Co je to idiopatická epilepsie?


Jedná se o onemocnění mozku, která je charakterizované opakujícími se záchvaty bez tzv. funkčních deficit mozku (na mozku se nevyskytují morfologických léze).

 

Objevuje se nejčastěji od 10 měsíců do 3 let a předpokládá se genetická predispozice. U psů se idiopatická epilepsie vyskytuje mezi 0,5% - 2,3% populace (někdy jsou uváděna až 3%), u koček jen zřídka. Mezi predisponovaná plemena patří: bígl, ovčáčtí psi (německý, australský, belgický tervuren atd.), kolie a border kolie, zlatý retrívr, labradorský retrívr, maďarský ohař, irský vlkodav, irský setr, anglicky špringršpaněl, kokršpaněl, sibiřsky husky, velškorgi...

Diagnostika spočívá ve vyloučení jiných příčin záchvatů (může se provést rentgen, sono atd.) a provedení hematologických a biochemických vyšetření krve a moči. Veterinář na základě výsledků stanoví odpovídající léčbu a může doporučit i klinickou dietu jako doplněk léčby. 


Vanda Ročková
Napsáno: 18.4.2017 15:36:41

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz