Obvazovat, nebo ne?


Některé menší rány se psovi dobře hojí i bez obvazu, jiné je lepší po vyčištění a ošetření desinfekcí ještě obvázat.

 

Obecně se doporučuje obvazovat rány, které se mohou ušpinit, velké šrámy a odřeniny, které si pes nadměrně olizuje. Pokud je rána hluboká nebo hodně krvácí, je důležité zastavit krvácení a dojet se psem co nejdříve k veterinář, který ránu odborně ošetří a v případě potřeby sešije. Také vám doporučí, jak o zranění dále pečovat.

S menším poraněním si poradíte i doma. Před obvázáním je nutné ránu důkladně vyčistit a vydezinfikovat (např. Betadine). Potom ránu osušte gázou. Nedoporučuje se používat vatu, protože vlákna mohou zůstat v ráně. Používejte pouze sterilní gázu a desinfekci, která není prošlá. Například rány na hřbetě se dobře udržují v čistotě, proto se obvazují jen málokdy. Naopak rány na tlapkách je nutné převázat tak, že obvaz zafixujete po celé noze. Urychlíte tak hojení a obvaz nebude psovi padat. V případě potřeby potřete ránu antibiotickou mastí. Obvazy vyměňujte každý den, nebo při každém namočení a ušpinění. Při převazu ránu podle potřeby jemně vyčistěte, opláchněte a osušte a potřete ji antibiotickou mastí (např. Framykoin). Jestliže zpozorujete známky infekce, zčervenání, otoku, zápachu nebo hnisání, obraťte se na veterináře. Odborná péče urychlí hojení.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 14.8.2018 16:03:03
Napsáno: 7.8.2018 15:58:20

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz