Nádory mléčné žlázy


Dle statistik se nádory mléčné žlázy objevují u zvířat stále častěji, pravděpodobně to úzce souvisí s rostoucím průměrným věkem psů a koček. U fen se vyskytují více nádory nezhoubné, u koček více zhoubné.

 

Zhoubný, nebo nezhoubný?

Přesnou diagnózu samozřejmě zjistí až veterinář po histologickém vyšetření. Vizuálně lze však shrnout určité charakteristiky. Nezhoubný nádor bývá jeden, roste většinou pomalu, je ohraničený a mívá pravidelný tvar. Zvětšuje se většinou po říji. Zhoubný nádor může růst rychle i pomalu a bývá vícečetný (v jedné nebo více částech mléčné žlázy) anebo špatně ohraničený, tj. těžko se nahmatá, kde začíná a kde končí. Bohužel zhoubné nádory většinou rychle metastazují, nejčastěji do plic. V konečném stadiu mohou mokvat.

 

Jak zvířeti pomoci?

Jestliže u fenky najdete jeden malý nádor, můžete vyčkat, zda a jak rychle bude růst. Lepší je však vypravit se rovnou k veterináři, který nález „odborným okem“ zhodnotí. Pokud však zjistíte nádorů více (může se jednat i o drobounké útvary), je nutné co nejdříve zajít na vyšetření na veterinu. Včasný zákrok u zhoubného nádoru, který ještě nemetastazovat, vede ve většině případů k uzdravení.

 

Prevence

Pravidelně (každý měsíc) prohmatejte fence celou mléčnou žlázu, abyste si případných nových útvarů všimli co nejdříve.

Zbytečně neodkládejte operaci ani u nezhoubných nádorů, protože se z nich postupem času mohu stát nádory zhoubné. Útvar, který se dvojnásobně zvětší během jednoho roku, musí být odstraněn. Navíc čím větší nádor, tím větší operační rána.

Jedním z faktorů, které zvyšují riziko nádorů mléčných žláz, je hormonální antikoncepce. Proto pokud ji chcete své feně podávat, vždy by se mělo jednat pouze o dočasné řešení. Pokud neplánujte štěňata je ideálním řešením kastrace.

 

Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 4.8.2012 14:19:39

Forum.

11.8.2012

michaela

TEN PEJSEK JE MOC ROZTOMILÍ ALE JE MI HO MOC LÍTO

31.10.2013

Gabriela

Dobrý den, budu dávat pejska na operaci mléčné žlázy, nevíte jak dlouho by měla přibližně trvat ? Děkuji.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz