Epilepsie


Toto onemocnění se může vyskytnout u jakéhokoliv psa nebo kočky v každém věku. Příčinou bývá vrozená nebo dědičná vada (některé plemena jsou postižena více – například pudlové a jezevčíci), úrazu či onemocnění nervového systému.

 

Přibližně 3 % psů všech plemen trpí epilepsií. Mezi nejčastější příčiny se uvádějí mozkové nádory, poruchy při porodu, úder do hlavy nebo nehody (topení, škrcení, otrava).

Záchvat mívá různé podoby, zvíře stojí či leží na boku a třese se nebo má křeče. Oči zůstávají otevřené, ale vědomí je porušené a během záchvatu nereaguje na vaše oslovení. U psů je dost časté cvakání zuby, u kterého si zraní jazyk. První záchvat trvá většinou několik vteřin a pak pomine. Zvíře se pak může chovat zcela normálně nebo se může motat a být dezorientované.

Déletrvající záchvat ho může zabít, neboť v důsledku křečí svaly pracují na nejvyšší výkon a vyrábějí teplo. Tělesná teplota proto stoupá i po odeznění záchvatu. Pokud vzroste nad 42 stupňů Celsia, je víře v akutním ohrožení života v důsledku možného selhání životních funkcí.

 

Co dělat?

Při prvním záchvatu nedělejte nic a jen dohlédněte, aby nedošlo ke zbytečnému zranění. Pokud ale záchvat neustane do 5 minut, začněte shánět nejbližšího veterináře, který podá nitrožilně injekci proti křečím (je vhodné mít v telefonu uložený kontakt na vašeho, případně nejbližšího, veterináře).

 

Při záchvatu změřte teplotu. Je-li zvýšená (nad 39,5 stupňů), změřte ji znovu za dalších 30 minut. Teplotu nad 40 stupňů řešte vždy s veterinářem.

 

I ojedinělý záchvat proberte s veterinářem. S léčbou se většinou vyčkává až do jeho opakování, ale nemáte-li nonstop pohotovost v dosahu, měli byste mít doma lék, který zabrání nejhoršímu v případě déletrvajícího intenzivního záchvatu (poradí vám veterinář).

 

Užitečné rady

Epilepsii nepodceňujte. Je lepší přijet do ordinace se zvířetem, kterému již nic není, než s takovým, jehož teplota dosahuje 43 stupňů.

Vždy svému veterináři nahlaste, že zvíře má epilepsii, zejména v případě, že hrozí nějaký zákrok v plné anestezii. U psů i u koček je nejběžnějším narkotikem katemin, který epileptik NIKDY nesmí dostat.

Epilepsie se nedá vyléčit, dá se však trvalým užíváním léků udržet pod kontrolou. Doporučený léčebný režim přesně dodržujte, zejména nevysazujte léky v domnění, že je vaše zvíře již zdravé. Epilepsie je doživotní onemocnění.

V některých případech se epilepsii zvládnout nepodaří. Je to přes veškerou snahu potenciálně smrtelná diagnóza. Po období klidu se mohou dostavit opakované a/nebo nezvladatelné záchvaty vedoucí k přehřátí a srdečnímu selhání, které nastává v důsledku intenzivní svalové práce.

 

Jak změřit teplotu?

Zvíře musíte přidržet – u koček a temperamentních psů je vhodné přizvat pomocníka – konec teploměru namočte do oleje, nadzvedněte ocas a pomalu zasuňte teploměr do konečníku (je vhodné používat digitální, ne rtuťový). Pokud zvíře klade odpor v podobě reflexního sevření svěrače, nesnažte se ho překonat násilí, ale chvilku počkejte. K měření teploty je nutné teploměr zasunout asi 3 cm hluboko, jinak je naměřená hodnota nepřesná. Normální teplota u psa se pohybuje v rozmezí 37,5 – 39 stupňů, u kočka 38-39 stupňů. Mláďata mívají teplotu při horní hranici. Teplota měřená ráno je vždy nižší než teplota měřená odpoledne.

 

Dá se říci, že u epileptického záchvatu můžete rozeznat čtyři fáze.

1. fáze - zvíře je nejisté až ustrašené. To může trvat několik hodin, ale i dní, a většina majitelů tomu nepřikládá velký význam.

2. fáze - příznaky se stupňují, některá zvířata se snaží být na blízku majiteli.

3. fáze - vlastní křečové stavy. Svaly ztuhnou, hlava je zvrácená dozadu, končetiny se rytmicky pohybují, dostavuje se žvýkání naprázdno, slinění, zornice jsou rozšířené. Někdy dochází k nekontrolovanému močení a kálení a zvíře nevnímá své okolí. Záchvat trvá většinou 1-3 minuty.

4. fáze – zvíře je unavené, dezorientované, někdy má žízeň.

 

Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, 2011


Vanda Ročková
Napsáno: 2.10.2011 14:17:05

Forum.

Vložit príspěvěk

6.11.2011

KUREJOVA

Dobry den prosim o radu .Nas pes mel asi zachvat epilelepsie.Projevilo se mu to dva vecery za sebou.Nevim jak mu pomoct.Dekuji moc za radu.KUREJOVA

27.11.2011

Míša

Máme stejný problém, zvažujeme léky,máte někdo prosím zkušenosti?

21.12.2011

Ája

Mám už skoro dvouletou zkušenost s pejskem s epilepsií. Je určitě třeba navštívit veterináře. Nám se poslední dobou pejsek horší, ale pokud byste měli zájem nechávám svůj email,snažila bych se poradit co nejlépe: Susii8@seznam.cz

29.12.2011

Marie

Mám pejska,od štěněte s epilepsií,bere pravidelně prášky a záchvat má 1x nejvíc 2x do roka.Je mu 7 let a mám s touto nemocí hodně zkušeností.Jestli potřebujete poradit,ráda pomůžu.Při záchvatu opatrně zakláním hlavu,aby se mu uvolnily dýchací cesty, může hrozit udušení,protože má zapadlý jazyk.Po tomto zákroku okamžitě slyším,jak pejsek začíná dýchat.Toto je jen střípek z mých zkušeností. Marie

3.1.2012

Marie

Dobrý den,mám 7 let zkušeností s epilepsií pého pejska,jestli budete chtít,klikněte si na -epilepsie aneb trápení na pokračování.Co máte s pejskem dělat při záchvatu,tam podrobně popisuji.Najeďte si až nakonec článků.Samozřejmě jsem všechen postup konzultovala s mým vetem.

17.1.2012

Petr

naš pes nemohl na nohy jezdil břichem po zemi vubec nemohl na nohy měl rozšířené zornice mohla byt epilepsie a za chvili to přestalo chvili se po tom motal a pak v pohodě začal běhat

7.1.2013

bety

Jedině veterinářem.. udělají mu odběry a uvidíte co dál.

31.3.2013

HakyzPaky

Zdravím všechny pejskaře, tak nám u pudlíka (15 let) začaly také problémy s epilepsií. Zatím po týdnu měl druhý záchvat a zajímalo by mě toto. Na stránkách s touto problematikou mě zaujal jeden příspěvek od paní která psala o souvislosti této nemoci a vlivu elektromagnetického pole indukční varné desky. Nám se totiž oba záchvaty projevily na chalupě o víkendu, kde máme kuchyň po rekonstrukci právě s touto deskou. Říkala jsem o tom kamarádce a ta si uvědomila, že lidé, kteří si od nich koupili byt ( rovněž s indukční deskou)tak začali mít po nastěhování u psa tytéž problémy. Prosím tedy napište na čem vaříte, třeba je to jenom náhoda, třeba taky ne...

9.5.2013

levaklevak

Moje pritelkyne ma psa s epilepsii. Ptal jsem se ji na to kdy jsi poridila varnou desku ,jestli to nebylo ve stejnou dobu. Tak desku si poridila po pul roce po prvnim zachvatu, ale prvni zachvat vzniknul u psa po prestehovani do noveho bydlite. Takze neni vylouceno ze sousedi nemaji varnou desku, kazdopadne vetsina zachvatu o vikendu, kdy se vice vari. Priklanel bych se k tomu ze na tom neco je.

3.10.2013

Bobby

Náš pejsek vypadal jako by chtěl zvracet, ale najednou upadl a měl pěnu u tlamičky.. Za několik vteřin sse zvedl a byl zase v pořádku... Může to být epilepsie? :-(

29.4.2014

lucie

Dobrý den,náš mazlíček má zrejmě epilepsii,jsou nám 4 měsíce a veterinář nám napal Phenaemaletten,užíváme ho již druhý den,ale pejsek je stále zmatený,tulivý,a neustále má ocásek stažený.Prosím poradtě jestli to přejde a za jak dlouho,máme yorkšírka.Děkuji za radu Lucie

14.9.2014

Dana

Dobrý den, ráda bych se poradila i s ostatními chovateli. Zhruba před měsícem měl můj pes první záchvat, domnívám se, že byl epileptický. Během měsíce měl další dva záchvaty. Vždy měl křeče, hlavu zvrácenou dozadu, pomočil se a po záchvatu byl velmi unavený. Četla jsem, že vznik záchvatů může vyvolat změna stravy. Před měsícem jsem začala pejska krmit novými granulemi a objevily se záchvaty. Slyšela jsem o nějaké dietě s vyloučením glutenu, glutamátu a aspartátu ze stravy. Ale nemůžu najít, které granule jsou bez těchto složek. Umíte někdo poradit? Děkuji za případné rady, Dana

15.12.2014

katika

Naš psík mal prvýkrát záchvat,lieky e nedostali,len injekciu diazepan

3.3.2016

zdena

muj pejsek mel pret pul hodinou epelepsi ale je strasne ten je mu dobre a je u naveny

4.1.2017

zdena

náš 7letý pudlík měl první záchvat na štědrý večer.spadl,měl křeče a pak měl u huby pěnu,trvalo to asi 4 minuty a pak se z toho vzpamatoval a byl asi týden dobrý a stalo se to znovu.Trvalo to jen 2 minuty.Po konzultaci s lékařkou jde na vyšetření krve a uvidíme co dál.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz