Složení je důležitější než cena


Ačkoli se Češi považují za veliké milovníky psů, mnozí z nich při výběru psího krmiva raději šetří, nečtou etikety se složením granulí a mají nízké povědomí o škodlivosti obsažených látek. Špatně zvolené psí krmivo přitom může zapříčinit vážné zdravotní komplikace.

 

Peníze, které lidé ušetří na krmivu, potom stejně s velkou pravděpodobností utratí za léčebné výlohy u veterináře, takže takové chování vlastně nedává smysl. Při nákupu by neměla být určující cena, ale především složení krmiva. Zdravý pes vyjde chovatele z dlouhodobého hlediska levněji,“ říká Martin Pučálka, výrobce a prodejce psího krmiva.

 

Vyhněte se „chemii“

Pozor si dejte na granulovaná krmiva tzv. ekonomické řady, které jsou často svým složením pro psy vyloženě nevhodné. Většinu levných a nevhodných krmiv tvoří obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla a soli, které nejsou dobré pro trávení a jsou jedním z nejčastějších alergenů. Důležitým faktorem je sledovat obsah masa, protože pes je od přírody masožravec a potřebuje dostatek živočišných bílkovin. „Vhodné a zdraví prospěšné granule by neměly obsahovat chemické konzervanty jako jsou BHA, BHT, propylgallát nebo sorban draselný, dále fosfáty, barviva nebo dochucovadla především v podobě většího množství soli, která je pro psy toxická, nebo menadion jako zdroj vitaminu,“ vysvětluje Martin Pučálka. Další nevhodnou surovinou je například sója, kterou psi špatně tráví, nebo bílkovinné hydrolyzáty, jsou levné a nahrazují kvalitní bílkoviny z masa. Zbytečné chemikálie také značí vícebarevné granule.

 

Potravinové alergie

Nejběžnější reakcí na použití nevhodných surovin, jako jsou chemické konzervanty nebo obiloviny, je vznik nepříjemných potravních alergií. Ty se nejčastěji projeví špatnou kvalitou srsti, kdy se pejsek hodně škrábe, což může skončit až takzvanými hotspoty - místa s vypadnou srstí. Nevhodnou stravu značí také déle trvající průjmy nebo zvracení. Nevhodné suroviny typu chemických konzervantů nebo většího množství soli také přetěžuje ledviny, což může vést k závažným zdravotním problémům.

 

Důležitým faktorem při výběru krmiva by také mělo být samotné zpracování surovin. Vždy je vhodné, aby suroviny byly co nejméně zpracované. Vybírejte tedy například krmivo, kde je rýže namísto rýžové mouky, brambory místo bramborových vloček atd. I to ovlivní, jak bude krmivo psovi sedět,“ dodává Martin Pučálka. Granule také nekupujte vážené, ale přímo v pytli od výrobce. Takto máte jistotu, že krmivo je originál.

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 17.8.2014 13:04:15
Napsáno: 17.8.2014 13:00:56

Forum.

5.9.2014

Charlemagne XXL

Kéž by to bylo tak jednoduché... Například maso. Suroviny se uvádějí sestupně podle hmotnostních procent ve výchozí směsi. Často je proto dnes na prvním místě uváděno právě maso. To nicméně obsahuje 50-80 % vody, která se během zpracování odpaří (výsledná vlhkost granulí je cca 8-10 %). Obiloviny naopak obsahují vody málo. Po zpracování se pak "maso", resp. zbylý pevný podíl z něj, dostane vlastně na nějaké 5., 6. či podobné místo. V obsahu masa, resp. masných bílkovin, jsou proto daleko důvěryhodnější krmiva obsahující sušená (dehydrovaná) masa nebo masné moučky. Tam ovšem zase záleží na kvalitě, kterou už spotřebitel nemá šanci posoudit vůbec. Další oblíbenou libůstkou jsou hry se slovíčky. Kuřecí moučka není totéž, co drůbeží moučka. Kuřecí tuk není totéž, co živočišný tuk. Nemluvě o tzv. produktech živočišného původu. Příklad jednoho nejmenovaného známého krmiva: v jejich superpremiové řadě je na prvním místě "dehydrované kuře 32 %, kuřecí moučka 30 %," v premiové řadě "kuře" (tedy to s těmi 50-80 % vody), v ekonomické řadě pak "maso a produkty živočišného původu" (co v takovém šlemu je, neví ani Bůh). Podobně je to i s dalšími složkami krmiva. Jiným trikem, hlavně u krmiv ze severní Ameriky, je např. výroba speciálních řad pro zahraniční trhy. Kvalita výchozích surovin zde může být velmi odlišná od řad vyráběných pro domácí trh, protože nepodléhá kontrole tamními velmi přísnými úřady. Jiným trikem je propouštění finálního výrobku (krmiva) na trh v některé tradiční evropské zemi (podle sídla firmy), ale výroba v zemi úplně jiné. Krmivo se může tvářit jako Nizozemské, ale vyrábí se třeba v Rumunsku. A opět - jde hlavně o kvalitu výchozích surovin. Atd., atd... Krmiva, kde 10 kg stojí 200 Kč, jsou nepochybně pěkné šunty, ale ani vysoká cena není samozřejmou garancí kvality. Bohužel.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz