Falešná březost – co dělat?


Falešná březost se objevuje u některých fen po hárání. Nejobvyklejším příznakem je změna chování zhruba dva měsíce po hárání, což přibližně odpovídá době porodu. Někdy však přichází dříve, dokonce už 2 týdny po říji.

 

Jak se projevuje?

Fenka je obvykle klidnější a zároveň žravější. Také se začne připravovat na blížící se „porod“. Je neklidná, kňučí, hrabe si „hnízdo“ pro štěňata, nateče jí mléčná žláza, někdy se dokonce spustí mléko. Pokud má možnost, začne si do pelechu odnášet hračky („štěňata“). Obzvlášť ji vzrušují pískající hračky, na které kňučí. Některé feny se schovávají pod postel, jakoby hledaly doupě. U fen se falešná březost vyskytuje poměrně často, zejména u dobře živených, s úzkou vazbou na majitele. Nejde o poruchu pohlavního cyklu, ani se nesnižuje plodnost zvířete. Ačkoliv falešná březost po čase odezní sama, může vás někdy vytrvalé kňučení obtěžovat.

 

Proč vzniká?

Je to pozůstatek z doby, kdy psi žili ve smečkách a feny háraly ve stejnou dobu, což lze pozorovat i dnes ve větších chovech. Falešná březost řeší při eventuálním úhynu matky náhradní péči o štěňata, včetně kojení.

 

Co (ne)dělat?

Důležité je dodržování přísného režimu. V první řadě se doporučuje sebrat feně veškeré hračky, aby stále neměla potřebu pečovat o své „potomstvo“. Pravidelně ji přerušujte při tvoření „hnízda“. Choďte s ní na delší procházky, aby se psychicky i fyzicky unavila a neměla čas připravovat se na „porod“.

V případě, že se jí spustilo mléko, zabrňte, aby si olizovala struky, neboť tato masáž tvorbu mléka ještě podporuje (můžete jí nasadit ochranný límec, pokud to snese). Také se doporučuje na den odebrat krmivo. Další den podávejte stravu chudou na bílkoviny (suchá vařená rýže). Krmná dávka by měla být o něco menší než obvykle. Doporučuje se snížení příjmu potravy (zejména bílkovinné složky) po dobu 7 – 10 dnů a snížení příjmu tekutin (zabránění pití po dobu 6 – 8 hodin v průběhu 3 – 7 nocí).

Pokud jsou struky nateklé a bolestivé, měli byste navštívit veterináře, může se totiž jednat o zánět mléčné žlázy, který vyžaduje léčbu (lokálně resorpční masti na mléčnou žlázu v kombinaci s podáváním tablet, které snižují sekreci mléka).

Falešná březost se ráda opakuje. Zahajte proto přísnější režim zhruba 6 týdnů po dalším hárání (víc fenku zaměstnejte).

 

Homeopatická léčba

Stav, kdy je hormonálně nastartovaná tvorba mléka, přestože fena není březí, lze dobře řešit homeopaticky.

 

Ricinus communis

Ovlivnění spouštění mléka. Ředění 15-30 CH 3krát denně

 

Lac caninum

Ovlivnění tvorby mléka. Ředění 15-30 CH 3krát denně.

 

Ignatia amara

Smutné samice, které v průběhu falešné březosti vyhledávají úkryt. Ale náladu jim zlepší rozptýlení, například vycházka nebo hra s míčkem. Ředění 15-30 CH 1krát denně.

 

Pulsatilla

Neustálé naříkání, snášení hraček do pelíšku. Fenka vyžaduje mazlení, stále vyhledává páníčka. Ředění 15-30 CH 1krát denně.

 

Sepia officinalis

Smutná, skleslá fena, hlídá si v pelíšku svoje hračky, někdy je i brání, je až agresivní. Ředění 15-30 CH 1krát denně.

 

Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz

 

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz

 

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 12.1.2013 18:11:39
Napsáno: 12.1.2013 18:08:30

Forum.

3.2.2013

lucik402

no nám právě znovu začala a to jsme měli režim přísný. Klidná bohužel není mám Bernského salašnického psa a ta je pěkně uřvaná a provokuje. Teď jsem s ní dokončila výcvik podle knihy "čtyřtýdenní výchovný program pro psy" a už zase dělá jakoby ve svých za pár dnů třech letech neznala sedni lehni atd...

18.11.2016

Pavla

Dobry den,rada bych se poradila co podavat fence pri 3nefele trvajici laktaci a opakovanych zanetech vulvy.Byla jsem s ni na veterine a tam nasadili antib.,ale nepomohlo to,navrhuji kastraci-jsem proti,protoze jsme po kpmpletnim selhani jater v cervnu,pejsek se temer uzdravil ale zanety a laktace ne a ne ustat.V lekarne mi poradili LAC Caninum +NUX,nemohu fence ublizit???Hlavne kuli tem jatrum.Mam podavat 3xdenne !5g u Lac a 1x denne Nux 5g.Zadne zlepseni nevidim.Dale po kolapsu jater se objevila vyrazka,ktera nechce ustoupit,byla poseta cela,dnes jen jiz na lopatce,obcas vyrazka jako by otekla a zdrsnela,pak zase jako by se zjemni.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz