Pověry o krmení syrovou stravou


Kolem krmení syrovým masem stále koluje řada polopravd a předsudků. Pojďme se na některé z nich podívat blíže…

Jednou z nejčastějších pověr je ta, že pokud krmení připravujeme sami, pes bude trpět nedostatkem živin a to se může odrazit na jeho zdravotním stavu. S tímto tvrzením se setkala asi většina lidí, kteří připravují svému psovi domácí stravu (ať už syrovou nebo vařenou). Je zřejmé, že existují hodnoty a tabulky, které udávají, jakou má pes potřebu bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálních látek. Je samozřejmě skvělé, pokud dostává nutričně vyváženou stravu. Při krmení svého čtyřnohého přítele se však nemusíte strachovat a propočítávat každou porci. Doporučené hodnoty ostatně existují i pro lidi… A proto je vhodné položit si otázku: Kolik lidí vypočítává přesné poměry všech živin, vitamínů a minerálů, když připravují večeři pro svou rodinu? Jistě, je chvályhodné, když se stravujeme vyváženě a zdravě, ale přehled o tom, kolik má každé jídlo přesné množství živin, skoro nikdo nemá. Nejde přece o to, aby každá porce měla jasné dané množství vitamínů a minerálů. Stačí, když se výživového optima dosáhne v rámci dnů až týdnů. Stejně jako pro psy, tak i pro lidi platí, že zdravá strava je čerstvá a pestrá. Proto je důležité dbát především na rozmanitost surovin. Než se však pustíte do krmení syrovou stravou, měli byste si danou problematiku řádně prostudovat, abyste psovi nezpůsobili víc škody než užitku.

Další známou pověrou je ta, že po syrové stravě jsou psi agresivní. To je opravdu hloupost, která se nezakládá na reálném základě. Agresivita psů je poměrně složité téma a rozhodně ho neovlivňuje to, co svému psovi předkládáte v misce. Proto nemějte obavy - krmení syrovým masem s sebou v žádném případě nenese změny chování. S touto pověrou je spojená i další: psi nesmějí žrát zvěřinu, jinak budou lovit a trhat vysokou zvěř. To je další zbytečná obava, která nemá se způsobem výživy nic společného. Lovecký instinkt si v sobě nesou psi z generace na generaci… Jestliže vám pes utíká za zvěří, měli byste se zaměřit spíš na výcvik, syrové maso s tím nesouvisí.

Mnoho majitelů psů má také strach z toho, že jejich čtyřnozí miláčci dostanou po syrovém mase salmonelózu. Ovšem psi mohou onemocnět salmonelózou jen jako bacilonosiči, příznaky se projevují jen ve velmi vzácných případech. O svého psa proto nemějte strach… Problematické však může být psí vyměšování pro osoby s oslabenou imunitou, děti a seniory. Jestliže ale koupíte čerstvé maso, které hned zamrazíte, riziko téměř eliminujete. K dalším nezbytným opatřením, které byste měli dodržovat, patří i pravidelné mytí rukou při práci se syrovým masem.

Další zažitá poučka: Psi nesmějí dostávat kosti, protože se štěpí na ostré úlomky, které by mohly poškodit zažívací trakt. To je sice pravda, ale jen u kostí vařených. Kosti, které prošly tepelnou úpravou se opravdu roztříští a jsou tedy pro psa nebezpečné. Krmení vařenými kostmi také vede k těžkým zácpám. Kosti syrové jsou však jiné a pokud je na ně pes zvyklý, nezpůsobují žádné problémy.

Napadají vás ještě další pověry? Tak se podělte o své zkušenosti v diskusi pod článkem.

Více se o krmení syrovou stravou dozvíte
zde. Závěrem je však nutné podotknout, že některým psům krmení dle BARFu jednoduše nesedne a trpí po něm zažívacími obtížemi. Každý pes je prostě individualita a co jednomu vyhovuje, dalšímu způsobuje potíže. Proto berte v potaz potřeby a reakce svého psa. Jistě poznáte, po čem prospívá… A pokud jsou to kvalitní granule a po syrovém má průjem, tak raději zůstaňte u původní formy krmení.

-vr-

Použitá literatura: Psi, kteří štkají, nekoušou?, Imke Niewöhner, Grada

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 30.6.2010 22:14:40
Napsáno: 30.6.2010 22:10:19

Forum.

Vložit príspěvěk

1.7.2010

Zdeněk

Problém je asi jen jeden. Pejsek si na syrovou stravu velmi rád zvykne a pak už do něj granule nedostanete. Jinak Vám bude vděčný.

2.7.2010

Denisa

Tak já krmím syrovou stravou, občas dám přílohu-rýži, oves.vločky, vepřové maso vařím.Pejsek si vezme i granule,takže s tím souhlasit nemůžu

2.7.2010

Dášenka

Dobrý den, babička mi vždy říkala, že když budu dávat občas svému psovi syrové maso, že to velmi dobře působí na srst, že ji má pak lesklou atd. Je na tom něco pravdy? Děkuji

2.7.2010

Maky

Zdeňku, všechno je jaký si to člověk udělá. Můj pes je od půlroka na BARFu a o víkendu klidně může jíst granule. Stejně nadšeně jako cokoliv jinýho. Neviděla bych v tom problém. Dášenko, je. :o)

2.7.2010

Lucie

Vzhled srsti vždy vypovídá o tom jak je pejsek krmený a také stolice. Naši hafani byť granuláři si syrové pochvalovali a srst se jim krásně leskla.

2.7.2010

Alča

Dášenka: začala jsem krmit syrovým a srst se fence dost zlepšila. Každý se ptá jak často a čim koupu (koupu jen v případě že se vyválí v nejakem ...) ale je to stravou;-) Zdeněk: Mi granule nechtěla žrát ani když ještě nevěděla co je to maso,... a ted si klidně i ty granule vezme(ne že bych je kupovala- krmím už jen klasicky) maximalně když jedu na dýl pryč tak konzervy.

2.7.2010

Jana

Zdravím. Chci se zeptat, čím to je, že náš pes syrové maso nejí. Zdá se mi to zvláštní, jiného takového psa neznám. A přitom když byl malý, tak dostával syrové kuřecí krky a skelety. Takže o zvyku to asi nebude...

2.7.2010

Monísek

Souhlasím s Denisou i Alčou. Moje stafbulka 1,5 roku byla jen na granulích, pak je začala odmítat a já na doporučení zkusila syrový maso. Nemůžeme si vynachválit a "rozežrala" se mi natolik, že nepohrdne ani granulema :)

2.7.2010

Zdeněk

Ono určitě záleží na tom jaké má páníček nervy. Náš pes je tedy má dost pevné a vydrží mi na ně brnkat hladověním i tři dny. Pak už to nevydržím já. Tedy jen jednou, kdy mu skutečně šlo o zdraví a dietní granule jíst musel. Ale měl jsem toho dost. Teď je jí normálně, spolu s vařeným kuřecím. BARF bych asi nezvládl i když můj pes by ho určitě uvítal.

4.7.2010

pája

chodím na veterinární školu, kde nás učí hygienu a technologii potravin. Učíme se tam jak se zpracovává maso. Nejdůležitější poznatek jsem, který jsem si odnesla byl, že bychom měli každé maso tepelně upravit. Může se totiš stát, že veterinář prohlížející zdravotní nezávadnost masa může přehlídnout boubel tasemnice nebo larvu trichinelly. Tyto paraziti tepelnou úpravou hynou a jsou zdr.nezávadní. Jsou tak malí, že si je vy nevšimnete. Samozřejmě se to stává výjimečně, ale stává. Proto nejím tatarák ani nedopřávám své fence syrové maso. A ačkoli krmíme granulemi tak srst má nádhernou a když se jí náhodou zhorší řešíme to vajíčkem s tvarohem.

6.7.2010

Kristina

Ahoj, chci se zeptat: Mám doma fenku čivavy a nevím, kolik syrového masa jí můžu dávat:-) Neví to někdo?=)

7.7.2010

radmila787

ahoj přečetla jsem tento článek podelím se s Vámi Odkaz jaký je váš názor?

7.7.2010

Mirka

Pája: Parazity může pes dostat kdekoli a kdykoli, stačí když si na prochajdě zobne ho*ínka v křoví... To je hned, tomu nezabráníš. Proto se pes několikrát ročně odčervuje. Navíc pes krmený přirozenou stravou má zdravější zažívání, ve střevech nejsou ideální hnilobné podmínky pro parazity, a proto je vůči nim i odolnější. Já můžu krmení syrovým jen doporučit, ke granulím se už nikdy nevrátíme... Jen si dávejte pozor na pestrost - člověk velmi snadno sklouzává ke stereotypům. Jednostranným krmením (např. hovězí svalovina a mrkev) můžete psovi ublížít víc než nejlevnějšími granulemi z obchodňáku... Takže dbejte na pestrost a všeho s mírou a budete žasnout, jak váš pes prospívá! Nehledě na to, že vám bude opravdu vděčný - vám by chutnalo jíst každý den superprémiové suchary? Bleee...

7.7.2010

Terka

Dobrý den, svého psa (bernského salašnického)krmím jednou deně vývarem.Nejčastěji kuřecím ale občes mu to změním např. srdce,játra... Hlad určitě nemá, on i často nechává. Ani podvyživený není váží 38kg veterinářka říkala že vypadá dobře. A chtěla jsem se zeptat na pár věcí... Jestli je to výživově OK? Jestli mu třeba nemám dávat ráno menší dávku vývaru a večer granule? A po přečtení tohoto článku mě trochu zarazily ty kosti, on je totiž ve vývaru má a vařené... mám je vysadit? Zatím z toho nic neměl ale co není může být tak jsem se radši zeptala. DĚKUJI

8.7.2010

md

Terka -to tvuj pes zere jenom polevku? Pokud mu varis, nebylo by lepsi mu tam pridat kolinka nebo ryzi? Mel jsem BSP a rekl bych, ze by mu vyvar rozhodne nestacil. Maso, testoviny pripadne granule. Varene jsem daval jen v lete, kdy mu bylo vedro a granule nechtel zrat.

9.7.2010

Hafík

Já nevím co pořád s tím Barfem máte. Náš pes žere klidně beton a pije zásadně z louže ale granule a vodu z misky odmítá. Co je pro psa vlastně nejlepší.

11.7.2010

Terka

md-Ne, to je nedorozumění muj BSP nežere jen polévku... On v tom má maso a kosti (i jsem se v tom předchozím příspěvku ptala jestli ty kosti může) a dávám mu tam těstoviny i zeleninu.A někdy mu dáme i rybu nebo konzervu i pár kilo granulí snědl ale moc mu nejeli. Ale děkuji za odpověď

30.7.2010

Biana

ahoj,som veterinarka a radím vám nekŕmte psa blbostami potom sa cudujete ze z coho je smutny ja mam tiez psa a je spokojny ze mu nedavam blbosti a pekne mu chutia granule zo syru mozu hrozit krce plchnutie a bolenie ladvin.az tak tak ked tabletku v sdyre davate...s popisom biana

5.8.2010

rachel

Ad radmila787 - myslím, že je to je jednoznačně skrytá reklama firmy Hill´s. Vlastně ji tam i citují. Přece nebudou podporovat přirozenou stravu, když jsou to výrobci granulí! Často mě udivuje nekritický přístup ke stravě psů a koček, a sice jak se jejich majitelé nechají masírovat reklamami na všechny ty "voňavé, chutné" granule. Vždyť i člověk, kdyby jedl celý život extrudovanou stravu, nebo třeba polévky ze sáčku a konzervy a přidával by k tomu umělé vitamíny, tak to rozhodně jeho zdraví neprospěje a nejspíš ještě něčím onemocní.

8.8.2010

Eva

Parazitů v syrovém masu se nemusíte bát, psí žaludek je bez problémů zlikviduje. Nezapomínejme, že ph v žaludku psa je mnohem kyselejší než u člověka (pro představu člověk má ph asi 4-5 a pejsek 0,7) a maso pes stráví za max. 24 hodin, takže plísně, salmonela, škodlivé bakterie... se nestihnou ve střevech uhnízdit - psí žaludek je přizpůsoben trávení masa!

28.8.2010

Týna

já jsem zase někde slyšela že by se něměla míchat suchá s vlhkou stravou(maso s granulemi)v jedne misce ale přiiijde mi to jako blbost:).....já svou fenku krmím střídavě:)......cca týden greanule a cca týden maso...není však pravda že pes pokud je zvyklí na maso nesežere granule!!Granule nebude jíst jen tehdy, když mu člověk bude dávat svou stravu, sladke, kořeněné atd atd atd...no řekněte, dali by jste si po sušence granule???:D....já teda ne:D

4.9.2010

Eva

Míchat maso s granulemi se nedoporučuje kvůli různé stravitelnosti (maso je do 24 hodin venku, kdežto granule může pes trávit i 4 dny). Naopak se tato kombinace doporučuje v případě kožních onemocnění, kdy dokáže udělat zázraky.

14.11.2010

Leoš

Dobrý den. Chtěl bych přidat svůj názor.Krmím svého retrívra syrovým masem a nemá žádné problémy, navíc je úplně nádherná.Kupuji jí hovězí a vepřové krkavice,kde jsou zbytky masa a různé křupky.Sem tam mi upadne nějaké vajíčko a kdyby měla papíry mohla by klidně na výstavu.Maso dávám zamrazit do mražáku a nemáme žádný problém.Přeji Vám hodně úspěchů s Vašimi miláčky.

30.3.2012

Kika

chtěla jsem se zeptat- připravuji se na svého prvního psa a nevím jestli mu dávat granule či syrovou stravu. četla jsem zde že je možné tyto 2 způsoby i kombinovat- to je prima. a ještě co prospívá výživě srsti. děkuji za odpověď

2.12.2016

Kateřina

Dobrý den, pořizujeme si štěně a rádi bychom ho krmili syrovou stravou. Chtěla bych se zeptat, jestli je dobré začít třeba kuřecím masem, nebo střídat, nebo je to jedno?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz