Pouze třetina chovatelů ví, že i psy může trápit prostata


Podle průzkumu společnosti VIRBAC pouze třetina chovatelů tuší, že i psy může trápit prostata, podobně jako je tomu u mužů.  Přitom více než 80 % psů starších pěti let trpí právě tímto onemocněním. V případě léčby preferuje 80 % chovatelů sedmidenní léčbu tabletami s obsahem osateron acetátu před nevratnou chirurgickou kastrací.

 

Onemocnění prostaty u psů se může projevit mnoha neurčitými symptomy. Počáteční symptomy, jako je občasná přítomnost malého množství krve v moči, majitelé často přehlédnou nebo další symptomy přisoudí bolesti zad či kloubů. Pejsek je bez nálady, sklíčený, jeho pohyb může být strnulý. Může mít problémy s močením nebo s vyprazdňováním.

„Prostata je podpůrná pohlavní žláza, která se zvětšuje již od 2,5 let věku a tlačí na močovou trubici. V důsledku toho se může pes v noci samovolně pomočovat nebo naopak dlouze a obtížně močí. V jeho moči se může objevit příměs krve,“ poukazuje na příznaky benigní hypertrofie prostaty MVDr. Gabriela Zelinková. Přestože příznaky onemocnění prostaty nemusí být na první pohled patrné, veterinář ji může při pravidelné kontrole jednoduchým vyšetřením odhalit. Radikální léčebnou metodu chirurgické kastrace nahradilo podávání jedné tablety denně po dobu jednoho týdne. „Chirurgická kastrace sebou nese riziko narkózy. Díky vývoji v léčbě není nutné toto riziko podstupovat, což je cenné zvlášť u rizikových pacientů, jako jsou starší pejsci, psi s onemocněním srdce a podobně. Dokonce není ani přerušena plodnost psa. Účinná látka osateron acetát pouze blokuje přenos testosteronu do prostaty. Prostata se tak po aplikaci tablet zmenší zpět do původní velikosti a klinické potíže mizí. Účinek této týdenní léčby je až půl roku“ vysvětluje MVDr. Gabriela Zelinková.

Podle hmotnosti psa určí veterinář obsah účinné látky osateron acetátu, poté podáváme psovi tablety do tlamy nebo žrádla. MVDr. Zelinková upozorňuje: „Chovatelé by u svého psa neměli podceňovat problémy s prostatou. Riziko onemocnění roste s věkem psa, proto by majitelé pejsků starších pěti let měli u svého psa pravidelně co půl roku nechat prostatu odborně vyšetřit veterinářem.“


Vanda Ročková
Aktualizováno: 30.6.2012 18:39:17
Napsáno: 30.6.2012 18:38:35

Forum.

28.1.2015

Dáša

Dobrý den, chěla bych se zeptat, jestli je to prostatou nebo ne. Můj pejsek Niky(Bišonek),bude mu v únoru 9 let, se stále v noci nebo k ránu doma počůrává, pomalu všude dávám noviny. Jednou za čas se stane, že to neudělá, ale už jsem z toho zoufalá. Chodíme s ním 5x denně po 3 hodinách a tak už nevím v čem je chyba. Děkuji za odpověď.

20.11.2015

Pavel

Dobrý večer paní doktorko, mám k Vám prosbu ..... máme 10-tiletého bernského salašnického psa,kterému náš veterinář doporučil kastraci (po zhlédnutí RTG snímků prostaty,které sám provedl).U psa jsme zjišťovali problémy s močením před zákrokem,nepomohly ani antibiotika a tak došlo k operativnímu zákroku.V soušasné době máme již 3 týdny po operaci,máme po 14 dnech vyjmuté stehy (celkem 5),ale pejsek nadále hodně a nekontrolovaně močí .... hodně polehává na zemi (trochu nepřirozeně,ale bez jakéhokoliv zakňučení).Při močení venku se snaží močit se zvednutou nohou,ale také si ulevuje na čtyřech.Bereme prášky na bolest (denně 1 tableta - Cimalgex 80 mg).Bolesti asi nejsou,ale pomočování (především po stravě a napití) se dost opakuje - kdekoliv. Zdá se nám,že doba od zákroku je již dost dlouhá,tak se obracím na Vás s prosbou o vysvětlení či náznak rady,zda je tato skutečnost na místě a zda mít obavu nebo je vše přirozené. Mockrát děkuji,s pozdravem. Koutenský P. Žatec e-mail : pezzey@atlas.cz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz