Pyometra - hnisavý zánět dělohyPyometra neboli hnisavý zánět dělohy je plíživě probíhající onemocnění a majitelé jej často zaznamenají až v rozvinutém stádiu. Představuje potenciálně smrtelné onemocnění charakterizované nahromaděním patologického obsahu v děloze s následnou celkovou intoxikací, případně sepsí (otravou krve). U fen toto onemocnění patří k nejčastějším a nejvážnějším poruchám reprodukčního systému.


Vznik
Pyometra vzniká jako komplikace předchozí nadměrné hormonální stimulace děložní sliznice estrogeny projevující se tzv. glandulární cystickou hyplerplazií endometria, což představuje zmnožení a zvětšení žlázek vnitřní výstelky dělohy - endometria. Následně dochází účinkem progesteronu k nadměrné produkci děložního sekretu, jeho hromadění v děloze a následně k infikování obsahu.
·    Zánět dělohy se vyskytuje především u starších fen, které nikdy nerodily.
·    Je častou komplikací po aplikaci estrogenů např. při umělém přerušení gravidity během prvního týdne po nakrytí nebo po opakované aplikaci hormonálních preparátů pro oddálení říje.
·    Pyometra se sekundárně může vyskytnout i při odumření plodu v děloze, při zadrženém lůžku po porodu, vzácně i při extrauterinní (mimoděložní) graviditě.


Projevy
Příznaky se obvykle objevují 1 - 3 měsíce po hárání. V počátku je možné pozorovat zvýšené pití a zvýšené močení, snížení chuti k jídlu a případně zvracení. S rozvojem onemocnění je patrná apatie, únava a spavost, úplné nechutenství, hubnutí, průjem, dehydratace a slabost pánevních končetin. Teplota může být dlouho normální. V pokročilých stavech nastupuje výrazná dehydratace, neschopnost pohybu, bezvědomí a úhyn zvířete.


Podle průběhu rozlišujeme pyometru uzavřenou a otevřenou.
·    Uzavřená pyometra je forma se zavřeným děložním krčkem a bez výtoku. Hromadění obsahu v děloze se může projevit zvětšením břicha.
·    Otevřená pyometra je charakterizována otevřeným děložním krčkem a výtokem děložního obsahu. Výtok z pochvy může být krvavý od řídce růžového až po hustý hnědočervený nebo hnisavý, který bývá žlutý, šedý nebo zelený. Výtok většinou zapáchá.


Diagnostika
K diagnostice pyometry využíváme vyšetření poševního výtěru, sonografické vyšetření pohlavního a močového ústrojí a ev. RTG vyšetření. Vhodné je také vyšetření krevního obrazu a biochemický rozbor krve. V některých případech se diagnostika doplní např. o sedimentaci krve, vyšetření moči. Stav je třeba odlišit od abnormální říje (prodloužená nebo rozdělená říje), gravidity, abortu, patologických stavů v pochvě a močovém ústrojí atd.


Terapie
Léčba pyometry vyžaduje stabilizaci vnitřního prostředí podáváním infúzních roztoků a zamezení rozvoje bakteriální infekce podáváním antibiotik. Pyometru je možno řešit v zásadě dvěma způsoby - chirurgicky (operací) nebo konzervativně (pouze podáváním léků).
·    Chirurgické řešení znamená ovariohysterektomii (vynětí vaječníků a dělohy). Tento způsob se používá v případech uzavřené pyometry, u starších fen a u fen v pokročilých stavech onemocnění. Dále se užívá i ostatních případů z důvodů většího bezpečí pacientek.
·    Konzervativní léčba připadá v úvahu u mladých fen, kde má majitel zájem na zachování plodnosti, podmínkou je otevřená forma pyometry. Hlavním cílem konzervativního ošetření je vypuzení patologického obsahu z dělohy. K tomu se používá opakovaná aplikace prostaglandinu  PG2alfa, což je látka, která má uterotonický (dělohu stimulující), luteolytický (vlivem jejího účinku dochází k zániku žlutého tělíska a tím i zabránění další tvorby progesteronu), v menší míře také cervikorelaxační efekt (uvolnění krčku děložního). Pro zesílení luteolytického efektu se terapie doplňuje podáváním látek s antiprolaktinovým účinkem (např. bromokryptinu). Aplikace PG2alfa je však doprovázena nežádoucími vedlejšími účinky, jako je neklid, zrychlený dech, slinění, zvracení či průjem. Tyto nežádoucí projevy odeznívají většinou do 60 minut po aplikaci.


Prognóza

·    Prognóza uzavřené pyometry je dobrá, pokud je léčba zahájena včas. Pokud však majitel přivede fenu až v pokročilém stavu, je prognóza dubiózní tedy nejistá.
·    U otevřeného zánětu dělohy se průměrná úspěšnost konzervativní terapie pohybuje kolem 65 - 70 % a opětovný nástup onemocnění se může kdykoli opakovat. Proto se doporučuje nakrýt fenu hned při další říji a 25. den po krytí přivést fenu k sonografickému vyšetření pro potvrzení gravidity a vyloučení pyometry.


Text: MVDr. Silvie Ševčíková
Foto: VETCENTRUM
www.vetcentrum.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 16.9.2008 12:53:25
Napsáno: 16.9.2008 12:52:24

Forum.

Vložit príspěvěk

20.9.2008

Mihal

Když už,tak PGF2alfa....

10.10.2008

Renata

Je normální po kastraci ,uzavřené pyometry ,že je feně teplo a je dýchavičná ,ne stále ,chvílema jsou jí podávána antibiotika.děkuji renata

10.10.2008

Renata

Mám fenu po kastraci uzavřené pyometry , bere antibiotika , ale přijde mi , že má chvílemi teplotu a je chvílemi dýchavičná.Je to po operaci druhy den normální stav ,děloha byla plná hnisu.děkuji

21.10.2008

Marcela

Pro Renatu: Ja mam taky fenu po kastraci,dnes je to 8 den.Tez prodelala hnisavy zanet delohy a tim padem uz to mela v celem tele.Dychavicnost mela tri dny po operaci,ja jsem u ni spala dva dny v jejim pelisku a vzdycky kdyz zacala funet,tak uz jsem zacala plasit.Ale je to jeste po narkoze,leky proti bolesti,antibiotika a taky to brisko citi.My uz nefunime,ale mame svetle krvavy vytok,pan doktor rikal,ze se cisti,tak pockam tech 14 dnu po operaci a kdyz ho bude mit stale,tak skocim na veterinu.

11.11.2008

Niky

Můžu se zeptat jaký idioti Vám ty feny kastrovali? Nic takového normální není. Fena je za pár dní naprosto v pohodě. Určité bolesti pociťuje pouze první den, když se probudí z narkózy.

24.11.2008

Lenka

Máme fenku NO včera po kastraci,zatím jen leží a nechce ještě žrát,jenom po troškách pije.Neví někdo jestli je normální,že ještě nežere?

27.1.2009

Lenka

Nase devítiměsíční fenka také prodělala hnisavý zánět dělohy - a to hned po prvním hárání. Nikdo neočekával, že by mohla mít zánět v tomto věku, ale stalo se a zjistilo se to až za pět minut dvanáct. Následovala samozřejmě kastrace. Naštěstí vše dobře dopadlo a fenka přežila. Dva dny po kastraci byla unavená a doma jen ležela (venku se pohybovala opatrně, ale naprosto vpohodě běhala). Třetí den už lítala jak srnka a ani netušila, že by měla zašité bříško. Antibiotika měla týden a vše bylo bez problémů. Ani žádný výtok neměla, ani dýchavičnost - ovšem je to velmi mladá fenka, takže její tělo se se zánětem vyrovnalo velmi dobře a rychle. Neměla téměř žádné příznaky, aktivní byla, jen opravdu víc močila, pila a méně jedla - což jsem přisuzovala prodělanému hárání a psí "pubertě". Je fakt, že po kastraci je teď dooost divoká (naštěstí ovladatelná), takže až teď vidím, že aktivita při zánětu jí přeci jen poklesla, přestože to nebylo poznat :-D

4.2.2009

milena

mám druhý den doma 12 letou fenu která přestala žrát ted jen leží a jen pije nemočí a nechodí co dělat je to stáří

20.4.2009

Nika

Milena: tak jí zaveď k veterináři, i když je stará, má právo na léčbu a eventuelně ukončení trápení a bolesti. Všechny lidi, kteří nechají trápit zvíře, bych nechala trápit stejně bez pomoci.

6.5.2009

Martina

Dobrý den, mám roční fenku pudlíka a byla nechtěně nakryta. Veterinář jí píchal hormony bezprostředně po nakrytí, pro přerušení březosti. Následně se objevil výtok, který nijak nebyl cítit. Sono ukázalo cisty na vaječníku a zánět dělohy. Léčba injekcemi antibiotik zabrala, nicméně 14 dní po zahájení léčby zánětu má stále hlenovitý kalný výtok, který už není tak častý. U veterináře jsem již byla a stěna dělohy je stále zvětšená. Zahájil léčbu Enzaprostem, pro vypuzení obsahu dělohy. Fenka ji zvládá bez potíží, jen se pořádně vyprázdní, ale nemá průjem. Mimo to bere antibiotika Sidolux. Jakou máme šanci na uzdravení? Mám ji jako chovnou a nerada bych jí nechala kastrovat. Jak dlouho ještě může mít ten výtok? Děkuji

11.8.2009

renata

máme 9,5 letou fenu labradora, měla již několik zánětů děložní stěny, po každém hárání měla hnisavý výtok, veterinář nám doporučil kastraci, ale stále jsme váhali, když to nebylo nutné, poslední zánět měl všechny popisované příznaky v příspěvku, zprvu jsme mysleli, že má něco s páteří, protože nemohla vůbec chodit, hodně pila a byla unavená, po sonu nám řekli, že je to zánět dělohy a hned druhý den ji operovali. Měla v sobě 7,5 cm kouli hnisu a operace byla za 5 minut dvanáct. Den po operaci byla ještě spavá jen pila, nežrala, druhý den si již vzala pár piškotů ale chodila jen čůrat. Vše se vrátilo k normálu 3 den, kdy už byla veselejší a pomalu začínala i žrát. 4 den se chovala jako před operací, běhá, skáče.

30.8.2009

Zuzka

Dobrý den, moje fenka prodělala torzi žaludku, operace za pět minut dvanáct, ale vše bylo v pořádku. Pár dní po operaci začala mít žlutavý výtok, jeden veterinář nám řekl, že je to zánět dělohy s otevřeným krčkem, druhý nám řekl, že je to po operaci. oparaci prodělala 19.dubna. Nyní je 30. srpna a fena má pořád výtok, nic jí není, je stále normální, má chuť do jídla, hraje si s druhou fenkou, lítá, normálně pije, jen mi trochu kolísá na váze...chvíli hubená, pak normal, pak při těle...Musím ještě dodat, že je jí 7let a minulý rok jsem jí odebrala pánovi, který asi zapoměl, že má nějaké psy...kotec neuklizený, po koena v exkrementech.Vyhublá, vystresovaná, v kotci se psem(ten odebrán policií(agresivní), nikdy neměla prý štěňátka - prý nehárala. Mě poté co jsem ji přivezla začala okamžitě hárat s druhou fenkou. Můžete miněkdo paradit, jestli máte podobné zkušenosti. Děkuji Zuzka Karlovy Vary

20.9.2009

Miro

Pro p.MVDr. Poláka. Dlužím Vám "poděkování" za zpříjemnění života dvěma seniorům! Dne 8.9.2009 jsme byli nuceni navštívit vaši vet. kliniku v Havířově Suché s naší sedmiletou fenkou golden retrivra. V ordinaci ordinoval p. MVDr. Jan Falhar. Po nahlášení problému / hárání od 18.7.2009 do 7.8.2009 a znovu začala krvácet 19.8.2009. Provedeno sono a diagnostikováno pravděpodobně dělené hárání. Doporučena 24 hodinová hladovka 12 hod. bez tekutin. Po týdnu ustalo krvácení, fenka se zdála v lepší kondici. Po pěti dnech začalo velmi silné krvácení a následovala další návštěva ordinace dne 19.9.2009 dopoledne a znovu přítomen MVDr. Falhar. Provedeno sono a odběr krve / diagnosa - zánět dělohy/ indikace antibiotika a infuze,totéž večer s konstatováním, že nejde o akutní případ s objednáním operace na pondělí 21.9.2009 ve 13.hod.V neděli 7 hod. ráno voláno na pohotovost / fenka se sotva udrží na nohou a dále silně krvácí/ v 7.30 příjezd na kliniku a v čekárně aplikovány dvě infuze a ve 12,30 dochází k úhynu fenky.Doufám, že zde popsané není běžnou praxí ve Vašem zařízení a přeji jiným Vašim zákazníkům více štěstí,ale s takovým personálem asi těžko!

18.1.2010

Radka

Miro : Váš příběh je přímo šíleny. Je mi to líto. Neumim si ani představit že by se toto stalo me fence!

24.3.2010

Dana

proboha, jak mohl MVDr.Falhar diagnistikovat po takových příznacích dělené hárání??!!!! Tohle říct mě, okamžitě odcházím na jinou kliniku... Doufám, že u vás již tento řezník nepracuje a nezabíjí zbytečně další ubohé psy!!!!

7.6.2010

Anči

Mám mnoho špatných zkušeností s veterináři,ale s klinikou v Havířově jsem nikdy neměla žádný problém,ať už ordinoval kdokoliv. Myslím si,že zde nebyla jen chyba veterináře,ale především majitele. Pokud měl majitel pochybnosti, měl si vyžádat p. Poláka popř. zajít k jinému veterináři popř.trvat na vyšetření. Neznáme další okolnosti a názor druhé strany, třeba patřili k těm, co nechtěli utrácet za vyšetření a nejprve zkusit léčbu a teď si zde hojí své svědomí.... Je mi z takových lidí vážně smutno... Mě v Havířově už několikrát zachránili pejsky, když si jinde nevěděli rady. P.S. žádný učený z nebe nespadl...a jsou veterináři,kterým na stole umírají psi běžně,jen o tom "ubozí" senioři tolik nepíší,holt někteří lidé jsou si vědomi toho,že pro psa mohli udělat víc...

11.6.2010

Eva

Anči, jestli jste schopná pochopit psaný text, pak by bylo na místě se Mirovi omluvit.

11.9.2010

ondra

dobrí den mohu se vas zeptat? mam psa mopse fenku a asi unoru a od te doby jí vytíka bylí hnis nebo neco,jinak je vporadku jí jako vždycki a spí taky normalně newí te jestly toje teda ta děloha ?

11.9.2010

ondra

při močení jí vytíka krev,de zní bylí vítok pořad žere hodně a pije pořad stejně je aktivní

3.2.2011

lucka

dnes jsme museli utratit nasi deviti rocni fenku dafinku:( nebylo uz za pet minut dvanact... lecba a ani operace nam nebyla doporucena:( bylo pozde:(

7.2.2011

Michaela

Za dvě hodiny jdeme s naší fenkou na operaci. V noci jsme s ní byli na pohotovosti a jak píše většina: za pět minut dvanáct. Netušili jsme, že je to tak vážné. Poslední dny trpěla nechutenstvím, víc pila a vypadala unaveně, ale čekali jsme na pondělí, až bude mít otevřenou ordinaci doktor, ke kterému chodíme. Asi o půlnoci jsem se na ní šla ještě podívat a na polštáři jsem objevila krvavý výtok, takže jsme hned vyrazili. Držte nám dnes palce! Budeme to potřebovat - fenka už je jedenáctiletá. Ostatním radím, ať nečekají, pokud se jejich pejsek chová jen trochu jinak než normálně. Nám se to vymstilo...=(

12.4.2011

Monika

Miro: S panem MVDr. Janem Falharem nemám také dobré zkušenosti. Stalo se nám něco podobného. Na základě špatné diagnostiky onemocnění zvíře do pár hodin uhynulo!!! Nedoporučuji MVDr. Jana Falhara. K vážnějším případům si vyžádejte jiného veterináře!!!

26.4.2011

Lenka

Tak pana doktora Falhara se musím zastat. My jsme s naší fenečkou přišli na poslední chvíli. Hodně pila a i začala zvracet. Pan doktoro udělal sono a odebral krev a hned nám bylo řečeno, že má zánět dělohy a že musí na operaci. Nechtělo se námm naší Alžbětku v jejím věku uspávat, ale dali jsme na radu a nechali jí operovat. Když jsme pak po operaci viděli co všechno bylo v ní hnisu, veděli jsme že jsme udělali dobře. Teď je asi měsíc po operaci a za je to ta našé stará Alžbětka. Přístup pana doktora se nám líbil. Mohu ho doporučit!!!

30.7.2011

sanyku

Dobrý den, moja fenka už asi 3týždne má silný krvavý výtok a vela pije, inac je ako predtým... Pred 3 dnami už konecne dosiel veterinár a dal jej antibiotiká v injekcii, bez vyšetrení. Ako dlho moze ta choroba trvat??? Len jednou injekciou sa určite neda vyliecit?

25.1.2012

zdenka

moze moj pes porodit v jeden den 5steniat a porodit este neskor?vyzera ako by bola este kotna

26.4.2012

iveta

Zitra jdu s moji fenkou na operaci delohy,ma uz 14 let moc se o ni bojime.Jeji potize ktere jsou zde popsany jsem brala na lehkou vahu.Ponaucila jsem se.Drzte nam palce,Dekuji

28.4.2012

Nikola

Dobrý den, paní Iveto, jak dopadla operace u Vaší 14leté fenky, pokud se mohu zeptat? Zítra jdu s moji 15letou fenkou na operaci a všicni se moc bojíme:-).

19.10.2012

Tereza

Prosím o radu: Máme 4letou fenku po hnisavém zánětu dělohy,je dnes již 6 den po kastraci, je celkem čilá, má zájem o okolí,žere, pije,ale dnes jí začal mírně vytékat z pochvy takový hnědý slizký(hlenovitý)výtok,antibiotika jsme dostali jen 4 dny,doktor říká,že může mít zbytek toho výtoku v cestách a ted se čistí.Je to normální.Prosím kdo měl podobný problém s fenkou po kastraci piště.Díky za rady.

28.6.2013

Helena

Prosím o radu,mám 4 letou fenku a 2 dny hodně pije ,je smutná a stále si líže vagínu,co mám dělat,je to stéjné ,jak někteří z Vás popisujete nemoc pyometru

24.10.2013

Jan

Před 2 měsici nase 5,5 rocni fenka harala..vcera zacala zvracet a trosku se klepala..dnes krvavy vytok,tak pohotovost..prognoza masivni zanet delohy a operace vse ven..z niceho nic 2-3 dny,takze super

11.2.2014

Monika

Souhlasím s názorem - neberte změnu chování feny na lehkou váhu. U nás to začalo nechutenstvím, mírným průjmem. Mysleli jsme si, že má zkažený žaludek a že to přejde. Poté se přidalo zvracení, nežrala, začala krvácet - ihned jsme jeli na veterinu - rozáshlý zánět dělohy. Zítra operace. Také se o ní bojíme. Nenapadlo by mě, že takové počáteční příznaky mohou ukazovat na tak nebezpečné onemocnění.

20.8.2015

aneta

NASE FENKA MA DIAGNOSTIKOVAN ZANET DELOHY,MA ANTIBIOTIKA,NEVITE NEKDO ,,BABSKOU,,RADU,JAK JI POMOCI K LECBE JESTE DOMA...?BYLINKY,OBKLADY(TEPLE CI STUDENE),CI NECHAT BYT A JEN DAL UZIVAT ATB?DEKUJI A.

23.5.2017

Tomas

Vážení, po mé zkušenosti. Jakmile fena nemočí déle jak 12 hodin, OKAMŽITĚ na veterinu. U mladších veterinářů trvejte na rentgenu!!! My jsme málem přišli o fenu díky tomu, že jsme ji nechali více, než 12 hodin. Na sonu nebyly kameny v měchýři vůbec videt. Nyní budeme čekat, zda je močový měchýř v pořádku a funkční. Pokud ne, tak o ní přijdeme. Proto pamatujte. 12 hodin a pak okamžitě na kompletní vyšetření a hlavně rentgen

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz