Pro nejlepší start do života


Přinesli jste si domů štěně nebo kotě? Teď tedy začne opravdová zábava! Vybírání jména, potřeb, obojku, první seznamování s novým domovem, hry a dovádění. Ale pozor, ne vždy je situace tak ideální. Nemusí se vždy jednat o mládě, které je zdravé, čisté, z dobrého chovu a plné energie.

Nemocné štěně nebo kotě

Pokud není vaše štěně nebo kotě zrovna v ideální kondici, tzn. je nemocné, oslabené nebo špinavé, je potřeba mu věnovat mnohem větší péči. Nejdříve ho pečlivě prohlédněte, zda nemá nějaké poranění nebo netrpí zjevnou parazitózou (blechy, vši). Prohlédněte také oči, uši, oblast konečníku, kůži a srst. Pokud se vám cokoliv nezdá v pořádku, pak neváhejte a vydejte se k veterináři. Veterinář se Vás zřejmě zeptá i na to, jak a čím krmíte, a v případě pochybností Vám doporučí odpovídající druh krmiva, protože oslabené mládě možná bude potřebovat speciální stravu. Pokud se jedná o štěně nebo kotě mladší 4 týdnů (např. nalezenec, protože štěně od chovatele by se mělo odebrat nejdříve v 7 týdnech a kotě ve 12 týdnech), bude pravděpodobně nutné mu nabídnout náhražku psího nebo kočičího mateřského mléka. Velmi často se chybuje v tom, že je podáváno mléko kravské, které má v porovnání s mlékem feny a kočky zcela jiné a nevyhovující vlastnosti - především nedostatečný obsah bílkovin a energie a nadměrný obsah mléčného cukru, který bývá příčinou průjmů.

Pokud je u mláděte velmi narušen zdravotní stav,  je podvyživené, po úrazu, po operaci a nebo trpí silnou parazitózou, pak je vhodné mu po poradě s veterinářem podávat některou z tzv. pediatrických diet, vysoce stravitelných diet nebo rekonvalescenčních diet, jejichž zkušeným výrobcem je např. společnost Hill´s Pet Nutrition. Jedná se o speciální kompletní krmiva, jejichž nutriční charakteristiky jsou přizpůsobeny potřebám štěňat a koťat (vysoká stravitelnost, suroviny prvotřídní kvality, poměr vápníku a fosforu vhodný pro růst, zvýšený obsah  antioxidantů, apod.). Konkrétní dietu Vám doporučí veterinář přesně podle individuálních potřeb Vašeho mláděte.

Zdravé štěně a kotě

Krmivo, které vyberete pro vaše štěně nebo kotě během prvního roku života, je rozhodující pro jeho následný vývoj, zdraví a růst. Není snadné  zorientovat se v nabídce krmiv, protože je jich na trhu opravdu mnoho. Zde je pro ujasnění představy několik základních požadavků a vlastností, které by mělo kvalitní krmivo splňovat:

1. Mělo by se jednat o komerčně vyráběné krmivo

Jeho výhodou pro majitele je nejen úspora času, ale i jistota, že štěně nebo kotě  dostává opravdu vše, co potřebuje - tento požadavek není téměř možné splnit domácí stravou. Je velmi obtížné obstarat všechny potřebné složky pro přípravu kompletního krmiva - především vitamíny a minerály. Navíc podmínkou pro sestavení nutričně vyvážené krmné dávky je analýza vstupních surovin, kterou lze provádět pouze v laboratoři. Zdánlivou výhodou domácí stravy je cena krmné dávky, avšak po započtení nákladů na doplňkové vitamíny, minerály, mastné kyseliny, kloubní výživu a další biologicky účinné látky, se celková cena značně navýší.


2.    Upřednostnit by se měla krmiva kompletní a nutričně vyvážená

 
     Jejich výhodou je opět úspora času pro majitele a zjednodušený přístup ke krmení,
     kdy není potřeba přemýšlet nebo pátrat po vhodné příloze či doplňku vitamínů nebo
minerálů. Výsledkem kombinace levného  "supermarketového" krmiva s minerálně-vitamínovým doplňkem může být předávkování určitých látek se závažným dopadem na zdravotní stav mláděte.  Kvalitní a nutričně vyvážené kompletní krmivo není potřeba ničím doplňovat.

3.    Krmivo by mělo být určeno přímo pro daný věk mláděte a u psů velikost plemene
 
Krmiva pro štěňata a koťata  je vhodné volit mezi krmivy s označením premium nebo superpremium. Za vývojem těchto krmiv stojí vždy některá z vědeckých organizací, která se zabývá výživou a má k dispozici veškeré vybavení (přístroje pro laboratorní analýzu vstupních surovin a výsledných produktů).
Krmiva pro štěňata jsou rozdělena do kategorií nejen podle věku štěněte
(většinou od odstavu ve věku 6 - 8 týdnů až do dosažení dospělosti ve věku 12 měsíců), ale i podle nutričních nároků jednotlivých plemen:
·    Malá a toy plemena nárokují větší obsah energie, menší velikost granulí.
·    Velká a obří plemena naopak potřebují krmivo se sníženým obsahem energie a vápníku pro zajištění kontrolované rychlosti růstu (překotně rychlý růst má za následek vývojové poruchy skeletu). Je také vhodné, aby krmivo pro štěňata velkých plemen obsahovalo L-karnitin, popř. jinou složku, která je schopna zabezpečit budování pevného svalstva, napomáhat při přeměně tuků na energii a tak předcházet obezitě, která je zvláště u štěňat velkých plemen nežádoucí a je také jedním z predispozičních faktorů pro rozvoj onemocnění skeletu. Dostatečně účinným množstvím se rozumí obsah ve stovkách miligramů L-karnitinu na kilogram krmiva.

4.    Součástí krmiva by měl být komplex biologických antioxidantů

Mezi požadavky, na které se v poslední době majitelé zaměřují, patří i poptávka po krmivu bez obsahu umělých barviv, konzervantů a syntetických antioxidantů.
Vhodná kombinace antioxidantů (např. vitamín C, vitamín E) přírodního původu
dokáže:
·    povzbudit a udržet dobrou funkci imunitního systému (a tím předcházet onemocněním)
·    zlepšit postvakcinační reakce štěňat a koťat (tzn. zvýšit po vakcinaci titr protilátek, které poskytují mláděti lepší ochranu proti danému onemocnění) a zmírnit možné nežádoucí reakce po vakcinaci (teplota, ospalost, nechutenství)
·    zmírnit důsledky stresové zátěže, která je způsobena změnou prostředí
      a socializací štěněte nebo kotěte
  
  5. Krmivo by mělo mít vynikající chutnost.

Chutnost by však neměla být založena na zvýšeném obsahu soli nebo tuku (rizikové faktory pro onemocnění ledvin, nadváhu, onemocnění kloubů atd.).
Krmivo s vynikající chutností zlepšuje ochotu štěňat a koťat nové krmivo přijímat. Ideální je, pokud je štěně nebo kotě po odstavu nebo po přechodu k novému majiteli krmeno stejným typem krmiva, jakým bylo krmeno u původního chovatele. Postupně je možné uskutečnit převedení na nový druh krmiva dle speciálních nároků štěněte.

6 . Krmivo by mělo mít vysokou stravitelnost


Stravitelnost krmiva je dána kvalitou vstupních surovin (u špičkových krmiv může být stravitelnost proteinů např. až 80 - 90%). Vysoká stravitelnost krmiva snižuje zátěž a možnost podráždění trávicího traktu, způsobené odstavem, převedením na tuhé krmivo (převedení z mateřského mléka na konzervy nebo granulát) nebo změnou prostředí.

7. Krmivo by mělo obsahovat esenciální mastné kyseliny, především omega-3
 (popř. v kombinaci s omega-6 mastnými kyselinami)

Bylo prokázáno, ža obsah omega-3 mastných kyselin (především DHA -dokosahexaenové a EPA - eikosapentaenové) v krmivu pro štěňata a koťata má blahodárný vliv na rozvoj poměrně nezralého mozku a zraku, čímž se mládě stává vnímavější, lépe se seznamuje s novým prostředím a následně je také bystřejší a lépe cvičitelné.
Omega-3 mastné kyseliny mají také kladný vliv na stav kůže a srsti. Tyto mastné kyseliny lze  doplnit také speciálními doplňky výživy, ale klinickými studiemi bylo prokázáno, že účinnější je jejich působení tehdy, pokud jsou přímo součástí kompletního krmiva. Výrazný je také protizánětlivý účinek omega-3 mastných kyselin. Proto bývají s úspěchem zařazovány do terapie mnoha onemocnění (jsou součástí ledvinových klinických diet, speciálních diet pro zmírnění bolestivosti a zlepšení pohyblivosti u psů a koček s artrózou apod.).

8. Krmivo by mělo udržovat Vaše štěně nebo kotě v ideální kondici

Vždy je důležité dodržovat doporučené dávkování krmiva a následně sledovat vliv příjmu doporučené denní dávky krmiva na výživný stav a celkovou tělesnou kondici. Pokud si sami nevíte rady, jak je na tom Vaše štěně nebo kotě s kondicí, přibýváním na váze, popř. s rychlostí růstu, poraďte se se svým veterinářem. Pravidelná kontrola hmotnosti je u rostoucích jedinců velmi důležitá.


Požadavků na správnou výživu štěňat a koťat je opravdu mnoho, nabídka trhu je však pestrá a stačí si jen správně vybrat. Pokud si nejste s výběrem jisti, požádejte o radu takového veterináře, který Vám poradí i s výživou.
To, co pro vaše štěně a kotě uděláte v prvním roce, se bude odrážet v celém jeho dalším životě a také v kvalitě vašeho společného soužití. Ani dosažení roku věku by však nemělo být pro majitele impulsem k tomu, aby na správnou výživu přestal dbát. Kvalitní a vyvážené krmivo totiž dokáže výrazně ovlivnit jak kvalitu života zvířete, tak i jeho délku.

Text: MVDr. Petra Miklišová
         Odborný konzultant Hill´s

Další informace o prevenci a péči najdete na www.spravnapece.cz
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 28.8.2008 11:15:07
Napsáno: 28.8.2008 10:52:52

Forum.

Vložit príspěvěk

22.8.2009

B.Peter

Dobrý den, kdy začít z přikrmováním štěnat malého plemene teriéra ? děkuji

23.8.2009

darculka@seznam.cz

Dobrý den, mám na vás důležitý dotaz. Vhtěla bych se zeptat, čím vším můžu již krmit 8 týdenní štěnátko jorkšírskýho teriéra. Ještě nemá žádné zoubky, tak jsme mu koupili různé kousací hračky a bůvolí kostičky i čokoládové pamlsky, přímo pro psí miláčky. Ale nevím, zda i ty kostičky by mohl jíst. Granulky mu namáčíme ve vlažné vodě,. Ale moc nám je nechce.Měli jsme doporučeno jim vyvařovat kuřecí masíko na tenké plátečky a ty mu mícháme s granulkami. Pak vše sní a moc mu chutná. Úplně u toho blázní. Ale nezdá se mi, že by se mělo krmit jen jedním krmivem. Navíc včera měl celý den průjem, a tak sjme mu začli dělat ty kuřecí plátečky a dosti se mu to zlepšilo, ale prosila bych , zda byste mi mohli napsat, čím vším můžu svého psího kamaráda krmit. Děkuji, zda mě vezmete v potaz. Auerová

16.10.2009

Romanka

Pro darculku.. Měla by si mu dávat mlíčko a do toho piskotky treba dve to se mu rozmoci .. a sežere to!!

30.11.2009

Michaela

Dobrý den,mám 5 týdení štěně,čím ho mám krmit.Moc děkuji

12.4.2010

Lucie

Dobrý den, brzy budeme mít 6-ti týdenní štěňátko Zlatého retrívra. Chci se zeptat, jaká krmení jsou pro šteňátka a dospělé psy vhodné, nebo jaké nám můžete doporučit. Děkuji za odpověď.

2.5.2010

Martinka

Podívejte se na toto Odkaz

2.5.2010

Bella

Rada pro Lucii: štěně které jste si právě přivezli, by jste měli krmit stejným krmivem jako chovatel. Pokud ho ale budete chtít změnit postuně přidávejte do původního krmivato (nejdříve úplnou trošku, potom víc a víc) na které budete chtít přejit, až nakonec to původni přestanete dávat. Taky mám zlatého retrívra takže vím o čem mluvím a jsem přešla na krmivo Pedigree® Junior .

2.5.2010

vanda

Tak Pedigree opravdu nedávejte!!!! Stejně tak žádná jiná marketové krmiva. Já krmím např. Acanou, ta je vzhledem ke své kvalitě cenově velmi výhodná. Jinak další kvalitní granule jsou např. Artemis, Canidae, Canine Caviar, Orijen, First Mate, Arden Grange atd. Je toho hodně, ale určitě psovi nepředkládejte marketovky...

4.5.2010

Sendy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli může malé štěně maso z kozervy, protože mi někdo říká může a další mi říká že nemůže. Tak nevím... Děkuji za odpověď

9.4.2011

Lenka

My krmíme na doporučení granulemi b.osch a jsme spokojení. Čím krmili před námi bohužel nevím, protože štěňátka chtěli utratit :/ Ale pejsek pěkně jí, je spokojený, hravý, zlepšila se mu srst..

29.5.2011

jaromirslezak@seznam.cz

mam 4 tydenni stene cim ho mam krmit,dekuji

7.8.2011

ndPTeYuczDFFB

<a href="Odkaz %[ <a href="Odkaz ixfpcg

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz