Až třetina psů s průkazem původu má oční vadu


Podle vyšetření veterinárního oftalmologa na mezinárodních výstavách má až třetina psů s průkazem původu problémy s očima. Jak zjistíte, zda mezi ně náhodou nepatří i váš pes?

 

Oční vady trápí překvapivě velké množství psů. Pro mnoho majitelů a veterinářů jsou oči stále neprobádaná oblast. Pokud oční vady odhalíme včas, mnoho z nich jsme schopni úplně vyléčit. Jak o oči psa pečovat a kdy přistoupit ke kompletnímu vyšetření?

 

Veterinární oftalmoložka MVDr. Lucie Míková říká: „Z vlastní praxe vím, že majitelé psů se o jejich oči velmi obávají, ale zároveň často nezaregistrují počáteční příznaky nemoci. Přitom díky dnešní vědě jsme ve většině případů schopni nemocným psům zrak zachránit. Doporučuji proto majitelům při návštěvě veterináře, například při každoročním očkování, poprosit i o oční vyšetření.“ Doktorka Míková vyšetřila oči desítkám psů v rámci podzimní roadshow „Zdravé psí oči“. Výsledky ji, na rozdíl od majitelů, nepřekvapily.

 

„Na mezinárodních výstavách psů v Českých Budějovicích a Praze jsem vyšetřila skoro 200 psů s průkazem původu a několik kříženců. U zhruba 30% jsem diagnostikovala nějakou oční vadu. Nejčastěji se jednalo o onemocnění víček, vady růstu očních řas a vrozená onemocnění oka. V mnoha případech bylo onemocnění očí v pokročilém stádiu. Přitom šance na zlepšení by byla výrazně vyšší, pokud by majitelé nechali psa vyšetřit dříve.“ Všem majitelům těch psů, kterým byla na výstavách diagnostikována oční vada, bylo doporučeno specializované oční pracoviště v místě bydliště.

 

Vyšetření očí je minutová záležitost. Je bezbolestné a jeho součástí je měření nitroočního tlaku. To probíhá tak, že lékař zamíří speciální přístroj na oko zvířete, zmáčkne tlačítko a v tu chvíli přístroj sám změří hodnotu tlaku, podle níž veterinář dokáže určit diagnózu a problém dál řešit. Vyšetření stojí 100-500 Kč, jedná se tedy o poměrně přijatelnou investici do zdraví vašeho čtyřnohého přítele.

 

Veterinář radí, kdy nechat odborně zkontrolovat zrak:

 - u psů starších 6 let nechte zrak kontrolovat pravidelně 2-3x ročně

 - pravidelně u plemen s predispozicí k očním vadám

 - ve chvíli, kdy má pes zarudlé oko

 


Vanda Ročková
Napsáno: 5.12.2012 18:38:22

Forum.

5.12.2012

bostonek

Každý pes s pp ktorého majitel plánuje uchovniť,by mal prejsť zdravotnými testami ešte pred uchovnením,či je na ten chov vobec vhodný.Takto by sa nerozmnožovali nemocné psy a je to mlyn pre ludí ktorý tvrdia že psa s pp nechcú pretože sú drahý a stejne sú nemocný ako lacnejšie psy bez pp.A že kolkokrát nejaký "orech"je zdravší než pes s pp.Toto je jeden z mnoha dovodov prečo si ludia kupujú viac šteňatá bez pp od množitelov a takto ich v množení podporujú,miesto toho aby použili rozum a aspoň si psa asoptovali z útulku,rozdiel medzi útulkovým psom a "čistokrvným"psom bez pp nevidím,vyjde to na stejno.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz