Kastrace psa


Důvody kastrace psů
Nejčastějšími příčinami, kdy se majitel rozhodne pro kastraci psa, jsou zejména
1.    - zamezení samčích projevů sexuálního chování (utíkání za fenami v říji, nežádoucí krytí fen)
2.    - ovlivnění dominantního nebo agresívního chování vůči lidem a psům
3.    - nemoci na pohlavních orgánech (tumory varlat, kryptorchismus)
4.    - onemocnění prostaty (benigní hyperplazie)


Vhodný věk ke kastraci psa
Kastraci psa lze provést kdykoliv, v případě kastrace z preventivních důvodů by měl být pejsek pohlavně dospělý, u menších plemen alespoň 1 rok starý, u velkých plemen 18 měsíců.  U nás není zvykem kastrovat zvířata v mladším věku, ale např. ve Velké Británii je obvyklé kastrovat štěňata ve věku 6-12 týdnů. Psi si zachovávají juvenilní (nedospělý) vzhled a  štěněcí chování, kdy u psa nedochází k projevům dominance ani v rámci rodiny, ani vůči ostatním zvířatům.


Co je kastrace psa a jak se provádí
V celkové anestézii se odstraní samčí pohlavní žlázy - varlata, která jsou  kromě tvorby samčích pohlavních buněk, spermií, zodpovědná za tvorbu samčího hormonu testosteronu a tedy i za samčí sexuální chování. 
Anestézii používáme na našem pracovišti injekční intravenózní (aplikace léčiv do žíly přes intravenózní kanylu) nebo kombinaci injekční s inhalační (směs kyslíku s narkotickým plynem Isofluranem). Typ anestézie závisí na zdravotním stavu zvířete a na požadavcích klienta. Inhalační narkóza je šetrnější, avšak také dražší. Pacient musí být alespoň 12 hodin vylačněn. Před zákrokem se připraví operační pole, což znamená vyholení a desinfekci oblasti šourku a jeho okolí. Aplikují se analgetika a antibiotika.
Vlastní zákrok spočívá v naříznutí kůže před šourkem (tzv. prescrotální přístup), poté tupou preparací uvolníme podkoží a vybavíme postupně obě varlata přes tuto jednu incizi do operační rány. Varlata zajistíme podvazem semenných provazců a přívodné cévy vstřebatelným materiálem a pak odstraníme. Zašijeme  podkoží a kůži plastickým stehem, kdy je celé vlákno schováno. Ranka je velká dle plemene 1 - 4 cm. Šourek tak zůstává zachován a výsledný kosmetický efekt je dobrý. K prevenci otoku šourku standardně používáme předoperační aplikaci antiflogistik s účinky i proti vzniku otoku, která pacient dostává i v dalších dnech po operaci dle potřeby. Celý zákrok i s přípravou většinou nepřekročí 30 minut, pacienta však propouštíme do domácí péče za dobu o něco delší, cca 1-2 hodiny, aby byl již zcela probuzen.


Péče o psa po kastraci

Pokud se váš pes bude probouzet doma, dopřejte mu klidné teplé místo. Jestli to možnosti zařízení dovolují, nechte raději pejska probouzet v hospitalizaci pod odborným dohledem. Vodu a krmení začněte podávat až po nabytí plného vědomí a po malých částech, aby nedošlo ke zvracení. Majitel v pooperačním období zajistí, aby si pejsek ránu nepoškodil, nejčastěji používáním  ochranného límce. Den po operaci provádíme první kontrolu a další dle potřeby, nejčastěji za týden až 10 dní. Kompletní informace o pooperační péči si můžete přečíst v článku Předoperační a pooperační péče u psů a koček.
 
Komplikace kastrace psa
U tohoto typu zákroku se komplikace vyskytují velice zřídka. V úvahu připadá infekce kastrační rány, nesnášenlivost na některé z použitých léčiv či anestetik, reakce na použitý šicí materiál nebo sklouznutí podvazů a následné krvácení do šourku a z kastrační rány, otok šourku. Ve všech případech je nutno okamžitě vyhledat veterináře.


Chování psa po kastraci
V prvních týdnech až měsících po zákroku nelze očekávat výrazné změny v útlumu sexuálního nebo dominantního chování. Uvádí se však postupný útlum u 70-80ti % kastrovaných psů. Tendenci k obezitě lze zvládnout dodržováním pravidelného pohybového režimu, výběrem vhodného krmení (např. určeného pro kastráty nebo řady light) a jeho rozumným dávkováním. Nelze potvrdit, že každý pes po kastraci ztloustne.


Text: MVDr. Silvie Ševčíková, VETCENTRUM Duchek s.r.o.
Foto: Vetcentrum
www.vetcentrum.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 13.11.2008 10:31:36

Forum.

Vložit príspěvěk

13.11.2008

vynky

dobri den ja mam psa bisona a jsou mu 3roky.on mi pořat utika a liže v trave načurane od fen myslite ze by kastrace pomohla?

13.11.2008

Klara

pro vinky měla jsem u psa stejný problém, je vykastrovaný půl roku a už to nedělá.Kastroval se ve 4 letech.

13.11.2008

Ivana

Záleží na psovi, ale zvolila bych spíše vhodnější výcvik a výchovu v této oblasti. Pak bych se poradila s několika veterináři a rozhodla se. Ivana

15.11.2008

Danča

Já myslím, že "čuranky" v trávě olizuje každý normální pes, ikdyž nám to samozřejmě vadí, ale nechat ho kvůli tomu kastrovat :-( Není to morbidní??? Já vždycky řeknu "Fuj" potáhnu vodítkem a jdeme dál. Kéž by toto byl můj problém, jám mám agresora a to je daleko horší. A na kastraci jsem ani nepomyslela

3.12.2008

bridges

ahoj vsichni, ja mam velkeho psa -puvodne k baraku do boudy,ale po neshodach s majiteli,mi zustal na krku tj. v byte. Je z utulku,krizenec labradora a vlcaka. Je hodne dominantni, dobry hlidac, znacny samec-jak je v okoli fena-nevidi,neslysi.Samozrejme pokud by dostal prilezitost utece.Na velke psy "vyjizdi".Navic je to hysterik v tom smyslu,ze nemuze byt bez panicky. V momente kdy odejdu-dostane hystericky zachvat,vse nici a steka. Nechat ho vykastrovat mi prislo proti prirode. Ale po dlouhych uvahach jsem k tomu prikrocila. Zatim se jevi klidnejsi. Chci jen rict, ze nekdy ani cileny vycvik(ve kterem i nadale pokracuji) nezmeni povahu psa. Neodsuzovala bych to.

8.12.2008

Soňa

Zda se mi to zbytecny. ale nas veterinar, pokud nechcem stenata, kvuli pedchazenim ruznym onemocnenim nam doporucuje vykastrovat nasi fenu, co si o tom myslite?

11.12.2008

Martina

Dobrý den, mám ročního pejska po kastraci a chtěla jsem se zeptat (předtím jsme měli fenečku), zda mu spadnou "kuličky". Nikdo mi o tomto před operací nic neříkal a nyní je mi trapné se zeptat. Děkuji

13.12.2008

Blanďa

Ahojda,chtěla jsem se zeptat..mám stejný problém jako vy,pes mi utíká,líže čůranky v trávě,"ojíždí" lidem nohy,je agesivní na některé psy.Vážně uvažuji o kastraci,slyšela jsem ale,že existují nějaké prášky na utlumení sexuál.aktivity...nevíte o tom něco??

14.12.2008

Janina

Ahojky. Mám ročního křížence čivava a pudl a ted strašně trpí.. Hárá se ve vsi fena a on furt kňourá, fňuká, štěká, třese se a sýpá. Už to je po několikátý a je mi těžko, když se trápí.. Táta chce, abych ho vykastrovala, ale já váhám.. Fakt nevim. Dík za radu..

21.12.2008

Vendula

Ahojky chtěla bych se zeptat: Vadí psovi kastrování ??? Napište sem na blog prosím. Děkuji

24.12.2008

Nada

ahoj všem-- mám 9 měsíčního pejska pudl střední a mám také problém s tím, že vedle u sousedu fena hárá a u nás se štěká, píská a atd až mám nervy nanic. Uvažuji o kastraci. Poradte -- pomuže to? Děkuji

28.12.2008

Adela

ahoj vám všem mám 3 letého staforda a pořád mi útočí na psy už nevím co mám dělat pomúže kastrace? Děkuji

9.1.2009

Silvie

Ahojky. Potřebuji poradit: z malého roztomilého štěńátka se vyklubala bestie která po nás doma vyjíždí a kouše nás! Tak nevím jestli mu kastrace pomůže? Ale je to vážně děsný!! Děkuji

27.1.2009

iris

Martino jestli máš vykastrovaného pejska,nemůžou mu kuličky sestoupit, protože žádné nemá. To je kastrace psa odeberou se kuličky. Tak je to i u kocourků.

27.1.2009

iris

Silvie jak máte starého pejska. Musíte ho vychovat kastrace by asi trochu pomohla, ale když vyjíždí na vás a dokonce vás kouše tak bych navštívila nějakou psí školu nebo cvičák. Ještě je důležité jestli s ním chcete krýt feny.Jestli ne tak ho klidně nechte vykastrovat.

27.1.2009

iris

poradila bych všem co máte pejsky, nechcete s nimi krýt feny a máte pocit, že vám kastrace pomůže, projednat to s veterinářem. To je ze všeho nejdůležitější, protože na to má každý majitel pejska jiný názor.

11.2.2009

Ali

Já osobně jsem zastánce kastrace psů a fen nechováte-li je za účelem dalšího chovu či kvůli výstavám je lepší je nechat kastrovat. Předejde se tak různým onemocněním a hlavně nechtěným štěňatům, jelikož nechtěných štěňat je každým rokem více a více v útulcích a je problém je udat. Osobně máme doma voříška z útulku cca 2,5 letou fenku a je to zlatíčko. Nechali jsme ji po dohodě s veterinářkou vykastrovat a jediný její problém nyní je, že děsně tloustně, ale nemáme alespoň 1 až 2x do roka problémy v okolí, jelikož všichni sousedi mají psy. Ubrali jsme dávky krmení a vše je ok.

14.2.2009

iris

Já jsem stejného názoru, první fenu jsem nechala vykastrovat ze zdravotních důvodů a druhou RR jsme nechali vykastrovat hned po prvním hárání jak nám doporučili veterináři, protože jsme na ní nechtěli chovat a teď máme ještě velkou kníračku, tu jsem uchovnila a chci na ní na podzim chovat štěňátka. Záleží vždy na tom co chcete pro pejska udělat a jak se chovu chcete věnovat. Váš názor se mě líbí.

11.3.2009

Klára

Myslela jse, že kastrace u psa se dá už udělat tak, že mu kule zůstanou, aby nevypadal hrozně.Máme dobrmana a když feny hárají, má tendenci utíkat,řve jak blázen, pořád stojí u branky nebo u okna, ale co mi nejvíce vadí, že strašně zhubne a vypadá jak kdyby jsme ho nekrmili.já jsem pro ale můj manžel ne, že to nebude pes, a proto potřebuji jasný názor aby jsem mu to konečně vysvětlila.

14.3.2009

Iris

O kastraci psa máte nahoře článek. Je tam psáno, že se odstraní varlata bez toho to nejde jak se tam dočtete.Chlapy jsou doopravdy někdy jak malý kluci. Vždyť tomu pejskovi neubližujete, ale naopak. Kamarádka měla stejný problém, manžel to nechtěl dovolit, a to měli doma fenu, tak si dovedete představit jak ten pes trpěl,jenom že pejskovy nesestoupilo jedno varle a tak musel na operaci a tím ho i vykastrovali. Pes je milejší a když fena hárá tak je úplně v klidu.Napište si ještě dotaz do veterinární poradny a pak to manželovi vysvětlete.

30.3.2009

Hanka

Dobrý den, potřebovala bych poradit.Máme téměř 15 měsíčního labradora (psa).Poslední dobou je hrozně neklidný, neustále štěká a kňourá, a to i v noci.Je i zlý na cizí lidi, na naše povely občas ani nereaguje.Dokonce jsme mu koupili i elektronický obojek a ani ten na něj téměř nezabírá. Myslíte, že by se po té kastraci mohl zklidnit?I když bychom museli tedy ještě počkat, než mu bude těch 18 měsíců...Ale myslíte, že to bude mít efekt? Moc děkuji za odpověď!

2.4.2009

Míša

Dobrý den uvažuji o kastraci psa ale bojím se že se pak bud enějak trápit že ho to bude bolat a tak je to pravda že ho to nějak a bolí a podobně?

13.5.2009

KATKA

Zdravím, předně je děsný jaký hrubky se¨m někdo dokáže napsat, ale to není můj problém:o))Chci jen reagovat.....ohledně kastrace....opravdu co majitel, to jiný názor....já osobně nejsem příznivce kastrace, ale pokud je to ze zdravotních důvodů lepší podstoupit, nebránila bych se...sám veterinář mi řekl, že fenky pokud nikdy neměly štěňata, kolem osmého..devátého roku se u nich v hojné míře projevují různé problémy na děloze, případně i záněty. Mám fenku z útulku šíleného Vořecha , ale je náš miláček a má na spodní straně bříška malé bulky, pamatuji si, že u psa mých rodičů to byl počátek konce z bouliček se staly boule a pes do roka odešel. Došla jsme s ní k veterináři a prohmatal je, naštěstí nešlo a doufám, že ani nejde o zhoubný buly, každopádně je hlídáme, právě v tu dobu mi říkal o té kastraci...je to k dnešku již přes dva roky a fenečka nám spíše začíná slepnout, ...takže vše nám spěje k jistému konci..ale jí to neubírá na elánu a aktivitě, je zcela v pořádku....pořídili jsme ji kamarádku čistokrevnou zlatou retrívří slečnu. Jsou obě božské, retrívřice zcela respektuje postavení starší feny a myslím, že se jedná o vyvážený vztah. Naše voříščice má štěně(i když je jí tedy už 18 měsíců), které nikdy neměla a Retrívřice má takovou druhou mámu. No a ještě k té kastraci....názor, je sice převzatý od známého, ale je to prostě fakt...psi jako každé jiné zvíře je naprogramován na jednu věc..přežít..tedy jíst a množit se...aby přežil a pokračoval jeho druh....pokud vy ten jeden pud zvířeti v podobě kastarce vezmete je zcela logické, že jej nahradí druhým...a proto jsou kastrovaní jedinci převážně obézní....prostě ukájí svůj pud..svou potřebu..jedinou hlubší, která jim zbyla....tak pokud do toho takhle zasáhneme v podobě kastrace, musíme zasáhnout i v podobě hlídání a opravdu korigování dávek potravy!! .......tot asi vše:o)

21.5.2009

šárka

Zdravím,prosím o radu máme 2letého jorkšíra,je tvrdohlavý a občas vrčí na dcerku ale to se dá srovnat povelem.Co nás trapí je že značkuje i když je přichycen potrestán stejně udělá znovu,lednice,pračka a dveře v celém bytě:-(ven chodí,jsme z toho nešťastní zvažujem kastraci?děkuji jakou koli radu.

8.6.2009

Lida

Ahojky máme psa 6dní po kasttraci je moc smutný lítostiví a pořád jen leží ránu si stále olizuje a nechce chodit ven je to normální , nebo máme jít na veterinu , dík za radu

9.6.2009

Radka

Dobrý den, mám rok a půl starého československého vlčáka. Začíná být nezvadatelný, vyjíždí po lidech, po psech, už i nějaké pokousal. Musím být stále ostražitá, náhubek ani nesundávám. Naštěstí neutíká protože máme ještě retrívra a tak se drží s ním. říkala jsem si že mu dám ještě do dospělosti čas (cca do 2-3let) a pokud se nezlepší nechám ho vykastrovat. Ale nejsem si jista jestli to sníží jeho agresivitu. Cvičíme, jsme často mezi psy a stejně to nepomáhá. Takže asi nebude jiné vyýchodisko.

12.6.2009

PetraH

Tak to já nechala svoji fenu -vykastrovat v 18 měs. - a místo aby tloustla tak naopak -je hrozně vychrtlá -ale ona má dostatek pohybu -spíš tím,že se jedná o větší plemeno - tak máme problém s únikem moči -a začala mi napadat ostatní psy ... nyní zvažuji kastrovat 8 letého psa -kvůli prostatě..

28.6.2009

martina

mám 11 letého psa a ted máme i fenku a potřebujeme dát pejska kastrovat je to ještě možné?nebo co jsou jiné zbusoby jak zabránít jinému chování psa v době hárání feny odepiště prosím na e-mail...tensweet@email.cz děkuji

14.7.2009

LisaDog

Dobrý den. Máme 13ti - letého křížence jezevčíka se šeltií a kokršpanělem. Jeho výška je 48 cm v kohoutku. Už asi od 12 let začal mít problémy s inkontinencí. . .Chodím s ním ven často a to i na dlouho. Jsme dvě hodiny na loukách, příjdeme domů a za 20 minut máme už na dlaždičkách loužičky. Vyřešila by to kastrace? A není to moc riskantní kastrovat 13ti - letého psa? Je teda na svůj věk dost temperamentní. Mnozí lidé si myslí, že je to ještě štěně:o) Děkuji za odpověď. P.S. Bylo by dobré mi napsat na e-mail: lisarick@seznam.cz Ale když odepíšete sem, vadit to nebude.

21.7.2009

Vlaďka

Ahoj bydlíme v domě se zahradou a máme 11ti letou jezevčici a 2 letého jorkšíra, který občůrá co může. Jsme celkem zoufalí neplatí na něj nic.Když ho na jednom místě nachytáme a potrestáme najde si jiné místo. Snažili jsme se jej převychovat nemáme jej od štěněte dostali jsme ho asi v půl roce a od té doby bojujeme. Teď ovšem máme malé miminko a já se děsím toho až se začne batolit. Vážně zvažujeme kastraci protože bychom se ho museli jinak zbavit. Je to jinak milý a hravý pejsek.

2.8.2009

Nikča

Chci se zeptat jesli si myslíte že je dobry napad nechat svého psa(Mikoho-kříženec knírače a jezevčíka má 1 a půl roku) ho vykastrovat protoze: 1, jakmile uvidí fenu přestane vnímat že na něho volám, mluvím a jediné co dělá je to že mi rve ruku jak s esnaží utíkat za ní, vysokýma tonama štěká(jako pískací hračka:D )a jakmile je puštěn z vodítka(normálně poslouchá a všechno)zdrhne za ní nebo tam kde to očurala a letí za ní jako raketa.a jelikož trénujeme agility je to fakt na nervy když ho pustím že jdem na start a a okamžitě zdrhne za nějakou fenou...stejně tak že jakmile uvidí nějakého psa třeba na procházce tak začne štěkat(jako hračka) a chce jít za ním..ale s fenama je to o 100procent mnohem horší:( fakt nevim ale už me to strašně štve a nemám na to nervy když to děla třeba celé 4hodiny na cvičáku kvůli nějaké feně i přesto že ta fena nehárá...tak se chci zeptat jestli myslíte že by ho to zklidnilo v ohledu těch fenek atd..předem díky moc za rady

2.8.2009

Nikča

Jo a jestě 2 otázky..kolik by to stálo nechat vykastrovat malého psa v kohoutku cca 30cm. má rok a půl a jak dlouho by nesměl nic dělat? nekdo říká týden nekdo měsíc...a za jak dlouho by mohl normálně běhat a trénovat zase agility??? díky moc

6.8.2009

Martina

Ahoj také jsme zvažovali kastraci našeho psa kvůli občůrávání a dominantnímu chování. U lékaře jsme se dozvěděli i o možnosti injekce která stojí asi tisíc kč a učinkuje rok. Uplná kastrace u psa malého plemene pak stojí asi tisícpětset. Jelikož nevíme zda kastrace zabere rozhodli jsme se vyzkoušet injekci a pak se uvidí.

27.8.2009

JINDRA

PROSIM PORADTE,MAME ROČNÍHO ANDL.KOKRA,ODPŮL ROKU JE AGRESIVNÍ A DOMINANTNÍ,VYJÍŽDÍ I NA NÁS DOMA,KDYŽ SE MU NĚCO NEZDÁ.JINDY JE HRAVÝ,MAZLÍ SE,ALE NĚKDY TU AGRESI DÁVÁ POŘÁDNĚ NAJEVO.POMOHLA BY KASTRACE?

5.11.2009

michaela

VY CO NESOUHLASÍTE S KASTRACÍ, už jste někdy po někom tolik toužili a nemohli ho mít, protože nechtěl, nebo že byl unavenej, nebo že jí bolela hlava? Určitě více jak polovina z nás si to dovede představit, jak je to hrozný utrpení. Takže VY co nechcete svého psa kastrovat, protože je Vám chudáčka líto, tak děláte pravý opak. Pokud mu budete pravidelně, tak 2x týdně, vodit fenečku, podle jeho apetitu, tak jak si to Váš pejsek bude přát, tak nemám nic proti tomu. Ale jestli chcete mít svého pejska šťastného a poslušného, tak neváhejte a nechte svého pejska kastrovat.

10.12.2009

Ivan

Máme jezevčíka 8 let, na zadečku měkkou bulku, lékaž diagnostikuje kýlu. Doporučuje operaci a současně kastraci. Je to nutné, zejména kastrace?

10.1.2010

Zorro

Vážení a milí, kastrace nic neřeší. Problém Vás všech je, že nejste vůdci smečky. Zapracujte na tom!

7.4.2010

max

dobry den,mam mastifa je mu 10 mesicu a nespustili se mu varlata prosim o radu mam ho dat vykastrovat?

12.4.2010

Andys

Zorro...ty chytrolíne...co kdybys mi přišel ukázat jak se to dělá?

30.5.2010

Kateřina

Dobrý den, máme větší problém s našimi pejsky.Nechali jsme je kastrovat kvůli utíkání za fenami.Jeden z našich psů ( slovenský čuvač) od kastrace nepříjmá žádnou potravu.Máme o něj strach.Sám nejí jen když mu to vyloženě strkáme do tlami.A s pitím je to skoro stejné.Takže by se dalo říct že skoro vůbec nejí.Dále se pořád schovává.Bojíme se aby nebyl za chvili podvyživený.Prosíme o radu.Děkuji Kateřina.

30.5.2010

Monika

Monika..Dobry den..mám takový problém.Mám psíka 1 rok pittbula. posledni dobou mi nechce pit vodu,ale stale porad cura..doma,venku.Nikdy se doma nevycural a ted ano.Dale jeste,ze nekdy ma hodne cervene varlata..tak jestli ho mám kastrovat nebo ne.taky posledni dobou zacal hodne smrdet :-(

20.6.2010

Zuzka

Dobrý den, také jsme museli nechat vykastrovat našeho psa ze zdravotních důvodů cca před rokem. Máme ještě fenku, která teď hárá. Zvláštní je, že ačkoli je náš pes vykasrovaný, tak sexuální choutky má pořád a navíc se jim to už 3x povedlo. Myslela jsem, že cca rok po kastraci to není možné. Máte také někdo takové zkušenosti?

31.7.2010

Lenka

Dobrý den,mám pejska srnčího pinče,jsou mu 2 roky a nemá sestouplé varlata,jsou uvnitř a prý je pro něj nejvhodnější kastrace...pokud máte někdo zkušenosti s tímto problémem u pejska prosím poraďte co je pro něj nejlepší??děkuji.

3.8.2010

sindy

Dobry den, nas pes )kříženec NO s BO-malinois)-věk rok a půl na nas začal z ničeho nic vrčet, když žere a pokud neodejdete, vyjede...pokud de okolo kočka, nebo se snad přiblíží jinej pes, zaútočí (a to i když je ono zvíře třeba 7m od něho (což mi vadí, co kdybychom měli díte a ono šlo okolo a on ho napad) a teď ještě začal útočit i na přítele - když ho zatlačíte do kouta a nemá kam utýct zaútočí - myslíte, že je to projev agrese? nebo strachu? a kdyby to byl projev strachu nikoli agrese...pomuze kastrace? nevime co s nim mame delat... nekde jsme asi udali chybu... ale co ted s nim? na prevychovu nemame penize a dat pryc - mame ho radi... :,o(

13.8.2010

Zuzana

Dobry den muj pes byl pokousan tet je zrazeny je agresivni mam ho vykastrovat?a utika za fenamy,odepiste prosim.

7.9.2010

Ter

SIndy, zatlačovat psa do kouta je opravdu výborný nápad - co si asi ten pes myslí, když mu tohle uděláte. Samozřejmě, že má strach a ten přerůstá v agresi, protože nechápe, co po něm chcete. Je to mladý nedospělý pes a potřebuje výchovu a výcvik. Máte skvělé plemeno, které miluje práci s člověkem, tak toho využijte a pracujte s ním, co nejvíc. Věnujte se mu, kdykoliv máte čas, učte ho nové věci - tím si zlepšíte vztah a pes Vám bude zase věřit. Co se týče vyjíždění na kočky a psy - měl jako malý možnost se s nimi vídat? Berete ho často mezi psy? Má příležitost si hrát s ostatními? Pokud vyjíždí venku, pořiďte mu dlouhou šňůru, díky které bude jištěný a když půjdete kolem psa, dejte mu prostě povel "k noze" a dbejte na to, aby nenapnul vodítko! Těch věcí a rad je celá řada a já neznám vaši celkovou situaci, takže nemůžu víc radit, ale myslím, že kastrace ve Vašem případě není řešení...

7.9.2010

Ter

Zuzano, Váš pes prostě ztratil důvěru v ostatní psy. Tím, že ho vykastrujete mu moc sebevědomí nedodáte, zrazený bude nadále. Musíte mu ukázat, že ne všichni pejsci jsou zlí, domluvte se s nějakým pejskařem u vás v okolí, který má hodného pejska a zkuste společně vyrazit na procházku na vodítkách - váš pejsek tak zjistí, že se nic špatného neděje. Hlavně musíte být v pohodě Vy! Pokud utíká za fenkami, dejte mu dlouhou šňůru a učte ho přivolání za každé situace! (Věřte mi, že jde naučit pejska neutíkat za háravkama - mám takového psa doma a kastrovat jsem ho kvůli tomu nemusela).

10.9.2010

Kateřina

Chci se zeptat můj pes zanechává po celým bytě žluté kapky má je pořád u konce údu jednou to utřu a za chvilku je to zas, pomže ta kastrace? je to vážně odporný

12.9.2010

TER

Kateřino, kastrace na to asi nepomůže, ale nejsem odborník (zeptej se raději veterináře). Ty žluté kapičky jsou výměšky žláz - pokud nijak nezapáchají, psa nesvědí apod. je to normální jev a někteří psi to tak prostě mají...tomu asi kastrace nezabrání

27.11.2011

Market

Zdravím, mám taky dominatního psa, který, když v okolí hárá nějaká fenka, je jak utržený z řetězů, neposlouchá, o kastraci jsem neuvažovala, ale budu si brát druhého psa (fenu) a zde už je kastrace nutností. Jinak rada pro některé majitele pejsků, které jejich pes neposlouchá, či po nich dokonce vyjíždí - to si nesmíte nechat líbít, musíte psovi ukázat, kdo je pánem smečky. Nesmíte nechat psa aby vás omezoval, nebo dokonce ve vaší domácnosti "rozkazoval", tady kastrace opravdu nepomůže!!!!

22.12.2011

Eliška

Můj pes každý večer tentuje deku.Bojím se ho dát na kastraci.Je lepší ho dát na kastraci nebo ho nechat?

22.12.2011

Eliška

Jo a odepište na mejl.děkuji kykysty@seznam.cz

24.12.2011

Jára

Máme malého psa - křížence (z útulku - 9 let),je mu celkově asi 10 let. Zpočátku byl přátelský. Pevně se na nás fixoval, nemá rád cizí lidi.Pokud chceme někam odjet, někdo musí zůstat doma (jiné by pokousal). V poslední době však je dost sobecký a sebestředný. Pokud se mu něco nelíbí, je schopen na nás vrčet, popř. zaútočit, kousnout. Je možná nějaká náprava? Pomůže kastrace? (prosím psát na mail:jakobu1@seznam.cz)

6.3.2012

Ruda

Zdravim, máme doma 2.letou fenku Bilterierky a občas se stane že se počůrá doma a vylíže to, nechybí jí něco?????

3.4.2012

petr

dobry den mame 4 mesicni stene , mnel nucene vyoperovany pravy varle, tyden po operaci dobry a 11 den zacina pajdat na tu nohu kde mnel provedenej zakrok, narazeny to nema muze to s tim nejak souviset? nakej zapal? dekuji

18.10.2012

Toshowskey

Za prvé - kastrace neudělá z agresivního psa míliuse.. Je to z větší části jednoznačně výchova... Nečekejte, že dáte agresivního psa vykastrovat a domů se vám vráti zlatíčko, tak to není... Za druhé - to, že se u nás kastrace neprovádí běžně, považuju za velkou slabinu chovatelů (pokud tedy nejde o chovného nebo výstavního psa). Kastrace sebere psovi tak akorát hlasy z jeho hlavvy "pářit se pářit se pářit se". Ztráta varlat a možnsoti reprodukce psa nijak mentálně neovlivňuje, ba naopak - pozitivně ho to ovlivní, neboť není rozptylován pachy fenek a může být klidný a podvolný. Ještě před pár lety jsem mluvil jinak, ale zájem o toto téma mě přivedlo k jasnému stanovisku - KASTROVAT! A to jsme ještě nezmínil hypotetické zdravotní problémy (záněty, národy apod).

27.12.2012

Terez

Krásný den všem, já mám doma 2,5letého angl.kokršpaněla a v okolí domu 3feny které se hárají každá jinak. Už rok ho chci nechat vykastrovat, ale přítel byl proti, před 14dny jsme díky hárání feny skončili na antidepresivech, čekala jsem kdy dorazí policie, že ho týráme, protože neskutečně řval a 21.1.jdeme na kastraci. I přítel pochopil...Myslím, že kastrace je vysvobozením i pro vašeho psího kamaráda, protože potom už netrpí a ani nikdo z okolí...My jsme 14dní nespali(spí s námi v posteli), furt jen knučel a brečel a "ojížděl"moji deku. Říkám si, že to pomůže především jemu, uklidňuji se tím, protože mám z té operace strach, ale budu věřit, že to bude oukej:-)

7.3.2013

Ema

Náš pes pokaždý, co se hárá fena chodí přikrčenej, třese se, kňučí, je agresivní když se mi snažím domluvit, všechno ničí. Pro kastraci jsem se rozhodla nedávno, podle mě je to pro psa mnohem lepší, nemá vlastní rozum, takže když nebude mít 'chuť' na fenu, bude vlastně spokojenej. Příští sobotu ho to čeká.

4.6.2013

Marie

Dobry den, mam doma dve fenky a chtela bych si ted poridit psa , bydlime v byte, ale mam strach ze v obdobi harani u fen by mohl proletet dvermi, kdyz by jsme se ho snazili od nich izolovat. Myslite ze by kastrace u neho pomohla ze by byl klidny a nestalo se mu nic? Dekuji za odpoved

7.6.2014

Jan

Vás také dává někdo vykastrovat? Nerozumím tomu, proč jdete proti přírodě?

19.6.2014

Marie

Máme pražkého krysaříka,u sousedů se hárají feny a on začal utíkat nechci ho nechat kastrovat je nějaký lék nebo injekce která by pomohla? Děkuji

21.7.2014

Eliška

Dobrý den, mám dvouletého psa, který je agresivní na psy, myslite, že by pomohla kastrace??

4.11.2014

květuše

Dobrý den, ráda bych se zeptala na kastraci feny 6 let trpíme už po třetí falešnou březostí takže nevim zda už není trochu pozdě jí kastrovat v tom to věku jaký to bude mit vliv na její psychyku je velice fixovana na mě a bojácna a domintní k fenam které jsou tež dominatní když fena není dominatní nevadí jí...velice ráda má zvířata..a rodinu...

2.7.2015

Klárka

Dobrý den. Chci se zeptat máme doma nalezence staforda a tet máme problém. Máme doma male miminko a on si na něj nemůže zvyknout vždy když ho někdo drží tak pes se může zbláznit a štěká na nás. Přitom u starších dětí takový problém není. Myslíte že by se zklidnil po kastraci? Jinak ho chce paniček dat do útulku a to nechci :( děkuji za odpověď

8.4.2016

Helena

Potřebovala bych pomoct s rozhodováním.Mám doma tři holky,labradorku a dva vorisky.Jedná z nich ma 6 nádherných dětí.Není problém je udat,zájemců je hromada,ale jeden kluk je tak krásný,ze bych si ho chtěla nechat.Nemám žádnou zkušenost s kastraci psa.Poradí někdo,jsem blázen ze si ho chci nechat?

3.4.2017

marcela

dobry vecer,mame bloodhounda budou mu v cervnu 4 roky a ohnal se po synovi 5 let kdyz ho obejmul a chtel pomazlit (pes nezral,nehral si,jen tak sedel na zahrade) i ja se ho zacinam bat ani nevim proc asi ze strachu o deti.chtela jsem ho dat chovateli ale pritel o tom nechce ani slyset.co mam delat?premyslela jsem nad kastraci ale bojim se ze i tak budu mit stale stejny strach.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz