Pamlsky pro psyPamlsků pro psy máme na trhu velké množství stejně tak jako krmiv. Než si    ale pamlsky rozdělíme, musíme si říci kdy je psovi podáváme:

Pamlsky slouží psům především jako odměna. Odměna za dobře vykonaný cvik, či za to, že výchova psa směřuje tam, kde chceme – např. pes se naučil nežrat to, co mu cizí lidé nabízejí.
Pamlsky, jako odměnu, podáváme psovi po dobře vykonaném cviku, a to nejlépe do 5 vteřin. Lovení odměny v kapse a následné podání po dlouhé době, kdy na ni pes čeká, už nemá ten význam, jako když ho pes dostane okamžitě.  Pokud ale podáváme psovi pamlsek jen tak, kdykoli během dne, protože obsahuje živiny které pes potřebuje, pak už nemluvíme o pamlsku, nýbrž  o doplňku stravy. Tady pozor! Nesmíme tyto dva pojmy zaměňovat či slučovat! Pes nesmí dostat jako odměnu za dobře vykonaný cvik „doplněk stravy,“ který předtím dostal jen proto, že to obsahuje důležité vitamíny! V takovém případě by došlo buď k tomu, že pes dostává výhradně tyto pochoutky a pak by je už nechtěl, byť za nejlépe vykonaný cvik jaký kdy udělal, protože by byl přesycen touto potravou, vadilo by mu dostávat pořád to stejné. Nebo by vám cvik neudělal jen proto, že ví, že může tuto pochoutku dostat jen tak, řekněme „za nic“ a proč by se namáhal něco dělat když to může dostat zadarmo?

Mít pamlsky v kapse?
Samozřejmě si můžete pamlsky strčit do kapsy, nebo do igelitového sáčku a ten pak do kapsy či do batohu strčit. Ale tohle není efektivní. Pamlsky se ze sáčků špatně vytahují, zvláště ve větru. A mít je jen tak v kapse, tak máte za chvíli kapsu ulepenou, pokud máte nějaký mastnější pamlsek. Ale co s tím?

Na trhnu nalezneme pytlíky na pamlsky. Jsou různých velikostí. Koupíte je     za pár korun, ty kvalitní i za 1000 Kč. Jsou uzavíratelné a dají se připnout k opasku pomocí karabiny nebo průvlaků.

Pokud máte hodně pamlsků a nechcete je skladovat doma tak, aby se do nich pes dostal, nebo je nemáte kam dát, dají se na trhu koupit dózy na pamlsky. Jejich objem je různý, a cenová dostupnost také dobrá. Pohybují se v cenovém rozmezí asi od 150 Kč do 300 Kč. Záleží však na velikosti a výrobci. Bývají keramické nebo plechové, s různými motivy.

Jaké pamlsky existují?
Obrovská škála pamlsků nám umožňuje vybrat pro našeho psa ten vhodný. Pro malého pamlsky menší, pro většího větší. Pro starého psa měkké, pro psy s dobrými zuby tvrdší. 

Z čeho se vyrábějí?
Výroba pamlsků je někdy více, někdy méně složitá. Pamlsků je široká škála a je tedy jasné, že každý obsahuje něco jiného. Ať už jde o sušené uši, či o kosti z buvolí kůže, pamlsky vitamínové, čokoládové, různé keksy, pamlsky na čištění zubů.. Složení každého pamlsku by mělo být podrobně rozepsáno na obalu, tam by také mělo být napsáno, pro jakého psa, případně k čemu, se hodí.


Základní rozdělení:

Pamlsky si můžeme rozdělit na buvolí kosti, čokolády, barevné pamlsky, měkké, sušené, na čištění zubů a dietní.

Buvolí kosti:
Jde o kosti, tyčinky, botičky, uzly a koule ze sušené buvolí kůže. Jsou vhodné na žvýkání. Psům tyto pamlsky velmi chutnají. Některé bývají bělejší, ty obsahují kalcium, které posiluje psovi zuby. 

 

 

 Čokolády:
Normální čokoláda je pro psy velice nebezpečná, neboť obsahuje příměsi, které psa ohrožují na životě, pokud jí sežere moc, může i umřít.
Čokolády pro psy jsou pro psy nezávadné, často mívají až neuvěřitelné příchutě.
Tabulka čokolády, obvykle o hmotnosti 30g, má klasické čtverečky. Bývají v příchutích bílé čokolády, mléčné čokolády, hovězí, jehněčí a lososová.
Na trhu najdeme také čokoládu ve tvaru kosti o velikosti 5 cm, v různých barvách a chuťových variacích – čokoládová, hovězí, jahodová, vanilková a mléčná.
Pokud ale hledáte něco menšího, než jsou 5cm kosti, a nechcete čokoládu lámat, nabízí se vitaminové dropsy. Balení jsou v rozmezí hmotností 75g – 200g. Vybrat si můžete mezi šunkovými, čokoládovými, mléčnými a jogurtovými.

Barevné pamlsky:
Na trhnu nalezneme lisované barevné žvýkací pamlsky. Jsou vyrobené z rozdrcené syrové kůže a škrobu. Obsahují hodně vápníku.
Můžeme si vybrat z tyčinek, dudlíků, kostí různých velikostí. Najdeme zde také pamlsky v podobě párku v rohlíku či ražniči.

Měkké:
Tyto pamlsky jsou vhodné pro všechny psy, pro psy jsou „voňavější“ než ty tvrdé. Vhodné pro štěňata i seniory. Na některých bývá speciálně napsáno určení pro štěňata či seniory. Patří sem různé masové plátky a tyčinky, kostičky… Příchutě také bývají velmi rozmanité.

 

 

 

 Sušené:
Sušené pamlsky jsou pro psa doslova pochoutkou. Nejenže krásně voní, ale skvěle také chutnají. Dá se říci, že sušené pochoutky jsou pro psy nejpřitažlivější a jednoznačně vedou v žebříčku pamlsků.
Pro psa si můžeme vybrat od sušených uší – králičích, hovězích, vepřových, po sušené plíce, dršťky, střívka, ryby, játra, krůtí krky, vepřové maso, vepřové nohy, vepřové a hovězí ocasy, šlachy a různé další vnitřnosti a části zvířat.
Některé také mohou být navíc uzené.
Sušené pamlsky pro psy by se měly skladovat v chladu. 

Čištění zubů:
Pamlsky na čištění zubů obsahují speciální látky, které pomáhají čistit zuby a odstraňují zubní plak. Uvolňují se při žvýkání těchto pamlsků. Obvykle mívají v názvu denta.
Existují také kosti s různými příchutěmi, např. vanilková, které odstraňují zubní kámen a zápach z tlamy.

Dietní:
Pokud má váš pejsek dietu, nemusíte jej omezovat pouze na dietní žrádlo. Existují velmi chutné dietní pamlsky, které neohrozí dietní režim vašeho psa. Bývají označované jako Light. Vyrábí je Purina ( Pro Plan Biscuits Light)  a také Candie´s.  Pokud chcete něco na čištění zubů, doporučuji kostičky značky Trixie – Denta fun Veggies.


Pamlsky z domácnosti
Došly vám pamlsky pro psy? Nechtějí se vám kupovat?
Jako pamlsky můžete použít piškoty (menším psům rozlámeme na kousky), kostičky sýra či nějakého salámu. Na salámy pozor, bývají hodně solené a obsahují koření. Našim psům nejvíce chutná „točený salám.“ Dostávají jej jen výjimečně, ale má to žádoucí efekt. Salámy jsou přece jen pro psy velmi voňavé. Kostičky salámu nebo sýra by ale měly být ve velikosti nehtu malíčku, aby se jimi pes nepřesytil. Doporučuje se odměňovat těmito pamlsky jen občas. Piškoty můžou psi dostávat téměř neustále.Dobývat svůj oblíbený pamlsek? Proč ne!
Slyšeli jste už o míči na pamlsky? Je to skvělá hračka pro psa! Stačí dát dovnitř nějaké suché pamlsky a pejsek má o zábavu postaráno. Tím jak se balónek kutálí, pamlsky vypadávají.


Text: Ivana Pospěchová
 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 29.3.2008 18:06:32
Napsáno: 29.3.2008 17:55:20

Forum.

Vložit príspěvěk

3.4.2008

kleontynka

Chtěla bych jen dodat, že báječná věc pro zabavení pejsků je tzv. twistr je to hračka z tvrdé gumy s otvorem kam se dají pamlsky, psí paštika, prostě všechno co se vám tam podaří strčit, velice dobré je to zamražené, stím se pejsek zabaví nejdéle. Sama jsem tuto hračku dávala své fenečce když byla po operaci. Velmi doporučuji

28.12.2009

Haňule

Ahoj,chtěla bych jen přidat svou zkušenost s piškoty.Piškoty totiž obsahují velké množství cukrů a jsou příliš energeticky vydatné,proto je veterináři nedoporučují pro dlouhodobé používání,byť jen jako pamlsky,protože jednak způsobují zubní kaz a jednak po nich pejsci celkem hodně tloustnou.Pokud preferujete domácí výrobu doporučuji nudle.Nejsou alergenní,kalorické,příliš suché ani finančně nákladné.Prostě pamlsky akorát:o)A ještě mám jednu myšlenku,v úvodu se píše,že pamlsek se musí podávat do 5 vteřin,ale zezačátku výcviku nebo u malého štěňátka se musíte řídit reflexním obloukem,který trvá 1-3s.Proto je důležité mít pamlsek v ruce ještě před tím,než určitý cvik začnete učit.Hezký den

7.2.2011

Adéla

Klasický piškot bych psovi dlouhodobě nepodávala... jedna obsahují mnoho cukru a lepek... existuji piškoty psí - s omezeným poměrem cukru a lepku, ale doporučila bych firmu candie´s... plněné polštářky, malý pufinovaný žraločci. a na výcvik jsou stejně lepší voňavější a vlhčí pamlsky, sušeny maso od fy brit care...

18.3.2011

Beny

ja kupujem mojmu psikovi Pedigree

5.6.2011

bara

ja maxikovi kupuju masove pamlsky od pedigree a nebo dostava piskoty.max to zboznuje.

21.6.2011

Bára

Eště Maxovi dávám kostičky malích velikostí (pamlsky).

16.1.2014

Adélka

Dobrý den, chtěla bych doporučit: Odkaz

8.1.2015

midof

Dobrý den, já moc dobře vím jak jsou pejsci mlsní a svému kupuji do zásoby. Doporučuji 100ks králičích uší - pes je miluje ! :) https://Odkaz

28.7.2015

pavla

mate radi sveho psa? ano nebo ne?

3.10.2015

kaktus

Rozemlít játra (ať už vepřová nebo krůtí nebo jiná). K tomu vejce, vločky a z celého tohoto utvořit hmotu, která jakžtakž drží tvar. Dát zapéct, op vychladnutí nakrájet...nadávkovat do sáčku, šups do mrazáku a máte levné pamlsky z masam po kterých se vám pes utluče a máte je do záásoby připravené kdykoliv k použití..:)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz