Blechy


Zablešení domácích zvířat je stále častým jevem. Někteří majitelé si nechtějí za žádnou cenu připustit, že by zrovna jejich miláček mohl mít nějakou tu blešku, jiní razí teorii, že "každý správný pes má blechy". Tuto problematiku bychom však neměli brát na lehkou váhu a zablešení zvířete účinně předcházet. Dobrých důvodů je pro to víc než dost.
•    Blechy sáním krve svého hostitele způsobují svědění, což se projevuje drbáním, neklidem a nervozitou zvířete. Neustálým drbáním a vykusováním blech ze srsti dochází k sekundárnímu poškození a infikování kůže, rozvíjí se zánět kůže, který je třeba léčit.
•    Při masívním výskytu blech u štěňat, koťat a  malých plemen mohou způsobit chudokrevnost a ovlivnit tak celkový zdravotní stav zvířátka.
•    Blechy jsou významným mezihostitelem tasemnice psí. Při vykusování ze srsti a nálsedném pozření blechy se pes nebo kočka touto tasemnicí nakazí. Tasemnice pak způsobuje celkové zdravotní obtíže.
•    Velmi častá je alergie na bleší kousnutí. Tato alergie se projevuje u psů a koček těžkým poškozením kůže a dlouhodobým onemocněním, jehož diagnostika i léčba bývá často složitá a nákladná.
•    Blechy také přenášejí nemoci hlavně bakteriálního původu - mor, brucelózu, pasteurelózu a jiné.


Jak poznáme, že má náš mazlíček blechy
Při masívním zablešení nebo u hladkosrstých plemen psů jsou blechy lehce viditelné i pouhým okem. Neklamnou známkou přítomnosti blech v srsti je přítomnost blešího trusu, který připomíná mletou kávu. Bleší trus se nejčatěji objevuje v jemné srsti např. za ušními boltci. Pokud si nejste jisti, zda se skutečně jedná o bleší trus, můžete provést jednoduchý test. Bleší trus je vlastně natrávená krev, která reaguje při styku s peroxidem vodíku (H2O2 - kysličník) hnědnutím a pěněním. Dejte černé tečky na papírový ubrousek a polyjte peroxidem. Pokud tečky pění, rozpouští se a mají hnědou  barvu, je test pozitivní.


Jak účinně bojovat proti blechám
Je prokázáno, že 90% bleší populace přebývá v okolní prostředí v podobě vajíček a larev a pouze dospělé jedince nalezneme v srsti zvířete. Vývojový cyklus blechy trvá při dobrých podmínkách průměrně 21 dnů. Dospělá samička klade vajíčka, která vypadávají do okolí zvířete. Po 4 až 12 dnech se líhne larva, jejíž hlavní potravou je trus dospělých blech. Larvy se zavrtávají do koberců a dek a mohou zde přežít i několik měsíců. Larva se po dvojím svlečení zakuklí a z ní se pak vyklube již dospělá blecha. Proto je tedy jednorázové odblešení preparátem s krátkodobým působením neúčinné.


Při masívním zablešení
Je vhodné zvíře nejprve odblešit např. šamponem nebo zásypem, které působí v podstatě jednorázově,  nebo rovnou sprejem s dlouhodobým účinkem. Na ošetření jednorázovými přípravky by měla navazovat aplikace dalších dlouhodobě působících preparátů. Podle druhu a doporučení výrobce zvoleného přípravku bychom měli ošetření pravidelně opakovat. Zároveň s těmito opatřeními je však nutné ošetřit vhodnými přípravky i prostředí. Deky a pelíšky vyperte v co nejvyšší teplotě, kotce, boudy apod. vymyjte horkou vodou a ošetřete vhodným přípravkem na likvidaci blech v prostředí. Některá silně zablešená prostředí se nepodaří odblešit trvale vlastními silami a musí být povolán deratizér.


Preventivní opatření
Používejte dlouhodobě působící antiparazitika nejlépe po celý rok. Pravidelně kontrolujte srst zvířat.  Je vhodné často čistit, prát nebo měnit pelíšky a pravidelně vysávat všechny  koberce, čalouněný nábytek apod. Naopak časté šamponování koberců nedoporučujeme, protože zvýšená vlhkost usnadňuje vývoj blech. Po návštěvě jiného chovu nebo různých hromadných akcí zvířata pečlivě prohlédněte. Pokud i přes použitá antiparazitika naleznete v srsti vašeho mazlíčka blechu, zkontrolujte, zda již nedoběhla účinnost použitého preparátu. V některých případech preparát není dostatečně účinný a je třeba druh výrobku zaměnit za jiný, který bude vašemu zvířátku lépe vyhovovat.


Antiparazitární přípravky   
  
  Napadení zvířat blechami a klíšťaty má v našich podmínkách obvykle sezónní charakter. Existuje několik způsobů, jak chránit zvířata proti těmto zevním parazitům. Záleží vždy na majiteli, který způsob zvolí.
Antiparazitární obojek
  Obojek má většinou kombinovaný účinek jak na blechy, tak i na klíšťata. Dle výrobce je délka účinnosti různá, některé působí i 6 a více měsíců. Jsou k dispozici obojky jak pro psy, tak i pro kočky (nezaměňovat).
Antiparazitika ve spreji

  Sprej je výhodný především u hladkosrstých plemen. Sprej se většinou nesmí aplikovat bezprostředně po vykoupání zvířete a jeho účinnost je přibližně 1 – 2 měsíce. Je nutné sprejem ošetřit celé tělo zvířete, včetně hlavy.
Spot on
  Spot on je malé množství tekutiny v kapsli, tzv. kapka za krk, která se aplikuje mezi lopatky.  Prostřednictvím kožního mazu je účinná látka zapravována do struktur kůže, odkud se postupně uvolňuje zpět na povrch. Cizopasníci jsou hubeni pouhým kontaktem s účinnou látkou. Při volbě tohoto způsobu ochrany zvířete je zejména u koček nutné zkontrolovat, zda je přípravek pro ně registrován. Jedna z používaných účinných látek (permethrin) totiž způsobuje nervové příznaky až smrt koček. Některé novější preparáty tohoto druhu působí zároveň na blechy i vnitřní parazity a to včetně srdečních červů a ušního svrabu. Nemají však účinek na klíšťata.

Na trhu jsou ještě další druhy výrobků, např. pudr proti blechám. Jejich používání není již tak časté. 


Text: Daniela Duchková a MVDr. Barbara Lenská, VETCENTRUM Duchek s.r.o.

Foto: Daniela Duchková
www.vetcentrum.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 20.11.2008 10:31:50
Napsáno: 30.10.2008 15:55:00

Forum.

Vložit príspěvěk

30.8.2009

Ina

Je pravda,že psí blechy na člověka nejdou?Muj pejsek byl u holiče a holička mu našla asi tři blechy a já jsem poštípaná a nevím zda je to od komárů nebo blech.Postříkala jsem psíka přípravkem proti blechám,ale máme i kočku ,která je venku a myslím ,že pejsek od ní ty blechy chytne,kořka se nenechá odblešit.Jak mám mého pejska zbavit blech?Poradte ni ,děkuji

14.10.2009

petra

je mozne ze psi blechy skacou na lidi?

18.10.2009

petr

cistil jsem koberec plny , ale totalne plny blech, psich blech, kdyz jsem zkoncil s hruzou jsem videl jak mam na kalhotech a botach desitky blech, vsechny jsem pouze oklepal a prohledl se, zadna nezustala ani nepokousala, takze psi blechy na vas klidne skoci, ale nesaji lidskou krev

29.7.2010

Petulle

Je to mozne vubec neni pravda ze psi blechy nejdou na cloveka jdou vim to z vlastni zkusenosti moje fenecka Bettynka mela blechy no nasla jsem jich asi 3 a pokazde mi utekli pak mi vlezla do postele a me celej vecer neco stipalo a uplne jsem citila jak mi neco leze po ruce (okna jsme meli zavrene takze zadny komar to byt nemohl)takze pravda je ze psi blecha na cloveka jde a dokonce i saje krev...rikejte si kdo chce co chce:)

29.9.2010

Milan

Blechy na cloveka jdou.Pred mesicem nam umrel pejsek a zustal nam po nem zamoreny byt.Zatim jsme nenasli zpusob jak se tech bestii zbavit.Nic nezabira a stipancu mame tak 20 denne..

5.9.2011

eva

Taky já jsem neštˇastná z blech.Náš pes je chytil před 14 dny, zakoupila jsem 1l Bio killu, vystříkala celý byyt, koberce, denně luxuji 3x byt i psa, jeho jsem samozřejmně taky postříkala, všechny škvíry, pod prahem, rohožku přede dveřma, několikrát jsem psa Bio Killem vystříkala a pořád asi má blechy i když tedˇje nacházím na zemi mrtvé. Tak jsem dnes zakoupila šampon proti blechám Orthosan a další spray Arpalit NEO, jenže asi dva dny počkám a pak ho v šamponu vykoupu a následně opět postříkám. jo a koupila jsem nový pelíšek. Taky jsem koupila Biolit na stříkání do škvír atd. Uvidím ale jsem skeptik, měl obojek, pak pipetku Frontline Combo a v tom se blechy objevily. Bestie jsou odolný.

5.9.2011

eva

Ještě bych chtěla dodat, že pes ztrácí srst od ocasu,má boláky v blízkosti ocasu a tak ho jednou denně natři Framykoinem, což ho zklidní. V srsti mmá takové jakoby cestičky a to od těch mrch.

22.9.2011

Klári

Blechy psí na člověka jdou, je to tak. Máme doma malé štěňátko, které si od psích kamarádů přineslo domů blechy a teď koušou i mě. Je zvláštní, že na přítele nejdou vůbec a koušou pouze mě, takže vždycky ráno, když se probudím, počítám nové štípance:-/

24.9.2011

Katka

Evo, s těmi jedy u pejska pozor, ať ho neotrávíte!!! 1) Čtěte si u všeho návody - Biokill je určen pouze na prostředí! 2) Pipeta působí asi měsíc - i když u zvířete nezabrala, jed proti blechám má min. celý ten měsíc v krvi. 3) U obojku trvá několik dní, než začne plně působit. 4) Nelze kombinovat obojek a pipetu, natož pak ještě s postřikem Biokillem - ať tak či onak, jsou to nervové jedy a takhle to ubohé zvíře akorát zabijete.

2.2.2012

Martina

Dobrý den,jaké máte zkušenosti s likvidací blech?je vůbec nějaká možnost se jich zbavit pomocí nějakých přípravků?

18.3.2012

Milan2

Hm :-/ Som v obraze, takze komare to nebudu...

27.8.2012

Pavlína

Naši psi taky měli blechy, byla jsem od nich celá pokousená. Doma jsme poříd uklízeli, psi koupali, používali jsme různé přípravky na psy i na domácnost a stejně jsme se těch blech nemohli zbavit. Nakonec je nás zbavilo to, že se ochladilo. Letos se k nám blechy naštěstí nevrátily-musím zaklepat.

10.8.2013

kolis

neco po domacku ?? proti blecham? PSIM

28.9.2013

Milan

Tak ja jsem mel blechy v byte od psa sousedky a bylo jich tam prehnane moc. Skakali i do postele po bezuspesnych pokusech ruznymi pripravky a premyslenim nad podpalenim bytu:-) jsem koupil za 120 korun Raid Max (hnedozlaty sprej) a vystrikal jsem veskere spary mezi deskami z kterych mam podlahu,pak poradne koberec a calouneny nabytek , 20 minut jsem nechal zavrena okna a dvere a pak vyvetral a neprezila ,jedinna vcetne vajicek vse mrtve, jenze sem zjistil ze se prestehovali do jineho pokoje ale tam jsem postup zopakoval a mam klid ,doporucuji nastrikat vsechny koberce i pod nabytkem a hlavne nevyhazujte penize za Biolit ,snad Vam pomuzu timto ,me to zabralo naprosto dokonale.

11.12.2013

Katka

prosím jak často koupáte pejska já jsem použila orthodsan, za jak dlouho jej mohu zase použít, nebo ještě čím stříkáte i pejska,děkuji

3.2.2014

LubosHa

Používám šampón proti blechám - Trixie (Odkaz a funguje velmi dobře, s blechami už asi rok a půl nemám (teda pes nemá :D ) žádný problém.

23.7.2014

silvie

máme blechy už delší dobu jse je nemúžeme zbavit,zejtra jdu koupit šampon už několikátej tak uvidím mám dva psi a kočku

11.8.2014

Martina

U nás bojejeme s blechami pořád - už jsem z toho vyřízená. Frontline pipety nefungují, Scalibur obojek také ne (i když před dvěma lety fungoval) Asi jsou, mrchy jedny, odolnější a odolnější. Snažím se přípravky střídat, ale tento boj zatím prohrávám já i naše zvířectvo....

29.9.2014

Roman

Dobrý den jakým přípravkem odblešit 7 týdenního yourkshira

15.11.2014

Yanes

Zdravím všechy a potřebuju poradit. Máme doma 1,5 starou holku Lhasa Apso. Asi před 6 týdny jsme ji sundali obojek proti parazitům. Od té doby se strašně drbe. Na veterině klasika ... "změ'nte stravu, nebo dětský šampón. Granule máme dlouho stejné, před tím se nedrbala. A na koupání používáme šampón Dibaq, který doporučují proti vysoušení pokožky. Má někdo podobnou zkušenost, díky.

11.12.2014

Adriana

Dobrý den ,pejsek nám donesl domů blechy , Dala jsem mu pěnu ,která asi moc nezabrala ,a potom Advantix kapičku , denně vysávám a vytírám savem ,a na zemi nalézám většinou mrtvé larvy.. Nevím jestli volat deratizéra..prosím o jakoukoli radu nebo zkušenost.Děkuji

16.12.2014

http://www.blechapsi.eu/

Jestli potřebnujete pomoct, našětivte Odkaz

13.1.2015

midof

Myslím, že veškeré užitečné rady a případný kontakt na ty ,co tomu rozumí a stoprocentně Vám pomohou najdete tu : Odkaz

1.2.2015

Martina

PRO ADRIANA pokud máte doma krytinu podlahy, do které se blešky nemohou zavrtat, tak bych to řešila jen jako vy. Pokud Váš pejsek může i na gauče či koberce, vystříkala bych je Biokillem. Jinak jsem objevila úžasné tablety proti blechám, které KONEČNĚ po dlouhých nezdařených pokusech zabraly - BRAVETCO. Vřele doporučuji.

6.3.2015

linda

dobri večer chci se zeptat a kdibi mi mohl někdo pomoct mam pejska a je hodně zablešeni udělali se mu aji strupi a nevim co tet poradite mi co bi na to bilo dobre

18.12.2015

Monika

Dobry den mohla by se zeptat jak jse zbavit blecham mam malé štěnatko. narosil se před 14 dnema .

30.12.2015

Radka

Se radši nauč psát ty nádhero...

5.1.2017

Michaela

Jak zbavit pejska blech domácími prostředky

13.5.2017

Líba56

Pěkný článek. Zrovna pře pár týdny jsme bojovali s bleší invazí a byl to teda pořádný horor. Cenné informace o blechách a o tom, jak se jich účinně zbavit jsem našla na abydleni.cz (Odkaz. No ale aspoň jsme udělali pořádný úklid domu, zahrady i kotce.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz