Zdravotní rizika komerčních krmiv


Co se skrývá za všeobecně známým slovním spojením: „kompletní a vyvážená strava“? Bohužel často se jedná jen o líbivou frázi a ve skutečnosti je krmivo vyrobeno z odpadu.

 

Čeští chovatelé si myslí, že výběr značky krmiva, která v reklamě slibuje pro psa či kočku jen to nejlepší, je pro jejich mazlíčky opravdu tím nejlepším. Ale proč se u zvířete objeví nadýmání, průjmy, zápach z tlamy, úporné svědění kůže vedoucí k marné léčbě kortikoidy? Proč pětiletý pes trpí záněty kloubů, které ho omezují v běžném životě? Jednou z příčin je nevhodné složení a nekvalitní suroviny použité při výrobě zvířecího krmiva. Lidé šetří, aby vzápětí investovali peníze do nákladné veterinární péče.

 

V supermarketech kvalitu nehledejte

Chovatelé chtějí pro své psy a kočky často to nejlepší a v dobré míře jim v supermarketech kupují konzervy nebo pytle značek, které znají z reklam nebo inzerátů v časopisech. Lidem často stačí k rozhodnutí pro nákup i pouhý nápis „kompletní a vyvážená strava pro psy nebo kočky“. Co se za tímto slovním spojením ve skutečnosti skrývá, ale nemají ponětí. Doma pak naplní misku s pocitem, že přesně tohle krmivo by si zvíře vybralo osobně. Ve skutečnosti může právě krmivo ze supermarketů za mnoho zdravotních problémů psů a koček, od nadýmání až po nepříjemné záněty kloubů. Za vše může nevhodné složení a nekvalitní suroviny. V supermarketech navíc podle průzkumů nakupuje krmivo až 40 % domácností.

 

Krmiva se často nevyrábí v potravinářské kvalitě

Na žebříčku popularity jsou často známé americké značky. Mnoho lidí si myslí, že to je známkou kvality. Američané vydají každý rok za krmení pro psy více než 10 bilionů dolarů. Krmiva se z 95% vyrábí ze surovin, které nejsou vhodné pro lidskou potřebu. Z odpadu, který nikdo jiný než krmivářské firmy koupit nechce. „Těchto 95% krmiv je nezávislými odbornými kynologickými časopisy nazýváno právě termínem komerční krmivo. U těchto produktů lze čekat, že jsou plné nezdravých krmných obilnin pochybné kvality, které jsou smíchané s živočišnými odpady. Dále se používají barviva, která mají lidskému zraku evokovat červenou barvu masa, zelenou barvu zeleniny nebo bílou barvu rýže,“ říká Martin Pučálka, dlouholetý výrobce a prodejce krmiva pro psy a kočky. Do kategorie komerčních krmiv se řadí především krmiva, která používají jiné suroviny, než ty, které vyhovují požadavkům na využití v potravinářském průmyslu (human - grade ingredients). Pouze několik značek na našem trhu vyrábí krmivo ze skutečně kvalitních surovin.

 

Milióny psů a koček a jejich majitelů, s nimi doplatilo na "přínos" komerčních krmiv. Tuna kafilerní moučky z odpadů z drůbežárny stojí mnohonásobně méně, než moučka vyrobená z masa kuřat ze stejné farmy. Rýže v potravinářské kvalitě je cenově nesrovnatelná s krmnou pšeničnou mouku určenou dobytku,“ říká Martin Pučálka. „Komerční krmiva mohou mít také podíl na alergických chorobách kůže, obezitě, potravních intolerancích, zánětlivých onemocněních střev, chronických ušních infekcích nebo např. zánětech slinivky břišní. To, co lidé ušetří na granulích, pak vydají za výdaje u veterináře. Za jeden rok utratí Češi skoro 2 miliardy korun u veterináře. Toto číslo by mohlo být menší, když by více pozornosti věnovali nákupu krmiva,“ uzavírá Martin Pučálka.

A jak vybírat opravdu kvalitní krmivo? Rady si můžete přečíst například zde.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 30.8.2014 17:27:30
Napsáno: 30.8.2014 16:17:19

Forum.

25.9.2014

Lucka

Dobrý den, jelikož chci našemu pejskovi dát to nejlepší, chtěla bych se zeptat na odborný názor na kvalitu krmiv Platinum , kterými právě krmím. Děkuji

25.9.2014

vaclav

dobrý den, článek je tendenční a zavádějící. Používá nefér zjednodušení a snaží se tvářit jako odborný text. Tím ale není. Svou podprahovou PR patří do kategorie copy writing.Každý graduovaný odborník na výživu zvířat ví, že pro vytvoření kvalitní krmné receptuty nemusí a´priori být suroviny v "potravinářské kvalitě". Je to trik jak přimět chovatele kupovat zbytečně drahá krmiva jako např.ty, které vyrábí či dováží p.Pučálka. kvalitní krmení domácí provenience jsou třeby Bit care-Odkaz Janda-dietolog malých zvířat Odkaz

27.9.2014

Kateřina

Dobrý den, já chci samozřejmě také dávat svému psovi to nejlepší. Ze začátku jsem chtěla kupovat purinu, je to přece drahé značkové krmivo... ale. pejsek měl průjmy a jednou mi prodavačka poradila českou značku brit. Brit care je superprémiové a nezpůsobuje alergie. Pes má nádhernou srst, není tlustá, a kaká malinká hovínka. sice není krmivo levné ale fakt je to špička. Neobsahuje soju ani kukuřici. Je české, takže neplatíte za přepravu přes půl světa ale opravdu za kvalitu. Já bych neměnila

2.10.2014

Křikl

Je jedno jaké granule kupujete,není to normální krmivo. Žádný jiný živočišný druh nekrmíme celoživotně granulemi jako psy. Proč vám vet při trávicich onem. nasadí dietu složenou z rýže a masa? Hlavní důvod proč lidé krmí své miláčky granulemi je jejich vlastní pohodlnost.

28.10.2014

Karkulka

Naprostý souhlas s Křiklem. Být to tak bezva,zoologické zahrady by po sucháči hrábly šmahem.Firma, co by kšeft urvala, by měla vystaráno.Psům to chutná, protože musí. Bych chtěla vidět páníčky celoživotně na sucháči.Našim psům bych tenhle humus nedala ani za trest.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz