Když má pes starosti


Stres a úzkost trápí domácí zvířata stejně jako jejich majitele. Projevy jsou různé, vždy však platí, že přehlížený problém situaci pouze zhoršuje.

 

Stres domácích zvířat způsobují jak krátkodobé podněty, jako je přeprava zvířete nebo bouřka, tak dlouhodobé, jako nový spolubydlící nebo osamocení v domácnosti. Zároveň na psychiku zvířete velmi silně působí stále hektičtější způsob života jejich majitelů. Stres se u psů a koček může projevovat různými způsoby; některé lze rozeznat jednoduše, jiné hůře.

 

Podle čeho u zvířete rozpoznáte změny chování v důsledku stresu?

Kočky se často stahují do ústraní, močí mimo toaletu nebo se chovají agresivně (vrčení, sekání tlapkou). U psů se často projevuje ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku, nadměrné čištění (olizování), snížená chuť ke hře stejně jako (zdánlivá) agresivita nebo všeobecné změny chování (nové místo ke spaní). Může dojít ale i k onemocnění orgánů, kožním problémům, poruchám zažívání, poruchám oběhového systému a onemocněním centrálního nervového systému.

 

Jaké jsou nejčastější stresové situace?

 

  • osamocený pobyt zvířete v domácnosti
  • přeprava nebo cestování zvířat
  • bouřka nebo ohňostroj
  • návštěva veterinárního lékaře
  • návštěva psího nebo kočičího hotelu
  • manipulace se zvířaty (stříhání, česání, koupele)
  • laktace
  • stěhování či přemístění nábytku
  • přírůstek v rodině, ale i více zvířat v jedné domácnosti
  • agresivní chování

 

Přední česká odbornice na chování domácích zvířat MVDr. Hana Žertová k problematice stresu psů a koček zdůrazňuje: “Hlavní možnosti při řešení poruch chování jsou především tyto: úprava prostředí, správná komunikace, speciální cvičení a pak léky. U silně vystresovaných koček a psů, se kterými se těžko komunikuje a cvičí,  jsou léky velkým pomocníkem a nezbytnou součástí komplexní terapie."

 

Obvyklé projevy stresu

 

• změny chování

• zněčišťování domova

• značkování a defekace na nevhodných místech

• snížená chuť k jídlu

• změna chování při krmení

• změny ve využívání prostředí domova

– snížená hravost nebo ochota poznávat nové věci

– vyhledávání úkrytu

– u koček výběr výše položených míst k odpočinku (raději na skříni než v křesle)

– odmítání vstupu do určitých místností

• zvýšené pozorování prostředí

• stereotypní chování (nadměrné čištění)

• narušený spánek

 

Dotazy chovatelů na efektivní léčbu stresu u psů a koček zůstávaly dlouho nezodpovězené. Nyní je k dostání šetrný přípravek Zylkéne, který obsahuje přírodní extrakt α-casozepin, který se získává z mléčné bílkoviny kaseinu z odstředěného mléka a má uklidňující účinky.

Je známo, že novorozenci a kojenci jsou schopni si α-casozepin vyrobit enzymatickým štěpením mléčného kaseinu. Tato schopnost proměny mléčného kaseinu na α-casozepin se ztrácí asi ve věku 4 měsíců i s uklidňujícím působením mléka. Extrakt α-casozepin má uklidňující a uvolňující účinky na ustrašené psy a kočky, symptomy se zlepšují již během krátké doby a pohoda zvířete roste. Zvířata jsou viditelně klidnější, lépe spí a vyhledávají opět více kontaktů jak s člověkem, tak s ostatními zvířaty. Preparát není agresivní k organismu zvířete a neprovází jej vedlejší účinky. Aktivní látku α–casozepine přijímá organismus zvířat i lidí velmi dobře. Podávání Zylkéne je velmi snadné, chutný prášek stačí přimíchat jednou denně do jídla. Dá se použít pro nejrůznější situace při dlouhodobých problémech chování i při krátkodobých stresových událostech jako například přeprava nebo cestování, bouřka a ohňostroj, nový člen domácnosti atd. Více informací na www.zylkene.cz

 

Pomoc se stresem on-line

Pro všechny majitele psů a koček spuštěn webový projekt www.petstres.cz. Na projektu spolupracuje Veterinární klinika Madridská a přední česká odbornice na chování domácích zvířat MVDr. Hana Žertová. Všichni zájemci zde najdou informace o dané problematice, diskuse, stres test a mnohem více.


Vanda Ročková
Napsáno: 3.12.2011 12:53:18

Forum.

Vložit príspěvěk

7.12.2011

nikolvot

mnoho jste mi pomohl

14.12.2011

Pavel Kučera

Dobrý den, mám fenu,která se začala hodně vykousávat a drbat.Jak ji mám vykousaná místa ošetřovat?Děkuji Kučera

21.12.2011

Martina

náš pes pošád vije nebo kňučí a moc nžere co stím? dekuji martina

10.4.2012

Tereza

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli psi plačou.Mela jsem doma dva psi,byli velcí kamaradi,ale jeden bohužel nedávno umřel.Příde mi že se tomu druhemu stýzká,je smutny a občas mu tečou slzy,teda jestli je to možné.Dekuji za odpověd

18.10.2012

Kateřina

Dobrý den. Máme 8 let starou dobrmanku a při odchodu, příchodu, před venčením, před podáváním žrádla, při vysávání, při vytírání a občas i jen tak stále kňučí ( píská vysokým tónem). Už opravdu nevíme co s ní máme dělat. Byla by nějaká rada? Mnohokrát děkuji

1.11.2012

Katka

Dobry den chtěla jsem se zeptat cim by mohlo byt ze moje fenecka je venku chvili vesela ale doma polehava ma teplý čumáka nechce moc jist je naladovejsi a poknourava prijde mmi nervozni..Nevim co stim..:(

20.8.2014

Alice

Dobry den, rada bych doplnila, ze hezky zabiraji taky psi feromony adaptil. Nase Lila sa s nim naucila byt sama doma, aniz by rozkousala a pocurala vsechno v dosahu.

12.4.2015

helihell

Dobrý den, potřebovala bych poradit s pejskem. Adoptovala jsem 2 leteho psa jack Russell teriér.Ale nevím si s nim rady.Do ted bydlel v paneláku a ven chodil 2x denne na 10min.pani jej nikdy nepouštěla z vodítka, hned ji utekl.Ja jej mám se svou fenkou (taky russel) celý den u koni, takže je od rána do večera v pohybu.Je vidět, že tady toto mu vyhovuje . ovšem když zkusíme cokoliv cvičit , tak úplný ignor a absolutne jej to nebaví. Nebo nemá zájem. Fenka je uplně jina, miluje se učit nové věci a kousky..pejsek nic.nereaguje ani na sve jméno. Po 3 týdnech jej občas přivolam Jinak prostě nic...asi má stres ze změny. Ale jak z toho ven? Děkuji G

10.1.2017

radmila

Dobrý deň, máme 4-ročného rodézskeho ridgbecka, ktorého sme museli minulý rok dať vykastrovať, začal utekať cez plot. Bol zvyknutý zostávať doma sám, ráno s ním chodíme na 30 min. až hodinu na prechádzku do lesa, kde si aj pobehá, potom sa nažerie, a zostane doma , väčšinou spí. Teraz po sviatkoch , ke´d odišli - dcéra s priateľom a ich psom, syn s priateľkou a zostal sám v dome, tak sa všetko zmenilo -dostal sa do garáže, ktorú zdemoloval - chcel sa dostať von, aj ked je -10 a viac. Po víkende sa postavil pri dvere, keď sme chceli s manželom odísť do našej firmy. Nakoniec sme ho vzal do auta, bol s nami celý deň , klienti ho už poznajú, le n ako postupovať ďalej, nebudeme ho kvôli pracovným povinnostiam brať každý deň. Čo doporučujete, dočítala som sa na internete, že tablety sa moc nedopočujú, ale skôr obojok proti stresu, aký je váš názor. Ďakujem.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz