Koronaviróza psů


Jedná se o infekční onemocnění trávicího traktu, jehož původcem je psí koronavirus. Projevuje se akutním průjmem štěňat a mladých psů.

 

Vážnější situace nastává, pokud je nákaza koronavirem doprovázena i jinými infekcemi, které postihují střevo (kampylobakterióza, parvoviróza, salmonelóza).

Je to nemoc poměrně častá, podle odborníků má protilátky proti koronavirům až 80% psů.

 

Zdroj onemocnění

Jedná se o vysoce nakažlivou chorobu. Zdrojem nemoci je trus nemocného psa. K přenosu dochází kontaminovaným krmivem, vodou nebo předměty. Virus projde žaludkem a infikuje střevní buňky tenkého střeva.

 

Inkubační doba

Pohybuje se v rozmezí 1-4 dnů. Po této době infikované střevní buňky odumírají a odlupují se do střeva a na jejich místo přicházejí buňky nezralé. Z toho vzniká průjem. Trus obsahuje velké množství viru, obvykle je vylučován dva týdny. Může se ale vyskytnout i vylučování viru, které trvá několik měsíců a není doprovázeno žádnými jinými příznaky, jediným důkazem probíhající nemoci je vzestup hladiny protilátek.

 

Příznaky

Po uplynutí inkubační doby se objevuje nechutenství, průjem a zvracení (trvá okolo 24-36 hodin). Průjem je kašovitý až vodnatý, barva je zelená, žlutá nebo oranžová. Silně zapáchá. Někdy může obsahovat i hlen a krev. Nemoc většinou rychle spontánně mizí a většina zvířat se do týdne uzdraví. Ale u některých psů se může průjem střídavě objevovat ještě 3-4 týdny po infekci. Většina případů koronavirózy probíhá bez příznaků, ale komplikují je jiná střevní onemocnění, která se přidružují. Kombinace parvovirózy a koronavirózy má bohužel vysokou úmrtnost. Podle klinických příznaků nelze koronavirózu rozpoznat od jiných akutních zánětů trávicího traktu.

 

Léčba

Hladovka by měla trvat 12-24 hodin, následovat bude podávání infúzí (v případě dehydratace) a snadno stravitelná dieta. Antibiotika většinou nejsou potřeba.

 

Prevence

Dezinfekce prostředí a izolace nemocných zvířat. Psí koronavirus je ve vnějším prostředí vcelku odolný, neničí ho kyselé pH a vydrží i poměrně velké rozmezí teplot. Většina běžných dezinfekčních prostředků jej však ničí. Je možná i vakcinace.

 

Zdroj: MVDr. Jana Kočová, Výmarský ohař, historie­ chov – výcvik, Mladá fronta, 2016


Vanda Ročková
Napsáno: 29.7.2016 19:12:52

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz