Nemoci pohlavního ústrojí


Nemoci pohlavního ústrojí feny

 

Mezi příznaky pohlavních onemocnění u feny patří zejména jakýkoliv silnější výtok z vulvy (s výjimkou hárání). Hnis ve vulvě, který si feny neustále olizuje, může signalizovat pyometrii (hnisavý zánět dělohy). Pokud fena krvácí mimo období hárání, jde o známku nádoru na vaječníku, děloze, nebo vagině. U feny můžeme pozorovat velkou žízeň a zvýšené vylučování moči.

Ve všech těchto případech vyhledejte veterinárního lékaře. Neléčený problém může vést k otravě krve či selhání ledvin.

 

Fena obvykle dospívá ve věku 8 až 12 měsíců, jestliže nezačne hárat do 20 měsíců, poraďte se s veterinářem.

 

Poruchy hárání nastávají tehdy, nezačne-li fena hárat v předpokládaných cyklech, tj. zhruba jednou za šest až osm měsíců. Může přestat hárat úplně, nebo může v některých cyklech vynechávat. Jde pravděpodobně o poruchu stimulace pohlavní žlázy. Je zapotřebí se snažit obnovit cyklus, nejpravděpodobněji pomocí prášků či injekcí, které Vám veterinář předepíše. Pokud bychom se o obnovení cyklu nesnažili, můžeme v budoucnu čekat závažné problémy u feny (zánět dělohy).

 

Nervová (falešná) březost se projevuje zhruba tři měsíce po háraní. Na feně pozorujeme chování, jako kdyby byla březí (hraje sis botami, mohou jí natéct bradavky a pokud bychom je stlačili, vytéká mléko). Je zapotřebí zavést dietu, která pomůže zastavit tvorbu mléka, dále odebreme feně všechny hračky a pokud na ní pozorujeme úzkost, chvění, nechuť k jídlu nebo k jakékoliv aktivitě, podáváme feně léky, zastavující úzkostné stavy.

 

Vaginitida se projevuje hnisavými výtoky z vulvy, které jsou způsobené většinou pářením. Tuto nemoc léčíme antiseptickými výplachy nebo podáváním antibiotik.

Nádory prsu mohou být stejně jako u lidí buďto zhoubné nebo nezhoubné. Většinou se neobjeví jen jeden prsní nádor, ale objeví se jich několik, které jsou špatně vymezitelné. Je velmi nutné, abychom fenu v oblasti mléčných žláz dvakrát až čtyřikrát ročně kontrolovali a při jakýchkoliv pochybnostech ihned kontaktovali svého veterináře.  Prsní nádory se odstraňují vždy chirurgicky. Většinou jsou nutné dvě operace, po prvním zákroku následuje asi po dvou měsících druhý.

 

Nemoci pohlavního ústrojí psa

 

Varujícím příznakem je výtok kalné tekutiny z močové trubice.

Veterinář Vám doporučí vhodná antiseptika, po kterých by tento problém měl vymizet do několika málo dnů.

 

Je důležité kontrolovat varlata, zvláště u starých psů. Jakékoliv zvětšení varlat by mohlo signalizovat nádor varlat, jehož léčba vyžaduje chirurgický zásah.

V případě výskytu této nemoci se u psů doporučuje kastrace.

 

Nečastější je onemocněním prostaty. Nejprve pozorujeme zvětšování prostaty, problémy s vyměšováním a teprve později problémy s močí. Na zvířeti můžeme pozorovat celkovou únavu a zhoršení zdravotního stavu. Psovi musíme podávat antiandrogenika, která zajistí zmenšení prostaty a případně Vám veterinář předepíše antibiotika, aby pes nedostal infekci.

 

 

Text: Veronika Hůlová


zuzana smejkalova
Napsáno: 2.11.2007 14:47:40

Forum.

Vložit príspěvěk

31.5.2008

jaja

Dobrý den, mam 4měs. štěnátko pejska JRT a na pohlavním ústrojí mezi šourkem a varlaty se mu objevuje zhruba 4cm nádor, ktery po chvilce zmizi v bříšku. Objevuje se zhruba 1x za den,popr. za dva dny. Zajímalo by mne, zda se jedná o nějakou kýlu nebo je to onemocnění nádorove. Jsem z toho zoufala. Prosím o radu. Děkuji JajA

17.4.2009

Ladislav

Dobrý den mam štěnátko Zlaty retrivra 8 měsíců.A objevil se problem ma zvetšené varlata tady pisete ze tento problem anstavé ale jenom u starsich psu a ze pak je pes unaveny atd...pes je cily a hravy mohl by mi nekdo poradit dekuji naschle

6.6.2009

Lenka

Dobrý večer,mám 6 měsíčního pejska a pořád mu kouká penis,vůbec ho nezastkává.Dnes měl na něm i krev.Netrpí jinými příznaky ,hraje si,jí.Prosím o radu jestli je to nějaká vada či nemoc.Děkuji

17.10.2009

Olga

Dobry vecer, mam 1,5 leteho amer.pittbula. Ma jen jedno varle. Chci se zeptat, muze s tim byt nejaky problem do budoucna? Myslim po zdravot. strance. Jinak je ok. Dekuji.

20.9.2010

Lenka

Dobrý den, máme asi desetiletého voříška, shruba ve 3 letech absolvoval kastraci. Nyní se mu objevila pod penisem měkká vodnatá boule velikosti půl pomeranče. Pejsek je však stále veselý, při procházce značkuje stejně jako vždy. Chtěla bych se tímto zeptat, jak vážné je jeho onemocnění a zda je potřeba navštívit zvěrolékaře. Mockrát děkuji za odpověď.

8.4.2012

Dáša

Dobrý den, můj pes Kavalír - stáři 2 roky má zánět penisu a také mu lékař zjistil, že má ucpané anální žlázy. Žlázy mu ošetřil vymačkáním sekretu a ve středu máme přijít znovu na ošetření. Na zánět penisu jsem dostala mastičku a na výplachy také nějaký roztok. Chci se Vás ale zeptat, zda-li je toto příčinou, že se pejsek stále chvěje, což nikdy nedělal. Pořád doufám, že již bude vše v pořádku, ale jak se pejsek začne třást mám obavy zlepšení zdravotního stavu. Děkuji Dáša

15.8.2016

Eliška

Mám dospělého křížence. Začalo se mu zvětšovat jedno varle. Co by to mohlo být? Děkuji za odpověď.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz