Jaký je rozdíl mezi sterilizací a kastrací?


Možná už jste slyšeli pověru, že samci jsou kastrováni a samice sterilizovány. Není tomu tak, jedná se o chybné použití odborných lékařských termínů.

Pod pojmem kastrace se rozumí odstranění orgánů produkujících pohlavní hormony, což jsou u psů/samců varlata a u fenek vaječníky. Vzhledem k tomu, že u psů se chce většinou potlačit nejen schopnost rozmnožování, ale také zájem o hárající feny (u fenek se zase eliminuje hárání), jsou psi běžně kastrováni (nezávisle na pohlaví).

Sterilizací se rozumí přerušení vodiče reprodukčních buněk, což jsou v případě samců chámovody a v případě fenek vejcovody. Zároveň však produkce hormonů zůstává nedotčena, takže fena tedy dále hárá a samec má i nadále zájem o fenky a může je krýt.

Kastrace je podle odborníků vhodnější. Sterilizace totiž nechrání samici (na rozdíl od kastrace) před rakovinou a záněty pohlavních ústrojí a mléčných žláz. Po sterilizaci nedojde k odstranění projevů říje, ale pouze k zabránění případného zabřeznutí. Přitom sterilizace není tak spolehlivá, může totiž dojít ke znovu zprůchodnění podvázaných cest k pohlavním orgánům.

 

Zdroj: Psi, kteří štkají, nekoušou?, Imke Niewöhner, Grada, 2009, www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 14.7.2014 20:46:25
Napsáno: 14.7.2014 20:46:06

Forum.

18.6.2016

Canis

Je škoda, že tento článek, ačkoli jsou v něm zmíněny užitečné informace o rozdílu mezi kastrací a sterilizací (či vasektomií), obsahuje jinak, stejně jako většina podobných článků, spoustu polopravd a lží, sloužících k propagaci zbytečné kastrace psů. Kastrace skutečně zabraňuje vzniku určitých typů rakoviny, nicméně výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku jiných typů rakoviny. Krom toho kastrace zvíře ve většině případů výrazně psychicky poškodí. Toto poškození bere nicméně většina majitelů, kteří psychice zvířat nerozumí, jako věc pozitivní ("zvíře je klidnější, línější, nemá sexuální pud"). V mnoha případech vede kastrace i ke vzniku (fyziologických) zdravotních problémů, například obezity či nadměrného hubnutí, problémům s klouby apod. Tohle se však člověk ve většině podobných článků o kastraci, které jsou na internetu k dispozici, nedočte. Velice dobrý odborný článek o kastraci, kde je mimo jiné zmíněno vše, co jsem napsal výše, je například: Odkaz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz