Sáňkovat může i v létě


Sáňkování je proces, kdy se pes vozí zadkem po zemi. Říká se, že tento stav signalizuje, že je začervený. Je to pravda?

 

Částečně. Tato domněnka platí jen z poloviny, protože při silném začervení se opravdu může dostavit svědění v oblasti řitního otvoru, které psa nutí k tomu, aby „sáňkoval“, tedy se klouzal po zadku, čímž se inkriminované oblasti podrbe. V takovém případě je samozřejmě nutné psa co nejrychleji odčervit vhodným preparátem, který zakoupíte u veterináře nebo v lékárně. Většinou však pravý důvod sáňkování spočívá v ucpaných análních žlázkách, které se nacházejí v okolí řitního otvoru. Pokud neumíte tyto žlázky sami vyprázdnit, raději tuto činnost přenechte někomu, kdo to dobře zvládá, nebo navštivte veterináře. Ten tyto žlázky zkušeně vyprázdní a pokud bude potřeba i ošetří. Při delším ucpání může totiž docházet k zánětu. Nejjednodušším stádiem zánětu je přeplnění žlázek hustým obsahem, kdy postačí pouze vyčištění, proplach, aplikace antiseptického gelu v oblasti konečníku bez použití antibiotik. Lokální zánět pomůže zvládnout aplikace antibiotik, které se vstřikují přímo do anální žlázky, kde působí přibližně dva dny. Poté se žlázky propláchnu fyziologickým roztokem a vyčistí. Nutná je další kontrola u veterináře přibližně za dva dny. Jestliže se neobjeví krev, hnis a žlázka je čistá, další kontroly již nejsou nutné. Více se o análních žlázkách dozvíte zde

 

Někteří psi sáňkují také v případě, kdy sežrali hodně trávy (o Vánocích to může být také ozdobná lameta z vánočního stromečku), která pak zabraňuje správnému vyměšování stolice.

 

Zdroj: Psi, kteří štkají, nekoušou?, Imke Niewöhner, Grada, 2009, www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 26.7.2014 13:22:55
Napsáno: 26.7.2014 13:22:12

Forum.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz