Antikoncepce pro psy?


Možná máte doma psa i fenku a období říje je pro vás velmi stresujícím období. Udržet zvířata od sebe vyžaduje pevné nervy a pořádné úsilí… A někdy to i přes veškeré snahy může skončit nechtěným nakrytím. Jak tomu předejít?

 

Samozřejmě nejjednodušším (a podle mnohých veterinářů i nejlepším) řešením je kastrace. Ta však znemožní reprodukci navždy (více se o ní můžete dočíst zde). Někteří chovatelé to řeší pomocí hormonální antikoncepce pro feny. U nás jsou nejpoužívanější injekční preparáty (např. Depo-Promone, Covinan), které se aplikují feně většinou v anestru (klidové období mezi říjemi). Přípravky na hormonální bázi oddálí hárání minimálně o tři měsíce (v praxi však může být fenka bez říje i rok). Jako alternativa injekčních preparátů jsou k dispozici i hormony v tabletách (například Pillkan). Jenže užívání hormonální antikoncepce se neobejde bez rizika. Veterináři varují, že injekce mohou u některých jedinců způsobit vážné choroby, například zánět dělohy nebo rakovinu mléčné žlázy. (Více se o zánětu dělohy můžete dočíst zde) Kromě toho hrozí také glukózová intolerance, která může vyústit až v diabetes, nebo „jen“ přibývání na váze díky zvýšené chuti k jídlu. Některé feny se změní i v chování – jsou odtažitější a méně hravé. Proto se o užívání hormonální antikoncepce vždy poraďte s veterinářem.

 

Antikoncepce pro samce

Novinkou v oblasti veterinární medicíny je antikoncepce pro psí samce. U domácích mazlíčků dočasně nahrazuje účinek chirurgické kastrace a navíc tlumí nepříjemné průvodní jevy, jako je například značkování močí, toulání za fenami a „obskakování”. Psí antikoncepce se od ženské hormonální antikoncepce zásadně liší. Je podávána v podobě podkožního implantátu pohlavně dospělým psům - samcům. Obsažená účinná látka deslorelin utlumí hormony, které jsou zodpovědné za reprodukci zvířat. „Pokud chovatel psa zvolí chirurgickou kastraci, jedná se o nevratný krok. Podkožní implantát s účinnou látkou deslorelin zajišťuje dočasnou neplodnost po dobu přibližně šesti měsíců. Po této době se hladina hormonů vrátí k normálu a pes může opět plodit potomky,“ říká MVDr. Gabriela Zelinková z veterinární farmaceutické společnosti VIRBAC.

 

Utlumené psí libido

Látka deslorelin dokáže u zvířat dočasně snížit hladinu samčího pohlavního hormonu testosteronu, díky tomu je utlumeno psí libido a snížena funkčnost samčích reprodukčních orgánů. Aplikaci preparátu provádí veterinář pomocí implantátoru v oblasti volné kůže na hřbetě mezi krční a bederní páteří. Účinek neplodnosti se dostaví přibližně po šesti týdnech od ošetření. Implantát je biokompatibilní, po půlroce se samovolně vstřebá a není potřeba jej vyjmout.

„Použití této antikoncepce je dnes široké. Velice slibné jsou výsledky francouzské studie, v níž odborníci využívali implantát v řízené reprodukci u léčby neplodných fen. Po následném připuštění jich zabřezlo 65 %. Dalším přínosem je řešení pomočování u vykastrovaných fen nebo eliminace sebedestruktivního chování papoušků či potlačení značkování močí u kastrovaných kocourů a koček,” prozrazuje MVDr. Zelinková.

 

Nezbývá než dodat, že o vhodnosti jednotlivých preparátů nebo zákroků (kastrace) se vždy poraďte s veterinářem!


Vanda Ročková
Aktualizováno: 4.6.2011 17:21:41
Napsáno: 4.6.2011 17:15:24

Forum.

Vložit príspěvěk

14.6.2011

Katka

Naše fenka taky brala antinu, ae žádne změny jsem nepoznala:) byla pořád stejna aji stejně jedla. Teď čekáme na štěnátka:) aby se sklidnila protože pořád utíkala:/

14.6.2011

senduli

ja mem taky fenu a chodime na injekci tesne pred haranim aby se neharala, dali jsme ji to poprve tento mesic tak uvidime. takove nervy s tema psama to je hruza.....uz musel ajednou na potrat

14.6.2011

smutnik

Tak proč chuděru raději nenecháte vykastrovat ? Než s ní lítat na potrat... A pokud ji máte jako chovnou, tak co jste to za lidi, že si neumíte pohlídat háravou fenu ?? Máme doma tři feny od pár kil a skoro metrákovou a nikdy jsme neměli problém, že by je chtěl pes tak nakrýt a my tomu nemohli zabránit. A to žijem v městě, kde se to psama jen hemží. Malým fenám už je 12let a nikdy štěňata neměla a nebyl problém je uhlídat. Stejně tak ani s velkou fenou, která i když chtěla a zatáhla nic nezmohla. Chce to výchovu a dorozumět se se psem, ne ty psy huntovat. Ale každýho věc, jen si ale uvědomit, co tomu chudákovi psovi děláte...Jsme lidé, tak buďme za své činy zodpovědní. Oceňuji však, že zbytečně nemnožíte a první vrh si plánujete.

14.6.2011

Lenka

Katko, pokud fena utíká je to o Vaší výchově. Štěňata jí v útěcích nepředělají. Smutník - souhlasím. Mám v pořadí šestou fenu a k ní ještě dva psy a každé hárání je v pohodě a to jsou jí 4 roky. Také nechápu proč když nemají lidé chovnou fenu s PP, že ji pokud jim dělá problém háráná raději nevykastrují. Mají po problému a fena by neměla mít zdravotní rizika (rakovinu dělohy, mléčné žlázy aj.)

14.6.2011

Ilča

Máme 2 psy a jednu fenku hovawarta, kterou bych ráda nechala uchovnit. Budou jí 2 roky a již 3 x hárala. Od samého začátku používám implantát pro psy a nemohu si to vynachválit. Jeden z pejsků je trvale doma, ale ten druhý, také hovík, je s fenkou trvale 24 hodin, a to jak venku, tak doma. Háraní oba psy nechává naprosto v klidu a opravdu nemám strach nechat psa i fenku trvale spolu, i když jsou bez dozoru. Fakt doporučuji !!!!!! Dříve jsem měla čivavky, pejska a fenečku a nebyl problém je uhlídat. Kastrovat jsem fenku nechala až když jsem začala žít se svým manželem, který měl pudlíka a to pak docházelo při hárání k jejich tvrdým soubojům. No čivaváček neměl proti pudlíkovi střeďákovi moc šancí, tak kastrace byla jediné řešení - tenkrát implantát ještě nebyl k dispozici. Ale vím, že fenku uhlídat jde, i když se s ní chodí několikrát denně na procházky.

15.6.2011

...

Kryt fenu jen proto, aby neutikala ci mela alespon jednou v zivote stenata, je ta nejvetsi zhovadilost, jakou se ohani spousta .... Bohuzel je to jedna z vymluv pro svou neschopnost fenku uhlidat. To uz je vhodnejsi pro fenku kastrace, v utulcich je plno a co s 10 stenaty? Mam doma 3 fenky a kryciho psa a uprimne - uhlidat se to da. Nekdy je to o nervy (to kdyz pes vyje 3 noci), ale s tim se pocitalo (existuji spunty do usi, ze).

15.6.2011

dan

Přípravky typu Depo promone, Covinan a Pilkan se používaly před patnácti lety, v dnešní době se od nich vzhledem k jejich rizikovosti upouští. Používá se přípravek Alizin a to ve 4. týdnu březosti - což je ideální vzhledem k možnosti sonografického potvrzení, že je fena skutečně březí.

15.6.2011

lucka

nepotřebuje nekod štene jorkšíra narodilo se nam 7stenat 2holky a 5kluk 1holka umrela a ybztek kluku už je pryc jenže nam 2zajemci odrekli tak mame jeste 2 stenatka volna a odber je možny ihned kdby nekdo chtel tak piste na Lucie-Kunova@seznam.cz Děkuji .

15.6.2011

anonym

ten co si tady stěžuje že musí fenu vodit na injekce aby nehárala je b.. i antikoncepce je velký zásah do přirozeného "běhu" hormonů a ti co s fenou museli jít na potrat tak se musí nad sebou zamyslet. Když ji nedokáží pár dní za rok uhlídat tak si mají pořídit psa. To teprve uvidí co je hárání. Uhlídat psa před všemi fenami je mnohem horší.

15.6.2011

Simona

Ano mi jsme také fenu vždy uhlídali,až když jí bylo 8 tak jsme byli v práci a toulavý pes skočil k sousedům a následně k nám.Naštěstí fena byla při těle takže štěňata nebyla... Ale když psi,feny nejsou na chov tak je nejlepší kastrace.

15.6.2011

Katka

Jenže ona neutíkala když hárala. to byla doma, a zajímave že ted když je pripustena tak je doma....

18.6.2011

Eliška

Máme doma 3 pejsky, fenku jorkšíra a pak dva střední knírače. Nikdy jsem s nimi neměla problém, že by nešli uhlídat, jako by věděli, že ona není pro ně :) Ano, o nervy jde, protože vytí a kňourání nejde přeslechnout... :D ale těch pár dnů v roce se to přežije.

13.7.2011

lucik

nechte kátu bejt je to její fena a to samí senduli!

14.8.2011

blanka

Dobrý den,ráda bych se zeptala,kolik přibližně stojí antikoncepce pro psy-samce,předem děkuji

10.9.2011

Anna

Implatát pro samce - Suplrelorin (doufám, že brzy bude registrován i pro fenky) pořídíte v cenové relaci 1700 - 2300 Kč

13.9.2011

PETRA

NÁŠ PEJSEK MÁ IMPLANTÁT A ZMENŠILY SE MU KULIČKY NEUBLÍŽÍ MU TO A PROČ JE TOMU TAK.

25.4.2012

Holota

Njn mnozitele si vzdy najdou duvod proc sveho orecha nakrejt. Jinak Implantat vypada velmi dobre, mozna jednou mozna pouziju az si treba nebudu vedet rady, ale zatim hlidam a hlidam a pouzivam klec :)

11.9.2014

Ivana

V životě! Opakuji .. v životě bych svojí feně nenechala píchnout antikoncepci! Ačkoliv je čistokrevná a byla by dokonalá matka. Při prvním hárání jsme jí ochránili a i ona se chránila sama, protože nenechala žádného psa, aby jí obskočil.Fenku jsme nechali kastrovat, protože jsme nechtěli riskovat nádory mléčných žláz či výše zmiňovaný zánět dělohy nebo falešnou březost a nemůžeme si vynachválit výborně provedený zákrok naší milé paní doktorky a také to, že nehárá a má to snazší. Podle mě si lidé raději zničí fenu injekcemi, než aby jí při hárání chránili, protože je to přeci moc práce.

3.1.2016

Venca

Dobrý den, prosím kolik stojí ta antikoncepce? Moc děkuji

15.4.2016

zdenka

Dobry den mate nekdo skusenosti s chemickou kastraci psa?Muj pes ma prostatu a byla mi od meho veterinare nabydnuta vyzkouset moznost chemicke kastrace pred normalni abych videla jak se pes bude chovat po kastraci celkove. dekuji.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz