Rýma


Zánět nosní sliznice se nevyhne ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Může být různého původu, někdy se navíc komplikuje zánětem sliznic vedlejších nosních dutin.

 

Tato onemocnění jsou častější u koček, kde se většinou jedná o virové infekce.

Jaké jsou nejčastější příznaky? Sekret z nosu, pravidelné kýchání, slzení z očí, zarudlé sliznice, únava, nepřirozená ochablost, někdy se může přidat horečka a kašel.

 

Co dělat? Přestože se jedná o banální infekci, která většinou přejde sama a nezpůsobuje vážnější komplikace (výjimku představují mladá, stará nebo jinak chronicky nemocná zvířata), je vhodné zavést režimová opatření. Zvíře nechte několik dní v klidu a teple. Jestliže se stav do 3 dnů nezlepší, nebo se naopak zhoršuje, je třeba vzít zvíře k veterináři. Pokud má kočka nebo pes už od začátku onemocnění horečku, s návštěvou veteriny nečekejte! Z vyšetření pak vyplyne, zda je nutné nasadit léčbu antibiotiky a/nebo podávat léky na potlačení horečky. Postarejte se o to, aby zvíře dostatečně pilo. Pokud odmítá pít, namáčejte mu granule ve větším množství vody. Nikdy mu nepodávejte brufen nebo aspirin, mohli byste ho otrávit! Také je vhodné omezit přímý kontakt s jinými psy nebo kočkami, nebezpečí nákazy je velmi vysoké…

 

Účinná a zároveň šetrná jsou homeopatika. Jaký lék zvolit?

 

Na počátku onemocnění je vhodné vždy podat Oscillococcinum 2-3krát denně 1 dávku. Tento homeopatický lék je také možno podávat preventivně během rizikových období (jaro, podzim), zvláště tam, kde je chováno hodně jedinců pohromadě (může se podávat 1-2kát týdně rozpuštěný ve vodě).

 

Nux vomica

Lék počátku rýmy v souvislosti s vlhkým chladem a průvanem, z nosu vytéká vodnatý sekret, zvíře kýchá. U koček můžeme pozorovat po ránu suché strupy u čumáčku. Ředění 9CH na počátku každé dvě hodiny, postupně se intervaly prodlužují.

 

Allium cepa

Charakteristické je hojné slzení. Sekrece z nosu je vodnatá a dráždivá, zvíře má rozbolavělé okolí nosních dírek. Často počátek rýmy u koček. Ředění 9CH na počátku každé dvě hodiny, postupně se intervaly prodlužují.

 

Euphrasia officinalis

Příznaky jsou opačně v porovnání s předchozí lékem. Tedy slzení je dráždivé, okolí očí je zarudlé. Zvíře mžourá, protože ho pálí oči. Výtok z nosu je vodnatý a nedráždivý. V teple se příznaky zhoršují. Ředění 5-9 CH po dvou hodinách, postupně se intervaly prodlužují.

 

Hepar sulfuris calcareum

Vyskytuje se nejen rýma, ale také zánět dutin. Z nosu vytéká nebo je vyfrkován žlutavý až žlutozelený hnisavý sekret, který zapáchá. Zvíře je ve většině případů při vyšetření zlostné. Ředění 9 CH 5krát denně, postupně snižujeme na 2krát denně.

 

Hydrastis canadensis

Zadní rýma nebo sinusitida (zánět dutin) se žlutozeleným sekretem. Ředění 5-9 CH 3-5krát denně.

 

Pulsatilla

Objevuje se nedráždivý sekret z nosu či očí, který má nažloutlou barvu, víčka jsou slepená. Příznaky se zlepšují na čerstvém vzduchu. Ztráta čichu vede hlavně u koček ke ztrátě chuti k jídlu. Ředění 9-15 CH 2-5krát denně.

 

Kalium sulfuricum

Podobné příznaky jako Pulsatilla, tam, kde neúčinkovala. Odpovídá třetímu stadiu zánětu. Ředění 5-9 CH 2-3krát denně.

 

Sulfur iodatum

Podává se k doléčení zánětu Ředění 9 CH 2krát denně.

 

Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz

 

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 23.3.2013 19:18:38
Napsáno: 9.3.2013 14:43:24

Forum.

Vložit príspěvěk

24.3.2013

Aries

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, moje čivava má rýmu už od koupě co ho mám, bylo mi řečeno od chovatele, že má chronickou rýmu a že s tím nemám nic dělat. Čivavě byli v té době 3 měsíce. Někdy jí má mín a někdy smrká, to ho nechávám radši v teple, jen rychlé venčení a domů, než to zas přejde. Chtěla bych poradit, čím mu mohu od tohoto pomoci bez antibiotik a nebo jestli chovatel měl pravdu a není na to nic?

16.4.2013

Ali

Tak to asi nebyl chovatel, ale množitel a pejsky měl v klecích a rodil je jak na běžícím páse císařema!!! A dojděte si k veterináři ten řekne nejlíp, co pejskovi je!!!

24.9.2013

Katka

Naše fena má stejný problém - má pořád rýmu už od doby, co jsme si ji pořídili. Je to už více než rok. Náš veterinář se tomu jen směje, nikdy prý žádnou psí rýmu neléčil. Asi změníme veterináře.

1.12.2013

Lucie

Dobrý den, náš kocourek několikrát prodělal kalicivirozu (vypiplané kotě bez mámy). Zřejmě u něj došlo ke ztrátě čichu a chuti, sám nejí. Momentálně má jen malou rýmu, čirý výtok z nosíku, bez teploty nebo jiných potíží. Nemáte tip na HP, který by se hodila?

28.12.2013

Petra

Dobrý den,máme bordíka,má již 4měsíc zadní rýmu,která ho nutí k záchvatům kašle,hlavně když třeba vítá.Jinak ho držíme v klidu a teple.Byl i u veterináře,nasadili atb,aby nebyl zápal plic.Nebyl.Rýma a kašel jsou stále.Jsme už zoufalí, doktor doporučil jitrocel.sirup a C vitamin,ale to rymu nevyléčilo a upřímně ani na ten kašel moc nezabírá. Nevíte prosím nějaký přípravek, asi už na viry, když je to tak dlouho,co by pomohlo?Nebo jestli je nějaký dobrý veterinář,se kterým máte zkušenosti (Praha), jsme opravdu zoufalí,jak se pejsek trápí..Moc děkuji,Petra.

8.3.2016

jana

Dobrý den, zaujala mne homeopatika Allium cepa, ráda bych se zeptala na dávkování pr 2letého psa,cca 20 kg. Děkuji mockrát

11.11.2016

Petr

Dobrý den, fenka vlčanda 12let má již čtvrtý týden rýmu. Dostali jsme 4x injekci + antibiotika, které jsme dobrali a rýma se nás stále drží. Veterinář by chtěl odebrat vzorek ze sliznice což znamená uspat, ale vzhledem k věku pejska je to velký risk. Co mám dělat. Poradte prosím.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz