Klíšťata a jejich vliv na zdraví zvířat


V letním období je velmi častým problémem napadení zvířat klíšťaty.  Chránit sebe i své chlupaté kamarády proti těmto parazitům je důležité zejména z toho důvodu, že klíšťata jsou přenašeči závažných infekčních onemocnění a způsobují kožní obtíže. Je prokázána možnost přenosu až 150ti různých infekcí z klíšťat na teplokrevné tvory.


Nemoci přenášené klíšťaty:
·    nejčastější
o    lymská borelióza (Borrelia burgdorferi)
o    klíšťová encefalitida
o    tzv. klíšťová obrna - při silném napadení klíšťaty může dojít vlivem  produkovaného neurotoxínu k ovlivnění činnosti nervových buněk a následkem  toho dojde nejprve k  obrně zadních končetin, která může vyústit až do celkové  obrny a zástavy dýchání.
·    méně časté
o    hemobartonelóza (Hemobartonela felis)
o    nemoc kočičího škrábnutí 
o    ricketsióza (tzv. tibola)
o    tularémie - postihuje především králíky
·    vyskytující se v teplejších oblastech (Středozemí)
o    babesióza (krevní parazitóza - Babesie)
o    ehrlichióza
o    Q horečka
Kožní potíže:
·    boláky po vpichu
·    ekzémy
·    alergie


Jak zacházet s přisátým klíštětem

Po návratu z venku zkontrolujte svého mazlíčka a ihned odstraňte všechna klíšťata.
·    Klíště před vyndáváním nenatírejte krémem, olejem ani lihem pro jeho usmrcení. Klíště pak ztrácí svou pevnost a snadněji se přetrhne. Zbytek klíštěte se pak velmi špatně odstraňuje. Při úhynu také klíště vypouští do svého hostitele velké množství infikovaných slin a s usmrcovadlem dochází k dalšímu vstřebávání infekce kůží.
·    Klíště uchopte speciální pinzetkou nebo tzv. elektrikářským krokodýlkem tak, abychom jej příliš nezmáčkli. K nákaze hostitele dochází při sání vypouštěním slin do rány a při odstraňování klíštěte jeho zmáčknutím vtlačením jeho obsahu do ranky. Proto je nutné při vyndávání klíštěte nepoškodit jeho napité tělo.
·    Kývavým nebo točivým pohybem (je jedno v jaké směru) klíště vytáhněte.
·    Zkontrolujte, zda je klíště celé.
·    Místo, odkud bylo klíště odstraněno, je třeba potřít desinfekcí (líh, Jodisol, Betadine).
·    Klíště nelikvidujeme tím, že ho rozmáčkneme, ale spálíme nebo utopíme.

 


Prevence onemocnění přenášených klíšťaty


Antiparazitární přípravky
Nejlepší prevencí onemocnění přenášených klíšťaty je zabránit jejich přisátí nebo způsobit jejich rychlý úhyn. V současné době je na trhu široký sortiment antiparazitárních výrobků pro psi i kočky, se kterými máme výborné zkušenosti. Je nutné vždy dodržovat doporučení výrobce,  nezaměňovat výrobky určené pro jednotlivé druhy zvířat, dodržovat vhodný věk pro jejich použití a sledovat dobu jejich účinnosti. Jednotlivým skupinám těchto preparátů se věnujeme níže v článku "Atiparazitární přípravky".


Vakcinace
Dnes jsou pro zvířata dostupné vakcíny proti lymské borelióze od několika výrobců. Očkování proti borelióze nemá preventivní účinek na přisátí klíštěte na očkovaného jedince, zabraňuje však vzniku nemoci. Toto očkování není zahrnuto do základního vakcinačního schématu, vřele jej však doporučujeme. Důležité je především v oblastech vysokého výskytu klíšťat a u loveckých psů. Nejlepší doba pro očkování proti lymské borelióze je mimo sezónu, tedy v zimním období.
Proti klíšťové encefalitidě vakcinace pro zvířata neexistuje. Klíšťová encefalitida však není častým problém u psů. V celé Evropě se vyskytlo jen několik málo psů s neurologickými problémy, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou.


Ochrana před nákazou z přisátého klíštěte
Firma Juwital ve spolupráci s Parazitologickým ústavem Akademie věd vyvinula přípravek Antisept Juwim-gel, který se používá při napadení klíšťaty nebo po bodnutí krev sajícím hmyzem. Tento přípravek zvítězil v konkurenci šestačtyřiceti projektů a získal Cenu zdraví udělovanou každoročně Nadací prince Charlese z Velké Británie.
Nový přípravek je sada určená k účinné likvidaci infekce způsobené kousnutím klíštětem a k bezproblémovému odstranění mrtvého klíštěte. Antisept Juwim-gel je dvousložkový, skládá se ze speciální jodové tinktury a gelu. Mohou jej používat dospělí, děti a také domácí mazlíčci, tedy psi a kočky. Pozor, nepoužívejte při alergii na jód! Nenahrazuje sice očkování ani prevenci, ale klíště usmrtí včetně nákazy. Působí jak proti klíšťové encefalitidě, tak lymské borelióze. Přípravek pro celou rodinu na jednu sezónu stojí zhruba 370,- Kč a je k dostání ve všech našich veterinárních ordinacích a bez lékařského předpisu i v lékárnách.


Včasná léčba získané infekce
Zde se budeme zabývat nakažením lymskou boreliózou, protože toto riziko je u psů nejvyšší. Pokud přes všechna uvedená opatření dojde k infikovaní klíštětem, je třeba co nejdříve zahájit léčbu antibiotiky. První příznaky boreliózy je možné pozorovat několik dní až týdnů po infekci. Hlavním příznakem je zarudnutí v místě přisátí klíštěte, které může být provázeno horečkou, únavou nebo zvracením. Ve 20% až 30% nakažení lymskou boreliózou však žádné příznaky pozorovány být nemusí a nemoc přechází do těžko léčitelných chronických forem!
 

POZOR - Zavedli jsme pro Vás novou službu - možnost nechat klíště vyšetřit na infekčnost lymskou boreliózou!
Nemusíte tedy čekat na klinické projevy nemoci, můžete nechat vyšetřit přímo klíště, které jste ze svého mazlíčka vyndali. Vyšetření provádí Gen-Trend s.r.o. za cenu 519,- Kč. Podrobné informace naleznete na www.kliste.cz. Tuto službu pro Vás rádi zprostředkujeme v našich veterinárních ordinacích. K ceně vyšetření bude připočítán manipulační poplatek 100,- Kč za poštovné a balné, odbornou konzultaci a interpretaci výsledku. Při napadení více klíšťaty najednou jsou vyšetřena  všechna doručená klíšťata za cenu jednoho vyšetření. Vyšetřována jsou pouze celá klíšťata (ne rozmáčknutá nebo popálená), živá nebo usmrcená. Žádný jiný biologický materiál - moč, krev, vzorky kůže apod. vyšetřit nelze. Borelióza je vyšetřována přímo z DNA klíštěte, takže typ použité desinfekce nemůže výsledek ovlivnit. Klíšťata jsou přijímána zabalená neprodyšně v igelitovém sáčku. Do sedmi dnů Vás budeme telefonicky informovat o výsledku vyšetření a v případě pozitivního nálezu Vám doporučíme vhodnou léčbu.

Autor článku : Daniela Duchková   VETCENTRUM

www.vetcentrum.cz
 
Antiparazitární přípravky     

Napadení zvířat blechami a klíšťaty má v našich podmínkách obvykle sezónní charakter. Existuje několik způsobů, jak chránit zvířata proti těmto zevním parazitům. Záleží vždy na majiteli, který způsob zvolí.


Antiparazitární obojek
  Obojek má většinou kombinovaný účinek jak na blechy, tak i na klíšťata. Dle výrobce je délka účinnosti různá, některé působí i 6 a více měsíců. Jsou k dispozici obojky jak pro psy, tak i pro kočky (nezaměňovat).


Antiparazitika ve spreji
  Sprej je výhodný především u hladkosrstých plemen. Sprej se většinou nesmí aplikovat bezprostředně po vykoupání zvířete a jeho účinnost je přibližně 1 - 2 měsíce. Je nutné sprejem ošetřit celé tělo zvířete, včetně hlavy.


Spot on

  Spot on je malé množství tekutiny v kapsli, tzv. kapka za krk, která se aplikuje mezi lopatky.  Prostřednictvím kožního mazu je účinná látka zapravována do struktur kůže, odkud se postupně uvolňuje zpět na povrch. Cizopasníci jsou hubeni pouhým kontaktem s účinnou látkou. Při volbě tohoto způsobu ochrany zvířete je zejména u koček nutné zkontrolovat, zda je přípravek pro ně registrován. Jedna z používaných účinných látek (permethrin) totiž způsobuje nervové příznaky až smrt koček. Některé novější preparáty tohoto druhu působí zároveň na blechy i vnitřní parazity a to včetně srdečních červů a ušního svrabu. Nemají však účinek na klíšťata.

Na trhu jsou ještě další druhy výrobků, např. pudr proti blechám. Jejich používání není již tak časté. 
 
Autor článku : MVDr. Barbara Lenská   VETCENTRUM

www.vetcentrum.cz
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 18.6.2008 23:40:19
Napsáno: 14.5.2008 15:22:19

Forum.

Vložit príspěvěk

30.5.2008

Mariana

Mohlo by jse nekdy stat neco kdyby jse vytahovalo kliste rukama a zmacklo se je to nebezpecne???dekuji ta odpoved mariana

6.6.2008

Zuzka

Nedělal bych to. Když už ruce, tak alespoň přez cíp ručníku, kapesníku nebo něčeho, co se potom dá vyprat.

11.6.2008

Petra

Co když zaleze klíště hluboko do ucha.Jak to zjistit a jak odstranit.Jaké mohou být příznaky pokud je klíště v uchu?Děkuji za odpověd Petra

21.9.2008

lusienda

rozhodne bych doporucovala nej pripravek ve special.obchodech.lepsi jak pak pohrbivat nebo dlouho lecit psa to se potom sypou penizky z kapes muj ma cukrovku a to je jenom inzulin 1300kcmesicne.

7.4.2011

Hybes

dnes sem vytahl dve klistata srncimu ratliku.Byli to dve bile bradavice pod kazdym uchem jedna.Pouzil sem kleste rybarske a vytahl je tak,ze sem je opatrne vykroutil.Pes nekrvaci,a klistata ziji.Je tedy potreba dal panikarit?

16.4.2011

Aja

dnes jsem svemu pejskovy vytahla kliste (uplne cele) a v miste prisati po nem zustala bulka. Je to duvod k znepokojeni? dekuji

20.5.2011

Marie

Dobrý den, dnes jsem svému psovi vytáhla cca 9 klíštat, která měla bílou-šedou bravu, byla opravdu malá, nikdy jsem takový druh neviděla i vytáhnout šla celkem snadno. Pes je ošetřen látka proti klíštatům (aplikováno cca před 6ti týdny). Myslíte, že je čas zakoupit nový přípravek a o jaký druh klíštěte mohlo jít? Dekuji. Marie

21.6.2011

Jirda

Ahoj, po každé procházce máme tak 3-4 klíšťata, zkoušeli jsme frontline, ale po pár týdnech vyndavání klistatek jsme přesly na doporučovaný advantix. Snad se to zlepsi HaF! Odkaz

8.9.2011

bobik

Díky za fajn článek. Klíšťata je letos opravdu hodně, musel jsem si vytvořit "klíštěcí balíček" kde je Jodisol, pzvířecí pinzeta a piškot, na který se fenka vždycky moc těší :-)

15.9.2011

Kolina

Tak to je celkem fajn :-D

1.11.2011

Milan

dobry den prosím o pomoc mám psa Labradora a 6 let nic ale jednou u nej byl jezek a pes byl do rana poskrabany na hlave od te doby si to porad skrabe a má vytrhané (slezlé) chlupy prosím o radu

25.4.2012

Weru

Milane,za veterinářem jste nebyli??? Jinak my používáme Antiparazitní obojky už 5let a za tu dobu jsme neměli ani jediné klíště.Máme tady jak louky,tak lesy.

17.6.2012

Katka

Dobré odpoledne, chtěla bych se zeptat,teď asi před 5 minutami , jsme společně s rodiči vytáhli naší fence klíště které bylo dosti nasáklé . A tak bych se chtěla zeptat, když sme podle pokynú vytáhly klíště a hned vykkoupali fenu , jestly se může nějak fenka nakazit ... Hned po koupání sme jí učesali a prhlídli . předem děkuji :))

17.7.2012

MARCELA MATEJKOVA

CO KDYŽ ZALEZE KLIŠTĚ DO UCHA JAK TO ZJISTIT,JE TO VŮBEC MOŽNÉ? DIKY MARCELA

8.4.2014

kuba

ahoj ja sem dnes vitahl psovi kliste ale zustali mu tam kusadla prosim poradte co mam delat ?

6.5.2014

Simča

Dobrý den,můj yorkšír byl dnes napaden klíštětem,myslím si že klíště tam zůstalo dlouho protože bylo opravdu hodně nasáklé,při jeho vytažení zůstala na tomto místě velká boule,která tam byla i v době co klíště ještě měl,mám opravdu obavy,děkuji za odpověd

30.5.2014

Zuzana

Mám čivavku a moc nám ty náramky proti klíšťákům nepomohly Žijeme na vesnici, takže tráva všude okolo. Zašla jsem do lékárny a tam mi doporučili pro mou slečnu repelent Protector. Je bez toxického deetu. A mohu říct, že opravdu jsem zatím klíšťáka nenašla. Nastříkám ji vždy ráno a vydrží působit vždy až do odpoledne.

20.5.2015

jana

Pejsek měl klíště ale zjistila jsem to pozdě až poté co se pustilo a kolem místa kde klíště proniklo kůží se udělal (cca 2cm široký červený flek..mohlo by to být něco závažného? Děkuji

12.8.2015

Dave

Dobrý den. Naši dva mazlíčci (boloňský psík a bígl ) byli poslední dva dny napadeni spoustu klíšťat. Vyndali jsme z jednoho psa cca 30 až 40 klíšťat každý den. Jsou černá a bíla. Nevíte prosim jak se tomuto bránit? Ampule i obojky máme.Děkuji za případné odpovědi.

1.2.2017

Tom

Ahoj, hledám nějaké krematorium pro svoji kočku, vypadá to, že už dlouho semnou nebude, je nemocná a zahradu nemám :-( jsem z České Lípy

4.2.2017

Martin

Podívej se na krematoriumzviratcl.cz, jsou z České Lípy a fungují 24 hodin denně :-)

7.2.2017

Markéta

Také jsem tam vezla svoji kočku, mají to tam pěkné, není to moc drahé, a hlavně jsou naprosto vstřícní a mají pochopení

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz