Kastrace feny


Důvody kastrace fen a vhodný věk
Nejčastějším důvodem ke kastraci feny je zamezení nechtěných gravidit, prevence onemocnění na pohlavních orgánech a mléčné žláze, odstranění potíží spojených s pseudograviditou (falešná březost). Taktéž slouží jako konečné řešení onemocnění vaječníků či dělohy. Je různými studiemi prokázáno, že při kastraci provedené ještě před prvním háráním, nebo mezi prvním a druhým háráním se značně snižuje výskyt tumorů na mléčné žláze, kastrace ve vyšším věku již nemá tento účinek. V zásadě lze fenu vykastrovat kdykoliv, nedoporučuje se zákrok provádět při právě probíhající říji, optimální je provést kastraci v době anestru, tedy nejdříve jeden měsíc po hárání a nejpozději jeden měsíc před očekávaným háráním.


Co je kastrace a jak se provádí

Kastrací feny rozumíme chirurgické odstranění vaječníků (ovariektomie) nebo současné odstranění vaječníků a dělohy (ovariohysterektomie). K přípravě zvířete na kastraci patří 24 hodinová hladovka, přičemž přísun tekutin zůstává zajištěn.
Anestézii volíme dle požadavků majitele a zdravotního stavu zvířete. V úvahu přichází na našem pracovišti anestézie intravenózní či inhalační (což je moderní a velmi šetrný způsob). Následuje standardní příprava operačního pole vystříháním a vyholením srsti, aplikace léčiv (antibiotika, analgetika), desinfekce operačního pole a jeho zarouškování. Naše pracoviště preferuje chirurgický přístup z linea alba, tedy z vazivového pruhu, který prochází středovou linií břicha a do kterého se upínají břišní svaly. Řez v tomto pruhu se provádí v potřebné délce, což záleží na velikosti feny, vybaví se vaječníky, případně i děloha a podváží se vstřebatelným šicím materiálem. Krček děložní se přešije a následuje uzávěra dutiny břišní, poté sutura podkoží a kůže. Celý zákrok i s přípravou většinou netrvá déle než jednu hodinu. Fenku po kastraci necháme probudit v hospitalizačním boxu a teprve poté je vydána majiteli.


Péče o fenu po kastraci
Pokud se vaše fenka bude probouzet doma, dopřejte jí klidné teplé místo. Jestli to možnosti zařízení dovolují, nechte raději fenu probouzet v hospitalizaci pod odborným dohledem. Vodu a krmení začněte podávat až po nabytí plného vědomí a po malých částech, aby nedošlo ke zvracení. Ránu je potřeba udržovat čistou, nenechte fenku ránu olizovat. Kompletní informace o pooperační péči si můžete přečíst v článku Předoperační a pooperační péče u psů a koček.


Komplikace kastrace feny
Komplikace se u tohoto typu zákroku vyskytují velice zřídka. Může se vyskytnout nesnášenlivost na použitá anestetika či další léčiva, reakce na použitý šicí materiál, sklouznutí podvazů... V případě jakýchkoliv pochybností o průběhu pooperačního období je nutné ihned kontaktovat veterináře.
V tomto odstavci je nutné zmínit výhody a nevýhody obou typů zákroků.
Ovariektomie (odebrání pouze vaječníků) je zákrokem časově kratším, jedná se však řádově o minuty. Při ovariectomii není vyloučeno, že v budoucnu může být děloha postižena chorobným procesem.
Ovariohysterektomie (odebrání vaječníků i dělohy) toto riziko výrazně snižuje, neboť z odstraněné dělohy zůstává pouze část krčku děložního, avšak část odborné veřejnosti má za to, že odstraněním dělohy se mění tlakové poměry v malé pánvi, což může mít za následek inkontinenci (pomočování). 
Inkontinence je nejdiskutovanější pokastrační komplikací. Vyskytuje se v závislosti na plemeni u asi 1-2 % pacientek po kastraci obojího typu. Některé z pramenů uvádí, že zejména u fen velkých plemen má technika operace vliv na možný výskyt pooperační inkontinence (nižší riziko při ovariectomii a naopak vyšší při ovariohysterektomii). Je zároveň známo, že svěrač močového měchýře je pod vlivem estrogenů, tudíž podíl na případně vzniklé inkontinenci má odstranění vaječníků, kde tyto hormony vznikají. Považuji za důležité zdůraznit, že výskyt pokastrační inkontinence vzhledem k množství prováděných zákroků je nízký a případný problém není neřešitelný. Pokud se vyskytne, dá se většinou velmi dobře medikamentózně ovlivnit.


Autr článku : MVDr. Silvie Ševčíková
VETCENTRUM Duchek s.r.o.
Foto: Vetcentrum
www.vetcentrum.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 8.9.2008 15:47:57
Napsáno: 2.9.2008 10:18:58

Forum.

Vložit príspěvěk

5.9.2008

Petru 31

Já s tím mám zase velice dobrou zkušenost.Měl jsem už tři fenky a dvě jsem nechal vykastrovat.Jednu ze zdravotních problemu a jednu když už byla starší aby ji někdo nahodou neobskakal pže už by to v jejím věku nebylo zrovna ideální a nemůžu si ztěžovat.A navíc jsou obě mnohem hodnější a mazlivější :) A nebyly žádné pooperační problémy,ale určitě je lepší aby měla fenka vždy aspon jednou štěnátka !!!

5.9.2008

Vanda

Já mám fenku taky vykastrovanou. Po prvním hárání měla rovnou zánět dělohy. A musím říct, že jsem taky spokojená. Vše proběhlo v pořádku, bez komplikací. A konečně jí pořád neobtěžujou psi... Povahově se nezměnila, možná je mazlivější. Např. u koček je kastrace v dnešní době skoro samozřejmost, ale u psů se proti tomu pořád brojí... Nevím proč...

27.9.2008

Věra

Já zrovna řeším problém.Mám vykastrovanou fenu,která 3 měsíce po kastraci začala hárat,po probrání problému s veter.máme čekat pul roku,do dalšího hárání to právě probíhá a prý je to normální.Někdy prostě fena hárá.NIKDO NEUDĚLAL CHYBU.

1.10.2008

vanda

Tak to jsem ještě neslyšela, že by vykastrovaná fena hárala...

11.11.2008

Niky

Věro, tvůj veterinář je pravděpodobně hlupák a udělal kastraci špatně, kastrovaná fena nehárá - z čeho asi, když je děloho fuč. Takže zajdi za jiným, ať chybu toho šalratána napraví a fenu ti konečně vykastruje.

17.11.2008

Pavel

Zajimalo by mě kolik taková kastrace stojí?Děkuji.

18.11.2008

Hana

Na soukromé klinice jsem platila za úplnou katraci /děloha + vaječníky/ starší fenečky ze zdrav. důvodů necelých 9tis. Ale teď po 5 dnech fenka začíná zalézat do koutů a "hrabat" a dnes ráno jsem si na její dece všimla zaschlého sekretu - vypadá jako "mléko" nemáte někdo zkušenost? Operační rána i bříško je klidné. Dík

18.11.2008

vanda

Já platila za úplnou kastraci 4tis. Na veterině říkali, že pokud měla fena před kastrací falešnou březost, tak sekrece mléka může trvat ještě nějakou dobu po kastraci... než se vyplaví hormony..

27.11.2008

Lenka

Dobrý den, mám 3letou fenu labradora,letos v květnu byla na kastraci/děloha,vaječník/ ale po 6 měsícich se objevilo silné línání na břiše a vnitřní straně stehýnek :o(( dle krve je snížená hodnota estrogenů! Koupila jsem krmivo Nutram Ski na srst, ale zase to má vedleší účinky časté průjmy, už to trvá 3měsíce a nic se nelepší :o( Prosím o radu Děkuji

6.12.2008

terik ma ben

ja osobne bych svojí fenu nevykastrovala pokud by to nebylo velice nutné.

27.1.2009

Lenka

Naše devítiměsíční fenka také prodělala hnisavý zánět dělohy - a to hned po prvním hárání. Nikdo neočekával, že by mohla mít zánět v tomto věku, ale stalo se a zjistilo se to až za pět minut dvanáct. Následovala samozřejmě kastrace. Naštěstí vše dobře dopadlo a fenka přežila. Dva dny po kastraci byla unavená a doma jen ležela, venku se pohybovala opatrně, ale naprosto vpohodě běhala. Třetí den už lítala jak srnka a ani netušila, že by měla zašité bříško. Antibiotika měla týden a vše bylo bez problémů. Ani žádný výtok neměla, ani dýchavičnost - ovšem je to velmi mladá fenka, takže její tělo se se zánětem vyrovnalo velmi dobře a rychle. Když onemocněla, neměla téměř žádné příznaky - aktivní byla, jen opravdu víc močila, pila a méně jedla ( což jsem přisuzovala prodělanému hárání a psí "pubertě). Je fakt, že po kastraci je teď dooost divoká (naštěstí ovladatelná), takže až teď vidím, že aktivita při zánětu jí přeci jen poklesla, přestože to nebylo poznat.

4.2.2009

Silva

Mám měsíc vykastrovanou fenku labradora,museli jsme,měla časté výtoky,asi i zánět dělohy.První i druhý den po operaci jsme se nenáviděli za to rozhodnutí,litovali jsme ji,vypadala hrozně,tak bolestný výraz,bylo vidět,jak neskutečně trpí a to i přes podávané analgetika,ale třetí den se chovala jak kdyby se ji vůbec nic nestalo,už to byl opět anděl s ďáblem v těle!dneska už je naprosto v pohodě,jen je víc ubrblaná,obzvlášť,když se ji něco nelíbí-což je skoro pořád,ale taková je od mala,jen teď trochu víc.

4.3.2009

Lenda

Naše fena přesně půl roku po odebrání vaječníků i dělohy začala "hárat". teda aspoň jsme si ze začátku mysleli, že je to hárání a veterinářka nám potvrdila, že by se to mohlo stát, ale když to nezkončilo ani po měsíci, tak jsme šli na vyšetření a našli jí POLYP asi na krčku děložním nebo na nějakým tom malým zbytečku, co jí tam ještě zůstal, úplně přesně nevím. ten způsoboval to krvácení! takže další operace.:( ale už snad budeme mít konečně klid. tak pozor na tohle, kdyby se to někomu stalo!

10.3.2009

Jana

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na toho polypa,jestli se vaše fena taky chovala jako když hárá..za naší chodí psy a ona je taky plná elánu.před rokem byla na operaci se zánětem dělohy a po roce začla hárat a už je to víc než měsíc.je jí 12.na veterině mi řekli,že tam mohlo něco zůstat,nebo mohli nadledvinky začít produkovat ten hormon.

22.3.2009

Lenda

Pro Janu: nn vůbec se nechovala, jako když chárá a psy nechtěla, což je dost logický. Psům samozrejmě voněla, ale těm prý stačí, že je to krev a jestli je z hárání nebo z polypa, to jim je jedno.

24.3.2009

Dana

Máme půlroční labradorku Barunku.Kdy asi začínají labradoří holky hárat.Máme ji v bytě a chceme jí koupit hárací kalhotky.Máte s nimi někdo zkušenosti?

26.3.2009

Iris

Velká plemene hárají kolem roku.

2.4.2009

Petra

Pro Danu: Dani máme roční fenku bígla, když hárala, tak jsem jí koupila kalhotky protože docela dost krvácela. Naše Bety je docela ďáblík, pořát někde běhá, ale jak jsem jí nasadila kalhotky, tak zalezla do pelíšku a ani nechtěla vylézt a když teda vylezla tak tahala zadek po zemi jako kdyby se styděla i když jsem jí hodila její oblíbený piškot tak stála jako přibytá normálně by se za ním rozběhla. V noci spala s náma v posteli a jak se převalovala tak jí kalhotky stejně spadli. Je to spíš jen na doma aby nešpinila, ven jsem jí je stejně musela vždycky sundat aby se mohla vyčůrat a pak zase pracně nasazovat, trvalo to asi 3dny a kalhotky jsme vzdali.

15.6.2009

Dana 2

Naší fenku jsme nechali vykastrovat v devíti letech, měla hnisavý zánět dělohy, neměli jsme na vybranou. Vše proběhlo bez problémů, na váze nepřibrala, dožila se osmnáci let. Nějakou dobu po kastraci měla růžový výtok a veterinář nás upozornil, že i kastrovaná fena může hárat. Po nějaké době to přestalo.

10.7.2009

Petra

Dobrý deň, máme fenku labradora, ktorá asi pred tromi mesiacmi porodila. Mám pocit, že sa jej nejako nezmenšili mliečne žlazy. Sú ovela väčšie ako ked štenatá ešte nečakala. Chcela som sa spýtať, či je to normálne a či už zostanú také zväčšené stále. Ďakujem

15.11.2009

martina

dobry den,mam fenku pitbulla cca tri mesice po kastraci a taky zacla harat,mame i psa a samozrejme mu voni a necha se ocichavat,ale nenastavuje mu.jak jsem si precetla v teto diskuzi asi se to stat muze ale i tak s ni zajedu na veterinu,snad to nebude na dalsi operaci :(

16.11.2009

Budínová

Dobrý den, máme 4letou fenu třetí týden po ovariohysterektomii, dobrala léky na zastavení laktace (děloha byla prý aktivní - pravděpodobná březost). Pooperační problémy nebyly žádné naopak se překvapivě rychle hojila. Dokonce to vypadalo, že ji snad nic nebolí, ale a zničehonic nám přijde její chování divné. Vypadá někdy vyděšeně a nedá se nijak uklidnit. Po večerním jídle je na ní patrný neklid.Přes den je celkem v normálu. Zajímalo by nás, jestli je to normální hormonální vyrovnávání. Jinak je veselá, běhá a hraje si.

20.11.2009

Dominika

Mám takový dotaz...mám 8mi měsíční fenku po prvním hárání. Chtěla bych ji nechat vykastrovat, ale bojím se psychických následků poté. Slyšela jsem, ze po ,,tom,, fenky zleniví, ztloustnou, jiný výraz a jsou třeba i agresivní. Co je na tom pravdy????? Nechci, aby se mi fenka po psychické stránce změnila a ani nechci, aby ztloustla...

31.12.2009

petra a bony

ahoj, poradíte ni ? Moje devitiletá fenka začala hárat a místo krvácení se ji objevil slizský průhledný mírně načervenalý výtok . Veterinář usoudil že je nutná kastrace. Během ní ještě zjistil srůsty na močáku a střevech , tak to také odoperoval.Protože měla naše fenka reakci na materiál musela brát antibiotika... ještě je dobírá. Přede dvěma dny jsem zjistila že má ten výtok zase a ještě silnější. Myslíte že se nějak čistí po kastraci, nebo jde o nějaký gynekologický zánět jako mají ženské ?

31.12.2009

petra a bony

Pro paní Budínovou.Naše fenka po tom samém zákroku je dnes osmý den.Často se třese, doma jen leží.Rána vypadá velmi dobře. Bony však odmítá jíst. Zkoušeli jsme všechno od voňavých masíček a vývárků přes obyčejné a i pooperační ID granule.Snědla třeba jen 8 granulek(rozmočených) za den a to ještě že jsme ji přinutili.Po jídle se vždy začala třást. Dnes jsem mluvila po tel s jednou už starou paní veterinářkou a ta mi doporučila dát jí 2x denně ranisan,pý se jí musí sklidnit žaludek. Po dnešním podání první tabletky jsme ji asi po půl hodině zkusili nabídnout jídlo a ona sama poprvé o trošku jídla projevila zájem. A poprvé také po pozření jídla prudce nedýchala a netřásla se.|jinak venku vypadá líp, doma jako nemocný pejsek.

7.9.2010

Jana Ř.

Dobrý den, prosím o odpovéď, zda doporučujete kastraci fenky i čistě jen z preventivních důvodů. Mám fenku angl. kokršpaněla, je jí 10 let, dělali jí různá vyšetření, protože 2x během asi 5měsíců hárala vždy tak 4,5 týdne - výsledky dopadly dobře, je prý zcela zdravá a přesto všichni doporučují preventivní kastraci. Je to opravdu nutné? Nechci ji zbytečně vystavovat riziku a trápit ji a na druhou stranu si nechci něco vyčítat, kdyby náhodou onemocněla. Děkuji.

7.1.2011

clada

Zdravím, mám doma asi rok a pul starou fenu, v červenci podstoupila ovariektomii, a toto úterý mi začala zřejmě hárat, tak nevím, co teď dělat. Za zákrok jsem zaplatila 3 696,- (samotný zákrok 1 800,-) - mohu požadovat zpět tedy celou částku? Nejde mi to do hlavy. Kvůli tomu jsem fenu nechala kastrovat abych neměla špinavý byt a teď to je na hov... pardón, ale jsem vytočená-nebo mi poraďte. setkal jste se už někdo s tímto. Nevím tedy,co feně vyndal?!? Díky.

11.5.2011

Petrik

Když tady čtu příspěvky tak mám pocit že jsem asi taky naletěl nebo nevím mám fenku Buldoka otec americký matka anglický nechal jsem ji vykastrovat v 5 měsících z duvodu snížení možnosti zánětua podobných komplikací a mám pocit že taky hárá .

18.6.2011

Nellinka

ahoj my mame doma malou fenečku jorka a je zdrava je ji bude ji zachvili 5 měsícu a uvažujeme o tom že ji nechame vykastrovat ale nevime. doktoři nam rikaji ze by to bylo dobre udelat protoze je to prevence ale nam zase pride drasticke nechat operovat tak malou fenečku a jeste ji nechat uspat a tak... porad te mi prosim nechali by ste ji vykastovat?

2.9.2011

kiki

DOBRY DEN KOLIK SE VETSINOU RODI JEZEVCIKOVY STENAT?? A JE DOBRE NECHAT FENUKASTROVAT KDYZJE BREZÍ

30.9.2011

Jakub

Dobrý den chtel jsem se zeptat dnes nám operovali 11 letou fenku labradora mela zanet delohy a vaječniku.Fenka leží ale knučí a pláče je to normalní mě ji je strašně líto chci se zeptat kdy to tak odezní jeji bolesti a kdy začne sama jist a pít zatim ji daváme pit z lahve pije ale sama se nenapije děkuju předem

2.12.2011

Lada L.

Chtěla bych se zeptat. Naše fena labradora má vyhřezlou pochvu.Veterinář poradil, že pochvu máme zatlačovat zpátky, ale při každém hárání se jí to stále stává. Na operaci nechci aby šla, chci aby měla ještě štěňátka. Myslíte že to jinak nepůjde?

16.12.2011

Baruš

Ahoj, po ročním zvažování jestli nechat svou fenečku jorkšíra vykastrovat, jsem se rozhodla, na doporučení 3 veterinářů a různých článků, že ji vykastrovat nechám.Ráno jsem ji tam odvezla a už jsem si ji nikdy domů nepřivezla. Umřela mi tam na stole. Ani jeden veterinář mi neřekl, že tady tahle možnost je. Chci aby to lidé věděli, málo kdo vám to řekne a neudělaly stejnou chybu jako já. Protože žít s tím je opravdu hrozné. A pokud jste o tom rozhodnuti, tak aspoň nechte udělat veškerá vyšetření. Doteď si vše strašně moc vyčítám, protože ji už mi nikdo nevrátí. NEUDĚLEJTE STEJNOU CHYBU!!!!!

16.12.2011

Darinka

Dobrý den,zrovna jsem si přivezla fenečku roční po operaci(kastrace).Je při vědomí,ale spinká.Je jí hrozná zima.Já osobně kastrace doporučuji,ale v případě Baruš je mi to strašně moc líto,že to fenečka nepřežila.Dost mě to šokovalo jak je to možné a jaké odůvodnění Vám sdělil veterinář.Nechci Vám otevírat staré rány,ale věřím,že by to všechny zajímalo co se stalo????Jinak cena kastrace kompletní se běžně pohybuje do 5 tisíc koukala jsem,že jedna paní platila 9 tis.?To je trošku moc!Ale nejsem odborník na tuto problematiku,ale nikde jsem o takové částce ještě neslyšela(Přeji Vám všem pevné nervy a ať to vaši čumáčci statečně zvládají a díky za vaše názory,rady a zkušenosti!!!

30.12.2011

Dada

Dobrý večer, zajímalo by mě, kolik stojí kastrace 1,5 let staré fenky. Má asi 30 kg. Aspoň orientačně, díky moc.

18.2.2012

ivankosta6841

Dobrý den.Máme čerstvě vykastrovanou fenku,je ji 8,5 měsíce,plemeno australského teriera.2. den po kastraci má v moči trochu krve,tak se chci zeptat,jestli je to průvodní jev po operaci a neměla by teoreticky mít žádné komplikace.Jinak už má docela chuť k jídlu,pouze je unavená,což je logické.Děkuji vám za odpověď.Pro více diskuse mi můžete napsat na " ivankosta6841@gmail.com " Děkuji

16.3.2012

sandina

Jen mám takový dotaz-zmírní vykastrování psa přirozený pud všechno označkovat?Děkuji

24.3.2012

Jana

Dobrý den, chci se zeptat, máme 9-letou fenku aljašského malamuta, doma máme také 3-letého pejska směsku jezevčíka, fenka nám právě hárá a my máme strach, aby nám ji pejsek nenakryl. Uvažujeme proto o kastraci fenky, je vhodná v jejím věku? Nechci ji ohrozit, ale zároveň mám o ni strach i co se týče nechtěné březosti. Děkuji za rady.

19.4.2012

majka

Mám 3 týdny po operaci 11ti leté feny.Byla ji odebraná děloha.Vše proběhlo dobře,ale týden po operaci začala abnormálně pít a chodím s ní každé 3 hodiny ven,aby se nepočůrala.Dělali jí testy na cukrovku a byly negativní a moč je taky čistá.Čekáme na rozbor krve.Prosím jestli má někdo podobnou zkušenost jestli by mi poradil.Děkuji moc

20.7.2012

Lada L.

Dobrý den můžu se zeptat kolik stojí kastrace feny labradora? děkuji

3.8.2012

Katrin

Dobrý den.mám fenku jorkšírka a chtěla jsem se zeptat kolik tak stojí vykastrování? Děkuji.

6.8.2012

Jana

Je to mýtus, aby měla fenka jednou za život štěnata!! je blbost! Potvrdí Vám to každý veterinář. Právě porodem se spustí všechny nemoci, nehledě na to co pak se štěnaty?

20.9.2012

Simona

Před rokem jsem nechala vykastrovat fenku.Má odebrané jak vaječníky,tak dělohu.Přesto již podruhé hárá.Kde se stala chyba?Na klinice mi tvrdí,že mohl zůstat v těle kousek tkáně a ten hormonální změny vyvolává a že je téměř nemožné ho najít a odstranit,takže se s tímto mám smířit.Nekastrovala jsem fenu proto,abych dvakrát do roka odháněla psy z našeho pozemku :(

13.1.2013

Anonymka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat : Máme kastrovanou fenu a zjistili jsme že bychom chtěli štěňata- jde jí nějak vrátit možnost MÍT STĚŇATA? Umělým oplodněním nebo tak? Děkuji

17.2.2013

GabčaH

Anonymko... Děkuji Vám za to, že jste mi prodloužila život nejmíň o deset let. :-D :-D :-D :-D

17.2.2013

Karolína

Simono stěžujte si u Vašeho veterináře na špatně provedenou kastraci. To, že ve feně cosi zůstalo je jeho lajdačství. Požadujte správné provedení kastrace nebo vrácení peněz a jděte k někomu jinému, který bude vědět. Nenechte si to líbit.

23.7.2013

mazankova

Hezký den ,máme doma fenku labradora ,je tříletá ,dva roky po kastraci ,po kastraci měla dvakrát slabší hárání ,ale jen růžový výtok ,ale nyní má i krvavý výtok .Nejen ,že se u nás scházeji psi ,ale napadají ji i fenky ,jedna jí pokousala?Veterinář říká ,že vše odebral a že se ji tvoří hormony v nadledvinách ?je to možné.Dle jeho uz není žádný zánět. Děkuji za radu

23.2.2014

Šárka

Simono,tento problém jsme řešili s naší fenkou před osmi lety.Zašli jsme k jinému veterináři a on nás odkázal zpět k tomu co operaci prováděl.Nejdříve nám řekl,že operaci určitě nedělal,že nás nemá v počítači,ale pak si vzpoměl a provedl reoperaci zdarma.Teď máme jiný problém.Naše fenka,ač kastrovaná prodělává laktaci i s příznaky falešné březosti.

28.3.2015

Blanka

Naši fenku Labradora jsme ve věku 2 let po druhém hárání nechali kastrovat. Přestože je to kříženec labradorky a goldena ( oba s PP), nechtěli jsme riskovat další nechtěné rozmnožování kříženců a oprostit se od nepříjemností s háráním spojených. Na naší veterině jsme již jednu fenečku kastrovat nechali ( ale rotwajlerku) a bylo vše OK a dožila se bez jakýchkoli problémů 13 let ( přestože měla DKK 4), takže jsme se rozhodli opět pro kastraci. Fenka je po zákroku 3 týdny a vše proběhlo OK. Na klinice používají elektrochirurgii, jejíž hlavním cílem je čistě odstranit nežádoucí tkáň, zastavit krvácení bez karbonizace okolí. Ránu má po třech týdnech skoro neznatelnou, jediný problém jsme zaznamenali ten, že na nás byla uražená :) A taky první dva dny si nechtěla lehnou, jen seděla, stála a chodila. Ne že by ležet nemohla, jen měla strach, že když usne, tak se jí opět stane něco špatného. Museli jsme ji násilím povalit a ona do minuty spala, doslova chrápala :). Po dvou dnech ji to přešlo. Dnes už je to opět ta veselá a temperamentní mladá slečna. Z obezity strach nemáme, stačí jen krmit dle zvyklosti a nepřekrmovat ! Jo, ještě cena , za kastraci se vším všudy i kontrolou jsme zaplatili bez pár korum 5 tisíc Kč. Cena se odvíjí dle velikosti psa. Ta naše je velká a váží 35 kg.

11.9.2015

Monika

Dobrý večer,mám fenku a prodělala hnisavý zánět dělohy a je po operaci 10 dni a dnes jsem si všimla že slabě krvací...

1.10.2015

Michal

Dobrý den Blanko, prosím mohla byste mi napsat, kde jste nechala fenečky kastrovat? Před 3 dny nám zemřela 5 fenečka na zánět dělohy a už to nechceme zažít. Máme ještě dvouletou holčičku, která je zvyklá na parťáka, tak budeme pořizovat štěně. Děkuji za kontakt, nechci znova pohřbívat člena rodiny, který zemře nečekaně a zbytečně na uzavřený zánět dělohy.... Jsme opravdu zničení

15.12.2015

lenka

Dobrý den, rozhodla jsem se nechat vykastrovat svoji 2 roky starou fenku border kolie. Máme jít na zákrok za 2 týdny a já stále přemýšlím jestli je to správné rozhodnutí. Štěňátka nechceme ale ji máme jako druhé dítě a já se bojím že mě pak nebude mít ráda že jsem jí tak nechala ublížit. Z lékařského hlediska je to asi v pohodě protože ty záněty jsou svinstvo. Bohužel je ve mě nějaké to ale pořád

17.12.2015

Iva

Dobrý den,chtěli bychom si adoptovat 10ti měsíční fenku Husky,ale je kastrovana.Není to brozo v 10měsících?Od kdy se může kastrovat?Děkuji za odpověď

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz