Proč se po operaci třese?


Ať už se jedná o kastraci či jiný operační úkon, může se zvíře po probuzení z narkózy třást. Proč?

 

Při celkové anestezii je vyblokována funkce termoregulačního centra, zvíře tak dočasně nemůže regulovat tělesnou teplotu (ta se většinou snižuje). Nejvýraznější je to u malých plemen psů. To je ten důvod, proč se váš mazlíček při probuzení třese. Svalová aktivita vytváří chybějící teplo a tělesná teplota se zvyšuje. Svou roli hraje samozřejmě i stres z neznámé situace a cizího prostředí.

 

Teplé místečko

Proto je vhodné zvířeti po příjezdu domů zajistit teplé místo a pejska či kočku přikrýt. Malá plemena nebo mláďata můžete obložit tzv. termoforem. Stačí vzít obyčejnou PET lahev a naplnit ji teplou vodou (musíte si pravidelně měnit) nebo dát pod zvíře vyhřívanou dečku. Dokud není plně při vědomí a nemůže normálně chodit, je nutné držet ho v teple. Výjimkou jsou samozřejmě velmi horké letní dny, kdy je vhodné zajistit mu stinné místo k odpočinku (ideálně teplota okolo 22-25°C).

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 20.2.2016 13:09:18
Napsáno: 20.2.2016 13:03:45

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz