Kdy k lékaři


Kulhání

Příčin, kdy pes začne kulhat je mnoho, některé jsou vážné, jiné méně. Příčiny mohou být od mírných poranění (zatrhlý dráp, poraněný polštářek) po vážné úrazy (přetržení kolenních vazů, zlomeniny, vykloubeniny, mnohočetné poranění při autoúrazech). Kulhání ale může být i důsledkem vnitřních dějů např. artrózy. Kulhání může doprovázet hnisavé záněty dělohy, zvětšení prostaty, nádorová onemocnění. Etiologie může být i nervového původu. Pokud však Váš mazlíček kulhá pouze pokud je něco dobrého na stole, může to být i finta.

Okamžitou návštěvu veterináře vyžadují viditelná poranění končetin a to včetně řezných ran polštářků nebo poranění drápového lůžka. Neodkladné vyšetření je třeba také ve všech případech kulhání IV. stupně, kdy zvíře končetinu vůbec nepoužívá. Přesné stanovení diagnózy je nutné u všech případů kulhání nižšího stupně trvajícího déle než jeden týden a také vracející se kulhání.

Zvracení, průjem

Regurgitaci považují někdy majitelé za zvracení. Je to však pouze vrhnutí potravy bez předcházející nevolnosti, slinění a stahů břišních svalů. Feny regurgitují potravu, když krmí štěňata. Regurgitace může doprovázet i vážné stavy, takže se raději poraďte s lékařem. Pes může zvracet až 1x týdně, aniž by to bylo považováno za patologické. Pokud je jinak v pořádku, není to důvod k návštěvě lékaře. Zvracení však doprovází i mnoho nebezpečných stavů, jako je parvoviróza  u štěňat, sepse, otravy.

Řídký trus, který mnozí majitelé považují za průjem nemusí být nutně důvodem k návštěvě veterináře. Může se vyskytnout při změně jídelníčku, po krmení vnitřnostmi, ale i bez zjevné příčiny. Pokud netrvá příliš dlouho a pes je veselý, chová se zdravě, není apatický, žere, nemusíme se většinou ničeho obávat. Pokud ale polehává, nechce se mu ven, je smutný, nemá chuť k jídlu, pak zvažme návštěvu lékaře. Pokud  se jedná pouze o trávicí potíže, často pomůže jednodenní hladovka a následující den podáváme rýži s kuřecím masem.

Výtok z pochvy

V rámci říjového cyklu se u fen objevuje nejdříve krvavý a na vrcholu slámový výtok z pochvy. To je zcela fyziologické. Pokud se objeví výtok mimo cyklus, nebo je hnisavý, páchne, navštivte okamžitě lékaře, protože je nebezpečí, že se jedná o zánět dělohy. Postihuje hlavně starší feny, které neměly štěňata, nejčastěji do 2 měsíců po skončení hárání. U mladých fen před prvním háráním může znamenat výtok z pochvy juvenilní vaginitidu, kterou je lepší přeléčit pomocí desinfekčních přípravků, aby nepřešla do chronického stadia. Zapáchající výtok u březí feny může být známkou odumření plodů v děloze a potratu. Výtok se objevuje i při zánětech pochvy nebo dělohy, ať jsou původu virového, bakteriálního nebo mykotického, možný je i při infekci močových cest.

Návštěvu veterináře v zásadě nevyžaduje výtok z pochvy v rámci hárání a dále poporodní výtok, tzv. očistky.

Svědění

Svědění kůže

- bývá nejčastěji způsobeno parazity - blechy, klíšťata, svrab, dravčíci, vši a všenky apod. Může být i projevem alergie jako je  atopická dermatitida, alergie na bleší kousnutí, na krmivo, kontaktní dermatitida. Alergie je závislá na době, kdy působí daný alergen. Léčba, ale i diagnostika alergií je náročná. Někdy může majitel sám způsobit svědění tím, že kůži přesušuje používáním nevhodných šampónů. Kůže je suchá s prasklinkami a svědivá, chlupy se lámou. Domácí léčba svědivosti kůže zahrnuje použití zevních antiparazitik, aplikaci medicinálních protisvědivých šampónů, ev. úprava stravy a přidání výživových doplňků - biotin, esenciální mastné kyseliny apod.

Svědění uší

- příčinou svědění uší může být cizí těleso v zevním zvukovodu (osina), parazitární infekce (svrab), alergie nebo bakteriální či mykotický zánět (kvasinky). Někdy častější škrábání může být způsobeno i hromaděním ušního mazu, obzvláště u plemen s dlouhým ušním kanálem a převislýma ušima (kokršpaněl) a může stačit, pokud majitel ucho vyčistí vhodným přípravkem. Do hlubšího čištění uší se ale nepouštějte, neopatrnou manipulací byste mohli poškodit ušní bubínek. Pokud po vyčištění zevního zvukovodu nedojde ke zlepšení, vyhledejte veterináře.


Svědění očí

- svědění v okolí očí je jedním z příznaků atopické dermatitidy. Náhlé a krátkodobé  svědění vyvolává i zvýšená prašnost nebo tabákový dým. V horším případě může jít o infekční zánět spojivek. Otírání očí tlapkami nemusí znamenat pouze svědění, ale i bolestivost. Pak se může jednat i o závažné onemocnění (zelený zákal apod.), u kterého je na místě co nejrychlejší návštěva veterináře. Domácí ošetření očí spočívá v aplikaci očních kapek k vyčištění oka a uklidnění podrážděných spojivek (borová voda, Ophtalmoseptonex).

Kašel, dušnost

Kašel

- může mít charakter banálního onemocnění, je to ale i příznak mnoha závažných chorob. Může se objevit po nachlazení, kdy většinou není spojený s výraznějšími celkovými příznaky. Kašel může doprovázet postižení průdušek nebo plic. U malých štěňat a koťat může být kašel i dušnost spojena s infekcí škrkavkami a preventivní odčervení je tu na místě. Vlhký kašel hlavně v noci a po ránu bývá častým projevem onemocnění srdce a plicního edému. Náhlý dávivý kašel s akutní dušností může být spojen s vdechnutím cizího tělesa. Vzhledem k tomu, že i zdánlivě mírný  kašel může být projevem závažného onemocnění, doporučujeme nechat pacienta vyšetřit veterinářem. 

Dušnost

- je velmi častá u tzv. brachycefalických plemen psů (mops, franc. buldoček, ši-tzu...). Souvisí to s tím, že mají zúžené nozdry a dlouhé měkké patro, což dýchání značně ztěžuje. Někdy je tento stav vážnější a vyžaduje chirurgickou úpravu. Také porucha pevnosti průdušnice tzv. kolaps trachey, kterým trpí starší jedinci trpasličích plemen, způsobuje typickou dušnost. Dušnost dále patří k typickým projevům onemocnění srdce a některých onemocnění plic. Všechny příčiny dušnosti jsou závažné a je třeba nechat pacienta vyšetřit veterinářem.

Nádory, komedomy... - tzv. "bulky"

Bulky na těle mohou mít různé příčiny, např. ohraničený hnisavý zánět (absces), dutina vyplněná krví (hematom), cysta mazové žlázy (komedom), zhoubný či nezhoubný nádor... Najdete-li na těle vašeho zvířátka vystupující útvar, který rychle nebo pomalu zvětšuje svoji velikost nebo mění tvar, navštivte veterinárního lékaře. Mohlo by jít o nádorové bujení zhoubného či nezhoubného charakteru. Nejlepší je tuto možnost vyloučit co nejdříve, protože u zhoubných nádorů dochází k rozsevu nádorových buněk dále do organismu (metastázám) a pouze včasným vynětím tomu můžeme zabránit.

Autor článku : © 2005 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

www.vet-centrum.cz

 

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 30.10.2007 14:02:08
Napsáno: 8.10.2007 13:11:03

Forum.

Vložit príspěvěk

11.4.2009

Ilona

Dobrý den, měla bych otázku. Mám psa - Zlatého retrívra, kterému je 8 měsíců. Našla jsem mu za uchem takovou boličku. Nijak na ni nereaguje, je veliká asi 1-2cm. Může jít o nějakou závažnějsí věc? Můj e-mail je horseilis@seznam.cz předem děkuji za odpověď. Nashledanou

19.10.2009

irena

Dobry den mam psa je mu 9 let nemuže se postavit na zadni co by to mohlo byt irenkastef@seznam.cz Děkuji za odpověd

26.1.2010

vanda

Pokud má váš pes zdravotní problémy, navštivte veternináře a nechte ho odborně prohlédnout... Psovi nepomůžete, když budete pokládat jen dotazy na internetu.

24.3.2010

Hanka

Dobrý den. V září jsem si pořídila FRAN. BULDOČKA Rikouška. Teď mám ale veliký problém. Není mu ještě ani rok a začal mi kulhat na zadní nohu. Máme tady fenku která se hárá tak jsem si myslela, že se třeba popral s nějakým psem. Ale dneska už nemůže vůbec na zadní nohy. Zítra musím k doktorovi,ale bojím se aby mi ho neutratili. :( Nevíte jestli to nemůže být kvůli hárající feně? prosím, kdo se s tímhle někdy setkal, napiště mi na můj mail Hanka27@seznam.cz Moc se o něj bojím, mám ho jako svoje dítě. Děkuji Hanka

19.9.2010

Denisa

Dobrý den mám 9 měsíční fenku Cane Corsa.Spadla mi na zadní nohy. Přiznávám, bylo to nekvalitním krmením. Koupila jsem jednou eukanubu ale pak nevím z jakého důvody jsme přešli na pedigree...bohužel fenka měla podle veterináře nedostatek vápníku. Nyní krmíme K9 přes měsíc. Na fence jde vidět, že jí zmohutněli přední tlapky,ty má nadherné ale zadní máme moc hubené, hodně špatné se zvedáme a kulháme.Nevíme co stím a známý mi říkají, že jí do roka utratíme, ale to nechci. Prosím o radu či pomoc. Děkuji mockrát Denisa

11.11.2010

Andrea

Dobrý den,mám 7 měsíčního pejska a má období,kdy nechce žrát a nebo žere málo a k večeru zvrací.Druhý den se to buď opakuje a nebo je už v pořádku.Nevím jestli přes den něco nesní na zahradě,protože je to zvýdavé štěně a pak mu to nesedně,nebo jí trávu.Prosím o radu či pomoc.Děkuji moc Andrea

31.12.2010

eva

dobrý den...mám problém můj 8měsíční jorkšír skákal na spadl na nohu od točící se židle od té doby občas kulhá...např:hraje si běhá skáče a najednou jakoby dosal křeč do zadní levé nohy a začne na chvíli kulhat.vemu si ho do ruky nohu mu natáhnu a zase normálně chodí.mohli by ste mi napsat co by mu mohlo být??

31.12.2010

eva

email je zviratko-z-koralku@seznam.cz prosííím napiště.

16.9.2011

Mikula

Mám dvouletou fenku křížence Bernského salašnického,menší postavy a již 3týdny jí líná srst více než kdy dříve,předtím línala dvakrát ročně ale ne tolik.Může toto souviset s dovršením dospělosti nebo je to jiná příčina? Děkuji za odpověď

15.4.2012

Zdenka

Dobry den, mam šteniatko zlateho retrívera je mu 6 mesiacov. Chodíme na práchadzky a zhruba po pol hodine začne odychovať najprv si len sada, ak ho zavolam pokračuje no neskôr už laha a vtedy sa mi už velmi postaviť nechce. Opakuje sa to zakaždým či len kráča alebo behá. Viete mi poradiť v čom by to mohlo byt? ďakujem zdenka.semanova@gmail.com

6.11.2014

Krystina

Dobry den mam joksirka stareho rok tet dostal prujem a nejak nemuze na zadni packy ,pripada mi to divne ale chut k jidlu ma mam se obratit na veterinare nebo ne? ? muj email je sabihz@seznam.xx moc dekuji

6.2.2016

jarmila

Dobrý den. Mám křížence retrívra. Byla jsem s ním na vycházce odepla jsem ho z vodítka aby se proběh a cestou domů už začala posedávat a odpočívat a doma už se nepostavila na zadní nohu a kulhá.

19.5.2016

Katerina

Dobrý den mám březí fenu labrodera cca měsíc od spojení.Má nalite žlázy,stravu normálne přijímá je klidna ale začala kulhat na zadni nohu nemůže to byt Spojené s tim venčení probíha na vodítku takže úraz neměla. Nevím zda nezajet na vteřinu. Děkuji s pozdravem Kateřina email kaciVyl@seznam.cz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz