Homeopatie u psů


Přestože se u nás homeopatie řadí mezi alternativní léčebné postupy, v celosvětovém měřítku se s její pomocí léčí daleko víc lidí než chemickými léky. Do České republiky dorazila poměrně nedávno - až po revoluci v roce 1991. Za 20 let si však našla řadu příznivců a mnoho spokojených uživatelů. A pokud jste si dodnes mysleli, že se hodí jen pro lidi, jste na omylu. Stejně dobře účinkují i na psy a kočky…

 

Jak funguje?

Homeopatická léčba funguje na principu „podobné se léčí podobným“. Tento základní zákon zformuloval německý lékař Samuel Hahnemann (1755-1843). Zjistil, že látka, která má tu schopnost vyvolat onemocnění, je také schopna nemoc vyléčit. Podmínkou ovšem je, aby tato látka byla naředěná (tzv. zákon minimální dávky) a nepotencována (neboli natřepána). Díky speciální přípravě působí na funkční poruchy organismu. Léky jsou vyráběny ve specializovaných laboratořích za velmi přísných podmínek.

 

Lidé nejsou jediní

Věděli jste, že homeopatika dobře zabírají nejen na lidi, ale i na hospodářská zvířata, domácí mazlíčky, nebo třeba stromy? Léčení zvířat homeopatiky má ve světě velkou tradici. Veterinární homeopatie se vyučuje na veterinárních univerzitách ve Francii, Německu, Bulharsku, Holandsku atd. Výborné výsledky s homeopatickými léky má i řada biofarem, kde se zvířata nemohou léčit antibiotiky.

 

Zkušené oko poradí

Příčina nemocí i následná homeopatická léčba souvisí úzce s prostředím, ve kterém zvíře žije, s jeho náladami, temperamentem, chováním páníčků, krmivem a s celou řadou dalších faktorů, o kterých jste neměli ani tušení, že by mohly být příčinou nějakých problémů. Zkušený homeopat podle vzhledu a chování zvířete rozpozná i typologii jednotlivých léků (například pro podsadité typy s krátkýma nohama a silnými kostmi, je jak pro lidi, tak i zvířata vhodným konstitučním lékem Calcarea carbonica.) A homeopatika nepůsobí pouze na metabolické procesy a klinické příznaky, ale i na psychiku, takže se s jejich pomocí dají dobře řešit i poruchy chování (agresivita, stesk, strach…).

 

Odpůrci

Odpůrci často tvrdí, že homeopatie kvůli vysokému ředění účinné látky nemůže fungovat, a proto se jedná jen o placebo léčbu. Ovšem vysvětlíte-li její principy studentům kvantové fyziky, tak vám po chvíli přemýšlení potvrdí, že fungovat musí. A jak jinak vysvětlit, že léčba úspěšně funguje u zvířat? Že by jim někdo vysvětlil placebo efekt? :-)

 

Homeopatický lék

Jedná se vlastně o naředěnou a potencovanou látku rostlinného (např. kořen nějaké rostliny), živočišného (např. jed z hada) nebo minerálního původu (např. tuha), kterou lze léčit onemocnění, jež vykazuje příznaky, které je schopen vyvolat lék v neředěném stavu. Ve zkratce řečeno: co jako původní látka vyvolává, to jako homeopatikum léčí.

Homeopatické léky působí v souladu přírodou a zlepšují obranyschopnost a schopnost se s probíhajícím onemocněním vyrovnat a dosáhnout rovnovážného stavu. Naproti tomu alopatické léky působí proti příčině, jež nemoc vyvolává, a organismu v jeho schopnosti vyrovnat se s onemocněním nijak nepomáhají. Často jej svými vedlejšími účinky ještě zatěžují. Velkou výhodou homeopatik je i to, že nenají žádné vedlejší účinky. Lze je kombinovat i s klasickými léky, účinky se nijak neovlivňují.

 

Jak je podávat?

Dávka (počet granulí na jedno užití) je pět kuliček pro dospělého psa velkého plemene, kočky a malá plemena psů tři granule. Při častém podávání léků, několikrát denně nebo po hodinách, může být dávka také tři granule. Při užívání 1krát až několikrát v týdnu podáváme pět granulí.

Lék podáváme do čisté dutiny, vyvarujte se podávání bezprostředně po nebo před jídlem… Homeopatické léky zvířatům podávám buď ve formě kuliček do čisté tlamy, nebo nalačno, kdy necháme kuličky spolknout nebo je rozpustíme v čisté neperlivé a neminerální vodě bez chlóru (lze odstranit převařením) a podáváme injekční stříkačkou nebo plastovou lžičkou. Pokud připravujete homeopatické roztoky, je nutné je protřepat. Platí pravidlo, že čím prudší jsou příznaky onemocnění, tím častěji se podávají homeopatické léky.

 

Správný výběr léku

Jestliže váš domácí mazlíček trpí kožními problémy, opakovanými záněty spojivek nebo třeba močovými kameny a hledáte účinnou a šetrnou léčbu, vyzkoušejte homeopatika. Ideálně navštivte veterináře, který se touto alternativní formou léčby zabývá. Poradí vám, jaký lék koupit (pro informaci – používají se stejné léky jako pro lidi, takže vám je na požádání objednají skoro v každé lékárně). Velkým pomocníkem může být také kniha Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky autorů V. Holzbauera a M. Švaříčkové vydaná nakladatelstvím Grada v roce 2011 (www.grada.cz), kde najdete praktické postupy (názvy léků, potence, dávkování), jak zvířeti pomoci při nejrůznějších obtížích (nechutenství, průjmová onemocnění apod.), po úrazu (např. poranění kostí) a při poruchách chování.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 29.1.2012 20:33:58
Napsáno: 22.1.2012 17:53:44

Forum.

Vložit príspěvěk

12.4.2012

Aktiyata

Souhlasím, skutečně homeopatika působí i na psy. Právě svého Zlaťáka léčím homeopatiky. Léčba trvá trochu déle, nebo alespoň se mi to delší zdá, ale funguje. Rozhodně nestojí majlant, jako jiné léky ordinované veterináři a je mnohem šetrnější.

13.4.2012

Eva

Existuje nějaký registr, kde by se dalo dohledat, který veterinář léčí homeopatiky? K paní Švaříčkové jsme chodili, ale teď jsme se přestěhovali do jiného kouta republiky a hledáme. Případně, neví někdo, zda se takový veterinář nachází poblíž Valašska?

13.4.2012

milada

Prosím, mohl by mi někdo poradit jaká homeopatika zabírají u psa na strach a bázlivost. Děkuji

13.4.2012

Sedláková

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli existují homepatie když má pes 12let a má nemocné játra.A ještě jsem se chtěla zeptat jestli existují homepatie na zubní kámen u fenek 4 roky a 8 let.Jestli je někdo poblíž v okolí Olomouckého kraje (Hranice na Moravě)děkuji za odpověd

13.4.2012

Helena

ano funguje to, moje fenka měla utrženou oční sitnici a byla též léčena u MvDr Beránka homeopatiky a velmí jí to pomohlo

14.4.2012

vanda

Na strach se používá například Phosphorus (obzvlášť strach z bouřky, petard, ohńostroje). Dále třeba Argentum nitricum (strach z výšek, hubení, neklidní psi). Borax (strach z jízdy autem, výtahů, lekaví a bojácní psi), Calcarea carbonica (strach v cizím prostředí, podsadití, pomalí jedinci, ze strachu mohou zaútočit), Silicea (jedinci bázliví, úzkostní v cizím prostředí, chovají se podřízeně, ale jsou bystří. Pokud se rozkoukají, chovají se normálně).

14.4.2012

vanda

Zubní kámen. Calcarea fluorcia i phosporica udržuje sklovinu s nižší tvorbou zubního kamene. Silicea a Alumina pomáhají odloučit zubní kámen. Samozřejmě je ale nutné i odstranění zubního kamene ultrazvukem...

14.4.2012

vanda

Na játra Lycopodium, Nux, Chelidonium, Phosphorus, Taraxacum aj. podle typologie.

17.4.2012

Stanka

Dobrý den, mohu potvrdit, že homeopatika účinkují. Já sama je používám. Dotázala jsem se homeopata, co mám dělat s kapkami, které mně postupně zbývaly při léčbě boreliózy, a dostala jsem odpověď: dejte to psovi. V té době naše fenka velmi špatně chodila, pro bolesti se stěží zvedla z pelíšku, ale v současnosti ( cca po 1/2 roce) je čilá, nekulhá a opět ráda a lehce běhá. To psovi nevsugerujete.

20.5.2012

Andrea

Dobry den, muj pes ma bradavici na predni pacce, kterou si lize.Co bych mu mela dat ? Je to asi 1 cm siroky utvar pod kuzi. Dekuji za radu.

22.6.2012

Iveta

Dobrý den, můžete mi někdo poradit jaké homeopatika mám dávat svému pejskovi při ochrnutí zadních končetin?(operace už není možná,jsme na prášcích,tak hledám všelijaké způsoby ,které by aspon trochu pomohli,nebo nějaký náznak zlepšení)děkuji moc za rady..Iveta

31.12.2012

Veronika

Dobrý den, potvrzuji účinek homeopatik na psy, retrívrovi jsme podali acidum phosphoricum po odloučení od domova, když jsme ho měli na hlídání, byl pak klidný. Doporučuji se obrátit na homeopaty, nemusí být jen veterinář...nebo také doporučuji knihu od A.Fesika: Haf, jsem zdráv, léčí mě homeopat.

24.3.2013

Jarka

Dobrý den, je možné léčit homeopatiky leukémii u psů?

26.3.2013

Bella

Prosím poradil by mi někdo jaká homeopatika dát psovi, který je v autě extrémně nervózní a projevuje se to třesem a zrychlením dýcháním po celou dobu jízdy (i 3 hodiny vkuse) děkuji Rusková

14.1.2014

Adela

Ahoj, potrebovala bych radu. Mám skoro dvouletého labradora, vadí mu obojky proti klíšťatům, dělají se mu pupeny na brise, na zadech mu slézá srst. Věčně se drbe. Veterinář už nám třikrát předepsal antibiotika, nejprve jako reakce na blechu, poté na alergii, nyní na prašivinu, vždy to zabralo, jelikož to byly kortikoidové injekce. Po každé léčbě se však ,,virážka" opět dostavila. Přemýšlím tedy nad homeopatiky. Máte někdo nějakou zkušenost? Díky

17.6.2014

Lenka

Prosím o radu: nemáte někdo zkušenosti s homeopatickým léčením opakovaného zánětu předkožky u psa?

21.7.2014

Večeřová

Dobrý den,náš jorkšír(11let) má vysoké hodnoty štitné žlázy 87TA.A má ji zvětšenou a navíc se mu udělala boule na krku.Operace se doktor bojí že je to na špatném místě a navíc výsledek nejasný.může to být i zhoubné ale to by se zjistilo až po operaci.Na tu nemáme (30,-tis)Takže se ptám jestli by se to dalo léčit nějak alternativně.Aby se ta štitná žláza zase zmenšila.Děkuji za odpověď Večeřová

6.11.2014

Soňa

Výborná kniha pro laiky - Přírodní medicína pro psy a kočky.

10.4.2015

Jana M.

Dobrý den, moje fenka (5 let) a pravidelně po každém hárání trpí na falešnou březost. Nechci do ní cpát nějakou chemii, tak se chci zeptat, jestli na to existují nějaká homeopatika? Já sama užívám homeopatika a moc mi pomáhají, tak mě napadlo, že bych pomohla i svému mazlíčkovi :-) Děkuji za odpověď

11.4.2015

vanda

Jano M., koukněte sem: Odkaz

11.11.2016

petr

Dobrý den, lze homeopatikami léčit psí rýmu?

14.12.2016

Katka

Dobry den, nedavno jsme zjistili, ze mame alergickeho psa na potraviny. Nevite nekdo, kde bych mohla navstivit veterinu s lecbou homeopaticou. Sama a ni mam uz 20 let vybornou skusenost. Muj pes je rok mlady a nechci ho cpat lekama. Dekuji moc

4.6.2017

Zdeňka

Dobrý den. Prosím Vás,potřebovala bych poradit, co by mohlo pomoci k léčbě vetorylem - cushingův syndrom u mé fenky jorkšíra.Bere j tabletu denně-10 mg, ale někdy se stav zhorší a nyní měla v týdnu 2 epileptické záchvaty. Má ztenčenou kůži a ubytek srsti. Děkuji

8.6.2017

Hanka

Dobrý den, přidávám se k dotazu paní zdeňky ohledně Cushingova syndromu. Syndrom se u našeho pejska neprojevuje obezitou, ale naopak úbytkem svalové hmoty. Po nedávném nasazení Vetorylu se jeho stav rapidní zhoršil a zhubnu o kg za tři týdny. Našlo by se něco i pro našeho Maxíka? Panička už rezignovala a nechce ho nechat trápit :-( Já se nevzdávám a hledám. Děkuju moc za každou radu

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz