Antiparazitární přípravky


 

 Napadení zvířat blechami a klíšťaty má v našich podmínkách obvykle sezónní charakter. Existuje několik způsobů, jak chránit zvířata proti těmto zevním parazitům. Záleží vždy na majiteli, který způsob zvolí. 

Antiparazitární obojek

  Obojek má většinou kombinovaný účinek jak na blechy, tak i na klíšťata. Dle výrobce je délka účinnosti různá, některé působí i 6 a více měsíců. Jsou k dispozici obojky jak pro psy, tak i pro kočky (nezaměňovat).

Antiparazitika ve spreji

  Sprej je výhodný především u hladkosrstých plemen. Sprej se většinou nesmí aplikovat bezprostředně po vykoupání zvířete a jeho účinnost je přibližně 1 – 2 měsíce. Je nutné sprejem ošetřit celé tělo zvířete, včetně hlavy.

Spot on 

  Spot on je malé množství tekutiny v kapsli, tzv. kapka za krk, která se aplikuje mezi lopatky.  Prostřednictvím kožního mazu je účinná látka zapravována do struktur kůže, odkud se postupně uvolňuje zpět na povrch. Cizopasníci jsou hubeni pouhým kontaktem s účinnou látkou. Při volbě tohoto způsobu ochrany zvířete je zejména u koček nutné zkontrolovat, zda je přípravek pro ně registrován. Jedna z používaných účinných látek (permethrin) totiž způsobuje nervové příznaky až smrt koček. Některé novější preparáty tohoto druhu působí zároveň na blechy i vnitřní parazity a to včetně srdečních červů a ušního svrabu. Nemají však účinek na klíšťata.


Na trhu jsou ještě další druhy výrobků, např. pudr proti blechám. Jejich používání není již tak časté. 

 

Autor článku : MVDr. Barbara Lenská 

 © 2005 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

www.vetcentrum.cz


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 7.2.2008 09:37:10
Napsáno: 7.2.2008 09:09:47

Forum.

26.3.2008

ZUZANA.M

PŮSOBÍ FRONTLINE NEBO STRONGHOLD NA DRAVČÍKA?

11.6.2009

Viktora

Frontline už na klíšťata nezabírá!!! Už si na něj ty potvory zvykli.

6.6.2010

adi

Dobrýden , chtěla bych se zeptat na oonemocnění svrabem u psa i člověka.Můj pejsek nejspíš trpí svrabem a bojím se že jím trpím taky.Vím jaké jsou příznaky u u psa ale nevím jaké u člověka.Může toto onemocnění mít následky na zdraví člověka?Dá se nějak účině léčit?

4.4.2012

Katka Kalasova

Mám 5 mes stene yorka který ma dravčíka .Mam ho umyt v Tactiku.Je to silna chemikalie nema někdo zkušenost s něčím jiným:Díky

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz