Očkování


O očkování bychom se měli poradit s chovatelem i svým veterinářem a společně tak vytvořit optimální očkovací plán štěněte.

Pokud si berete křížence, i v tomto případě byste měli na očkování a odčervení trvat, protože není nic smutnějšího, než se bezmocně dívat na štěňátko, které nám rychle odchází před očima a my mu nemůžeme pomoci.

V prvních týdnech je pejsek ještě imunizovaný, protilátky matky v malém množství přejdou placentou do plodu. Pro dobrou imunizaci štěněte je rozhodující první den po porodu, kdy je sliznice střeva prostupná pro protilátky z mleziva. Tato prostupnost postupně slábne a tyto protilátky udržují vysoké hladiny v krvi štěněte přibližně do šesti týdnů. Proto není vhodné štěně poprvé očkovat dříve než po tomto věku. Tak se podráždí imunitní systém štěněte k tvorbě protilátek, protože je však ještě velmi slabý, během 14 dní se vyčerpá, proto je nutno za 14 dní po prvním očkování přeočkovat, aby nevzniklo nebezpečné imunitní okno. Řada veterinářů očkuje až za 3 – 4 neděle po prvním očkování, já se zde opírám o názor zkušené veterinářky a chovatelky psů MVDr. Müllerové, která z výše zmíněných důvodů doporučuje přeočkování už za 14. dnů.  Při tomto očkování je vhodné použít pouze příslušné štěněcí vakcíny, nikoliv vakcíny pro dospělá zvířata. V této době již štěně nemá žádné mateřské protilátky. Poté je třeba přeočkovat ještě ve 12 týdnech již klasickou polyvalentní vakcínou pro dospělé psy.

Moderní aktivní imunizační schéma je tedy:

6 týdnů stáří: proti parvoviróze nebo parvoviróza + psinka,
8 týdnů: parvoviróza + psinka,
12 týdnů: klasická vakcína
Do 3. měsíce vzteklina

Pamatujte, že štěně je imunní proti očkovaným chorobám až několik dní po podání poslední dávky a ne hned po první injekci. V této době  po prvním očkování  je nejnáchylnější k infekčním onemocněním, nemělo by se proto stýkat se psy, u nichž není znám jejich  zdravotní stav a vakcinace.
 
Mezi očkováním a odčervením by měl být alespoň týdenní, ale lépe čtrnáctidenní rozestup.Obojí je pro organismus zátěží.

 

Text Dana Bočková

www.utulky.estranky.cz


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 17.12.2007 13:27:19
Napsáno: 3.10.2007 08:54:13

Forum.

Vložit príspěvěk

2.9.2008

Tomáš Forst

Faktická poznámka. Očkovaní psi jsou chráněni proti očkovaným chorobám už po první injekci. Revakcinaci provádíme proto, že jejich imunita trvá kratší dobu. Dlouhodobá chráněnost nastupuje až po druhé dávce. Po době uvedené výrobcem vakcíny se pak podává už jenom jedna dávka.

16.6.2009

Andy50

V Anglii po prvnim zakladnim ockovani neni povinnost psa ockovat dale proti vztekline. Jednou v zivote staci. Duvodem jsou i horetni sumy zverolekaru, kteri maji vydelek 60% na vakcine. :(

15.2.2010

Jana

Dobrý den, měla bych dotaz po očkování proti psincovýmu kašli se mýmu štěňátku objevila taková malá boule za přední nožičkou. Nevíte čím by to moho být, nebo je to něco vážného. Předem děkuji

28.2.2010

vanda

Raději běžte k veterináři.

21.4.2013

Jenny

My jsme měli kromě základního očkování (vzteklina a psinka a kombinace základu) ještě očkování proti borelióze , protože bydlíme u lesa a neriskuji to, po první dávce psík všecko snášel, ale po druhé dávce (má rok, je to chihuahua)jí to místo hodně bolelo a nechtěla se ani nechat pohladit a kňučela a pak začala fenka po 4 dnech zvracet, pak se udělala na místě očkování boule. Šli jsme s tím zpět k veterináři a ten říkal, že ta boule se někdy po očkování jako reakce , bohužel, objeví. Dal pejskovi sirup proti zvracení a na lepší chuť k jídlu a Wobenzym tabletky, aby otok dříve zmizel. Takže ta boule je reakce na infekci buď po očkování, nebo i jiném zranění psíka.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz