Kašel


Podobně jako u lidí se i u psů a koček často vyskytují různé virové infekce, které postihují horní cesty dýchací. Většinou přejdou samy, ale pokud se jedná o mladé, staré či chronicky nemocné zvíře, mohou představovat problém.

 

Jestliže je zvíře nemocné, mívá často zvýšenou teplotu, kašle, může mít výtok z nosu a očí. Postihne-li zánět také sliznici hrtanu, může se kašel jevit jako zvracení, protože se zvíře dáví a z tlamy mu mohou téct sliny s hlenem. Jenže na rozdíl od skutečného zvracení břicho zůstává v klidu, zvíře „nepumpuje“.

 

Jak postupovat?

Samozřejmě ideální je poradit se s veterinárním lékařem, který na základě vyšetření poradí vhodnou léčbu. Jestliže zvíře jen pokašlává, nechte ho několik dnů v klidu. Vyzkoušet můžete homeopatika, pro usnadnění vykašlávání můžete podat čistě bylinné sirupy pro lidi (například jitrocelový sirup). Pokud se stav do tří dnů nezlepší, nebo se naopak zhoršuje, je nutné vyhledat veterináře.

 

Věděli jste, že…

…ranní pokašlávání může být také příznakem srdečního onemocnění?

…proti některým respiračním infekcím lze psa nechat naočkovat?

 

Co nedělat?

Nikdy zvířeti nepodávejte bručen či aspirin, mohli byste ho otrávit!

 

Šetrná léčba

Kašel je projevem zánětu na sliznici průdušnice, průdušek, ale i v plicních sklípcích. Pokud se jedná o závažné onemocnění, je vhodné podávat homeopatické léky v kombinaci s klasickými.

 

Suchý kašel

Na počátku onemocnění je vhodné systematicky podávat Oscillococcinum 1-2krát denně.

 

Ferrum phosphoricum

Lék vhodný při akutním zánětu průdušnice a průdušek, kašel suchý, krátký, spastický, teplota nebývá, nebo je jen lehce zvýšená. Někdy může zvíře vykašlat hlen s krví, může se vyskytnout krvácení z nosu.

Ředění 8-15 CH 2-3krát denně.

 

Drosera

Kašel suchý, častý a krátký. Zhoršuje se v noci.

Ředění 9-15 CH 2-3krát denně.

 

Spongia tosta

Kašel suchý, drsný, zhoršuje se v teplé místnosti a vleže.

Ředění 5-9 CH 3-6krát denně.

 

Vlhký kašel

 

Coccus cacti

Lék při rychlém kašli s vykašláváním bílého hlenu, usnadňuje vykašlávání.

Ředění 5-9 CH 3-6krát denně.

 

Ipeca

Prudký, záchvatovitý, dávivý kašel, zahlenění průdušek někdy s dušností, jindy se zvracením. Zvláště u mladých jedinců. Kašel se zhoršuje pohybem na čerstvém vzduchu.

Ředění 9CH 3-6krát denně.

 

Kalium sulfuricum

Zánět průdušek s vykašláváním nažloutlého sekretu. Zhoršování v teplé místnosti, zlepšení na čerstvém vzduchu.

Ředění 9-15 CH 2krát denně.

 

Chronický kašel a dušnost

 

Arsenicum album

Suchý kašel, který unavuje. Dušnost hlavně v noci se zhoršením mezi 1. a 3. hodinou ranní. Také kašel u nedostatečnosti srdce. Zimomřiví jedinci, kteří vyhledávají teplo, často se u nich objeví také kožní onemocnění.

Ředění 15-30 CH 1krát denně na počátku léčby, postupně snižujeme na 2-1krát denně.

 

Phosphorus

Suchý bolestivý kašel, zhoršuje se večer a v noci, zvíře pije větší množství vody, ale často ji vyzvrátí. Lék při zápalu plic, ve vykašlaném hlenu může být krev. Vhodný při levo- i pravostranné srdeční nedostatečnosti a s ní spojeným kašlem.

Ředění 9-15 CH 1krát denně, později 2-3krát týdně.

 

Amonium carbonicum

Sípavá dušnost s dráždivým kašlem, celková slabost. Chronická bronchitida, dušnost při srdeční nedostatečnosti.

Ředění 9-15 CH 1-3krát denně, později 2-3krát týdně.

 

Zdroje: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada,

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada

www.grada.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 23.3.2012 21:26:12

Forum.

Vložit príspěvěk

23.4.2012

xxx

Dobrý den, naše fenka nám zvrací potravu dávivým způsobem, bez pumpování.Nemáte s tím někdo zkušenosti? děkuji

20.12.2012

KATKA

Dobrý den, prosím o radu. Mám 9 yorkšírku. Už pár let má kašel. Nekašle pořád, ale jen když si začneme hrát, nebo když běhá. Prostě když se trochu víc unavý , tak se jako zalyká. Mnohokrát děkuji za Vaši brzkou odpověď.

17.1.2013

Jana

Káťo, mám boloňáčka 7 letého a taky mi takhle kašlal při hře a zjistili mu nemocné srdíčko. Teď bere každý den léky na srdce, jak říká náš pan doktor , je z něho kardiak. Ale těmi léky se prý život pejska prodlouží. Tak ho teď šetříme co se týká procházek. Pokud je velký mráz, tak může být venku jen chvilku, aby si odbyl své potřeby a totéž v létě, když je velké vedro , tak je dobré ho nepřetěžovat. My jsme mu pořídili kočárek, aby mohl s námi na dovču a my jsme někam došli... Jana

11.7.2013

Marcela

Dobrý den, prosím o radu, mám 15 letého westíka a v poslední době dost pokašlává. Zhruba poslední 3-4 měsíce. Když kašlal poprvé, léčila jsem ho antb. na zánět horních cest dýchacích, ale nepomohlo to. Zhruba před rokem prodělal zákrok v hrtanu, spolkl kost, která musela být chirurgicky vytažena a léčba trvala zhruba měsíc. Může to s tím souviset? Nebo je to příznak stáří? Děkuji za odpověď.

9.6.2015

Misa

Prosim o radu. Koupila jsem psovi na kasel kalium sulfuricum 9 ch jak tady radite ale nevim kolik tech kulicek ji mam dat. Dekuji za odpoved

9.10.2015

Natálie

Dobrý den,chtela bych se zeptat,jestli někdo neví co máme dělat. Našemu pejskovi je asi 14 let,ale chodíme s ním na procházky,normálně běhá i přijmá potravu. Ale někdy začne kašlat,že až sípe,máme o něj strach. Budu ráda za každou radu,děkuju.:)

9.3.2016

Jiřina

Mám 14 ti letou fenku poslední dobou hrozně kašle,ale normálně žere,pije ale někdy má zimnici a úplně se dusí.Dávala jsem jí jitrocelový sirup.ale bohužel nepomáhá.Jsem důchodkyně a bohužel si nemohu dovolit na drahé léčení u doktora poradíte něco jiného?Děkuji předem

5.8.2016

Ivan

Dobrý den,náš pejsek(Pražský krysařík,13 roků,slepý)trpí záchvaty kašle po celý den.Odkašláním se mu krátce uleví.Pí.MVDr.doporučila dětské kapky,ale nepomohly.Poslechy a RTG nic neodhalily.Třikrát při kašli omdlel.Jinak jí a někdy trpí průjmem.Prosím o radu,jak pejskovi pomoci.Děkuji.

30.1.2017

Vernerová

Dobrý den P. Doktorko již dva roky lecime pejska s kaslem dostal prednison a ten mu vyvolal Kusink ale kašel nevylecil jsem zoufalá kašle vždy po ránu večer i v průběhu dne snaží se vykašlat hlen ale nejde to prosím poraďte mi děkuji

5.3.2017

Jessi

Naše 10 léta fenka kašle poslední rok pouze po napití,jindy ne.Aktivni je stále,běhá nez obtíží vzhledem k jejímu věku.děkuji za radu.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz