Pozor na sametky


Sametky (Trombicula autumnalis) jsou parazité, kteří psy napadají především v pozdním létě a na podzim. Jsou pouhým okem téměř neviditelné, měří jen okolo 0,5 milimetru.

 

Lidově jsou sametky nesprávně označovány jako svilušky. Žijí na vysušené, ale zarostlé půdě. Vyskytují se v zahradách, často v blízkosti ovocných stromů (švestka, meruňka). Dospělé samičky kladou do půdy vajíčka, z nichž se líhnou oranžové parazitické larvy. Ty napadají hostitele a pronikají do kůže. Vybírají si především místa s jemnou a dobře prokrvenou kůží, jako je meziprstí tlapek, břicho, slabiny, podpaží, okolí uší a očí. Parazita není vidět, ale jakmile se dostane do kůže, nanese do ranky trávicí enzym, který způsobuje úporné svědění. Na hostiteli parazituje několik dní, živí se tělní tekutinou a tkání, následně odpadá a ve vnějším prostředí dokončí svůj vývoj. Jestliže je invaze larviček malá, snadno ujde pozornosti, v případě většího napadení jsou na kůži psa viditelné oranžové kolonie. Napadení sametkami může vyvolat také alergickou reakci, kterou doprovází silné svědění. Bouřlivé alergické reakce byly popsány zejména u menších plemen, jako jsou jorkšírští teriéři. Psi jsou neklidní, postižená místa si stále lížou, vykusují. Někdy může dojít až k druhotné bakteriální infekci a hnisavému zánětu kůže. Prevencí proti invazi jsou antiparazitika (např. spreje nebo spot-ony na bázi permethrinu). Při napadení je vhodné parazity odstranit mechanicky kartáčkem. Sametky nenapadají jen psy, ale jejich častým hostitelem je i člověk.

 

Zdroje: MVDr. Jana Kočová. Výmarský ohař, historie- chov – výcvik, Mladá fronta, 2016


Vanda Ročková
Napsáno: 19.9.2016 22:33:35

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz