Vývoj a výživa štěňat velkých plemen


Vývoj štěňat velkých a obřích plemen probíhá delší časový úsek než je tomu například u malého jezevčíka. Psi velkých plemen přibližně do 45kg (zlatý retrívr, německý ovčák) dospívají ve věku 12-18 měsíců, zhruba v 18 měsících také končí jejich růst. Psi obřích plemen (nad 45kg – bulmastif, středoasijský pastevecký pes) dospívají ještě později – zhruba ve věku 15-24 měsíců. Jejich růst je ještě pomalejší – konečné tělesné hmotnosti dosahují v 18 měsících. Vývoj kosterní soustavy (především lebky) je ukončen až ve dvou letech.

 

Přiměřeně a kvalitně

Tělesný vývoj velkých a obřích plemen probíhá poměrně rovnoměrně, ačkoliv v některých měsících dochází k výkyvům a růstovým skokům. Zřejmé je to například kolem 3. měsíce, kdy nastává období překotného růstu, kdy pes „roste přímo před očima“. V tomto období se mnoho majitelů psů dopouští velké chyby – zvyšují psovi denní krmnou dávku s přesvědčením, že čím více živin psovi dodají, tím bude v dospělosti silnější a mohutnější. Někdy dokonce krmí psa ad libitum (podle libosti), což je opravdu velmi nevhodné! Nadměrný přísun energie totiž způsobuje příliš velkou rychlost růstu v poměru ke správnému vývoji kostry. Pes se může dostat do vážných růstových potíží a vývoj měkkých tkání může předběhnout vývoj kosterní soustavy. Pokud je krmná dávka nadměrně energeticky bohatá, dochází k velmi rychlému růstu. Kosti, přestože mají dostatek všech stavebních látek, nestačí tvořit pevnou kostní tkáň, což se projeví deformitou a bolestivostí končetin. Tento problém způsobuje především nadměrný přísun tuků a sacharidů v doma připravovaném krmivu. Potíže ovšem způsobují i nevhodně vybrané granule (například krmení granulí určených pro psy v zátěži, jež jsou velmi bohaté na energii), nebo překrmování (i vhodně zvolenými) granulemi. Nadměrná hmotnost štěněte vede v období kolem 5. - 6. měsíce věku k velké zátěži pohybového aparátu, především kostí, vazů a šlach. Důsledkem toho mohou být prošláplé packy (tzv. medvědí tlapy), kulhání, vývoj dysplazie kyčelního kloubu (na potomky se přenášejí predispozice k tomuto onemocnění, to znamená, že štěně se nerodí s postižením kloubů, ale že toto onemocnění se postupně vyvíjí během života) a postojové abnormality... Jistě mi dáte za pravdu, že je velmi smutný pohled na psy s prošláplými zápěstími či omezenou hybností!

 

Výběr krmiva nepodceňujte

Důležité je podávat psovi kvalitní krmivo, které bude zajišťovat rovnoměrný vývoj a pokryje požadavky organismu na živiny, vitaminy a minerály. Krmivo by mělo být energeticky redukované, zároveň však musí pokrývat zvýšenou potřebu minerálních látek, zejména vápníku a fosforu, pro správný vývoj kosterní soustavy a svalstva. Nejen kondice, ale i vzhled psa je závislý na vybudování silné kostry, proto byste důkladný výběr krmiva neměli podceňovat. Nedostatek nebo nerovnováha živin a minerálních látek může vést k nesprávnému nebo nedostatečnému vývoji. Ohroženy jsou kromě kostí i zuby (poruchy utváření skloviny).

Pokud chcete krmit granulemi, je vhodné zajímat se o složení a nastudovat si, co by měl kvalitní výrobek obsahovat a co by v něm být naopak nemělo. Další možností je krmit psa klasicky – doma připraveným krmením nebo syrovou stravou.  Ovšem připravit vyváženou krmnou dávku není úplně jednoduché a vyžaduje to znalosti o potřebě jednotlivých živiny, vitamínů a minerálů a jejich obsahu v  potravinách. Ale když se chce, tak to samozřejmě jde… A tvrzení, že pes bude na domácím krmení strádat, je jen pověra. Jde především o to umět krmné dávky optimálně vybalancovat. A co míchání granulí a masa? Ačkoliv to mnoho majitelů psů doporučuje, není podle veterinářů takové kombinování vhodné.

 

Vápník na kosti?

Že je vápník důležitý pro správnou tvorbu kostí asi není potřeba zdůrazňovat, ale i v tomto případě platí rčení, že nic se nemá přehánět. Ve snaze psovi přilepšit a nic nezanedbat podává řada lidí štěňatům různé přípravky a krmné doplňky s velkým obsahem vápníku. Jenže pro mladého psa, který je krmený granulemi, není problém nedostatek kalcia, naopak vápník podávaný navíc může spíš uškodit… Pokud jej štěně dostává příliš mnoho, hrozí mu osteochondróza. Kdo svému psovi připravuje krmení sám, měl by dbát na jeho přiměřený přísun, přičemž nezáleží na mikrogramy přesném denním dávkování, důležitější je spíš potřebné množství během delšího období (týden). Při krmení převážně masem může dojít k výraznému nepoměru mezi fosforem a vápníkem v krmné dávce, neboť maso obsahuje značné množství fosforu a jen velmi málo vápníku. V těchto případech je tedy opravdu nutné vápník dodávat. Pozor si dávejte i na přípravky, které obsahují také vitamín D, aby nedošlo k jeho předávkování (denní dávka pro štěně je 22 I.E. na kg hmotnosti). V případě, že krmíte kvalitním kompletním krmivem obsahuje vše potřebné, a proto jakýkoli přídavek vitamínu D nebo vápníku může být zdrojem zdravotních problémů.

 

Nezapomínejte na výživu kloubů

Podávání kloubní výživy je důležité pro správný vývoj kloubních chrupavek a to zejména u štěňat velkých plemen, kdy se klouby musí vrovnávat s větší zátěží. Během růstu štěněte se můžeme setkat s řadou problémů (zánět dlouhých kostí, dysplazie kyčelních kloubů, genum valgum projevující se X postojem atd.), abychom těmto problémům alespoň částečně předešli, doporučuje se podávat kloubní výživu po celé období vývoje štěněte.

 

Počet denních krmných dávek

Ve 4 (4,5) podáváme štěňatům velkých (obřích) plemen 5-3 dávky denně, ve 4 (5) měsících 2-3 a v 15 (16) měsících již jen 1-2 denní krmné dávky. Z hlediska prevence torze žaludku (přetočení žaludku) je lepší krmit psa (obzvlášť velká plemena) dvakrát denně, např. ráno 1/3 denní krmené dávky a večer pak zbylé 2/3.

Pokud máte v problematice správného krmení (nejen štěňat) nesrovnalosti a trápí vás řada otázek , obraťte se na odborníka (veterinář, zkušený chovatel)! Rozhodně se nevyplatí dělat ze svého psa pokusného králíka, vždyť zdraví má jen jedno…

Zdroje: Zdeňka Dvořáková, Moderní výživa psa, Candy, internet


Vanda Ročková
Aktualizováno: 14.5.2011 19:28:23
Napsáno: 16.1.2011 15:58:40

Forum.

Vložit príspěvěk

1.2.2011

Zdenka

Děkuji za tento velmi poučný text, mám sama velké plemenu je mu teprve 8let, a má potíže kloubního charakteru, přesto že jsem se snažila od štěněte dodržovat vcelku vaše rady, přesto strádá a není to jak po psychické tak finanční stránce vůbec jednoduché. Proto se prosím všichni pejskaři zamyslete nad tímto textem- pokud máte či si budete pořizovat štěně. Zdenka

1.2.2011

vlčák

Jaké dostává granule? Myslím tím značku.

3.2.2011

Chantallka

Dobrý den!Děkuji za velmi zajímavé informace a chtěla bych se zeptat,mám dvouměsíční štěňátko kolie a krmím ji jak masem tak i granulemi pro velká plemena.Zajímalo by mne, zda by bylo vhodné u tohoto plemene podávat i jiné doplňkové vitaminové preparáty a pokud ano tak jaké.Děkuji

12.2.2011

Ronnic

Muj Ridgeback je po prvním harani,je agresivní vůči ostatním psům i fenám..Nemá s tim někdo zkušenost?

23.2.2011

Míra

Dobrý večer,mám 4 měsíce staré šteně stredoasijského pasteveckého psa,a padá na jednu nohu,dostává suché krmení,značka Fitmin a dostává vitamín na kosti,byl jsem i u lékař,ten mu dal inekci,chvilku to bylo dobré a ted začala zase kulhat..........

4.4.2011

Alena

Dobry den.Mám 5 měsični štěnátko fenku Golden retrivra.Krmim ji Brit Care pro štěnata velkych plemen+občas vařene maso se zeleninou.Ob den tvaroh.Nyni krmim 3 krát denně.Váži 16kg.Chtěla bych se zeptat zda je váha optimálni.Dšěkuji za odpověd.

11.5.2011

Adéla

Na konci května si jedu pro štěňátko RTW, mám pro něj nachystány granulky Royal Canin - Giant Baby Dog, chci se zeptat, jestli k těmto superprémiovým granulím přidávat ještě nějaké chondro věci? nebo stačí opravdu jen tyto kvalitní granule. za odpověď moc děkuji, kdo můžete odpovězte přímo na mail adela.seidlova@centrum.cz

11.5.2011

vanda

Urcite je lepsi pridat jeste nejakou kloubni vyzivu...

13.5.2011

Adéla

A můžu vědět jakýma? Můžu dávat lidský Kolafit? je to čistý kolagen,nebo zvolit alavis?

13.5.2011

vanda

Ja napriklad davam Colafit (mam s nim sama dobrou zkusenost), ale Alavis je urcite taky vhodny...

13.5.2011

Adéla

Takže colafit stačí? oukej, mám ho doma, sama ho užívám...

14.5.2011

vanda

Já ho dávám preventivně (kúra 2krát ročně), fenka (45kg) žádné zjevné problémy nemá... Pokud by kulhala nebo špatně vstávala, určitě bych sáhla navíc i po Alavisu apod.

14.5.2011

Adéla

Tak to je opravdu super... a mám začít už teď od štěněte?

18.5.2011

Nally

Ahoj ja mam bandoga vazi 60kg,muzete mi poradit jestli je dobre pro nej trochu zhubnout aby si neoddelal klouby?mel v stenecin veku problemy s prednimi nohy kulhal jelikoz byl moc tezky,mel leky a ted uz ne.jsou mu dva roky,co myslite?

18.5.2011

Nelly

zverolekar v marianskych laznich dr.Vodicka je opravdu nejlepsi!ma snad 20certifikatu a jezdi k nemu prevazne nemci,zaplatite si ale 1000min.za navstevu,je perfektni ma rentgen,vsechno nej pro psy i kocky.poradi,vyleci!mee vylecil pejska s potizemi klouby.nasadil psi tabletky,dodal vitaminy pro psy ktere byly drahe 1700kc,ale pes mi nekulha!doporucuji!!!!je nejlepsi,lidi jezdete tam,vyleci pejskovi i prujem,ktery je pro nej velmi neprijemny,zjisti kolik ma tuku ve stolici,jestli mate nasadit dietu nebo ne,protoze je dulezite aby se psovi neukladaly prebytecne latky ve stolici napr.i vapnik,muze se usazovat v kloubech a pak ma pes jeste vetsi problemy za ktere muzete vy zanedbanim perfektniho zverolekare.

18.5.2011

Nelly

Adélko,pokud budes mit rtw ve stenecim veku je potreba dodavat vitaminy na kosti,doporucila bych ti stejne zajit k perfektnimu doktorovi ktery ti jasne ujasni kolik presne tento pes potrebuje,pozor u stenat je to obtizne!jestki ze pes bude mit nadbytek vapniku v kloubech povede to k poskozeni tvorby kloubu a jejich tkanin.tyto psy i ja mam velke silne plemeno,potrebuji hlavne vyzivu nejlepsi.doporucila bych ti spise nez tamto co mas:ACANA,EUKANUBA!!!nejlepsi pro psi vyvin a obzvlastne rust stenete.k tomu podavej jednou az 2tydne,cerstvou rybu bez kosti a jakehokoliv KORENI!jen varenou,plus 2tydne hovezi varene maso kde je pro tyhle pejsky nejvice vitaminu na vse!POZOR:granule a maso se nikdy nesmi michat dohromady!!!!!jinak ma prujem!telo nestaci tolik latek a vitaminu strebat!takze 2dny jem maso,zbytek tydne jen granule!nedavejte hlavne rohlikyyy nebo piskoty takovouhle hovaadinu delaj snad vsichni!veci z teste totuz psovi zatezuji streva!zvlaste rohliky jsou tucne a piskot je lepek co psovi nepatri!

18.5.2011

Nelly

vitaminy z rybiho slozeni pomahaji na kulhani a stavbu kloubu...jsou dostupne u dr:vodicky,je nutne davat psovi jen psi leky ktere jsou nesmirne drahe,ale byli vyvinuty prave pro psy.tak proc nekteri lide sakra si mysli ze muzou davat psovi leky pro lidi??nechapu,jasny snad ze NE!!!jinaky by nebyly leky pro psy...

18.5.2011

Nelly\

lidi jak to tu ctu vy vasim psum jen skodite nic vic....se pak nedivte... proc nejdete k spickovymu zverolakari???kterej spis vyleci nez ty vase rady s kolafitem...nechapu vas,uvedomte si ze pes zije jen kratce a je potreba mu dat to nejlepsi co muze byt at to stoji cokoliv!!treba celou vasi vyplatu...nikdy necekejte!jednejte!

18.5.2011

vanda

Nelly tvuj tok myslenek je dost nesrozumitelny... Colafit je cisty krystlicky kolagen na klouby, nejedna se o zadny lidsky medikament, ale o doplnek stravy. O tom, ze ma kolagen pozitivni vliv na klouby bylo napsano uz hodne studii, staci zapatrat po netu. A vyrabi se i speciálne pro psy a kocky. A vyroky o tom, kdo psum skodi, si priste radeji odpust... Abys byla v obraze, co je to ten colafit, podivej se sem: Odkaz priste si odpust kritizovat neco, o cem nemas vubec poneti, o co se jedna... Nerikam, ze je colafit vselek, ale jako podpurny doplnek je vice nez vhodny...

18.5.2011

vanda

A mimochodem, rady Nelly si radeji neberte k srdci. V necem ma sice castecne pravdu, ale spousta veci v jejich prispevcich jsou myty a polopravdy (napriklad -rada !takze 2dny jem maso,zbytek tydne jen granule!)Nekolik rad ohledne vyzivy jsem sepsala i zde: Odkaz

18.5.2011

Adéla

Týýý jo, nelly ty ses rozjela :( ale myslím, že špatně. Colafit a nebo alavis je psovi podávat dobře.. Už jsem se radila s veterinářem a doporučil mi stejně jako Vanda kúru 2krát ročně... Jinak zvolila jsem royal canin kvůli dobré stravitelnosti a hlavně s ním krmí chovatelka. Kdybych chtěla krmit masem, tak určitě ne vařeným. ztrácí se vitamíny a minerály (podle mě :)) ty si krm toho svýho bandoga jak chceš, já zvolila granule na nejvyšší úrovni a kolagen...

23.7.2011

Andrea39

Dobrý den, děkuji za článek.Máme 3 měsíční štěně zlatého retrívra,krmíme ho zatím granulemi. Jakou další stravu by v tomto období mohl mít?Děkuji.

27.7.2011

Dante

Chci se zeptat na názor na štěněcí Pedigree? Myslíte si, že poskytuje štěněti dostatečnou výživu?

31.7.2011

Lucka

Pedigree štěněti dostatečnou výživu neposkytuje a ani poskytnout nemůže vzhledem ke svému složení. Zvlášť u štěňátek je třeba dbát na to, aby bylo správně a kvalitně krmeno. Snažte se vybírat z řad alespoň prémiových nebo nejlépe superprémiových granulí. Cenově jsou sice dražší, ale vyplatí se do výživy investovat, to mi věřte :-).

5.8.2011

Tereza

Zdravím!Všem páníčkům štěnat velkých a obřích plemen,kteří si nevědí rady s výběrem granulí,radím to,co používám já Odkaz

10.8.2011

Adéla

Pedigree určitě neeee !!! a určitě ne štěněti !!! Našemu RTW nejvíc sedla ACANA, ale může to být u vašeho zcela jinak :)

29.10.2011

Adélka

Jinak nemůžete doporučovat to co sedí vašemu psovi, tomu jinému může sednout zcela jiná značka... můj pes po proplanu a eukanube a RC měl průjem, sedla mu až acana, levnější značky, které v dnešní době jsou již zcela na jiné úrovni nežž byli dříve...

31.1.2012

Nikola

Dobrý den, mám dotaz. Mám 2 měsíční štěně a pořád chce venku žrát kočičí výkaly a dokonce i ty svoje. Chybí mu nějaké vitamíny nebo co mu chybí a jak tomu zabránit? je to nepříjemné. Děkuji.

2.3.2012

dagmar

kolik by měla asi vážit 7 měsíců stará fenka cane corso????díky

22.6.2012

Zbyna

muže štěně v 7tydnech do vody?

24.11.2012

Tereza

Dobrý den, pokud mohu nějak pomoci a poradit,určitě nekupujte značky co mají reklamy a kdejaké upoutávky,po logické uvaze je jasné,že dávají více peněz na reklamu než do kvality granulí.Určitě doporučuji holistická krmiva,jako je first mate,fromm family atd hlavně ty kanadské a americké výroby..Tyto značky nikde nemají reklamy a zakládají si na kvalitě..Opravdu si dobře rozmyslete,co chcete svému psovi dát,jestli kvalitní život a nebo celoživotní problémy...

24.1.2013

zuzana

ahoj mam severskyho inuita a je mu 12 tydnu jakou stravu mu mam davat je moc vybyravi dekuji

31.1.2013

Kateřina

Dobrý den. Rozhodně nedávejte krmiva značek Eukanuba, Fitmin, Pro Plan. Cena naprosto neodpovídá kvalitě! Doporučuju Orijen, Taste Of The Wild. Není špatná i Akana.

13.5.2013

Knos Svatopluk

Prosím jak mám krmit štěňata po narození po dobu cca 3 měsíce.? poraďte mi co je pro Psa ( Mallorská doga) to nejlepší. Předem děkuji za odpověď Knos

16.6.2013

Dan

Dobrý den, máme 2 měsíční štěně Německého ovčáka, fenu, koiupili jsme jí tyto granule Odkaz , dáváme jí cca 200g denně rozděleno do 2-3 dávek. Měli bychom přidat ke granulím ještě něco? díyk

19.7.2013

martina

muzete mne poradit granule pro boxery jsou staari 1rok a mame problem jen nam jedi dospele granule od mala a to chappy

24.1.2014

veronika

Dobrý den, můžu se prosím zeptat, co psovi dávat za kloubní výživu? Nebo je třeba lepší mu na klouby dávat nějakou kůži, křupky atd? Děkuji

2.2.2014

Lucka

Ahoj, dávam na klouby Luposan. Určitě jsou i jiné přípravky. Je dobré přidávat tuto výživu po celou dobu růstu psa, ikdyž se krmí lepšími granulemi. My máme granule Taste of the wild, dál jsou pak dobré všechny, které neobsahují obiloviny a různé odpady, např. Acana, Essential Food, Orijen, Brit Carni Love, N&D,... Pozor, Royal Canin byla před několika lety dobrá značka, ovšem změnila majitele a poté i obsah granulí a teď je z ní předraženej šrot, kterej bych psovi nekoupila ani za trest. Granule by měly mít ve složení na prvním místě maso a dál žádné obiloviny. Pokud mají na prvních místech jen kukuřici, obiloviny nebo výrobky rostlinného či živočišného původu (zde se opravdu jedná o odpad neurčený ke konzumaci), tak raději ruce pryč.

30.3.2014

katerina

dobry den mam 10-ti tydenni stene straforda krizeneho s bandogem chtela jsem se zeptat kolik by melo priblizne vazit nas pejsek vazi 9 kg je to normalni vaha dekuji za odpoved

21.7.2014

Eliška

Dobrý den chceme si pořídit štěně a nevím pro něho krmivo. Rozhodujeme se mezi Pedigree a Brit Care. Víhodnější nám příjde Pedigree a i naší přátelé kteří chovají psa říkají ,že rozhodně Pedigree. Chci vědět co je asi nejlepší.

21.7.2014

vanda

Z tohoto výběru je rozhodně nesrovnatelně kvalitnější Brit Care.

7.8.2014

Jana

Dobrý den, chci se zeptat, jaký kolafit (4,5,..) mám dávat zlatému retrívrovi? jde o výživu kloubů, rozdělení je dle barvy srsti. Děkuji

1.6.2017

Petra

Nevíte zda se dělá kloubní výživa s nějakou příchutí? můj pejsek mi to nechce žrát....

2.6.2017

Monča

Jo to se určitě dělá, já slyšela o nějakých se sýrovou příchutí

4.6.2017

Karel

ano dělá se to, jmenuje se to arthronis fáze od firmy woykoff, mají to teď zrovna v akci

7.6.2017

Honza

Já kupuji také atrhronis faze 2 pro moje štěňátko :-)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz