Selhání ledvin


Akutní nebo chronické selhání ledvin je velmi vážné onemocnění, které má mnoho příčin. Jak zvířeti pomoci?

 

Hlavní funkcí ledvin v organismu je očištění krve od odpadních látek, které se v ní hromadí. Selhání má proto vždy příznaky otravy (vlastními zplodinami). Výskyt onemocnění se zvyšuje s věkem, ale může se objevit i u mladého zvířete. Obecně se považuje za onemocnění progresivní, které vede v konečné fázi ke smrti zvířete. Chronické selhání ledvin je stav, kdy jsou ledviny z 80% poškozené a zbylých 20% nestačí odstraňovat odpadní látky z těla.

 

Jaké jsou hlavní příčiny?

Jak již bylo řečeno, příčiny ledvinného selhání jsou různé. Mimo jiné záleží také na věku. U mladých zvířat se může jednat o vrozenu nedostatečnoust, které selhání ledvin podmiňuje. Dědičné vady jsou typická pro některá psí plemena (např. kokršpaněl, bulteriér, pudl, basenji, lhasa-apso, u koček především dlouhosrstá plemena). Mezi další příčiny patří infekce, otravy (léky, jedy, bakteriální toxiny) nebo ucpání močových cest kameny. Dalšími příčinami jsou chybné reakce imunitního systému a chronické zánětlivé procesy. Může se jednat o samostatnou diagnózu nebo o komplikaci jiné nemoci. Například těžká infekce nebo septický stav může vrcholit selháním ledvin. Často se objevuje u fen se zanedbaným zánětem dělohy. K akutnímu selhání ledvin může také dojít ve stáří v důsledku jejich přirozeného opotřebování. Příčiny chronického selhání ledvin jsou stejné jako u akutního, pouze poškození je menší, a tak ledviny fungují aspoň z části. Je důležité upozornit, že u chronického ledvinného selhání se příznaky objevují postupně, protože hladina zplodin narůstá pomalu.

 

Příznaky

Vzhledem k tomu, že ledviny mají nezastupitelnou úlohu při čištění krve, má jejich selhání vždy příznaky otravy. Zvíře s akutním selháním ledvin nežere, zvrací, nejeví zájem o okolí, má průjem, který je často i s krví, v tlamě se mohou objevit vředy. Charakteristické je to, že hodně pije, ale nemočí vůbec nebo velmi málo. Bez pomoci veterináře by během několika dnů upadlo do kómatu a uhynulo by. U chronického selhání ledvin zvíře více pije a močí, hubne, přidává se i průjem a občasné zvracení. Srst je hrubá, matná a lámavá. Objevuje se páchnoucí zánět dásní, někdy i zmatené chování. Dále je možno pozorovat zvýšenou únavu, zimomřivost a spavost. V pokročilejších stádiích se dostavují nepříznivé účinky toxického působení metabolitů na ostatní tkáně organismu (zvracení, slinotok, průjmy). Sliznice bývají bledé z důvodu chudokrevnosti. Pokud se zdravotní stav neřeší, onemocnění se postupně zhoršuje, až se ledviny zcela vyčerpají. Následně se objeví příznaky akutního selhání ledvin a smrt.

 

Kočky jsou na tom hůř

Chronické selhání ledvin se vyskytuje více u koček než u psů, protože kočky jsou původně pouštní zvířata, která málo pijí a jejich moč je přirozeně koncentrovaná. Pokud jsou navíc krmeny suchým nekvalitními granulemi s vysokým obsahem nestravitelných látek, dochází velmi rychle k tvorbě močových kamenů a písku, který poškozuje močové ústrojí. Proto kočky krmte kvalitním krmivem, jež obsahuje snadno stravitelné bílkoviny a nízký obsah nestravitelných látek (tzv. popel) a zároveň vytváří kyselou moč (většina močových kamenů se tvoří v moči zásadité.). Kočku také podněcujte k pití. Ideální je pořídit jí vodní fontánku. Pokud zvíře málo pije, zátěž ledvin se zhoršuje, protože moč je koncentrovanější.

 

Co dělat?

Jestliže máte i malé podezření, že by se u vašeho zvířete mohlo jednat o chronické či akutní selhání ledvin, vždy navštivte veterináře! Zvířeti se odebere krev a na základě rozboru veterinář určí diagnózu. Zvíře s akutním selháním ledvin potřebuje dlouhodobě podávat infuze a neustále kontrolovat stav. K dalšímu životu je nutné udržet alespoň část ledvin funkčních. Pokud se přes veškerou snahu ledviny nepodaří zachránit, pak bohužel přichází na řadu eutanazie. U starších zvířat vyžadujte nejméně jednou ročně rozbor krve. Pokud výsledky odhalí, že ledviny pracují hůře, můžete vhodnou dietou snížit jejich zatěžování, a tak zvířeti prodloužit život. Na odběr krve je nutné přivést zvíře nalačno, tj. 12 hodin po posledním krmení. Léčba chronického selhání ledvin je komplexní a poměrně náročná. Nezbytné je doživotní podávání speciální diety s nízkým obsahem bílkovin, soli a fosforu.

 

Nezapomínejte

Bez konzultace s veterinářem zvířeti nepodávejte žádné léky! I přes dobré snahy mu můžete nenávratně poškodit ledviny!

Nezapomínejte zvíře pravidelně očkovat, snížíte tím riziko akutního selhání ledvin v důsledku infekčního onemocnění.

Mějte pod dozorem veškeré chemikálie či léky, které by mohlo nedopatřením pozřít (nemrznoucí kapaliny, jedy na krysy, přípravky na ochranu rostlin, zbytky antibiotik atd.)

Jako prevence se obzvlášť u starších zvířat osvědčuje používání lososového oleje, který podporuje činnost ledvin a navíc se po něm leskne srst. Výhodou je, že zvířatům chutná, takže skvěle dochutí oblíbené granulky.

Kontrolujte u zvířete stav chrupu. Paradentóza ledviny prokazatelně poškozuje. Choďte se zvířetem na pravidelné kontroly a odstraňování zubního kamene.

U starších zvířat měřte jednou za měsíc spotřebu vody. Jestliže kočka vypije více než 50 ml a pes více než 100 ml na každý kilogram hmotnosti, je nutné vyhledat veterináře.

Prevence je základ – používejte jen kvalitní, vysoce stravitelná krmiva.

Nutný je neustálý přístup k čerstvé vodě.

 

Jako doplněk můžete podávat zvířeti homeopatika

Homeopatická léčba společně s infuzní terapií a dietními opatřeními pomáhá podporovat funkci ledvin, pokud již nedošlo k nezvratným změnám v jejich tkáni. Ovšem není samospásná, zvíře by měl vždy prohlédnout veterinář!

 

Jaká homeopatika zvolit?

 

Akutní selhání ledvin

 

Apis mellifica

Náhlá zástava močení, případně jen velmi malé množství moče. Močení je bolestivé, v moči jsou bílkoviny a krev. Zvíře nepije a vyhledává chlad.

Ředění 15 CH každou hodinu.

 

Belladonna

Bolestivost v oblasti ledvin (může být i jednostranná) žízeň, vysoká horečka, časté močení.

Ředění 9-15 CH každé 2-3 hodiny.

 

Berberis vulgaris

Bolestivost v oblasti ledvin, močení je bolestivé a obtížné. Moči je pouze málo a je kalná.

Ředění 9 CH každé 2-3 hodiny.

 

Arnica montana

Zvíře je slabé, při pohybu se jeho stav zhoršuje, v moči je krev i viditelná.

Ředění 9-15 CH po 3-6 hodinách.

 

Phosphorus

Vhodný na podporu tkáně ledvin, vždy při onemocnění s projevy krvácení (krev v moči). Zvíře rádo pije studenou vodu, vylučování moče je snížené.

Ředění 15 CH 2-3krát denně.

 

Arsenicum album

Charakteristické je pálení při močení, které se projevuje i kňouráním či olizováním po vymočení. Zvíře vyhledává teplo. I když má žízeň, pije po troškách.

Ředění 9-15 CH 2-3 denně.

 

U velmi vážných stavů lze kombinovat až tři léky, na počátku léčby několik dávek v ředění 200 CH.

 

 

Chronické selhání ledvin

 

Phosporus

U chronického selhávání ledvin je nezastupitelným lékem.

Ředění 15 CH 2krát denně nebo na počátku léčby 200 CH 1krát denně.

 

Arsenicum album

Kromě klasických klinických příznaků chronického selhávání ledvin se objevuje ještě zvětšení břicha, neklid střídá netečnost, otoky a velká zimomřivost.

Ředění 15 CH 2-3krát denně, na počátku 200 CH večer.

 

Ammonium carbonicum

Charakteristická je slabost a nechutenství. Zvíře má někdy hlad, ale po pár soustech se odvrací. Lék je vhodný zejména u koček s těmito příznaky.

Ředění 9 CH 2-3krát denně, později 15 CH 1krát denně večer.

 

Lycopodium clavatum

Lék vhodný při chronických obtížích. Ideální pro hubené jedince s nafouklým břichem, kteří jsou neklidní až vzteklí.

Ředění 9-15 CH 2-3krát týdně.

 

Zdroje: Internet

Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada,

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.12.2017 13:25:01
Napsáno: 30.6.2012 19:28:04

Forum.

Vložit príspěvěk

11.7.2012

n

pro mé štěně obětuji vše pro jeho záchranu udělám co je vmích silách abych ho zachránila zato co pro mě děla

6.11.2012

Hartmanová

Zdravím,mám doma necelý rok Jorkšíra,veterináři mi řekli že mu selhaly ledviny :( a taky že z toho není cesty ven:( ale přeci musí být nějaký způsob ho zachranit:( prosím pomozte! :(

3.12.2012

Kamila

Ráda bych se podělila o zkušenost s tímto onemocněním u mé 2 roční fenky amerického staforda, jménem Roxy.Doufám, že bude můj příspěvek povzbuzující pro všechny,komu byla tahle diagnóza sdělena a vyhledává po internetu možnosti léčby. Začalo to žlutým zvracením a průjmem. Mysleli jsme, že něco sežrala, po dvou dnech jsme šli k veterináři a dostala antibiotika,infuzi na hydrataci. Nežrala a nechtěla pít. Další den odebrali krev a veterinář mi ihned volal ať přijedeme, že její hodnoty (kreatinin a urea) jsou tak vysoké, že jsou téměř neslučitelné se životem. ihned jí nasadili nonstop infúzní terapii (6l denně) po dvou dnech nebylo (z krve) viditelné zlepšení a bylo nám řečeno, že pes umře. S tím jsem se nemohla smířit a pátrala jsem, serfovala po internetu a mluvila s kamarádkou, která mi doporučila kliniku Jaggy v Brně. Ihned jsem jí tam odvezla (už to bylo 5den o počátečních symptomů). Na klinice byla hospitalizovaná 10dní, prognóza byla velmi špatná, neustálá infůzní terapie, podporována léky, transfůze krve a ledvinovou dietou. Hodnoty se snížili, ale objevila se tekutina v břiše, kterou odebrali a ve které se objevila bílkovina. bílkovina byla nalezena i v moči. Po tomto nálezu byli nasazeny kortikoidy ve vysokých dávkách a již do druhého dne od užívání byl vidět značný pokrok. po celkových 14ti dnech byl její stav stabilizovaný, byla veselá,žrala s chutí a my si jí odvezli s kliniky. Byla hubená, její váha klesla o celých deset kilo. Propustili nás do domácího ošetřování s dietou a léky. Po týdnu od propuštění se její ledvinové hodnoty dostaly do normálu, jen bílkovina zůstala nepatrně vyšší. Dnes je to měsíc od propuštění a snížení dávek léků, je veselá,hravá a plná života. Má sice ledvinovou dietu, ale je vidina, že bude žrát zase její oblíbené granule. léky bude brát asi pořád, ale prognóza je optimistická na hodně let dopředu. Bude žít normálním, plnohodnotným životem. Nebýt ale kliniky Jaggy, už by naše Roxy nebyla. Tímto bych jim chtěla poděkovat za jejich profesionální péči a vlídný a upřímný přístup. Ráda bych vzkázala všem, co řeší aktuální problém, aby nezoufali a pokusili se situaci řešit. Hodně štěstí a trpělivosti, Kamila

25.2.2013

marta45

Dobrý den, máme 8.letého rotfailera(psa). Posledních 5 dní strašně pije vodu, nejí, moc nespí, má nafouklé břicho, veliké pocity únavy a nevydrží dlouho ležet, taky má opuchlou zadní nohu a dlouho nevydrží stát.Máme pocit že mu selhávají ledviny (podle textu)a taky srdce. U veterináře nám řekli že vydrží tři dní a pak ho máme nechat utratit, aby se netrápil. Dal nám nějaké léky na odvodnění, a posilnění. Je to katastrofa za 5 dní je z něho ubožák..

28.5.2013

Jana

Dobrý den. Mám podobný problém, jako paní Kamila. Dnes jsem se dozvěděla, že mému labradorovi selhali ledviny a je chudokrevný. Je i pohublý a dušný, schvácený,bez energie a chuti do života.Zítra jsem objednaná na kliniku Jaggy v Brně a doufám, že uslyším aspoň nějakou jiskru naděje....

24.8.2013

chronické selhání

Dobrý den, mám 4 letou boxerku a na jaře nám bylo zjištěno že máme chronické selhání ledvin. Projevilo se to takřa obdenním zvracením - nejprve léčena viroza apod, když se to 3 měsíce táhlo a výsledk chabý či spíše žádný šla na krevní testy a ty to odhalily. Hned po měsíci na přísné dietě, lékách, čajích a homeopatikách, se stav zlepšil - myslím tím psychycký a hlavně fyzický stav - ledviny nevyléčíme, ale hodnoty močoviny a urey klesly na snesitelnou míru. Čubina je občas unavená, musíme hlídat aby dostatečně pila, ale jinak je v pohodě. Chodíme pravidelně na testy zda se hodnoty zase nezvyšují a už asi 5 měsíců to máme "stabilizované" . Doufám že nám to vydrží co nejdýl (původně mi bylo řečeno že se nedá zaručit zda to bude v rámci týdnů měsíců či roků

25.8.2013

Matina

Dobrý den, my máme nyní problém s kocourem.Je mu 6 let a včera mi veterinářka oznámila,že má selhání ledvin.Dostal hned kapačku na veterině a druhou domů.Zítra jedeme zase.Veterinářka řekla,že nepřežije noc.Ale zatím žije.Nejhorší na tom je,že dokud nedostal kapačku ,ale spíš hlavně dokud nevymačkala z močáku čůrání,byl poměrně aktivní a malinko žral.Nyní nežere a ani nepije.Má ke všemu odpor,ať nabídnu cokoliv. Je velice vyčerpaný. Veterinářka říkala nenutit jíst ani pít,ale mě se zdá,že umře na hlad,protože infuze mu nemůže stačit na pokrytí energie na bojování a ještě na fungování. Jen doufám,že se z toho dostane.Prvních 30 hodin máme za sebou. Držím palce i ostatním,co bojují ať je to cokoliv.

1.4.2014

eva

Prodam nacaty pytel Royal Canin Renal pro psy, je tam vice nez 13 kg. pokud mate zajem ozvete se: meil: artemisterra@seznam.cz

4.6.2014

Hla

Měla bych dotaz na Kamilu i ostatní. Mám 7 letou amstafku, která má už rok chron. slh. ledin. Bereme Ipkitine a dietu. Prosila bych, jaké ještě jiné léky nebo homeopatika berete? Moooc děkuji Hela

22.6.2014

MArkéta

Dobrý den, mám 8 letého psa anglický špringršpaněl, chronický "ledvinář", již 2 roky ho léčí MVDr.Jaroslav Kučera - nefrolog - je výborný - zkuste hledat pomoc u něj . Je sice z Brna, ale na klinice Jaggy nepracuje

18.2.2015

Lukáš

PPROSÍM VÁS VŠECHNY O AKUTNÍ POMOC! Mám fenku 8 let zlatý retriever, je moc hodná a miluju ji :((( v neděli odpoledne se jí začalo třepat bříško a stahovala ocásek, v pondělí ráno jsem ji ihned odvezl na veterinu na Palackého v Brně, dělali jí sono z toho nic nezjistili a odebrali ji krev. Podle krve zjistili selhávání ledvin a prý je to akutně na hospitalizaci pokud jí chceme pomoci. Udělal jsem to a pejska tam nechal,. Zjistili , že hodnota nefronů je 700tis což je strašně moc a dávají ji analgetika a je celé dny na infuzích, kde se jí snaží pomáhat.DAlšáí den mi volali , že se hodnota snížila a stavj e lepší , že bolestivot už není a že se venčí a vrtí ocáskem a žere žrádlo.Dnes jsem volal opět co je nového, řekli mi , že se hodnoty nelepší, že zůstávají stejné a že navíc se snížuje hodnota červených krvinek a má vysoký fosfor,.Že práškami a přísnou dietou se to bude udržovat , ale dávají jí maximálně několik týdnů.. Prosím nemáte někdo někoho kdo by jí mohl pomoci, prosím dám za pomoc všechno co mám :(

19.2.2015

kamila

Lukasi nám zabrali kortikoidy a enap,vše ale záleží na stavu psa a na presne diagnóze.u někoho to prej zabere a u někoho ne.ta nase byla na veterine cca 12dni.přeji pevně nervy a naději.

19.2.2015

kamila

psala jsem sem před třemi lety a nase fenka je stále s námi a to jen díky tomu ze jsme se nesmířili s názorem místního veterináře,ale pátrali jsme a obvolavali,protože už jsme nevěděli kudy kam.preji hodně úspěchu všem.

3.3.2015

Anežka

Dobrý den, nabízím ZDARMA pár konzerv, granulí a doplňků pro pejsky se selháním ledvin. Nakoupili jsme v listopadu pro našeho Ambíka, bohužel už tady není. Žrádlo věnuji ráda zdarma, když nějakému pejskovi pomůže. Jedinou podmínkou je vyzvednutí na Praze 5. Anežka

15.6.2015

petra

Dobrý den,máme 10tiletého rotvajlera a má též selhání ledvin,zvrací,je malátný,nejí,oči má spadlé,hodně pije a už se pomočuje -veterinář byl u nás nasadil mu antibiotika a od bolesti injekci,moc prosím o pomoc ještě nějakou radu čím by jsme mu mohli pomoct at se netrápí..o eutanázii nechceme ani slyšet,myslím si že je ještě přeci nějaká šance jak pejskovi našemu pomoct mu ledvinky dát ještě trochu dohromady.Děkuji předem za rady

18.8.2015

Radka

Prodám granule Royal Canin Renal rf 14 na ledvinovou dietu, necelých 14 kg za 1000 Kč, koupené před měsícem 734332360

25.8.2015

Pavla

Dobrý den, MOC PROSÍM O POMOC. JE TO AKUTNÍ. U mé milované fenky zní diagnóza nějak následovně: zvětšené srdce (související s jejím věkem - 13 let, uvědomuji si bohužel že není nejmladší přesto hledám pomoc) a selhávající ledviny. Nyní jí dovážíme na infuze (bohužel nevím dávku ale váží 9,5kg a na infuzi byla cca necelých 9h. dnes prvně a včera slabou 1 h.)Nyní jí čekají ještě dvě infuze také kolem 9h. a další den krevní testy. Fenka má téměř všechny zmíněné příznaky: nechce jíst, neustále leží, smutek v očích, průjem, z počátku zvracení (obojí spíše žluté bez krve), taková bez života, čůrat chodí cca 2x -3x za den, pije spíše málo, střídá se teplý/studený čumák. Po nějakých 4 dnech jsem ji prvně viděla, že něco snědla. Tím snědla i prášek o lékařky Enap (a rovněž dostala Verospiron) Podle paní doktorky netrpí. Nicméně pohled na ní je ubíjející a neskutečně se o ní bojím. Moc si nevím co dál. NEVÍ NĚKDO PROSÍM JAK PSOVI POMOCI OD TRÁPENÍ? Nechci, aby se trápil, už jsem tak zoufalá že přemýšlím i o eutanazii.... Děkuji předem za všechny rady a pomoc. Pavla

11.1.2016

pes kessy

Dobrý den,rada bych se zeptala máme fenku(berňáka,5let)dnes jsme zjistili ze má selhání ledvin.Je nějaká šance že ji neztratime???

21.3.2016

Zdena

Dnes jsme byli s našim 5letým berňákem a podle vyšetření krve špatné ledviny,budeme mu dávat doma 2x denně kapačky,moc nejí ale hodně pije,má mít dietu,těstoviny,rýže,zkusit i nějaké dietní granule,tak budeme doufat a jak jste na tom vy,s berňákem?

22.4.2016

Innusha

Zdravím, reaguji na poslední dva příspěvky. Máme totiž totožní osud již s druhou fenkou berňáka. První se údajně otrávil a zjistili jsem to pozdě. Selhaly ji ledviny a my byli donuceni ji utratit, moc se trápila. Dneska máme již druhou fenku, paradoxně pětiletou a začala nám rapidně hubnout. U veterináře jsem zjistili, že se musela před měsíce otrávit a opět má již napadené ledviny. Dostala kapačku, má dietu a léky. Doufám, že nás nestihne stejný osud, ale děsí mě její vyhublé tělo :/ . Držím pěsti i všem ostatní co bojují se stejnou nemocí :(((

24.4.2016

Bobík

Zdravím, máme také zkušenosti s tímto onemocněním. Bohužel náš Bobík již není mezi námi(francouzský buldoček),ale to neznamená, že máte přestat bojovat mi jsme bojovali asi měsíc. Hodnoty škodlivin měl 611 dostával antibiotika chodil na kapačky a stříkačkou jsem mu dávala ipaktin na snížení škodlivin, také hodně zvracel.Vařila jsem diety rozjedl se vařenou rybou a pak už jedl i granule renal Calibra. Kdyby do toho nedostal opakovaný zánět močáku věřím ,že by tu s námi byl stále.Bohužel byl moc vyhublí a dostali jsme se zase na začátek opět přestal žrát a zvracel, bylo nám doporučeno utracení. recept na dietu pro 10kg psa 160g vařených vajec 250g vařených brambor 10gmásla 70g mrkve 5gkalciumkarbonátum(mě byl doporučen plastin 1 čajová lžička) 1 tbl.B-komplex NEBO 100g masa drůbežího(hovězího)já dávala rybu 30g vajec 10g másla 70g mrkve 5gkalciumkarbonátum(mě byl doporučen plastin 1 čajová lžička) 1 tbl.B-komplex tyto recepty jsem dostala od veta okopírované. já jsem brambory obměňovala rýží a ovestými vločkami, (vše bez solí a s malým obsahem foforu !) Tak přeji úspěšné stabilizování a dlouhé žití na dietě. Kdyby měl někdo zájem mám celé balení granulí Calibra renal 3 kg a načaté balení Ipaktinu

4.5.2016

Aneta

Odkaz Dobrý den, máme roční shiba inu a potykame se také s tímto problémem. Po přečtení tohoto článku mi je ještě hůř...co si o tom myslite?

14.5.2016

Jana

Dobrý den, máme tříletou fenku berňáka a včera mi veterinář oznámil, že má chronické selhání ledvin a být to člověk, tak musí okamžitě na transplantaci. Takže dieta a doživotně enap, jeden denně. Podotýkám, že pes nevykazuje vůbec žádné příznaky (nezvrací, nemá průjem, běhá, je veselá, spí pořád stejně atd.), jenom teď pohubla, ale to by šlo přisoudit k tomu, že jí nechutná dieta - máme trovet rid. Diagnóza byla určena podle výsledků z rozborů krve a moči. A vše bylo zjištěno úplně náhodou, chtěli jsme ji nechat vykastrovat a dělal se předoperační rozbor krve.. Prosím tedy o rady, jakou máte zkušenost s krmivy, případně co je k tomu možné přidat? Mě řekl veterinář, že vůbec nic, tady čtu, že někdo vaří ryby, vejce, vločky atd. Děkuju, dost nás to vyděsilo..

10.8.2016

Radana

Máme 14 letou fenu drsnosrstého jezevčíka. Rok je na ledvinové dietě, krmíme Hills K/D v granulích i konzervě. Užívá denně 1 tabletu Enap. I přes svůj věk a diagnózu je stále velmi aktivní. Se svým milovaným kolečkem dovede běhat neúnavně. Dokonce i přes bolestivé klouby. Na ty užívá sirup Aptoflex. Je velmi drahý a nahradíme jej levnějším. Na snížení tlaku ledvin nyní užívá Renavast, ten ale nahradíme (po dobrání) během pár dní ekonomičtější variantou. Po konzultaci s dr. je toto spíše pro náš klid, neboť se jedná o přírodní doplňky a ty nemusí zabrat tak, jak bychom očekávali. Pes nedostává nic jiného, než výše zmíněné krmivo, NIC od stolu, ani mlsky. Jediné přilepšení pro ni máme kolagenové chipsy pro psy, vhodné na klouby. Po těch se může utlouct. Obecně se ale pes zdá jako "nedožraný", snědla by snad cokoliv. Dokonce ukusovala i jarní cibuli. Dieta je opravdu v tomto směru znát. Váha ji zůstává cca stále stejná, výkyvy máme max. +- 200g. Já se musím hodně držet, abych přísnou dietu dodržovala a OPRAVDU SE S PEJSKEM O NIC NEDĚLILA. Je důležité toto dodržovat. A pak také pitný režim. Nám se osvědčilo několikrát denně dát čistou vodu. S větší ochotou ji pije, než vodu celý den odstátou. Připravujeme se na to, že se ledviny budou zhoršovat, ale pokud to je v našich silách, držíme se rad lékařů. Tak jako držíme páčky a palce nám, držíme je i Vám všem.Ahoj, Radana a Riana

29.11.2016

Katka

Zdravím Vás, nechci nějak kazit už tak špatnou atmosféru, ale ráda bych Vám nabídla nenačatý pytel granulí po mém zemřelém psovi - jen za odvoz. Jedná se o nenačatý 14 kg pytel od Royal canin - Renal. Tyto granule mají výborné reference. Nám je doporučil veterinář. Pokud by někdo z Vás měl zájem, napište mi e-mail (katka.bidlasova@seznam.cz). Nejlepší by byla Vysočina a okolí. Pěkný den a hodně sil s Vašimi mazlíky. KB

15.2.2017

Katka

Dobrý den, dnes zjistili mému pejskovi (14 let), že mu odešly ledviny. Dostal dvoje léky, jedny bere 3x denně a druhé 2x. Často zvrací, má průjem, zápach z pusy a zuby se mu začínají kazit. Dosatečně pije a má bílou moč. Setkal jste se někdo s něčím podobným? Je nějaká šance, že tu bude dlouho? Popřípadně, jakou stravu zařazuje do jídelníčku? PS: můj pes granule nejí. Děkuji za odpověď. :(

15.3.2017

Lada

Třeba svým příspěvkem mnohým pomohu, můj pejsek - a je to již skoro rok a půl ( naháč - 15 a půl let ) má také selhání ledvin, začalo to najednou nadměrným pitím, za noc vypitá miska vody a tak jsem hned jela na veterinu, výsledky byly (teď si přesně nepamatuji dopodrobna ) něco kolem 180-190ti a močovina kolem 20ti, nasadili jsme dietu, ale ta u mýho jedlíka byla těžká, přísnou dietu mi papat nechtěl, i když teď si občas dá trošku Trovetky, takže kupuji nepřímo veterinární, ale chutné konzervy určené taky na dietu spojenou s ledvinami. V prosinci toho roku musel chudáček na operaci se zuby ( ve 14ti letech ), nebylo zbytí a tak podstoupil operaci , po které ale přestal chtít jístpebylo mu dobře, 4 dny nesnědl téměř nic a já už se připravovala na nejhorí, hodnoty před operací cca 230, po operaci něco přes. 00. dávali jsme několik dní asi třikrát denně kapačky ( já už pak doma a v práci ) a zkusila jsem na doporučení dotorky Pronefru / do té doby Renavast a ...... /, na zkoušku a musím říci, že na Pronefru nedám dopustit, následně po kontrole po dvou měsích se nám výsledky zlepšily opět na našich cca 230, zkusila jsem Pronefru na chvilku vysadit a nasadit Renavast - jeden měsíc, a výsledky nebyly tak příznivé , takže již rok frčíme na Pronefru a nedám na ni dopustit. Tento týden, po skoro roce a půl jsme jeli na krev, protože zase pár dnů, týdnů nechtěl moc papat konzervu a poslední dny velká únava, kreatin máme na 490ti nyní, dáváme kapačky a doufám, že společně s Pronefrou se dáme zase do pořádku

7.5.2017

Tereza

Dobrý den, nabízím za odvoz otevřený pytel granulí pro pejsky, kteří mají ledvinovou dietu. Jedná se o Royal canin - Renal. V pytli zbývá stále 12 kg a nám už bohužel nepomohou. Poděbrady a okolí. Terda333@seznam.cz

23.5.2017

Tomas

Vážení, po mé zkušenosti. Jakmile fena nemočí déle jak 12 hodin, OKAMŽITĚ na veterinu. U mladších veterinářů trvejte na rentgenu!!! My jsme málem přišli o fenu díky tomu, že jsme ji nechali více, než 12 hodin. Na sonu nebyly kameny v měchýři vůbec videt. Nyní budeme čekat, zda je močový měchýř v pořádku a funkční. Pokud ne, tak o ní přijdeme. Proto pamatujte. 12 hodin a pak okamžitě na kompletní vyšetření a hlavně rentgen

2.7.2017

Petra S.

Dobry den, prosim o radu, jak krmit fenu 11 let se spatnymy testy - ledviny. Vidim spousty granuli, ale ona je cely zivot na varene strave. Maso/mrkev/ testoviny, ted jen ryze. Samotne granule mi asi jist nebude. Navic, ma nador na noze a uz ji moc casu nezbyva. Nechci tedy radikalne menit stravu z masa na granule. Jde mi o to, jestli je kure s ryzi v poradku a co pamlsky?? Dekuji za odpoved. Petra

10.8.2017

Oli

Dobrý den,měl i jsme 3 letého pejska jorkšíru byl to velmi hodny,poslušný všemi milovaný pejsek jménem ouško.Byl moc šikovný ale mel jednu chybicku Bastil všechno co mu přišlo do cesty.Nemyslím tim jenom granule, zeleninu,ovoce a vlastně vse co ji lidi ale bohužel i co nasel venku.Nedoplatky z cigaret,víčka, plišky no prostě vsevhno

10.11.2017

pjotra

Doporučuji skvělého veterináře specialistu nefrologa z Brna, Mvdr. Jaroslava Kučeru csc, Úspěšně nám léčí fenku s chronickým selháním ledvin, kterou ostatní lékaři chtěli utratit.

30.12.2017

malinakovav

Dobrý den, po dohodě nabízím granule Royal Canin-Renal. Naše fenka bohužel svůj boj prohrála. Kontaktujte mě prosím na svachta.m@seznam.cz .Veronika

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz