Pasivní kouření škodí i zvířatům


O tom, že cigarety škodí lidskému zdraví, se nemusíme dlouze rozepisovat. Věděli jste ale, že vdechování dýmu z cigaret vadí i našim čtyřnohým přátelům?

 

Zvířata žijící v domácnosti, kde se pravidelně kouří, jsou vystavena více než 4000 toxinů, z nichž alespoň 40 může vyvolat rakovinu. Riziko nepůsobí jen prosté vdechování kouře, ale i škodlivé látky z cigaretového dýmu, které se hromadí v okolním prostředí a na předmětech, tedy například i na hračkách, které zvířata olizují. Rakovinou ústní dutiny jsou nejvíce ohroženy kočky, protože si pravidelně čistí kožíšek (touto činností tráví přibližně 30% doby, kdy bdí). Dalším typem rakoviny, který kočky mohou získat z pasivního kouření, je maligní lymfom objevující se v lymfatických uzlinách. Tento druh nádoru je velmi nebezpečný a pro většinu zvířat i během krátké doby smrtelný.

 

Průzkum odborníků z americké univerzity v Oklahomě potvrdil, že psi, kteří byli dlouhodobě vystaveni cigaretovému kouři, trpí častěji rakovinou plic. Zvýšené nebezpečí hrozí zejména malým plemenům, která mají větší predispozice k srdečním a plicním chorobám. Psi majitelů kuřáků jsou také náchylnější k rakovině nosní sliznice.

 

O důvod více, proč přestat kouřit, nemyslíte?


Vanda Ročková
Aktualizováno: 25.10.2016 13:55:30
Napsáno: 25.10.2016 13:49:20

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz