Pokousání


Pokousaní psi nebo kočky jsou častými návštěvníky veterinářů. Někdy jde bohužel o rozsáhlé poranění komplikované ještě zlomeninami, jindy jde jen o zdánlivě povrchovou ranku…

 

V první řadě je vhodné si uvědomit, že rány způsobené kousnutím mohou být velmi nebezpečné. Psi mají ve zvyku kousnout a trhnout. Pod navenek nepatrným poškozením kůže se může skrývat dutina plná infekce, neboť psi mají na svých zubech plak, což je směs bakterií a odumřelých buněk. Dostanou-li se bakterie na příhodné místo, kde mají „klid“, teplo a „něco k jídlu“ – a poškozené podkoží je z tohoto pohledu zcela ideální – začnou se rychle množit.

 

Neošetřené pokousání (a někdy bohužel i ošetřené) rychle oteče a zánět se rozšíří do širokého okolí. Výjimkou není ani celková sepse. Rána vzniklá pokousáním se hojí poměrně dlouho a v první fázi je nutné ji ošetřovat a převazovat denně.

 

Velké poranění vás do ordinace přiměnou jít okamžitě, ale ta malá se často přehlížejí. Ale i malé kousnutí je nutné důkladně ošetřit.

 

Co dělat?

Nemáte-li možnost zajít téhož dne do ordinace, vystříhejte nebo vyholte okolí rány v rozsahu 10 centimetrů. Ránu důkladně vykoupejte v heřmánku a štědře naneste na 24 hodin ichtamolovou mast, kterou zajistíte proti olízání (převaz, přelepení). Podle potřeba nasaďte límec. Toto jednoduché opatření omezí množení bakterií hned v počátku. V případě otékání a bolestivosti rány návštěvu veterinární ordinace neodkládejte, neboť hnisavý zánět velkého rozsahu vzniká neuvěřitelně rychle a může vyústit v již zmiňovanou sepsi.

 

Užitečné rady

Jednou vzniklá infekce se hojí poměrně dlouho a ránu je nutné opakovaně čistit, někdy i pod narkózou.

Je smutnou skutečností, že majitelé „viníka nehody“ se k úhradě výdajů nezbytnou léčbu dobrovolně nemají. Snažte se tedy vždy zajistit svědka celého incidentu, protože i nepatrná kousnutí mohou vyústit v hluboký zánět podkoží, který si vyžádá několikeré ošetření a převazy. V případě rozsáhlých poranění mohou být náklady skutečně vysoké.

 

Zdroj: Renata Popelářová, Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Grada, 2011, www.grada.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 13.11.2011 11:30:16

Forum.

27.3.2012

Romana

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat jaké je riziko nemoci,atd..když moje fenka Mia zadávila potkana na dvoře a on ji kousl do brady.Hned jsem jela na veterinu ,protože ji za měsíc končilo očkování tak pro jistotu ji přeočkovat a hleděli tam na mě jako na blázna a neřekly mě vůbec nic jestli může moje fenka nějak onemocnět nebo co dělat když se to stane příště.Bydlím v Olomouci skoro v centru a na dvoře se ve dne potkani prochází jako na vesnici slepice. Ani jedy nepomůžou. Děkuji za odpověď

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz