O endoparazitech pohledem veterináře


Mít za člena rodiny psa nebo kočku je v posledních letech stále populárnější. Ruku v ruce s tímto trendem se však také zvyšuje riziko nakažení parazitárními onemocněními přenosnými ze zvířete na člověka.

 

Parazitů existuje celá řada, z těch vnitřních patří mezi nejrozšířenější bezesporu infekce škrkavkou a tasemnicí. Jeden z nejvyděšenějších pohledů, který v ordinaci často vídám, je výraz matky dítěte, která nalezla střevního parazita v trusu psa nebo kočičky, se kterou se denně mazlí její dcera či syn.

 

ŠKRKAVKY

Škrkavky (Toxocara canis, Toxocara cati) parazitují ve střevě psů a koček, kde v dospělosti dosahují velikosti 5 - 15 cm. Koneční hostitelé těchto parazitů vylučují denně trusem do prostředí statisíce infekčních vajíček, která nejsou viditelná okem (dosahují velikosti menší než desetina milimetru). Jedna škrkavka je schopna během jednoho dne vyprodukovat až 200 tisíc vajíček. Ta jsou pak zdrojem infekce pro další hostitele včetně člověka. Vajíčko parazita je navíc schopno ve vnějším prostředí přežívat až několik let. V České republice se vyskytují škrkavky celkem asi u 16 % psů, ale až u 40 % mladých psů do 1 roku. Výskyt u koček činí asi 18-30 %.

Pes a kočka se nakazí pozřením vajíček nebo hostitelských organismů (např. infikované myši, nedostatečně tepelně upravené maso atd.). K nakažení dochází také cestou z matky na štěně resp. kotě. U feny je larva škrkavky dokonce schopna pronikat přes placentu do plodu a štěně se tak již s infekcí rodí. Larvy jsou vylučovány také mlékem a k dalšímu přenosu tedy dochází při kojení. Mladá zvířata jsou navíc k infekci mnohem vnímavější a jejich onemocnění může skončit úhynem. Člověk se nakazí pozřením vajíček, ze kterého se ve střevě vytvoří larvy pronikající přes jeho stěnu do krve a touto cestou se dostávají do celého těla. V místě zachycení vytvářejí zánětlivou reakci. Zvláště vnímavé k infekci jsou děti.

 

TASEMNICE

Tasemnice jsou dalším střevním parazitem psů a koček. Nejrizikovější z pohledu přenosu na člověka je nakažení tasemnicí zvanou měchožil zhoubný (Echinococcus granulosus). Pes a kočka se nakazí pozřením mezihostitelů parazita (např. hlodavců), ve střevě se vyvine postupně dospělá tasemnice, která produkuje vajíčka odcházející do prostředí trusem. Člověk se nakazí pozřením tohoto vajíčka, ze kterého se vyvíjí larva pronikající přes stěnu střeva do krve a dále do jater, plic či jiných orgánů (např. mozku). Zde larvální stadium roste a způsobuje vážné zdravotní obtíže. Svými příznaky může připomínat onemocnění nádorem. Výskyt této nákazy u člověka je u nás naštěstí nízký.

Nejčastější tasemnicí psa a kočky je tasemnice psí (Dipylidium caninum). Dospělá tasemnice ve střevě uvolňuje vždy poslední články svého těla naplněné vajíčky. Tyto články můžeme pozorovat v trusu nebo, a to často u koček, nalepené na chlupech v okolí konečníku. Svým tvarem, velikostí a barvou mohou připomínat zrnko rýže. Tento parazit je přenášen blechami. Proto v prevenci střevních parazitóz hraje důležitou roli odblešení pacienta a „odblešení“ prostředí. Málokdo ví, že více než 90% bleší populace (vajíčka a larvy blech) žije mimo zvíře v okolním prostředí a na zvířeti nacházíme pouze bleší dospělce. Dvojí ochranu, jak zvířete, tak prostředí, zajišťují snadno aplikovatelné spot-on preparáty určené speciálně pro psy a jiné zase pro kočky.

 

LÉČBA A PREVENCE STŘEVNÍCH PARAZITÓZ

Mezi jeden z největších omylů klientů patří bezesporu věta: „Můj pes žádné parazity nemá, to bych je přece viděl v trusu.“ Z toho jim vyplývá, že pravidelné odčervování něčeho, co není vidět, není nutné. Dospělé parazity v trusu či obsahu žaludku (zvratcích) však pozorujeme pouze výjimečně. A tak zde stejně jako u jiných onemocnění platí, že nejlepší terapií je prevence.

Na trhu je dnes několik běžně dostupných kombinovaných preparátů účinkujících na škrkavky i tasemnice zároveň. Jejich aplikaci zjednoduší použití ve formě ochucených tablet nebo ochucené suspenze. Pro kočky, u kterých je podání tablety často velkým problémem, existuje preparát ve formě spot-on (kapka na kůži). Štěňata je nutno preventivně odčervovat od dvou týdnů věku, koťata pak od 4 týdnů. Štěňata odčervujeme ve 2., 4., 8. a 12. týdnu věku psa. Dále ve 4., 5. a 6. měsíci. Koťata se doporučuje odčervovat ve 4., 8. a 12. týdnu. Následně ve 4., 5. a 6. měsíci kotěte. Mladé psy a kočky od půl roku věku je třeba odčervovat každé 3 měsíce. U dospělých psů doporučuji 2-4x do roka pravidelné vyšetření trusu nebo preventivní odčervení bez vyšetření, u venkovních koček minimálně 4x ročně. Také vždy před krytím a porodem. Fena či kočka může být nakažena skrytě zcela bez projevů onemocnění a v průběhu březosti dochází k aktivaci onemocnění a k následnému nakažení mláďat. Je třeba dodat, že častá obava našich klientů z podání antiparazitik z pohledu zdravotních obtíží je zbytečná. Antiparazitika zvířata zdravotně nepoškozují.

Velký význam v prevenci nakažení člověka má samozřejmě dodržování hygienických pravidel, jako je pravidelné mytí rukou, dostatečné umytí ovoce a zeleniny, zakrývání hřišť a pískovišť a nepopulární úklid exkrementů po svém psovi. To platí obzvláště v centrech měst. Pozor, v 1g trusu může být obsaženo až 10000 vajíček, která mohou přežít měsíce až roky.

 

SRDEČNÍ ČERVI

V posledních letech pozoruji zvyšující se oblibu cestování zároveň s našimi čtyřnohými přáteli. „Novou parazitózou“, která se v této souvislosti dostává do povědomí chovatelů, je onemocnění srdečními červy vlasovcem psím (Dirofilaria immitis). Tento „červ“ dosahuje délky 25-30 cm a parazituje v pravé části srdce psa a kočky. U zvířete způsobuje vážné onemocnění srdce a plic. K přenosu z nakaženého na nenakažené zvíře dochází pomocí pouhého bodnutí infikovaným komárem. S touto parazitózou se nejčastěji setkáme na cestách do zahraničí. Vyskytuje se běžně nejen v teplých exotických zemích, ale i v jižních státech Evropy jako jsou například Chorvatsko, Itálie, jižní Francie, Španělsko či Řecko. V posledních letech jsme se dokonce s touto parazitózou setkali i v České republice. Prevence tohoto onemocnění je velice jednoduchá. Spočívá v aplikaci preparátu ve formě spot-on (aplikace několika kapek antiparazitika na kůži). Ta pak chrání zvíře 4 týdny před nakažením.

 

Text: MVDr. Václav Bartoš

Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové


Vanda Ročková
Aktualizováno: 11.6.2013 20:21:02
Napsáno: 11.6.2013 20:16:52

Forum.

Vložit príspěvěk

19.6.2013

Karel Benda

Dotaz na autora: Léta se obecně hovoří o riziku přenosu škrkavek i tasemnic na člověka. To jistě hrozí, ale osobně jsem nikdy nenašel - u nás ani v zahraničí - práci, která by se pokusila objektivizovat výskyt endoparazitů u majitelů psů a koček, resp. v jejich rodinách. Znáte takovou práci Vy? MUDr. Karel Benda, frenchie@animacanis.cz

19.6.2013

Jiřina Janků

Výsledky nějakého skutečného průzkumu by mne zajímaly také, dovoluji si tedy připojit k výše napsanému příspěvku i svou prosbu o informaci. Doufám ve veřejnou podobu, nabízím ale i svůj mail: hovorim@seznam.cz Děkuji!

19.6.2013

Marie Křížková

I mě by to zajímalo, a také jaká je případná léčba u člověka, dostupná v naší republice. Děkuji. masa-krizkovaq&seznam.cz

19.6.2013

Pavla

Osobně mi stále není jasné, z jakého důvodu je opomíjena prevence a osvěta parazitoz, které lze bez problémů přenést z domácího mazlíčka na člověka. Veřejnost je ukolébávána obecným míněním, že u nás zřejmě paraziti nehrozí, což je samozřejmě nesmysl. Těsný kontakt lidí se svými domácími zvířaty a zároveń podceńování prevence je dle mého úsudku velkým rizikem pro zanášení organismu parazity, kterým se sice možná zcela vyhnout nelze, ale minimálně lze nezanedbávat prevenci a jejich výskyt v těle korigovat. V článku se nehovoří o další možné nákaze ze zvířete a i poměrně běžným lidským parazitem - roupem. Na možnost přenosu mě upozornil až kamarád -lékař chirurg/proktolog. Anžto jsem kynolog a pracuji se psy, o nákaze roupem i od psů jsem sama nevěděla. Když jsem na vyžádání u mé (naštěstí vstřícně osvícené) obvodní lékařky žádala preventivní odčervení nebo vyšetření na parazity, musela jsem jí prakticky celý postup a vše potřebné vyložit z vyčtených informací z internetu, sama vůbec neznala preparáty používané u lidí (vermox, praziquantel), na běžnou diagnostiku např. roupů neměli odběrová-otisková sklíčka, dost zoufale na mě hleděli i v laboratoři, kam jsem se posléze s poukazem na vyšetření obrátila a kde si postup vyšetření pracovnice laboratoře dlouze ověřovala, neboť ho ještě u dospělého nikdy nedělala!. Z toho lze usuzovat, že v praxi se používá minimálně, snad jen občas u dětí vyšetření na roupy. Nezbývá než šířit informace mezi veřejnost a dbát na prevenci. Moje vyšetření dopadlo dobře, ale musela jsem si prakticky vše vyběhat a zařídit sama, navíc jsem argumentovala větším rizikem nákazy vzhledem k povolání, jinak by se se mnou možná nikdo moc nepáral. Vím totiž i o případu, kdy se obvodní na žádost jednoho známého, který chtěl vyšetření na parazity títmo absolutně odmítla zabývat a mávla rukou s odůvodněním, že nákazy škrkavkou nebo tasemnicí jsou již u nás vymýceny a prý "kdybyste je měl, tak byste je našel ve stolici!" Což je samozřejmě příznak až masivního výskytu, navíc ne vždy výskyt parazitů u lidí provází nějaké snadno nezaměnitelné trávící problémy, některá stadia ani nemusí hostitel zpozorovat, případně je zamění za jiná chronická onemocnění. Preventivně lze u lidí aplikovat bylinnou kůru na bázi hřebíčku, pelyňku a ořešáku, letité vyzkoušené preparáty proti cizopasníkům. Za velkou chybu systému považuji i zákaz volného prodeje aniparazitik dokonce i na "obyčejné" roupy. Mnoho lidí si už jen ze studu o vyšetření nebo preventivní "odčervení" u svého lékaře nezažádá. V mnoha zemích jsou antiparazitika volně prodejná. S tím, jak i Češi čím dál tím víc cestují i do exotických zemí, kde jsou parazitozy běžné, by neškodila větší osvěta i u nás.

20.6.2013

Jana

Vyšetření u nás není na takové urovni, aby parazity prokázalo, stačí udělat očisty a většinou se člověk neastačí divit, co z něj začne lízt. Antihelmintika po EU jsou tabu, lze ale použit některé veterinární i na lidi, v republice je už i pár lidí, kteří mají možnost sehnat přípravky např. z thajska a pod. Pokud by se tím člověk chtěl více zabývat a investovat, je možné navštívit např. p. Hanu Bláhovou z Brna, zabývající se parazitami a jejich odstranováním. Jen pro zajímavost k přečtení: Odkaz

20.6.2013

Pavla

Ad Jana: na internetu sice panuje čilý obchod s antihelmintiky, ale případné zájemce o tuto formu "léčby" je přeci jen třeba nasměrovat k určité opatrnosti. Člověk v panice z možné nákazy je ochotný zakoupit za nemalé peníze kde co a u těchto léků mu opravdu nikdo nezaručí, že nejde o léky s prošlou expirací, správně skladované, nebo dokonce vůbec o ty léky, které očekává. Samotný nákup těchto léků je poměrně problematický a přes celnici vám nic takového neproleze. Kontaktovala jsem svého známého v Thajsku, kde jsou opravdu antihelmintika volně prodejná a byť je to dobrý kamarád, odmítl se zaplést do posílání těchto léků do Čech, protože měl již předtím nepříjemnou zkušenost. Muselo by se to za něco kamuflovat, celnice to kontrolují a případná rizika je málokdo ochoten nést. I v tomto odvětví funguje čilý ilegální obchod, ale je to to samé riziko, jako zakoupit z nějakého špatně translátorem přeloženého pochybného webu viagru. To už je menší riziko použití těch veterinárních preparátů, ale každý lékař by samozřejmě nad takovým postupem lomil rukama. Pro případné zájemce upřesňuji, že i u lidí, stejně jako u psů, se vyšetřuje vzorek stolice, v ideálním případě by měl být vzorek stolice vyšetřen 3 po sobě následující dny, ovšem málokterá laborka to dělá, to už byste se museli vnutit na infekční. Provádí se jen základní vyšetření,které odhalí jen parazity ve střevě. Nejčastěji přítomnost škrkavky a tasemnice, pochybuji, že by udělali třeba i motolici, ta by se tuším musela zase z krve. A jsme v začarovaném kruhu, že na nákazu se prostě nemusí přijít, protože jednak nakažený vůbec nemusí absolvovat správná vyšetření, nebo ani nejsou dostupná, stačí, když selže na začátku obvodní lékař a nedostanete se ani k tomu odstranění roupů. Na druhou stranu zas není nutné nabádat lidi zbytečně hysterii, ona spousta aletrnativních léčitelů Vám za nemalé peníze vnutí pocit, že trpíte stovkou druhů parazitů, ošetří Vás pochybným zapperem, utratíte u něj tisíce a ve finále je to zase jen byznys se zdravím. Základní komplexní a již připravenou kůru proti cizopasníkům na bázi bylin lze pořídit asi za 400-500 kč v bylinářství, nebo si může byliny každý i zaopatřit sám a na internetu vysondovat správný postup. Tím bych osobně doporučila začít, je to lepší než nic, neuškodí, organismus detoxikuje, takže i kdyby člověk parazity netrpěl, udělá alespoň něco pro své zdraví a neriskuje poškození z nějakých pochybných léků kdovíkde vyrobených ilegálně v Asii. Než se člověk začne pouštět do masivních půstů, nebo do sebe bude v panice hrnout psí antihelmentika, měl by se nejprve pokusit nechat se vyšetřit klasicky u lékaře, projít alespoń základním odčervením vermoxem (preparát pro lidi proti oblým červům, na předpis)případně se pokusit i o klasické základní vyšetření, které by odhalilo případné parazity alespoń v tom střevě. Hlavně zachovat klid a rozvahu. No a samozřejmě se nenechat olizovat cizími psy, dodržovat hygienu rukou atd.

20.6.2013

Bára

Dle mého názoru hrozí větší riziko, že člověk chytne tasemnici z tataráku než pes z čehokoliv jiného :-).

20.6.2013

Pavla

Ad Bára, to možná ano, ale několik nakažených psů tasemnicí jsem již za svůj život zažila a to nejsem praktikující veterinář, ten by jistě potvrdil, že nakažení psi nejsou jen záležitost minulého století a možnost nákazy od psů existuje stejně tak velká jako z neošetřeného masa. Ono jíst syrové maso v tataráku je docela hazard, kdo to riskuje, ať se pak nediví. U psů jde spíš o to, že rizika možné nákazy si lidé plně neuvědomují, i proto se o tom v článku Dr.Bartoš zmiňuje. Zejména na vesnici, nebo u majitelů, kde se psi pravidelně neodčervují je riziko větší. Navíc škrkavky jsou u štěńat velmi běžné, těch začervených vrhů jsem už zažila..Neřešíme tady pouze tasemnici.

24.7.2017

Jasonsom

viagra le controindicazioni <a href=Odkaz <a href="Odkaz viagra doping

24.7.2017

Jasonsom

pfizer viagra new indication approval <a href=Odkaz viagra</a> <a href="Odkaz comments on viva viagra

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz