejblížší kliniku kdy ji budou moci operovat. a tak jsme jeli. Sarynka byla hodně unavená a při vyšetření zjistili ža ma zvětšenou slezinu a když ji davali narkozu tak ji přestalo tlouct srdíčko a umřela nám. Byla naše zlatíčko. Celý život jsem měla z torze obavu a dostavala žrát z výšky před a po jídle žádny pohyb a stalo se. nešlo tomu zabranit. SPMÍNÁM NA NI. chybíš mi!!

29.7.2010

Adela

Ahoj, nám takhle umřel aljašský malamut, už je to pět let, bylo to na silvestra, já tam naštěstí nebyla, večer se nažral a protože byl na chalupě, kde to miloval, hodně řádil a pak když šli spát, lehnul si vedle postele a ráno když se přítel probudil, byl ve stejné poloze a mrtvý, udusil se tím, jak mu žaludek tlačil na plíce a nafukoval se. No hrozný nový rok!!

12.8.2010

Danča

Moc smutné příběhy. I já se torze u svého pejska moc bojím, ale jak jsem tady četla ani ta sebevětší prevence tomu nezabrání. Prostě se někdy stane. I slzičku jsem za vaše pejsky uronila.

30.8.2010

Lukáš

Mě na to umřel Malamut x ovčák bylo mu 9 let. \bylo to strašné nikomu to nepřeji strašné trápení pejska a strašlivá smrt hodně bolestivá. Teď mám dalšího pejska a toho kontroluji po jídle pokaždé, vždy ho nutím aby byl v klidu pozor na prudké pohyby. Dávejte na své pejsky pozor, hlídejte je a pravidelně kontrolujte, jsou to přeci naše zlatíčka ne?!!

9.10.2010

Maru

Mně dnes umřel taky... O torzi jsem slyšela, ale pořád sem si říkala, že se to nemůže stát basetovi. Bohužel. Bylo mu 11 a zůstal po něm mladší brácha. Je to hrozné!!! Jak rychle se to stalo. Pejsek nejedl, ale běhal na zahrade s mladším. Najednou byl divný a snažil se zvracet, ale jen slintal. Okamžite sme volali na veterinu, kde nam potvrdili, že to opravdu je přetočeni žaludku. Hned jsme vyrazili na pohotovost, ale tak 5 km před klinikou už to nevydržel. Bylo to šíleně rychlé ... během hodiny. Vsem co zazili přeju pevné nervy a těm šťastnějším /rychlejším/ brzké uzdravení.

15.4.2011

Tereza

Maru:Ano,to je možné.K torzi(přetočení) žaludku dochází,když pejsek s plným břichem běhá nebo skotačí venku.Proto zdůraznuji-a to hlavně štěnatům větších plemen-Pejsek po jídle musí být VŽDY v klidu,klidně si může zdřímnout:-)A jestli vás bude žádat výzvy na hraní.ignorujte hoo,prosím!At si škemrá jak chce!Po jídle,bude hezky v klidu!! :-)

29.7.2011

ruzickova.blanka

Minuly tyden jsme pochovali našeho Ronyska byl to německy ovčak měli jsme ho 13 let a byl to naš první pejsek a take nám odešel na torzi žaludku ale spíš nevydržel narkozu.Moc se nám stýská a nikdy na NEHO NEZEPOMENEME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

6.11.2011

Petr

AHOJ ,MÁM BRAZILSKOU FILU A PŘED 14-TI DNY JSEM JI ZACHRÁNIL ŽIVOT.MĚLA TORZE ŽALUDKU.CHTĚL BYCH PODĚKOVAT KOLEKTIVU VETERINARNÍ KLINICE PRAHA LIBUŠ

28.11.2011

Lenka

Dnes v noci nám uhynul tříletý španělský mastin na torzi žaludku,krmení dostával 3xdenně vždy do kotce a stejně se to stalo.Nejhorší,že byla noc on trpěl a my to netušili,vzbudilo nás naříkání a při nakládání do auta mu přestalo tlouct srdíčko,chybíš nám Stuarte

23.1.2012

lenka

chtela bych se zeptat jestli vadi i kdyz pes jen lehce kluse kdyz chodime na prochazky..nemyslim po jidle..ale kdyz vylozene neskotaci nevyskakuje nebeha jak splaseny a podobne veci ...hrozi torze i pri lehkem behu??

3.3.2012

kokot

přeji pevné nervy

4.7.2012

MarKas

Myslim, ze gastropexi je lepsi udelat v ramci prevence u zdraveho psa. Prvni NO mi zemrel v deseti letech na torzi zaludku, veterinar se ve dve hodiny rano, kdy jsem ho kontaktovala rozhodl, ze problem "rozezene" injekcemi a leky... I muj druhy NO mel torzi (v deviti letech), take v noci. Okamzite jsem volala veterinari (jinemu), ktery ihned operoval. Uspesne.

11.11.2012

lucka

ja jsem dala operova svou BX dogu předrokem a pul na gastropexi a pred 3 dny jsme meli torzi najedl se lehnul si a do pul hodky byl neklidnej taksem hned jela, nastesti jsem dorazily vcas ze ani zalude nebyl poskozeny tak snad dobry... ale proc pak clovek dela prevenci kdyz je to zbytecne, pry se zaludek uchycuje na 2 body a nam se po te gastropexy chytil jen na jeden bod tak pokud nekdo pujdete na tento zakrok tak pokud je mozne to rtg zkontrolovat tak si to dejte udelat ´, ja bych to tak ted udala.

2.12.2012

miroslav siman

miroslav siman

7.4.2013

Michala

Dobrý den, chci se zeptat, můj pes je asi u týden divný. Skoro nežere, pořát sedí, málokdy si lehne a včera dokonce zvracel a pak asi upadl do bezvědomí na několik vteřin. Je to německý ovčák a je mu 7 let. Je asi dost slabý, protože nežere a už ani neštěká, neběhá a zalézá do boudy. Trvá to už asi týden, mohla by hrozit torze žaludku?

8.4.2013

Jiří Vávra

Dobrý den. V noci ze čtvrtka na pátek moje pětiletá fenka RR Maya prodělala torzi žaludku. Typické příznaky jak popisují,neklid,snaha o vyzvrácení obsahu žaludku,nafouklé,tvrdé břicho,apatie,šok. Do 20 min byla Maya na sále. Moc bych chtěl tímto poděkovat MVDr Mecerovi a celému týmu veterinární kliniky VetGoby s.r.o právě mi zachránili život člena rodiny. Odkaz

24.4.2013

věra

Právě jsem se vrátila z kliniky,naštěstí to můj výmarák přežil.Dávám pozor na krmení a pohyb- ale jak pan doktor řekl- stalo se. podle obsahu žaludku nemohl nic vytknout, prostě nešťastná náhoda.Ještě jednou díky dr.Škrabalovi a jeho kolegovi z olomoucké pohotovosti.Díky jim teď Aris krásně chrápe vedle mě!

31.5.2013

Ľubka zo Žiliny

Aj mne dnes ráno umrel môj milovaný psík Dino. Mal 9 rokov,bol nemecka doga. Torzia sleziny,nieco prišerne. Nemozem tomu uverit ze ho viac krát už proste nikdy neuvidim. Hlavou mi behaju spomienky na zazitky s ním a zaroveň strach ako budem dalej bez neho. Chyba mi kazdu jednu sekundu,najlepsi kamarat akeho som kedy mala. Nikdy ma nezradil,vzdy tu bol pre mna. Ludia sa mozu ucit of psov co je to skutocna laska a oddanost.

26.7.2013

iva

je to hrozné, dnes nás to potkalo také, labrador 13 let ale bohužel k věku a na radu doktora jsme našeho Endíčka nechali uspat.nikomu to nepřeju!

13.11.2013

žaneta

Dnes mi umřel 6ti lety bobtail. Večer se normálně nažral a ráno už nemohl chodit netušila jsem že by mohl mít torzi a tak jsem mu dala uhlí aby se procistil ale odpoledne když jsem přijela že školy už byl na tom moc špatně a tak sem jela k vět a ten mi řekl že už operace nepomůže :( byla jsem tam s ním až do konce už teď mi moc chybí :( :( byl to miláček

28.9.2014

Petr

Je to strašné nám se to přihodilo v noci. Máme Brazilskou Filu 5 let . Ve 20 hodin jsme ji vzali domů jako obvykle v 22 hodin začala kňučet vůbec jsme nevěděly co dělat 23 Hodin Konzultace s veterinářem a rychlý odjezd. Přijely jsme na poslední chvíli okamžitá operace brečely jsme bylo to hrozné jak se na nás naše fenka Tára dívala ten pohled byl strašný musíme poděkovat nakonec operace a včasný příjezd ji zachránil .

10.1.2015

Eva

27.2.2014 mi na torzo žaludku zemřela moje fenečka ( akita inu x samojed ). Bylo jí 13 let. Kvůli jejímu věku nešlo operovat. Musela jsem ji nechat uspat. Byla jsem u ní až dokonce. Když už jsem si myslela že už tuto bolest nezažiju torzo se objevilo znovu. Tentokrát u kamarádky. Jí dnes zemřel 6 letý dalmatin. Je to prasárna největšího kalibru ... a nejhorší na tom všem je ta beznaděj ... pokud to opravdu neodhalíte hned v začátcích nemáte nejmenší šanci zachránit to co milujete nejvíc ... všem přeju krásný život s vašim hafíkem. Bez torza !!!

25.4.2015

Stefani

Aj mne včera zahynul Nerinko - nemecký ovčiak 11roč na torzo žalúdka ,bol celý deň v pohode a keď sa napapkal ,bol v kľude ,nebehal a v tom to prišlo ,veterinár mu už nedokázal pomôcť ..:-( chýba mi veľmi ,je to neskutočná strata ..a tá choroba ..najzákernejšia ,najbolestivejšia !!!!

11.6.2015

Klára

včera rano jsme našli našeho berňáčka.nafoukleho se všemi přiznakami.. nedalo se nic dělat :( zítra bz měl dva roky.. bylo to strašně rýchle .. nikomu nic takového nepřeji

16.6.2015

doga

mne pred cca. mesiacom zachránili psíka ND, má iba dva roky. večer asi hodinu po vychádzke sa najedol, keďže bolo pekne nechala som ho poprechádzať sa vonku po dvore, nakoniec si ľahol na terasu. po hodine bol vpustený do domu, vtedy už bol troška nafúknutý, ja hysterická zo stresu... volala som vetovi, asi 15 minút už bol u neho, podarilo sa zachrániť ho. teraz päť týždňov po operácii sme na BARFe, prešli sme úplne pred týždňom. kŕmim ho 3x denne, vzhľadom na svoju váhu (65-70 kíl) dostáva kilo surového v jednej dávke. len neviem, či je to dobré, či veľa alebo málo (predtým zjedol 1,5 až dve kilá surového naraz, 2x denne)všade vidím články týkajúce sa prevencie, ale ohľadne toho ako prikrmovať po operácii mesiac, dva, som nenašla...

25.9.2015

jitka

Baruška (RR) prodělala 2x torzi během jednoho týdne. Měla velké štěstí že přežila. Při druhé torzi byla operována a nyní je 14 dní po operaci. Začíná mít opět radost ze života a my také. Moc děkujeme lékařům z kliniky AAVet Zahradní Mesto Praha 10.

31.3.2016

Eva

Nasi fenku (krizenec labradora a pitbula) nam veterinar zachranil na posledni chvili v listopadu 2015. Stihli jsme rychle zareagovat. Od te doby jsme vsechno hlidali a kontrolovali. Krmeni 2 x denne, mensi porce, macene, jidlo z podstavce...vsechno. Vcera rano jsem ji dala najist, jeste asi 30 min lezela doma v prdesini. Kdyz jsme odchazeli do prace, sla jako vzdycky na zahradu...daly jsme si nas kazdodenni ritual pri odchodu, kdy dostala vzdy jeste maly pamlsek a pak sedla a koukala za mnou, jak odjizdim...K veceru jsme s dcerou (8) prijely domu..nevitala...divny...a najednou ji dcera uvidela...lezela tam....mrtva..ztuhla...kousek u branky...cekala na nas. Byla s nami pres 9 let. Vubec se s tim nedokazu vyrovnat a vycitam si, ze jsem u ni nebyla a ze umrela sama. Vsem preji, at se jim tohle nikdy nestane.

31.8.2016

vlada

včera mi na torzi zemřela německá ovčice, rano mela příznaky, ja to vsak nepoznal, nebylo to jeste úplně jako v popisu, pila vsak více a mela uz břicho tvrdší, já jel ale do prace. odpoledne po cca 9h jeste žila a čekala na me u dveří, uz ale nemohla chodit. Cestu na veterinu uz nepřežila :-((( mela 3 roky. Strašně mi chybí ....

23.7.2017

Iris

Nám na torzi loni odešel westík (!!)Bylo mu 16 let, pravda. Ale stejně... Klasická situace : večer se najedl a za 5 minut byl strašlivě nafouklý, i když se předtím nehýbal, neskákal, apd. Zvracel, kadil v předsíni a počůral vše, než jsem stačili vyrazit, bylo už po něm. Snad se moc netrápil chudák... :-(

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz